Αποστολέας Θέμα: Θέλω να μεταναστεύσω στο εξωτερικό και δεν ξέρω ποια χώρα να διαλέξω.  (Αναγνώστηκε 22316 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
να πω την αληθεια και εμενα μου εχει μπει η ιδεα του να μεινω εκτος ελλαδας,
εννοω βεβαια οτι αμα χειροτερεψει η κατασταση στην ελλαδα ισως αυτο γινει μονοδρομος πια.
Προς το παρον τα βολευουμε οπως ειμαστε, αλλα ποτε δεν ξερεις, αν το αυριο γινει τρις χειροτερο.....

Σε καθε περιπτωση παντως, μια μεταναστευση πχ αυστραλιας μαλλον θα την εβλεπα απιθανη,
λογω του οτι ειναι υπερβολικα μακρια απο την ελλαδα με την οποια πρεπει να εχω επαφη.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Worried
    Worried
http://www.ypes.gr/el/MediaCenter/Minister/PressReleases/?id=6c4969f6-54fb-4b2a-bb63-762cd36c43ae

5/3/2011

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ TELEGRAPH: ΣΟΥΗΔΙΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΧΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ – ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ

ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ 

τηλ 213-1313581, 213-1313604

fax  210-3393530  210-3636429

e-mail: press­­_office_ypes@ypes.gov.gr

ΑΘΗΝΑ, 5 Μαρτίου  2011

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ TELEGRAPH: ΣΟΥΗΔΙΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΧΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ – ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Σύμφωνα με ρεπορτάζ της Βρετανικής εφημερίδας TELEGRAPH  (http://www.telegraph.co.uk/expat/expatnews/8359653/Sweden-is-topcountry-at-integrating-immigrants.html), η Σουηδία είναι η χώρα με τις καλύτερες πολιτικές όσον αφορά την ενσωμάτωση των μεταναστών, όπως διαπιστώνει νέα μελέτη του British Council και του Migration Policy Group, ενώ ιδιαίτερα σημαντική είναι βελτίωση της βαθμολογίας της Ελλάδας κατά 10 μονάδες .

Συγκεκριμένα, στα πλαίσια της εν λόγω μελέτης, μελετήθηκε ενδελεχώς η κατάσταση αναφορικά με τους μετανάστες σε 31 χώρες της Ευρώπης και της Βορείου Αμερικής, προκειμένου οι χώρες αυτές να αξιολογηθούν από ειδικούς από όλο τον κόσμο αναφορικά με τις πολιτικές τους για την ενσωμάτωση των μεταναστών. Για την αξιολόγηση αυτή χρησιμοποιήθηκαν μία σειρά από διαφορετικά κριτήρια, στα οποία συμπεριλαμβάνονται η ύπαρξη ευκαιριών εργασίας, η πρόσβαση στην εκπαίδευση και η ύπαρξη νομοθεσίας που εμποδίζει τις διακρίσεις. Με βάση τα ανωτέρω κριτήρια η Σουηδία φαίνεται ότι είναι στην κορυφή της σχετικής κατάταξης και ακολουθούν Πορτογαλία, Καναδάς, Φινλανδία και Ολλανδία. Στις τελευταίες θέσεις βρίσκονται Λιθουανία, Μάλτα, Σλοβακία, Κύπρος και Λιθουανία, ενώ το Ηνωμένο Βασίλειο βρίσκεται στη 12η θέση και οι Ηνωμένες Πολιτείες στην 9η.

Όπως επισημαίνει ο Thomas Huddleston του Migration Policy Group, παρατηρείται «αργή αλλά σταθερή» βελτίωση από το 2007, με τις περισσότερες χώρες να βελτιώνουν τη βαθμολογία τους κατά μία μονάδα, ενώ η Ελλάδα κατάφερε να βελτιώσει τη  βαθμολογία της κατά 10 μονάδες. Βέβαια, δεν αποκλείονται και χώρες - όπως η Ιταλία - οι οποίες έχουν σήμερα χαμηλότερη βαθμολογία από το 2007.

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
Εγώ κατέληξα πάντως θα πάω στην Σουηδία στην πρώτη μου επιλογή....για σας δεν ξέρω γεια σας λοιπόν, έφυγα κιόλας!!!!!! :))

υ.γ1 επίσης έμαθα ότι τα σουηδικά είναι πιο εύκολα από τα αγγλικά...

υ.γ2 το πτυχίο μου μετράει παντού στον κόσμο σαν πανεπιστημιακή μόρφωση - ρώτησα στις πρεσβείες Αυσταλίας και Σουηδίας..

ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

Αποσυνδεδεμένος Winston_man_2

• Πλήρες μέλος
Έχω κατι θειους και θειες στην Αυστραλια, αλλα ειναι υπερβολικα μακρια. Αν πας εκει δεν γυρνας πισω κακα τα ψεμματα.  :(

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
Αν πας εκει δεν γυρνας πισω κακα τα ψεμματα.  :(

καλύτερα...... :-W

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
Εγώ κατέληξα πάντως θα πάω στην Σουηδία στην πρώτη μου επιλογή....για σας δεν ξέρω γεια σας λοιπόν, έφυγα κιόλας!!!!!! :))

οποτε θα τα λεμε απο εκει ετσι????   :))
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried

Να πάω πρώτα με το καλό....ακόμη στα λόγια είμαστε...

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful

Να πάω πρώτα με το καλό....ακόμη στα λόγια είμαστε...

ναι οκ, αν μεινουμε στα λογια, απλα θα ανακυκλωνουμε την κουβεντα...

Αποσυνδεδεμένος Winston_man_2

• Πλήρες μέλος
καλύτερα...... :-W

Ναι υπο μια εννοια εχεις δικιο. Αλλα ειναι πολυ μεγαλο βημα αυτο. Προεχουν αλλα για μενα τωρα.

Αποσυνδεδεμένος clinical

• ΕΨΥ
  • Απλό μέλος
  • *
    Thoughtful
  • Not Otherwise Specified
    • Στήριξη, Συμβουλευτική & Ψυχοθεραπεία.
εμενα μου φαίνεται ή "απλά φεύγω από τα προβλήματα γιατι έτσι νομίζω ότι δεν θα υπάρχουν" και μετά στα νέα προβλήματα πάλι θα θέλω να φύγω...

ή εναλλακτικά, "ακούστε με που φεύγω και δώστε μου λίγη σημασία σε αυτά που θέλω να αλλάξετε πάνω σας".... ;ppp

αντε καλά θα δεχτώ την κριτική σου ό,τι και να πεις ;)
"Δεν γεννήθηκα για να μισώ αλλά για να αγαπώ". Sophocles.

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
Αν έχω ψύχωση που να πάω;

μπορώ να πάω πουθενά;

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
ριτα βαλε γκαζια, γιατι μεχρι να το αποφασισεις θα ειμαστε εκτος Ε.Ε.  :-W :-W :-W

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
ριτα βαλε γκαζια, γιατι μεχρι να το αποφασισεις θα ειμαστε εκτος Ε.Ε.  :-W :-W :-W

βάζω μαθαίνω γλώσσα

Αποσυνδεδεμένος Andreas

• Απλό μέλος
  • **
  • Mood: Busy
    Busy
Γλωσσα δεν βαζεις μεσα...τι μαθαινεις?  :P

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried