Αποστολέας Θέμα: Ταινίες που είδατε προσφατα  (Αναγνώστηκε 17101 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Soul Rebel

• Αναρχική & Ονειροπόλα
  • Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σημασία έχει να παραμένεις άνθρωπος, όχι ζωντανός.
Απ: Ταινίες που είδατε προσφατα
« Απάντηση #30 στις: 04 Οκτώβριος 2010, 12:31:01 μμ »
Άλλη μια αγαπημένη ταινία, ταξιδιάρικη, ασυμβίβαστη, βασισμένη σε αληθινά γεγονότα. Into The Wild

Υπόθεση: Ο 22χρονος νεαρός ιδεαλιστής Κρίστοφερ Μακάντελς, μετά την αποφοίτησή του από το Πανεπιστήμιο, κι ενώ τον περιμένει μια πλουσιοπάροχη ζωή, αποφασίζει ξαφνικά να εγκαταλείψει τα πάντα για την άγρια φύση της Αλάσκας. Περιπλάνηση σε αφιλόξενες περιοχές και συναντήσεις με διάφορους ανθρώπους συνιστούν την παρακαταθήκη του Μακάντλες που αφήνει την τελευταία του πνοή εκεί που επέλεξε… στη φύση. Τα κίνητρα της επιλογής του, αλλά και τα αίτια του θανάτου του αποτελούν ένα μυστήριο που μονάχα ο ίδιος θα μπορούσε να λύσει.

Into the Wild - Trailer

• Αναρχική & Ονειροπόλα
  • Πλήρες μέλος
« Απάντηση #31 στις: 04 Οκτώβριος 2010, 12:36:17 μμ »
Άλλη μια ταινία βασισμένη σε αληθινή ιστορία που διαπραγματεύεται την ομοφυλοφιλία και την ομοφοβία της οικογένειας καθώς και της κοινωνίας , Prayers for Bobby

Υπόθεση : Η Mary Griffith είνα μία γυναίκα με πολύ συντηριτικές απόψεις. Όταν αποκαλύπτεται ότι ο μικρότερος γιος της οικογενείας είναι gay, η ήρεμη ζωή τους κλονίζεται. Αντίθετα με τα υπολοιπα μέλη, η μητέρα του δε το αποδέχεται και πιστεύει ότι με τη βοήθεια προσευχών, ο Θεός θα γιατρέψει την "αρρωστιά" του...

Prayers for Bobby Trailer rev

• Αναρχική & Ονειροπόλα
  • Πλήρες μέλος
« Απάντηση #32 στις: 06 Οκτώβριος 2010, 01:01:28 μμ »
Η κινηματογραφική μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου Desert Flower με θέμα την ζωή της Waris Dirie και τον ακρωτηριασμό των γενετικών οργάνων  που πραγματοποιείται σε ορισμένες περιπτώσεις ακόμα και σήμερα…

DESERT FLOWER TRAILER w Greek Subtitles a.k.a. LOULOUDI THS ERHMOY

• Αναρχική & Ονειροπόλα
  • Πλήρες μέλος
« Απάντηση #33 στις: 06 Οκτώβριος 2010, 01:10:53 μμ »
Άλλη μια ταινία βασισμένη σε αληθινά γεγονότα , Boys Don’t Cry.

Υπόθεση : Στο Φολς Σίτι της Νεμπράσκα, ο Μπράντον Τίνα ήταν ένα νεοφερμένο 20χρονο αγόρι που κατάφερε να μαγέψει τη μικρή επαρχιακή κοινότητα. Οι γυναίκες τον λάτρεψαν και όλοι όσοι γνώρισαν αυτόν τον χαρισματικό ξένο βυθίστηκαν στη γοητευτική αθωότητά του. Ομως, ο πιο περιζήτητος καβαλιέρος, και για πολλούς αληθινός φίλος, έκρυψε ένα μυστικό: δεν ήταν αυτός που όλοι νόμιζαν.
Εβδομήντα πέντε μίλια μακριά, στη μικρή πόλη Λίνκολν, ο Μπράτον Τίνα ήταν διαφορετικό πρόσωπο, παγιδευμένο σε μια κρίση ταυτότητας που τον κατεδίωκε σε όλη του τη ζωή. Οπως πολλοί άνθρωποι στην ηλικία του, έκανε λάθη σε υψηλό αντίτιμο και όταν μπήκε ακούσια ανάμεσα στην καινούρια του αγάπη την Λάνα και τον απερίσκεπτο φίλο της, τον Τζον, αποκαλύφθηκε το μυστικό του.
Στην σύντομη ζωή του, ο Μπράντον Τίνα υπήρξε ταυτόχρονα ένας εντυπωσιακός εραστής και ένας εγκλωβισμένος παρείσακτος, ένα εξαθλιωμένο μηδενικό και ένας λαμπερός ονειροπαρμένος, ένας τολμηρός κλέφτης και το τραγικό θύμα ενός άδικου εγκλήματος.

Boys Don't Cry Trailer

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
« Απάντηση #34 στις: 06 Οκτώβριος 2010, 01:20:34 μμ »
τις εχω δει και τις τρεις,
οντως πολυ καλες.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

panikoula

• Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: 06 Οκτώβριος 2010, 02:40:58 μμ »

Χθες ειδα το PIRANHAS

To σενάριο της ταινίας είναι πάνω κάτω γνωστό. Ένα νέο είδος τρόμου πρόκειται να εμφανιστεί στην ονειρική λίμνη Βικτώρια. Όταν μια αναπάντεχη υποθαλάσσια δόνηση φέρνει στην επιφάνεια αμέτρητα πιράνχας, μια ομάδα ανθρώπων και η τοπική αστυνομικός Τζούλι Φόρεστερ, συνεργάζονται και ενώνουν τις δυνάμεις τους για να αποφύγουν να γίνουν τροφή στα αιμοβόρα ψάρια! Η Τζούλι ρισκάρει τα πάντα για να καταστρέψει τα υδρόβια σαρκοφάγα ψάρια, προκειμένου να σώσει τη λίμνη και την οικογένειά της. 

ΠΙΡΑΝΧΑΣ 3D ελληνικοί υπότιτλοι trailer PIRANHA 3-D

Τελειο για τους φαν του ειδους!!

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
  • Mood: Mischievous
    Mischievous
  • Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ
« Απάντηση #36 στις: 30 Δεκέμβριος 2010, 09:59:09 μμ »
σε λιγο το The Town, κριτικη μετα.
ΓΙΝΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ :)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #37 στις: 14 Ιανουάριος 2011, 11:05:45 πμ »
THE TOURIST

του Φλόριαν Χένκελ φον Ντόνερσμαρκ
με τους Αντζελίνα Τζολί, Τζόνι Ντεπ, Πολ Μπέτανι, Τίμοθι Ντάλτον, Ρούφους Σίουελ

Υπόθεση: 
Κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού στην Ευρώπη, με στόχο να ξεπεράσει μία ερωτική απογοήτευση, ο Φρανκ (Τζόνι Ντεπ) βρίσκεται ξαφνικά να φλερτάρει με την Ελίζ (Αντζελίνα Τζολί), μία εντυπωσιακή γυναίκα που εσκεμμένα μπαίνει στο δρόμο του. Με φόντο τις μαγευτικές τοποθεσίες της Βενετίας και του Παρισιού, το ειδύλλιο του Φρανκ και της Ελίζ παίρνει σύντομα διαφορετική τροπή, καθώς και οι δυο βρίσκονται άθελά τους αντιμέτωποι με ένα κυνηγητό ζωής και θανάτου.

πολυαναμενομενη ταινια, μαλλον θα παει καλα στα cine budget....
Αν καποιος παει να την δει σε σινεμα, δεν κλαιει τα λεφτα του,
εχει συνεχη δραση και καποιες ανατροπες.
Στα υπερ τα γυρισματα στη Βενετια και απανωτα κυνηγητα με το χαλαρο παιξιμο του Ντεπ.

Δεν τρελαθηκα, αλλα εφαγα ανετα ενα χαλαρο διωρο....
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #38 στις: 14 Ιανουάριος 2011, 11:16:05 πμ »
FASTER

του Τζορτζ Τίλμαν Τζ.
με τους Μικαέλα Τζόνσον, Ντουέιν Τζόνσον, Κάρλα Κουτζίνο, Μάγκι Γκρέις, Τζένιφερ Κάρπεντερ, Τομ Μπέρεντζερ, Μπίλι Μπομπ Θόρντον

Υπόθεση:
Μετά από 10 χρόνια στη φυλακή, ο Ντράιβερ (Ντουέιν Τζόνσον) έχει ένα και μοναδικό στόχο: να πάρει εκδίκηση για τον αδελφό του που δολοφονήθηκε σε μια απόπειρα ληστείας τράπεζας, για την οποία οδηγήθηκε και ο ίδιος στη φυλακή. Ελεύθερος πια, είναι έτοιμος να εκτελέσει τη θανάσιμη αποστολή του. Θα βρει όμως εμπόδιο δύο άντρες, ένα βετεράνο αστυνομικό που σύντομα βγαίνει σε σύνταξη (Μπίλι Μπομπ Θόρτον), και ένα νεαρό εγωκεντρικό εκτελεστή (Όλιβερ Τζάκσον - Κοέν). Ξαφνικά ο κυνηγός γίνεται και κυνηγημένος. Στην προσπάθειά του να εκτελέσει όλα τα βήματα της αποστολής του αλλά και να επιβιώσει, το μυστήριο της δολοφονίας του αδελφού του περιπλέκεται και νέα στοιχεία βγαίνουν στην επιφάνεια, αφήνοντας ερωτηματικά για το αρχικό του σχέδιο.

φρικαρισμενος αυτος ο τζονσον, βγαινει απο την φυλακη και εχει τσαντιστει πολυ ρε παιδι μου....
με το που βγαινει παιρνει μια λιστα και τους κοπαναει ολους.
Στο τελος του εχει μενει ενας αλλα του την φερνει και του ριχνει μια σφαιρα στο κεφαλι.
Παει λες για τα θυμαρακια.....
Αμ δε, ο τζονσον εχει μια μεταλικη πλακα στο κεφαλι, (ψιλορομποκοπ) και δεν μασαει απο σφαιρες.....
Ετσι το παλικαρι σηκωνεται και ολοκληρωνει το εργο του και εμεις την σακουλα με τα ποπ κορν....
Ακομα και σαν βιντεοταινια εχει μετριο ενδιαφερον.

Στα συν η μουσικη του Clint Mansell, σε μερικες φασεις συμπληρωνει καλα το μυστηριο.
Στα μειον το προβλεψιμο σεναριο πλην της και καλα ανατροπης στο τελος.....

Αποσυνδεδεμένος panikoula

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
  • Mood: Okay
    Okay
« Απάντηση #39 στις: 14 Ιανουάριος 2011, 12:15:26 μμ »
Frozen (2010)

Μια τυπική μέρα εξελίσσεται σε εφιάλτη για τρεις snowboarder, όταν μένουν "κολλημένοι" στο τελεφερίκ.
Με το χιονοδρομικό κέντρο να ανοίγει ξανά το επόμενο σαββατοκύριακο είναι αναγκασμένοι να πάρουν τα απαραίτητα μέτρα για να επιβιώσουν
.

Frozen - Trailer - 2010

Ειναι για αυτους που αντεχουν !!!Τα πρωτα λεπτα μου ηρθε να κανω εμετο! :-W
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιανουάριος 2011, 01:08:04 μμ από scary mary »
Η αγάπη που δεν έγινε πραγματικότητα, εκείνη που παρέμεινε όνειρο, αυτή μπορεί να είναι η πιο μακρόβια.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #40 στις: 14 Ιανουάριος 2011, 01:15:33 μμ »
δεν θα το εβλεπα αυτο το frozen,
δεν πολυβλεπω θριλερ αλλα αυτο πια ειναι και σουπα συν τα υπολοιπα.

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
    Okay
« Απάντηση #41 στις: 14 Ιανουάριος 2011, 04:10:48 μμ »
Πως ξερεις οτι ειναι σουπα εφοσον δεν το ειδες?
Μονο αυτες τις βαρετες σαχλαμαρες που βλεπεις εσυ πρεπει να βλεπουμε? :D
Η ταινια ειναι απεκτο θριλερ μην τον ακουτε!
Η αγάπη που δεν έγινε πραγματικότητα, εκείνη που παρέμεινε όνειρο, αυτή μπορεί να είναι η πιο μακρόβια.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #42 στις: 14 Ιανουάριος 2011, 04:24:51 μμ »
εννοεις οτι ειναι απεκτη γιατι κανεις ευκολα εμετο?

Αντε θα την κατεβασω, για να την εχω αμα κανω κανα καλο μεθυσι να κανω εμετο να στανιαρω.....  :P

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
    Okay
« Απάντηση #43 στις: 14 Ιανουάριος 2011, 04:50:02 μμ »
 >:(

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #44 στις: 16 Ιανουάριος 2011, 11:45:01 μμ »

THE COMPANY MEN

του Τζον Γουέλς
με τους Κέβιν Κόστνερ, Μπεν Άφλεκ, Τόμι Λι Τζόουνς, Μαρία μπέλο, Κρις Κούπερ, Κρεγκ Τ. Νέλσον

Υπόθεση:  Η ιστορία της ταινίας επικεντρώνεται σε έναν χρόνο ζωής τριών ανδρών που προσπαθούν να επιβιώσουν μετά την απόλυσή τους από μια μεγάλη εταιρεία - και πώς αυτό επηρεάζει, τις οικογένειές τους και την κοινότητα. Το Αμερικάνικο όνειρο για τον Μπόμπι είχε εκπληρωθεί : καλή δουλειά, όμορφη οικογένεια γυαλιστερή πόρσε στο γκαράζ. Όμως τα όνειρα δε κρατούν πολύ. Ο εφιάλτης της μείωσης υπαλλήλων από τις εταιρείες κολοσσούς είναι καθημερινός για χιλιάδες εργαζόμενους. Οι επιπτώσεις από την κατάρευση ενός σκέλους αυτού του "ονείρου" σαφώς επηρεάζει, σαν ντόμινο και τις παράπλευρες συνιστώσες του. Πρέπει οι τρεις άντρες να επαναπροσδιορίσουν τις ζωές τους σαν άντρες, σύζυγοι και πατεράδες.

Δεν εντυπωσιαστηκα,
οσο φανταχτερος και αν ειναι ο Αφλεκ, οσο ωριμος και αν ειναι ο Κοστνερ,
η ταινια λεει λιγα και ισως να την πεις και αδιαφορη.....
Ποσο ενδιαφερει το δραμα που περνανε 3 πρωην φραγκατοι τυποι, που ζοριζονται
να δωσουν την πορσε τους για πουλημα?
Το δραμα το οτι χανουν τις σουιτες των 5000 δολ την βραδια?

Ισως στο αμερικα, να κλαψει και να συγκινηθει καμποσος κοσμος,
αλλα εγω το ειδα και σκυλοβαρεθηκα....

Ο Κοστνερ εκανε επανεμφανιση σε δευτερο ρολο,
παιζοντας το ρολο του καλου και τιμιου εργαζομενου.....

Βρεεεεεε τι φρικες περναει ο κοσμος.....

:-f2