Αποστολέας Θέμα: Θέλω να είμαι μαζί σου αλλά όχι τώρα...  (Αναγνώστηκε 13849 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Απ: Θέλω να είμαι μαζί σου αλλά όχι τώρα...
« Απάντηση #15 στις: 21 Ιανουάριος 2012, 03:14:14 μμ »
οχι δεν τα ειπες....  :D

απο παλιοχαρακτηρας εγινε ...γυροβολης  :|| :||
μα τον ξερεις τον ανθρωπο και εχεις αποψη?
τουλαχιστον αν ηταν παρον πες οτι θες, αλλα χαρακτηριζουμε καποιον και ο ιδιος δεν μπορει να πει οτιδηποτε? δεν το θεωρω σωστο, οπως επισης ασχετως τι εκανε και τι οχι, η λυδια εχει καποια αισθηματα για αυτον εμεις θα τον βγαλουμε σκαρτο για να φτιαξουμε αποψη?

Το θεμα μας εδω δεν ειναι ο τυπος αλλα η δυσκολια διαχειρισης των συναισθηματων της λυδιας.
Και ολο αυτο το πακετο δεν λυνεται με το να πεις, αααα ειναι σκαρτος, αλλα με την κατανοηση οτι καποιες φορες εκεινα που θελουμε δεν βρισκουν ανταποκρισηκαι αυτο ειναι ανθρωπινο.

Η ιδια η λυδια πρεπει να το διαχειριστει μεσα της και να σταματησει οτι κανει λαθος,
γιατι το προβλημα το εχει η ιδια, στο κατω κατω ο αλλος εχει ξεκαθαρισει την θεση του (οπως το εχει κανει) αλλα αυτος ειναι μια χαρα και κανει τα δικα του.....
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Worried
    Worried
« Απάντηση #16 στις: 21 Ιανουάριος 2012, 03:22:11 μμ »
οχι δεν τα ειπες....  :D

απο παλιοχαρακτηρας εγινε ...γυροβολης  :|| :||
μα τον ξερεις τον ανθρωπο και εχεις αποψη?

Εσένα σου φαίνεται δηλαδή ο τρόπος που φέρεται στην Λυδία σωστός;
Γιατί δεν ξεκαθαρίζει την θέση του;

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #17 στις: 21 Ιανουάριος 2012, 04:25:06 μμ »
γιατι οι ανθρωποι σε καποιες περιπτωσεις ειτε δεν θελουν ειτε δυσκολευονται να ξεκαθαρισουν την θεση τους.
Ξαναλεω οτι το θεμα μας δεν ειναι τι κανει αυτος που δεν ξεκαθαριζει την θεση του (εν πασει περιπτωση δεν ρωταει αυτος να στο θεσω ετσι) αλλα με ποιο τροπο θα ξεκαθαρισει η λυδια (στον εαυτο της και στον εμππλεκομενο αν χρειαστει) το τοπιο....
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
  • Mood: Worried
    Worried
« Απάντηση #18 στις: 21 Ιανουάριος 2012, 06:38:14 μμ »
  Εγώ πάντως θα έλεγα τα εξής ότι ο τύπος μπορεί να παρασύρθηκε επειδή ήταν και μακρυά από την σχέση του- αυτός πήγε στην Αθήνα και η Λυδία έμεινε στην επαρχία.  Οπότε έτσι όπως είναι η εποχή μας, οι σχέσεις εξ αποστάσεως δεν κρατούν πολύ  γιατί  και οι πειρασμοί είναι πολλοί. Για να τον συγχωρήσει η Λυδία ή όχι και για να τον δικαιολογήσει για τον τρόπο που της έχει φερθεί θα πρέπει να βάλει τον εαυτό της στην θέση του και αν πιστεύει ότι και αυτή θα παρασυρότανε από τους πειρασμούς, τότε θα μπορούσε να είναι πιο διαλαχτική μαζί του, γιατί και αυτή τα ίδια θα έκανε αν ήτανε στην θέση του. Αν πιστεύει οτι η ίδια αν ήτανε στην θέση του σε καμμία περίπτωση δεν θα τον πρόδιδε, τότε  δεν το συζητώ πρέπει να κοπεί η σχέση μαχαίρι και να μην του ξαναμιλήσει ποτέ στην ζωή της.
   Η άποψή μου είναι ότι δεν την αγαπάει αρκετά ίσως όχι όσο τον αγαπάει η Λυδία αυτό θα πρέπει να το καταλάβει η Λυδία και να μην αυτοεξευτελίζεται.
   Εμένα αν μου το κάνανε αυτό θα τον έκανα delete από την ζωή μου. Θα του έριχνα και μία μούτζα. (εδώ πάει το εικονίδιο με την μούτζα)

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #19 στις: 23 Ιανουάριος 2012, 02:14:08 πμ »
Γεια και πάλι!!!!

Νομίζω πως σας μπέρδεψα... Είναι 2 διαφορετικά άτομα... Με αυτόν που έφυγε λόγω δουλειάς το ζήτημα τελείωσε όταν σας είπα ότι τελείωσε... Δεν είχα σκοπό να το συνεχίσω μετά από όλα αυτά. Και δεν είχα διάθεση να μάθω κ περισσότερα... Είχα μάθει ήδη πολλά τα οποία και με πλήγωσαν πολύ και δεν είχα σκοπό να συνεχίσω να στεναχωριέμαι.

Μετά από αυτόν γνώρισα κάποιον άλλο με τη συμπεριφορά που περιέγραψα στο προηγούμενο μήνυμα. Αυτός ο άλλος, λοιπόν, με βοήθησε και με στήριξε πάρα μα πάρα πολύ για να βγω από την προηγούμενη σχέση και να αρχίσω να σκέφτομαι διαφορετικά. Αυτός εξαφανίστηκε... Σε αυτόν είπα ότι θα κατασκηνώσω έξω από το σπίτι του. :PPPP Και ειλικρινά θέλω να μου πει μόνο τι έγινε... Αν και υποψιάζομαι πολλά και απόλυτα βάσιμα... Είναι σα να ολοκληρώνω ένα παζλ μέρα με τη μέρα... Αν δε θέλει σχέση μπορεί πολύ απλά να το πει. Αν δε γουστάρει άλλο επίσης. Δεν είμαστε 15χρονα. Με τρελαίνει το ψέμα και η υποκρισία και θα γυρίσω τον κόσμο ανάποδα για να μάθω και θα μάθω.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #20 στις: 27 Ιανουάριος 2012, 02:13:18 μμ »
ειχα απαντησει, αλλα την πηρε το ευρηκα.... οποτε τα ξαναγραφω για να μην μεινει στο κενο, οσα θυμαμαι τουλαχιστον  :-W

οντως μπερδευτηκα εγω τουλαχιστον...
Κανεις λοιπον μια σχεση η οποια μονο σχεση δεν ηταν και εσυ πληγωμενη την διαλυεις και κανεις αλλη για να κλεισεις τις πληγες της πρωτης, βρισκεις την στηριη που αποζητουσες αλλα οχι την σχεση....

Πολυ συνοπτικα θα πω οτι οσο χρονο χασεις μεχρι να μαθεις και να νιωσεις δικαιωμενη τοσο θα το μετανιωσεις στη συνεχεια.
Μιλαω ετσι για να σε βοηθησω επειδη το εχω κανει αυτο καποτε στη ζωη μου και σημερα χρονια μετα τα θυμαμαι, και ποτε δεν εχω πει οτι οντως εμαθα αυτο που ηθελα, δικαιωθηκα κλπ.

Η συμβουλη μου ειναι διακοψε καθε σκεψη με αυτο το πακετο, προχωρα αμεσα μπροστα και οσον αφορα το αυριο αντι να πεσεις με τα μουτρα σε μια νεα σχεση πεσε με τα μουτρα στον εαυτο σου.
Δες τι ελειψεις εχεις και αν εκανες κατι λαθος εστω και απο παρορμητισμο.
Βγαινε εξω για να γνωριζεις κοσμο, αλλα να εισαι λιγο πιο slow down στο ποιον εχεις απεναντι σου.
Ολοι αναζητουμε το αλλο μας μισο, αλλα ξερεις σε τετοιους καιρους αυτο το πακετο εχει γινει ενα πολυ δυσκολο σταυρολεξο και θελει υπομονη και οχι ευκολους ενθουσιασμους... ειδες που καταληγουν, στην μια απογοητευση μετα την αλλη....
Και τελικα εσυ μενεις μονη χωρις να μπορεις να βρεις τις απαντησεις που δικαιουσε.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #21 στις: 26 Φεβρουάριος 2012, 01:58:05 πμ »
Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να πω πια... Θέλω να φωνάξω... Θέλω να ουρλιάξω... Θέλω για μια φορά να πέσω για ύπνο και να κοιμηθώ φυσιολογικά, να μη στριφογυρίζω στο κρεβάτι και να με παίρνει επιτέλους ο ύπνος στις 5 και να ξυπνάω στις 8. Τρεις ώρες ύπνου καθημερινά... Δεν είναι ζωή αυτή... Δε βγαίνει άλλο έτσι...

Όπως θα καταλάβατε αυτή η ανάρτηση είναι ένα ξέσπασμα μου. Δεν έχω ηρεμήσει ακόμα. Κάθε μέρα τηλεφωνήματα... όπως όταν ήμασταν μαζί... Κάθε βράδυ πριν πέσει για ύπνο για να δει αν είμαι καλά και να μου πει να κάνω υπομονή και ότι θα είμαστε πάλι μαζί όταν ηρεμήσει... Όποτε ερχόταν φρόντιζε να συναντιόμαστε... Ορκιζόταν ότι ήθελε να μείνει μόνος του, ότι δεν ήθελε σχέση, δεν ήθελε καμία...

Και όλα αυτά ώσπου οι υποψίες μου βγήκαν αληθινές... Σήμερα έμαθα ότι ήταν με άλλη και εμείς δεν είχαμε χωρίσει τότε και ακόμα είναι. Αυτή η άλλη ήξερε ότι ήταν μαζί μου και παρόλα αυτά δε δίστασε καθόλου. Αυτή ξέρει πολύ καλά ότι ακόμη επικοινωνεί μαζί μου και με συναντάει και παρόλα αυτά συνεχίζει. Ξέρω τι θα μου πείτε... Δε φταίει αυτή... Αυτός αναγκάστηκε να τα παραδεχτεί όλα, αφού του είπα μέχρι και το όνομά της και που δουλεύει αυτή. Και πείτε μου (γιατί έχω αρχίσει και πιστεύω ότι εγώ σκέφτομαι παρανοϊκά) πώς μπορεί να μου λέει ότι είναι με την "ηλίθια" που είναι και από την άλλη ότι δεν είναι ευτυχισμένος μαζί της και ότι αγαπάει εμένα;;;;;;;; Πώς μπορεί κάποιος να ξεστομίσει κάτι τέτοιο;; Πώς μπορεί να παίζει έτσι μαζί μου; Ξέρω... Εγώ φταίω που του το επιτρέπω... Μόνο που πριν από μιάμιση βδομάδα έκανα μπαμ... Του τα έψαλα... Του είπα ότι δε θα είμαι πλέον το σιγουράκι, η καβάντζα που όποτε τη θέλει θα είναι εκεί και θα περιμένει... Δεν πάει έτσι...

Εγώ, όμως, υποφέρω... Απ'τη μια μου βγαίνει απίστευτος θυμός και θέλω να πάω εκεί και να τους σπάσω τα μούτρα... Απ'την άλλη σκέφτομαι ότι ο Θεός είναι μεγάλος και τα βλέπει όλα, οπότε θα τους τιμωρήσει όπως τους αξίζει... Θέλω την ψυχική μου ηρεμία πίσω, τα όνειρά μου και ό,τι άλλο χαράμισα σε αυτόν τον άνθρωπο... Θέλω τη ζωή μου πίσω και θέλω να μπορέσω να εμπιστευτώ ξανά... Θέλω και προσεύχομαι να μου δώσει ο Θεός τη δύναμη για να τα κάνω όλα αυτά... Μετανιώνω για όλα όσα έχω κάνει για αυτόν όσο άσχημο και αν ακούγεται αυτό...

Δε με χωράει ο τόπος πλέον... Βλέπω τους δικούς μου να με βλέπουν έτσι και να στεναχωριούνται... Δε γίνεται άλλο έτσι... Θέλω να φύγω από την Ελλάδα... Τα πάντα μου τον θυμίζουν και με τρελαίνει  αυτό... Θέλω να σταματήσω να προσποιούμαι ότι είμαι καλά... Θέλω να πάψω να είμαι ένα καλοκουρδισμένο ρομποτάκι που κάνει τα πάντα μηχανικά...

Νομίζω ότι έχω φτάσει στον πάτο αλλά εγώ ακόμα κατεβαίνω...
Το μόνο που με κρατάει είναι η αγάπη μου για τους δικούς μου ανθρώπους...

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #22 στις: 26 Φεβρουάριος 2012, 12:52:12 μμ »
Λυδια,
φαινεσαι απελπισμενη και στη συνεχεια εξαρτημενη απο ολο αυτο, αλλα και υποτιμηση του εαυτου σου!!!! πολλα μαζι λοιπον.....
Οσα διαβαζω μου δειχνουν οτι συναισθηματικα εισαι πολυτραυματιας.
Για καποιο λογο που εσυ ξερεις, το να βαζεις τον εαυτο σου σε αυτη την κατασταση σε κανει να νιωθεις ισορροπημενη, προσωρινα βεβαια γιατι και εσυ καταλαβαινεις οτι ειναι ισορροπια τρομου....

Ενω γνωριζεις οτι χρησιμοποίησε υοθετεις αυτη την σταση επιδιωκοντας να ερθεις σε ενα αδιεξοδο, μπαινοντας ολο και πιο βαθεια απο οτι ηδη εισαι.
Αυτο σε οδηγησε σε ψυχολογικη και σωματικη καταπονηση την οποια περιγραφεις....

Στην συνεχεις δειχνεις ενα εγωισμο, ενω βλεπεις οτι παιζονται διπλα παιχνιδια,
εσυ επιδιωκεις την τιμωρια των εμπλεκομενων, γιατι απλα δεν εναρμονιζονται με τις επιλογες σου....
Χτυπας τον εαυτο σου πρωτα απο ολα σαν χταποδι και εδω ειναι το θεμα μας.

Θα σου προτεινα να βαλεις ενα φρενο, σε οτι αφορα τους αλλους και να μεινεις σε σενα.
Εννοω οτι ακομα και αν τελειωσει αυτη η υποθεση (οπως τελειωσει) αυριο θα ανοιξεις μια νεα σελιδα, νεα γνωριμια και αν εισαι λιγο ατυχη θα ξαναδεις το ιδιο εργο....
Δεν ειναι αδικο αυτο για σενα?
Οι σχεσεις ειναι βεβαια δυσκολη υποθεση, παρολα αυτα πρεπει να την βλεπεις σαν μια φυσικη και ηρεμη διαδικασια.
Σχεσεις προσπαθουμε να κανουμε για να βρουμε ανθρωπο να συνεννοηθουμε, να ειναι το στηριγμα μας και η συντροφια μας, οχι για να παιζουμε το σκυλο με την γατα.
Βρηκες ενα ανθρωπο που ταιριαζεται σε ελαχιστα πραγματα, αυτο πρεπει να το παρεις αποφαση για να βρεις την ισορροπια σου, βασικο αυτη την στιγμη.

Στην συνεχεια δεν ξερω αν εχεις το θαρρος να ξεμπλεξεις το δικο σου κουβαρι, δυσκολη υποθεση για ολους μας.
Ειναι ομως αυτο, το κυριο κομματι που ειναι υπευθυνο για τα προβληματα σου και οχι αυτος ο ξεγανωτος ντενεκες οπως πιστευεις  :-W
Θελω να σου πω οτι οι ανθρωποι ειμαστε και υπαρχουμε ως εχουμε και οχι οπως θα θελαμε.
Ο ιδιος τυπος με μια αλλη γυναικα, θα λειτουργουσε τελειως διαφορετικα, δεν σου κανει εντυπωση αυτο? Εμενα θα μου ηταν αρκετο για να το κοψω χιλιομετρα μακρια....

Αν θες μια ασφαλη μεθοδο να "παιξεις" με ανθρωπους, γνωριζε κοσμο, και οταν δεις οτι η επικοινωνια σας δεν ειναι εκεινη που αντεχεις να το σταματας εκεινη την στιγμη.
Το οτι το τραβας δειχνει εμμονη και εγωισμο και στο τελος τρως τα μουτρα σου.....

Μια σωστη συμβουλη που θα μπορουσε να σου δωσει καποιος ειναι να βρεις καποιον ειδικο και να του πεις οοοοοοοοοοολα οσα σε πλακωνουν, να τα βγαλεις ολα απο μεσα σου και οτι ειναι αχρηστο να το αφησεις στα σκουπιδια.
Θα νιωσεις αλλιως οταν το καταφερεις και θα βγαλεις φτερα.
Κατανοητος ο πανικος σου, και ο θυμος σου, πλην ομως αδικος για σενα.

Μην κανεις την ζωη σου δυσκολη, χωρις λογο, εχεις επιλογη να την κανεις ευτυχισμενη....

Καλημερα και καλες σκεψεις.