Αποστολέας Θέμα: Θέλω να είμαι μαζί σου αλλά όχι τώρα...  (Αναγνώστηκε 13849 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Απλό μέλος
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Θέλω να είμαι μαζί σου αλλά όχι τώρα...
« στις: 08 Ιανουάριος 2012, 03:27:26 πμ »
 Καλησπέρα... Είμαι καινούρια εδώ και χαίρομαι που έστω και τυχαία βρήκα αυτή τη σελίδα...

Εδώ και ενάμιση χρόνο ήμουν με κάποιον και ήμασταν πολύ καλά. Έπρεπε όμως να φύγει εκτός Αθηνών λόγω δουλειάς. Εννοείται ότι τον στήριξα σε όλο αυτό... Έφυγε όμως και άρχισαν τα παρατράγουδα... Αντάλλασε μηνύματα με διάφορες και τις προσκαλούσε να μείνουν στο νέο του σπίτι- κρεβατοκάμαρα- σαλόνι- κουζίνα (το λέω έτσι γιατί ήταν απλά μια γκαρσονιέρα). Συζητήσαμε... υποτίθεται ότι βάλαμε τα πράγματα σε τάξη με τη μόνη διαφορά ότι συνεχίστηκε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Άρχισαν και τα ψέματα και ήρθε και έδεσε. Ψέματα έλεγε γιατί όπως είπε τρελαινόμουν με την αλήθεια. Το αποκορύφωμα ήταν ένα μήνυμα σε φίλο του όπου έλεγε ότι σε λίγο καιρό θα τον ξέρουν όλοι εκεί που είναι και θα τον κυνηγάνε όλες και δε θα με έχει πια ανάγκη... Μόλις το είδα και ενώ είχαμε κανονίσει να φάμε με την οικογένεια του, σηκώθηκα και έφυγα λέγοντας ότι κάτι μου έτυχε. Με τρέλανε στις κλήσεις και στα μηνύματα ώσπου μιλήσαμε και είχε και άλλη ευκαιρία.

Συνέχισε όμως τα ίδια μέχρι που μου είπε να χωρίσουμε γιατί ήθελε να μείνει μόνος του να ηρεμήσει. Αυτό πριν ένα δίμηνο περίπου. Συνέχισε όμως να παίρνει τηλ και να επικοινωνεί λέγοντας ότι με αγαπάει και να κάνω υπομονή... να τον αφήσω να ξεσπάσει και θα γυρίσει πάλι σε μένα... και θα είμαστε καλύτερα από ποτέ. Θέλει να είναι μαζί μου αλλά όχι τώρα... Όλο αυτό το διάστημα αυτή η κασέτα χωρίς να λείπουν φυσικά και σκηνές ζήλιας από μέρους του. Μία φορά που είχε έρθει, μου έστειλε ένα μήνυμα ένα παιδί που είχα γνωρίσει εκείνη την περίοδο και ο οποίος με έκανε πραγματικά να χαμογελώ μετά από πολύ καιρό γιατί το μόνο που έκανα ήταν να κλαίω. Διάβασα το μήνυμα και εντελώς αυθόρμητα χαμογέλασα... έγινε πανικός... Χτες ήρθε πάλι και με βρήκε... Είδα πάλι μηνύματα που δεν έπρεπε να δω και τα οποία με τάραξαν πολύ... Μηνύματα με άλλες στις οποίες ξεκαθάριζε ότι δε θέλει σχέση, σεξ και μόνο σεξ όπως ανέφερε.... Πληγώθηκα πολύ και έκλαψα μπροστά του πολύ... Συνέχισε όμως την ίδια κασέτα. Θέλω να είμαι μαζί σου αλλά όχι τώρα. Όταν του είπα ότι θα εξαφανιστώ (γιατί αυτό σκοπεύω να κάνω αλλιώς θα τρελαθώ) μου είπε ότι όπου και να πάω θα έρθει να με βρει, γιατί με αγαπάει και ξέρει ότι τον αγαπάω και εγώ.

Ειλικρινά υποφέρω... Σήμερα όλη μέρα πάλι κλάμα... Με πήρε να δει τι κάνω... Το αποκορύφωμα στη σημερινή συζήτηση ήταν όταν γύρισε και μου είπε ότι δεν είναι ερωτευμένος πια μαζί μου και ότι με λυπάται γι αυτό και επικοινωνεί... Ένα μήνα όμως τώρα μόνο αυτός επικοινωνεί και λέει όλα αυτά που λέει. Ότι εμένα θέλει...και με εμένα έχει φανταστεί τη ζωή του... και θα γυρίσει σε μένα αρκεί να του δώσω λίγο χρόνο... Εγώ όμως δεν αντέχω άλλο. Έχω ξεπεράσει τα όρια μου...έχω χάσει το γέλιο μου...δε θέλω να βλέπω φίλους μου...δε θέλω να κάνω τίποτα...πιέζομαι για να πηγαίνω στη δουλειά μου...

Νομίζω ότι χρειάζομαι βοήθεια....

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Απ: Θέλω να είμαι μαζί σου αλλά όχι τώρα...
« Απάντηση #1 στις: 08 Ιανουάριος 2012, 11:20:26 πμ »
Παράθεση
ήθελε να μείνει μόνος του να ηρεμήσει <> ότι με αγαπάει και να κάνω υπομονή
ότι δε θέλει σχέση, σεξ και μόνο σεξ όπως ανέφερε <> Θέλω να είμαι μαζί σου αλλά όχι τώρα
δεν είναι ερωτευμένος πια μαζί μου και ότι με λυπάται γι αυτό και επικοινωνεί <> θα γυρίσει σε μένα αρκεί να του δώσω λίγο χρόνο

Λυδια  :-w
αφησα μονο φρασεις για να δεις την αντιθετικοτητα των οσων αναφερεις.....

να παμε στα συμπερασματα?
ο τυπος ειτε ψυχακιας ειναι, ειτε σε παιζει....
απο την περιγραφη που κανεις, βγαινει οτι μονο ψυχακιας δεν ειναι,
εννοω εχει συγκροτημενη σκεψη, καλα οργανωμενη καθημερινοτητα κλπ....
Αρα σε παιζει κομπολοι, και μαλιστα καταλαβε οτι μπορει να το κανει
μια χαρα αυτο γιατι λειτουργεις σαν διακοπτη....

Η γνωμη μου ειναι οτι αν επιδιωκεις μια νορμαλ καθημερινη σχεση,
με τις παρουσες συνθηκες ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!
Μην ψαχνεις να βρεις γιατι στο κανει αυτο, οι λογοι μπορει να ειναι πολλοι.
Ψαξε τι πρεπει να κανεις εσυ.
Εχεις καποιες επιλογες,
1. Να συνεχισεις να εχεις επαφη μαζι του, δουλευωντας παραλληλα επαφες και με
αλλους, και αναλογα την εξελιξη κινεισαι.
2. Να κοψεις εντελως και ας σερνεται στα μαρμαρα  :-f
με οτι αλλη επιλογη, εχεις προβλημα.

Σκεψου τι απο τα δυο αντεχεις και πραξε, παντως σε καθε περιπτωση
αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να εχεις την αξιοπρεπεια σου.

ΥΓ....... τωρα σκεφτηκα ενα πιο σατανικο σχεδιο,
να αρχιζεις οντως να φλερταρεις με αλλους (δεν εννοω κατι πιο σοβαρο....)
αλλα να φροντισεις να το μαθει.
Οτι δηλαδη ακουσε παλικαρι, αμα παιζεις με την φωτια, στο τελος θα μεινεις με
τις σταχτες....
Ισως ετσι εχεις μια ελπιδα να τον ταρακουνησεις, αλλιως αμα εκλιπαρεις τα κανεις χειροτερα....
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος irene

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #2 στις: 08 Ιανουάριος 2012, 05:06:09 μμ »
δεν ισχύουν αυτά τα "θέλω να είμαι μαζί σου,αλλά τώρα δεν μπορώ".
αν θέλουν και οι 2,είναι μαζί,ο,τι κ αν γίνει.
αν δε θέλουν ή θέλουν,αλλά δεν "καίγονται"κιόλας,βρίσκουν δικαιολογίες.

Αποσυνδεδεμένος irene

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #3 στις: 08 Ιανουάριος 2012, 06:31:42 μμ »
μου είπε ότι δεν είναι ερωτευμένος πια μαζί μου και ότι με λυπάται γι αυτό και επικοινωνεί...
!!!
πραγματικά..ξέχνα τον!
θέλεις κάποιον που επικοινωνεί μαζί σου,όχι γιατί είναι ερωτευμένος,ούτε γιατί σ αγαπάει,αλλά γιατί σε λυπάται?!

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #4 στις: 08 Ιανουάριος 2012, 07:29:15 μμ »
irene αμα ηταν τοσο απλο να τον ξεχασει επειδη το λεμε εμεις.....
η φιλη μας εδω απλα, προσπαθει να γαντζωθει απο καπου μηπως και αντιστρψει την
πορεια των πραγματων...
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #5 στις: 08 Ιανουάριος 2012, 07:45:20 μμ »
Καλησπέρα...

Δε θέλω να αντιστρέψω την πορεία των πραγμάτων... Ήθελα να ακούσω γνώμες ανθρώπων που είναι εντελώς έξω από αυτό. Και εγώ θεωρώ ότι απλά παίζει γιατί πολύ απλά του το επιτρέπω εγώ. Τον έχω σιχαθεί με όλα αυτά που μου λένε κοινοί γνωστοί. Δυστυχώς για μένα υπάρχουν και αυτοί οι καλοθελητές... ή ευτυχώς τώρα που το ξανασκέφτομαι... Απλά αυτό που με εκνευρίζει και μου προκαλεί θυμό και νεύρα είναι ότι θέλει να με έχει και μένα εκεί, εννοώ ότι με θεωρεί το σιγουράκι, η καβάντζα που πάντα θα είναι εκεί κ θα περιμένει. Πόσο λάθος όμως κάνει...

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #6 στις: 08 Ιανουάριος 2012, 07:49:03 μμ »
Lydia για να δουμε λοιπον αν θα προκαλεσεις εκπληξεις.....

περιμενουμε νεα ε? :)

Αποσυνδεδεμένος clinical

• ΕΨΥ
  • Απλό μέλος
  • *
    Thoughtful
  • Not Otherwise Specified
    • Στήριξη, Συμβουλευτική & Ψυχοθεραπεία.
« Απάντηση #7 στις: 09 Ιανουάριος 2012, 08:25:00 μμ »
"αλλά", είναι σύνδεσμος που ακυρώνει το νόημα της προηγούμενης πρότασης και τονίζει αυτό που ακολουθεί.
"Δεν γεννήθηκα για να μισώ αλλά για να αγαπώ". Sophocles.

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #8 στις: 11 Ιανουάριος 2012, 01:43:36 μμ »
Η ζωή συνεχίζεται! ;)

Ο πρώην στέλνει μηνύματα λέγοντας ότι θέλει να προσπαθήσουμε πάλι, να ξαναγνωριστούμε κλπ κλπ... Μόνο που άργησε λίγο γιατί εγώ συνέχισα τη ζωούλα μου... Και δε σκοπεύω να γυρίσω πάλι πίσω. Τόσο απλά. Τρεις μήνες προσμονή και κλάμα ήταν αρκετοί. Προτιμώ να είμαι ευτυχισμένη και χαμογελαστή. Και αυτό επιλέγω γιατί η επιλογή είναι στο χέρι μου.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #9 στις: 11 Ιανουάριος 2012, 02:08:51 μμ »

Τρεις μήνες προσμονή και κλάμα ήταν αρκετοί.

Ηταν απιστευτα πολλοι οχι μονο αρκετοι.
Μην το ξανακανεις στον εαυτο σου αυτο.
Οτι σε χαλαει να το βγαζεις απο πανω σου,
και αυτο να εχει εφαρμογη οχι μονο στη σχεση σου αλλα και στον εαυτο σου.
Ετσι θα εχεις και κοντα σου ατομα που θα σε εκτιμουν για αυτο που εισαι.

Καλη τυχη για την επομενη αποπειρα....!

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #10 στις: 21 Ιανουάριος 2012, 02:36:20 πμ »

Και η επόμενη απόπειρα μάταιη αποδείχτηκε... Ο άνθρωπος που με στήριξε και με βοήθησε να βγω από όλο αυτό και ενώ ήμασταν μαζί, εξαφανίστηκε...

Έφυγε επαγγελματικό ταξίδι, έστειλε μήνυμα ότι έφτασε καλά και μετά άφαντος... Πριν 2 μέρες επικοινώνησε μετά από δικό μου μήνυμα με το οποίο εξωθούσα λίγο τα πράγματα γιατί είπα ότι αυτό που θέλω να ακούσω θα το ακούσω ακόμα και αν χρειαστεί να κατασκηνώσω έξω από το σπίτι του. Και φυσικά μου είπε τι συμπεριφορά είναι αυτή...και πήζει στη δουλειά...δεν είχε κάρτα στο κινητό...έχει το αφεντικό συνέχεια πάνω απ το κεφάλι του και επί τρεις μέρες δεν μπορούσε να επικοινωνήσει... και θα μιλήσουμε από κοντά όταν επιστρέψει την επόμενη βδομάδα... ΒΛΑΚΕΙΕΣ έχω να πω εγώ... και σήμερα διαπίστωσα ότι είναι στην Αθήνα...

Γιατί τόση υποκρισία, τόση ανειλικρίνεια και τόσα ψέματα;;;; Γιατί δεν μπορούσε απλά να μου πει την όποια αλήθεια;;; Και γιατί στην τελική με στήριξε τόσο πολύ όταν ήμουν χάλια λόγω της προηγούμενης σχέσης;;;

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #11 στις: 21 Ιανουάριος 2012, 12:13:52 μμ »
lydia,
χαμογελασα με το μυνημα σου και μπορω να σου πω οτι χμμμ νιωθω το προβλημα....
Ιδιως αυτο περι κατασκηνωσης, ολα τα λεφτα  :-W
Λοιπον επειδη εχω και εγω "κατασκηνωσει" εξω απο σπιτι (ολοκληρο 24ωρο), εκλιπαρωντας για μια λεξη, μια κουβεντα, θα σου πω συνολικα οτι δεν αξιζει σε κανενα να ζει κατι τετοιο οποιος και να ειναι.

Καταλαβαινω το αδικο της υποθεσης, αλλα προστατευεσε εσυ τον εαυτο σου και λυπησου τον...!

Τωρα στα ερωτηματα που βαζεις, ερωτηματα που ειναι βασανιστικα ειλικρινα για τον καθε ενα που θα ηταν στη θεση σου, θελω να πω δεν εισαι ουτε η παραλογη, ουτε η τρελη της παρεας οκ??? :)
Στο προκειμενο τωρα...
Η αληθεια μερικες φορες δεν βολευει, τι εννοω.... εσυ θες σχεση και καλα κανεις, ο αλλος ομως για Χ λογους (αντικειμενικους η και υποθετικους) δεν μπορει να ανταποκριθει ετσι οπως θα επρεπε η θα ηθελες. Ειτε γιατι ταξιδευει οντως, ειτε γιατι εχει αλλη γνωριμια εκει που ειναι ειτε γιατι εχει δικα του αλυτα ζητηματα η και χιλιες δυο αλλες εκδοχες.
Μπορω να πω δε οτι σε ενα ποσοστο σου εχει κομματακι ξηγηθει: οκ αλλα δεν μπορω τωρα....
Βεβαια το σωστο μεταξυ μας ειναι να σου ελευθερωσει το δρομο γιατι αν μπορει στα 60 του την εβαψες  ;)

Ειναι σιγουρο οτι 100% ολη την αληθεια δεν την ξερεις και ισως να μην μαθεις ποτε, ισως και οτι μαθαινεις να ειναι σκοπιμες διαρροες.
Το σιγουρο ειναι οτι εχεις μπλεξει σε μια περιπετεια η οποια βλεπω οτι τραβαει σε μακρος και εκει που ελεγες οτι θα αραιωσεις αυτο δεν γινεται ..... απο εδω και περα αρχιζεις λοιπον να δημιουργεις μια αρρωστη κατασταση απο την οποια το ποσο θα αρρωστησεις τον εαυτο σου, αυτο θα το μαθουμε στο τελος της υποθεσης.

Θα σου δωσω μια συμβουλη, οταν γνωριζεις ενα ανθρωπο και υπαρχει η αρχικη χημεια να εισαι και να απαιτεις να γινονται ξεκεθαρα τα θελω σας. Οταν κατι δεν δουλευει οπως πρεπει (δεν μιλαω για προβληματα αλλλα για θελω) κοβε μαχαιρι.
Ενταξει τα λεω πολυ στρογγυλεμενα και δεν σου ακουγονται καλα στα αυτια σου (ουτε εμενα μου ακογουνταν οταν μου το ελεγαν) αν ομως καταφερεις να επιβαλεις κατι τετοιο θα γλυτωσεις απο μπολικο περαιτερω πονο, και κυριως χασιμο χρονου.

Τωρα για το οτι ηταν υποστηρικτικος στη  αρχη της γνωριμιας....
Οπως βλεπεις μια σχεση εχει ευθυνες και ειναι αλλιως να εισαι υποστηρικτικος απεξω και αλλιως απο μεσα.

Δες την ζωη πιο χαλαρα και προσπαθησε να ζησεις αυτο που βλεπεις μπροστα σου και οχι τι θα ονειρευοσουν. Ακομα ομως και τα ονειρα για να γινουν πραγματικοτητα θελουν και αυτα ενα σχεδιο δεν γινονται απο μονα τους.

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
  • Mood: Worried
    Worried
« Απάντηση #12 στις: 21 Ιανουάριος 2012, 01:51:51 μμ »
 Δεν ξέρω βασικά τι ηλικίας είσαστε και οι δυο, αλλά κατά την απόψή μου το άτομο είναι παλιοχαρακτήρας και δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί οι άνθρωποι δεν αλλάζουνε εύκολα. Θα ήθελες μια ζωή να είσαι με έναν τέτοιο τύπο. Αν θα ήθελες να ξέρεις ότι το κέρατο δεν θα το γλυτώσεις και η ζωή σου θα είναι δυστυχισμένη, αλλά αυτό είναι δική σου επιλογή!   Ανθρώπους που σε αγαπάνε πραγματικά και νοιάζονται πρέπει να ψάχνεις να βρεις στην ζωή σου. Εγώ στην θέση σου θα έκοβα κάθε επαφή για να γλυτώσω την αξιοπρέπειά μου!

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #13 στις: 21 Ιανουάριος 2012, 02:31:30 μμ »
Δεν ξέρω βασικά τι ηλικίας είσαστε και οι δυο, αλλά κατά την απόψή μου το άτομο είναι παλιοχαρακτήρας και δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί οι άνθρωποι δεν αλλάζουνε εύκολα.

ριτα μην χαρακτηριζεις κοσμο που δεν ξερεις!!!
το οτι δεν συντονισςτηκαν 2 ατομα δεν σημαινει οτι καποιος ειναι κακος....

Αλλο το οτι δεν ξεκαθαριζονται μερικα πραγματα και αλλο.... το παλιοχαρακτηρας!

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
  • Mood: Worried
    Worried
« Απάντηση #14 στις: 21 Ιανουάριος 2012, 02:38:19 μμ »
Δεν ξέρω βασικά τι ηλικίας είσαστε και οι δυο, αλλά κατά την απόψή μου το άτομο είναι παλιοχαρακτήρας και δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί οι άνθρωποι δεν αλλάζουνε εύκολα.

ριτα μην χαρακτηριζεις κοσμο που δεν ξερεις!!!
το οτι δεν συντονισςτηκαν 2 ατομα δεν σημαινει οτι καποιος ειναι κακος....

Αλλο το οτι δεν ξεκαθαριζονται μερικα πραγματα και αλλο.... το παλιοχαρακτηρας!

Εντάξει μπορεί να μην είναι παλιοχαρακτήρας ,αλλά σίγουρα είναι άτομο που του αρέσουνε οι γυναίκες- πολυγαμικός τύπος . Ένας τέτοιος τύπος δεν νομίζω να αλλάξει εύκολα. Άρα και πάλι θα κάνει την Λυδία δυστυχισμένη, οπότε καλύτερα να αποχωρήσει με αξιοπρέπεια! 

Τελεσπάντων, είτε είναι ή όχι πολυγαμικός τύπος είτε είναι ή όχι παλιοχαρακτήρας δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ο τρόπος που σου φέρεται και εφόσον λέει ότι έπαψε να είναι ερωτευμένος μαζί σου δεν υπάρχει κανένας λόγος να ταλαιπωρήσε μαζί του. Πίστεψέ με σου αξίζει κάτι καλύτερο! Γιατί αφήνεις τον εαυτό σου να πέσει τόσο χαμηλά; Πιστεύεις ότι είσαι τόσο χάλια που αξίζεις τέτοια ταλαιπωρία; Ξέχνα τον βρε κορίτσι μου, ήτανε μια σχέση, για αυτόν, που έκανε τον κύκλο της και πέρασε - έναν χρόνο το περισσότερο λένε ότι κρατάει ο έρωτας, τόσο κράτησε και για αυτόν, μετά πέρασε .Τώρα ψάχνει για κάτι άλλο από ότι φαίνεται.

Τώρα τα είπα καλύτερα;