Αποστολέας Θέμα: Δεν ξέρω αν θα πρέπει να χωρίσω ή να μείνω στη σχέση μου..help..  (Αναγνώστηκε 5107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bella123

• Απλό μέλος
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Βρίσκομαι σε μία σχέση τα τελευταία δύο χρόνια, αυτός είναι 32 και εγώ 25, δεν μένουμε μαζί λόγω οικονομικών προβλημάτων και ζούμε χωριστά με τις οικογένειες μας, εγώ με την μητέρα μου και τον πατέρα μου και εκείνος με τη μητέρα του. Είναι καταπληκτικό παιδί και με λατρεύει όμως μερικές φορές βλέπω ότι τοποθετεί την οικογένεια του πιο πάνω από εμένα καθώς είναι ιδιαίτερα δεμένος με την μητέρα του και την αδερφή του. Αυτόν τον δεσμό με την οικογένεια του τον αντιλήφθηκα κατά το πρώτο χρόνο της σχέσης μας και τον κατανόησα λόγω της σχετικά πρόσφατης απώλειας του πατέρα του. Όμως μερικές φορές η υπομονή μου εξαντλείται γιατί βιώνω καταστάσεις στις οποίες δεν έχω συνηθίσει και τις θεωρώ υπερβολικές! Πολλές φορές δεν βλεπόμαστε επί καθημερινής βάσεως λόγω διάφορων εργασιακών υποχρεώσεων τόσο από μέρους μου όσο και από μέρος του και αυτό το γεγονός μπορώ να το κατανοήσω...Όμως άλλες φορές δεν συναντιόμαστε γιατί τρέχει για την οικογένεια του και εμένα με βάζει σε 2η μοίρα....Για παράδειγμα θα αναφέρω το σημερινό γεγονός για να καταλάβετε τι εννοώ. Σήμερα το βράδυ ήταν να βρεθούμε μετά από αρκετές ημέρες, λόγω το ότι έλειπε σε ταξίδι, αλλά χτύπησε ο ανιψιός του που είναι περίπου ενός χρονών και και κάτι, και έτρεξαν...η αδερφή του, ο γαμπρός του, η πεθερά και ο πεθερός της αδερφής του, η μητέρα του αγοριού μου όπως και το αγόρι μου στο νοσοκομείο γιατί ανησύχησαν για το παιδί. Στεναχωρήθηκα πολύ για το παιδάκι αλλά δημιουργήθηκε μία ανησυχία σε "υπερβολική" κλίμακα...που μπορώ να την κατανοήσω από τη πλευρά των γονιών του παιδιού εντούτοις δυσκολεύομαι να κατανοήσω την "υπερβολική" ανησυχία του αγοριού μου...γιατί έκανε λες και ήταν το δικό του παιδί! Και το χτύπημα του παιδιού δεν ήταν κάτι το σοβαρό. Εν κατακλείδι η κατάληξη αυτού του γεγονότος ήταν να ακυρώσει την σημερινή μας συνάντηση για να παίξει με τον ανιψιό του μαζί με τους άλλους 5 συγγενείς του. Αυτό το γεγονός δεν με γέμισε τίποτε άλλο παρά "οργή","αγανάκτηση" και "απογοήτευση"...στο κάτω κάτω της γραφής το παιδί χρειάζεται τους γονείς του και όχι ολόκληρο το σόι του, και ενώ θα μπορούσε να μείνει το αγόρι μου στο νοσοκομείο μέχρι να βεβαιωθεί ότι το παιδάκι είναι καλά, κάθισε εκεί μέχρι να φύγουν όλοι....! Του είπα και του έδειξα ότι η συμπεριφορά του με στεναχώρησε και ότι τη θεώρησα υπερβολική, όπως το πράττω κάθε φορά που συμβαίνουν παρόμοια συμβάντα... αλλά αυτός δεν το καταλάβαινε, απλά δεν το καταλάβαινε...
Δεν ξέρω τι να πω, μερικές φορές αναρωτιέμαι αν εγώ είμαι η υπερβολική ή αν όντως υπάρχει πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω.
Αρκεί η αγάπη και ο έρωτας για να αντέξεις αυτή τη ψυχοφθορά;

Αποσυνδεδεμένος nikos43

• Απλό μέλος
  • **
  • Φύλο: Άντρας
πραγματι  ειναι δυσκολα οταν  ο αλλος  δεν  μπορει  να ποιασει  το  τικ  το  δικο  σου .απ,οτι καταλαβα  θα  ηθελες να   σου  ειναι  ποιο  ενεργος  στην  σχεση  σας  που  προφανος  εσυ  θεωρεις  οτι πας  για  οικογενοια δηλ  μονημος  δεσμος  ενω εκεινος  στην αντρικη γλωσσα  στην κοσμαρα  του  θεωρο  οτι  εχεις  δικαιο  και οταν  απο  τωρα  βλεπης  τετοια  για  φαντασου  τι  θα  γινετε  μεθαυριο .
η  δικη  μου αποψη  ειναι  να  τον  τεσταρης  αν  ειναι  αξιος  να  ειναι διπλα  σου  πως  εσυ  θα  βρεις  τι  θα  πρει  να  των  κανεις  για  να  δεις  αν πραγματι  πρει να  συνεχισεις  αυτη  την  σχεση  η  απλως  να περνας  την  ωρα  σου   !!!!!!φιλια πολλα  και  υπομονη  η  αγαπη και  η οικογενοια  θελουν θυσιες!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Bella123

• Απλό μέλος
  • **
Ναι το πηγαίναμε για σοβαρό δεσμό και χρησιμοποιώ παρελθοντικό χρόνο γιατί πλέων δεν ξέρω αν θα θελήσω να γίνει κάτι τέτοιο.
Δεν είναι μόνον αυτό το γεγονός. Για να φθάσω στο σημείο να σκέφτομαι το χωρισμό σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά...και έχουμε μαλώσει και άλλες φορές. Αλλά δεν έχω δει καμία βελτίωση. Πολλές φορές βέβαια φταίω και εγώ γιατί εμείς οι γυναίκες έχουμε την τάση να κωδικοποιούμε πράγματα και ο άλλος πρέπει να πιάσει το υπονοούμενο για να καταλάβει, τι έχουμε, τι εννοούμε...και εκείνος αυτά τα υπονοούμενα δεν τα καταλαβαίνει και με έχει παρακαλέσει να του λέω ευθέως το πρόβλημα μου. Αν και δύσκολο, προσπαθώ να το κάνω. Βέβαια όταν του μιλάω πολλές φορές καταλήγει ο ένας από τους δύο μας να πληγώνεται.

Είναι φουλ στις υποχρεώσεις: δουλειά, οικογένεια (γιατί έχει πεθάνει ο πατέρας του), περαιτέρω εκπ/ση. Νοιώθει άπειρα πιεσμένος και μου έχει εκμυστηρευτεί ότι μετά από το θάνατο του πατέρα του νοιώθει υποχρεωμένος απέναντι στη μητέρα του και στην αδερφή του. Η μητέρα του και η αδερφή του είναι άτομα που εξαρτώνται από τους άλλους και αναζητούν βοήθεια με αποτέλεσμα το αγόρι μου πολλές φορές να τρέχει από πίσω τους για να τους ικανοποιήσει τις επιθυμίες τους, διαλύοντας κατά κάποιο τρόπο τη σχέση μας.

Δεν του αρέσει να βγαίνει έξω σε μπαρ το βράδυ μετά τις 12πμ ούτε καν τη Πρωτοχρονιά. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να βγαίνω μόνη με τους φίλους μου έξω, να τον παρακαλάω να έρθει και να μην έρχεται, και μετά την επόμενη ημέρα να με φωνάζει γιατί άργησα να γυρίσω στο σπίτι μου, και καυγαδίζουμε με πρόσχημα το ότι φοβάται να γυρίζω σπίτι μόνη μου με το αμάξι επειδή κυκλοφορούν πολλοί άσχημοι οδηγοί εκείνη την ώρα. Και κάθε φορά που μαλώνουμε πρέπει εγώ να τρέχω από πίσω του και να τον παρακαλάω, να νοιάζομαι, να θέλω να συνεχίσουμε τη σχέση μας. Δεν ξέρω για πιο λόγο, επειδή τον αγαπάω και τον νοιάζομαι; επειδή φοβάμαι να μείνω μόνη μου; ίσως να ισχύουν και τα δύο.

Από την άλλη πλευρά είμαστε μαζί εδώ και δύο χρόνια και δεν μου έχει πει ορισμένα προσωπικά του γεγονότα, με αποτέλεσμα να παρεξηγούνται διάφορες καταστάσεις. Είναι δικαίωμα του καθενός να κρατάει ορισμένα πράγματα για τον εαυτό του, δεκτό και σεβαστό όμως μερικές φορές διάφορα καθημερινά γεγονότα συνδέονται με αυτά τα "μυστικά", με το άγνωστο για εμένα, που με παραπέμπει στο γεγονός ότι ίσως να μου λέει ψέματα, χάνοντας κάθε είδους εμπιστοσύνης που του είχα, τι στιγμή που αν μου μίλαγε δεν θα μαλώναμε για αυτά τα "κενά" πληροφοριών.

Αλλά η αλήθεια είναι ότι περάσαμε και πολλές όμορφες στιγμές μαζί, ίσως οι καλές στιγμές να είναι περισσότερες από τις άσχημες, αλλά η πίκρα βλέπεται μας χαρακώνει και αφήνει το σημάδι της σχεδόν ανεξίτηλο στο σώμα, στη ψυχή μας. Του είπα να χωρίσουμε γιατί δεν με έχει ανάγκη, αλλά έχει περισσότερη ανάγκη την οικογένεια του. Αυτό ήταν. Τέλος, ούτε πάλη για να με με φέρει πάλι κοντά του ούτε τίποτα. Εγωισμός και.....ίσως να μην με αγάπησε όσο πίστευα...ή όσο μου έλεγε, "άπειρα, άπειρα άπειρα πολύ".

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Bella καλως ηρθες  :-b

εχω καλα νεα και κακα νεα.....,
ας αρχισω απο τα κακα καλυτερα ε?  :-rl

Τα κακα ειναι οτι δεν βλεπω να εχετε πολυ μελλον  :-hm
Απο οσα γραφεις, οι στοχοι σας ειναι ανατολη με την δυση, εσυ λιγο παραπανω προσοχη
και δεν την βρισκεις, θες να το ριξεις εξω λιγο παραπανω και δεν παιζει.
Ξερεις κατι? οτι ζεις εφοσον συνεχισεις να ειναι ετσι τα πραγματα, αυτο και θα εχει στην συνεχεια.
Δυστυχως δεν προκειται να αλλαξει.

Υποψιαζομαι βεβαια οτι υπαρχει το ενδεχομενο, να τα κανει ολα αυτα επειδη εισαι εσυ,
εννοω οτι με μια αλλη γυναικα εκει που ειναι χαλαρα τα πραγματα μπορει να λειτουργησουν ολα διαφορετικα, αλλα αυτο δεν ειναι δικη σου δουλεια.

Εκεινο που θα σου ελεγα οτι ειναι αμεσο για σενα, επειδη εισαι σε μια σχεση 2 χρονια (αρα οτι ηταν να δεις το ειδες) να κανεις ενα μπρεικ, και να ανοιξεις μια σοβαρη συζητηση με τον συντροφο σου η οποια ισως καταληξει και σε χωρισμο.
Να τον βαλεις κατω και να δειξεις οτι εχετε διαφορετικους ρυθμους και στυλ καθημερινοτητας και οτι αυτο ειναι προβλημα στο πως προχωραει η σχεση.
Εκει παιζει ενα ζητουμενο στο κατα ποσο θελει να δει τι θεμα εχεις και να αλλαξει καποια πραγματα, ισως να βγαινεται λιγο παραπανω, να μοιρασει καλυτερα τους χρονους οπου να σου αφιερωνει περισσοτερο χρονο σε εσενα και οτι αλλο νομιζεις οτι ειναι χοντρο προβλημα.
Αν δεις οτι υπαρχουν δικαιολογιες πχ τι να κανουμε το παιδι ειχε ατυχημα και επρεπε να παω.....
δεν εχεις και πολλα να κανεις, παρα να το παρεις αποφαση οτι δεν υπαρχει μελλον.

Η αγαπη ειναι ενας σοβαρος λογος για να εισαι με ενα ανθρωπο, αλλα οχι ο μοναδικος.
Πανω απο ολα πρεπει να εχεις κοινους στοχους και αποψη για την ζωη.

Last one,
τα καλα νεα,
εισαι μολις 25, στην χειροτερη εκδοχη εχεις μπολικο χρονο για να πειραματιστεις με αλλες σχεσεις.
Μονο που μην το αφηνεις να περνανε 2 χρονια για να δεις οτι το πραγμα δεν κολλαει....

Καλη τυχη
και αν εχεις νεωτερα το ξανασυζηταμε.

:^f
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Bella123

• Απλό μέλος
  • **
Έχεις δίκιο Jimb στο ότι σε πολλά πράγματα είμαστε η Ανατολή και Δύση....όμως στη πραγματικότητα σε όσα πράγματα δεν ταιριάζουμε σε άλλα τόσα και περισσότερα ταιριάζουμε απίστευτα πολύ. Θα έλεγα ότι βιώνω μία σχέση των άκρων και είναι λογικό από τη στιγμή που εγώ η ίδια, δυστυχώς, είμαι άνθρωπος των άκρων. Το θέμα είναι ότι τώρα μου είναι αδύνατον να τον χωρίσω, απλά δεν μπορώ. Δεν είμαι τόσο δυνατή. Δυστυχώς, πρέπει να φθάσει ο κόμπος στο χτένι και ακόμη δεν έχει φτάσει αυτή η στιγμή. Θέλω να πιστεύω ότι η αγάπη θα νικήσει τα πάντα. Και μερικές φορές χρειάζεται πίστη, επιμονή και επιμονή για να αλλάξεις καταστάσεις, ανθρώπους και την ίδια σου τη μοίρα.

Το θέμα είναι ότι δεν είναι ότι δεν ενδιαφέρεται για εμένα. Με αγαπάει τόσο πολύ που θα μπορούσε να θυσιάσει τη ζωή του για εμένα και το έχει αποδείξει πάρα πολλές φορές. Βέβαια το ίδιο νοιώθει και για την οικογένεια του, συν μία δόση "υποχρέωσης" απέναντι της. Γεγονός που εμένα με κάνει ψυχικά ράκος, γιατί κατά κάποιο τρόπο πρέπει να μοιράζομαι αυτόν τον άνθρωπο με την οικογένεια του. Εγώ από την άλλη δεν θέλω να έχω πολλά πολλά με τις οικογένειες, είτε με τη μητέρα μου είτε με τη μητέρα του διότι υπάρχει και από τις δύο πλευρές μία ενδόμυχη τάση να εξουσιάζουν τη ζωή μου, τη ζωή μας. Και εκτός αυτού έχω βιώσει στο "πετσί" μου όλο το πόνο του αγοριού μου και λιγότερο της μητέρας του από το θάνατο του πατέρα του και ενός άλλου συγγενείς τους. Καταστάσεις οι οποίες μου ήταν άγνωστες, και επειδή είμαι ένας πάρα πολύ αισιόδοξος άνθρωπος με γονάτισαν ψυχολογικά. Διότι το χειρότερο όλων είναι να προσπαθείς να επουλώνεις πληγές οι οποίες ίσως να μην γιατρευτούν ποτέ με το χρόνο, και θα πρέπει να ζεις με αυτή τη πληγή, με αυτή τη μιζέρια, χωρίς να φταις σε τίποτα ο ίδιος.

Τέλος πάντων...σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας, να 'σται καλά και εύχομαι ποτέ άνθρωπος να μη βρεθεί στην κατάσταση μου γιατί όταν σε μία σχέση μπλέκεται η οικογένεια όλα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Εύχομαι λίαν συντόμως να μπορέσω να σταθώ στα πόδια μου για να δω τα γεγονότα με πιο καθαρή οπτική, να ζυγίσω τις καταστάσεις και να καταλάβω ποια είναι η βέλτιστη λύση....φιλιά*

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
το θεμα δεν ειναι να δουμε ποσες αντιθεσεις εχεις με τον φιλο σου,
αλλα αν οι αντιθεσεις σας ειναι δυσλειτουργικες για την σχεση σας.
Πχ εσυ κανεις αλλα πραγματα στη ζωη σου, οταν ο φιλος σου τρεχει με τα οικογενειακα του?
οταν ο φιλος σου θελει να αραξει σπιτι και να κοιμηθει απο τις 12,
εσυ εχεις μια παρεα αλλη, να πας να ξεσαλωσεις?
Αν ναι, τα κανεις? δειχνεις οτι οχι, και εκει υπαρχει το κενο.....

Δεν αμφιβαλλω οτι σε αγαπαει και τον αγαπας,
αλλα η ζωη σου ειπα δεν ειναι μονο αγαπη, αλλα και ζωη που θελεις να την ζησεις.
Τουλαχιστον αυτο δειχνεις.....

Για να το παμε εντελως πρακτικα,
αν θες να μεινεις μαζι του εχεις δυο επιλογες:
ειτε παζαρευεις και αλλαζεις καπως την κατασταση,
ειτε το αποδεχεσαι ως εχει και ζεις ετσι την ζωη σου.
Αλλωστε δεν μπορεις να τα εχεις και ολα, πρεπει ομως να πιασεις την ζυγαρια και
να δεις με προσοχη προς τα που γερνει για να δεις και τι θελεις και τι μπορεις να καταφερεις.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Bella123

• Απλό μέλος
  • **
το θεμα δεν ειναι να δουμε ποσες αντιθεσεις εχεις με τον φιλο σου,
αλλα αν οι αντιθεσεις σας ειναι δυσλειτουργικες για την σχεση σας.
Πχ εσυ κανεις αλλα πραγματα στη ζωη σου, οταν ο φιλος σου τρεχει με τα οικογενειακα του?
οταν ο φιλος σου θελει να αραξει σπιτι και να κοιμηθει απο τις 12,
εσυ εχεις μια παρεα αλλη, να πας να ξεσαλωσεις?
Αν ναι, τα κανεις? δειχνεις οτι οχι, και εκει υπαρχει το κενο.....

Δεν αμφιβαλλω οτι σε αγαπαει και τον αγαπας,
αλλα η ζωη σου ειπα δεν ειναι μονο αγαπη, αλλα και ζωη που θελεις να την ζησεις.
Τουλαχιστον αυτο δειχνεις.....

Για να το παμε εντελως πρακτικα,
αν θες να μεινεις μαζι του εχεις δυο επιλογες:
ειτε παζαρευεις και αλλαζεις καπως την κατασταση,
ειτε το αποδεχεσαι ως εχει και ζεις ετσι την ζωη σου.
Αλλωστε δεν μπορεις να τα εχεις και ολα, πρεπει ομως να πιασεις την ζυγαρια και
να δεις με προσοχη προς τα που γερνει για να δεις και τι θελεις και τι μπορεις να καταφερεις.

Όταν βγαίνω έξω με τους φίλους μου δεν κοιμάται εκείνος μέχρι να φθάσω σπίτι..και μερικές φορές αναγκάζομαι να του λέω ψέματα γιατί με στεναχωρεί το γεγονός να μένει άυπνος εντελώς.
Ποτέ δεν κοιμάται από τις 12πμ λόγω υπερέντασης για την ολοκλήρωση των υποχρεώσεων του, κοιμάται 3-4 ώρες την ημέρα
Όταν δεν βρισκόμαστε, ο λόγος θα είναι ότι πρέπει να αφιερωθούμε στα διαβάσματα μας για να τελειώσουμε τις περαιτέρω σπουδές μας, κάποιο οικογενειακό πρόβλημα ή πρόβλημα δουλειάς από μέρος του. Σε γενικές γραμμές είναι άπειρα πολυάσχολος. Ποτέ δεν κάθεται να χαλαρώσει παρά ελάχιστες φορές.
Όταν βγαίνω να ξεσαλώσω...δεν ξεσαλώνω γιατί νοιώθω_μόνη! Ξεσαλώνω μόνον όταν πιω πολύ και δεν καταλαβαίνω τι γίνεται γύρω μου...

Σε ευχαριστώ Jimb, το ότι μίλησα κάπου με βοήθησε να καταλάβω πολλά πράγματα και να νιώσω καλύτερα! :)
Το πρόβλημα μου τελικά είναι ότι πρέπει να κοιτάξω πιο πολύ εμένα παρά τους άλλους....thanks*

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
πρεπει να προσδιορισεις πιο συγκεκριμενα τα θελω σου και να τα κανεις γνωστα και σαφη (ισως και αδιαπραγματευτα) εκει που πρεπει....
Οσο τα εχεις σε ασαφεια τοσο θα υπαρχει μια θολουρα στο στερεωμα....  :-a

Νομιζω οτι ο φιλος προσπαθει να συμβιβασει τα ασυμβιβαστα!!!τελως παντων, εδω γραφεις εσυ οχι αυτος....
απο την αλλη το να αναγκαζεσαι να λες και εσυ ψεμματα για να τα "βολεψεις" ηδη αρχιζεις να εχεις προβλημα.

Σου εφιστω την προσοχη, επειδη ειστε μεγαλα παιδια,
να βαλετε ενα φρενο για να επαναπροσδιορισετε μερικα πραγματα που εχει να κανει με χρονους, διαθεσιμοτητες και γενικα στο πως θα οργανωσετε την ζωη σας ετσι ωστε και ο φιλος σου να κοιματε και εσυ να πιεις το ποτακι σου.

Μιληστε με ειλικρινεια και μην κρυβετε τιποτα απο το τι βλεπεις να πηγαινει στραβα,
και ολα θα στρωσουν  :-b