Αποστολέας Θέμα: Νεα γνωριμια σε αδιεξοδο  (Αναγνώστηκε 11850 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margaritina

• Πλήρες μέλος
Απ: Νεα γνωριμια σε αδιεξοδο
« Απάντηση #390 στις: 13 Απρίλιος 2021, 09:41:23 μμ »

λογικο μου κανει, οι περισσοτεροι ανθρωποι αποφευγουν τις δεσμευσεις.
Το θεμα ειναι αν εμεις ειμαστε απο αυτους η οχι και με το ποιους μπλεκουμε.
Θέλω κάτι σοβαρό και σταθερό.Δεν είμαι των εφήμερων σχέσεων και δεν θα έβαζα ως προτεραιότητα το ερωτικό κομμάτι μέσα στη σχέση.Παίζει μεν σημαντικό ρόλο αλλά δεν είναι καθοριστικό σε μια σχέση.Η επικοινωνία και η κατανόηση είναι τα βασικότερα και κυρίως να υπάρχει συναίσθημα.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
« Απάντηση #391 στις: 14 Απρίλιος 2021, 12:56:35 πμ »
Θέλω κάτι σοβαρό και σταθερό.

Τοτε ασχολησου με αυτους που θα θελανε κατι σοβαρο και σταθερο.
Γιατι απο οσα γραφεις, δεν μπλεκεσαι με ανθρωπους που ψαχνουν κατι τετοιο.
Οποτε μην τα χρεωνεις ολα στους αλλους.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #392 στις: 14 Απρίλιος 2021, 09:44:33 πμ »
Τοτε ασχολησου με αυτους που θα θελανε κατι σοβαρο και σταθερο.
Γιατι απο οσα γραφεις, δεν μπλεκεσαι με ανθρωπους που ψαχνουν κατι τετοιο.
Οποτε μην τα χρεωνεις ολα στους αλλους.
Ναι αυτό θα κάνω γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση και δεν βγάζει πουθενά γιατί ο άνθρωπος δεν αλλάζει εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #393 στις: 14 Απρίλιος 2021, 01:24:15 μμ »
Με κάλυψες με τις απαντήσεις σου αλλά δεν μου απαντήθηκε το τέταρτο ερώτημα πώς δηλαδή μπορεί κάποιος να κάνει ένα άτομο που δεν είναι των σχέσεων να το δει σοβαρά;

:-[

Δεν μπορεί   

:-\

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #394 στις: 14 Απρίλιος 2021, 07:45:45 μμ »

:-[

Δεν μπορεί   

:-\
Όντως είναι λίγο δύσκολο εκτός αν αυτό το άτομο εμπνεύσει εμπιστοσύνη και έχει βρει τον τρόπο που θα κάνει τον άλλο να αναθεωρήσει κάποια πράγματα και να μπει σε σχέση.Κάποιες φορές είναι και θέμα στρατηγικής.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #395 στις: 14 Απρίλιος 2021, 08:18:44 μμ »
Όντως είναι λίγο δύσκολο εκτός αν αυτό το άτομο εμπνεύσει εμπιστοσύνη και έχει βρει τον τρόπο που θα κάνει τον άλλο να αναθεωρήσει κάποια πράγματα και να μπει σε σχέση.Κάποιες φορές είναι και θέμα στρατηγικής.

στρατιγικη στις σχεσεις?
δεν παιζεις κανα σκακι καλυτερα?
μπορει να τα φτιαξεις με τον βασιλια  :/s
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #396 στις: 14 Απρίλιος 2021, 10:21:00 μμ »

στρατιγικη στις σχεσεις?
δεν παιζεις κανα σκακι καλυτερα?
μπορει να τα φτιαξεις με τον βασιλια  :/s

Χαχαχαχαχ δεν θέλει κόπο,θέλει τρόπο.Πρέπει να χειρίζεσαι έξυπνα την κατάσταση για να κρατήσεις κάποιον όχι με ύπουλες μεθόδους όμως.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #397 στις: 14 Απρίλιος 2021, 10:45:15 μμ »

Χαχαχαχαχ δεν θέλει κόπο,θέλει τρόπο.Πρέπει να χειρίζεσαι έξυπνα την κατάσταση για να κρατήσεις κάποιον όχι με ύπουλες μεθόδους όμως.

τι να σου πω... εμενα αυτα με κουραζουν και δεν με ενδιαφερομαι να φερομαι καπως συγκεκριμενα για να κρατησω καποια.
Η αλλη ξερει ποιος ειμαι, ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε, οποιος θελει καθεται, αλλιως ας προσπερασει.

Υπαρχουν αρκετα πραγματα στη ζωη μας που θελουν ειδικους χειρισμους πχ η εργασια μας, αν πρεπει να θελει και μια σχεση τετοιους χειρισμους την κατσαμε.
Φαντασου εχεις ολη μερα την πιεση για να δουλεψεις, πας σπιτι, και θες να χαλαρωσεις. Θα εχουμε και εκει να δουμε τι στρατηγικες θα αναπτυξουμε?  :-h

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #398 στις: 15 Απρίλιος 2021, 10:02:46 πμ »
τι να σου πω... εμενα αυτα με κουραζουν και δεν με ενδιαφερομαι να φερομαι καπως συγκεκριμενα για να κρατησω καποια.
Η αλλη ξερει ποιος ειμαι, ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε, οποιος θελει καθεται, αλλιως ας προσπερασει.

Υπαρχουν αρκετα πραγματα στη ζωη μας που θελουν ειδικους χειρισμους πχ η εργασια μας, αν πρεπει να θελει και μια σχεση τετοιους χειρισμους την κατσαμε.
Φαντασου εχεις ολη μερα την πιεση για να δουλεψεις, πας σπιτι, και θες να χαλαρωσεις. Θα εχουμε και εκει να δουμε τι στρατηγικες θα αναπτυξουμε?  :-h
Κάποιοι άνθρωποι το κάνουν για να κρατήσουν το άτομο που τους ενδιαφέρει.Προσπαθώ να είμαι ξεκάθαρη και ντόμπρα και να μην λειτουργώ με τακτικές γιατί θα φανεί μετά ότι είναι στημένο.Στη καθημερινότητά μας πρέπει να υπάρχει μεθοδικότητα και οργάνωση αλλά στις σχέσεις δεν νομίζω ότι θα λειτουργήσει με τον καλύτερο τρόπο τις περισσότερες φορές τουλάχιστον.Είναι όντως κουραστικό και πρέπει να είσαι συνεχώς σε εγρήγορση και να σκέφτεσαι εναλλακτικούς τρόπους σε περίπτωση που το σχέδιο πάει στράφι.

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #399 στις: 19 Απρίλιος 2021, 04:13:45 μμ »
Παράθεση από: margaritina link=topic=2917.msg41649#msg4164 το9 date=1618418745

Δεν αναθεωρεί κάποιος εύκολα

Αλλά,αν το κάνει

Καλό θα είναι να βγει από μέσα του

Και όχι να το επιβάλει κάποιος άλλος με τον τρόπο του

Όσοι δεν θέλουν δέσμευση

Δεν τη θέλουν γιατί δεν εμπιστεύονται τον εαυτό τους περισσότερο

Και λιγότερο επειδή δεν εμπιστεύονται τον άλλο

Τζάμπα κόπος  :/c

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #400 στις: 19 Απρίλιος 2021, 08:42:11 μμ »

Δεν αναθεωρεί κάποιος εύκολα

Αλλά,αν το κάνει

Καλό θα είναι να βγει από μέσα του

Και όχι να το επιβάλει κάποιος άλλος με τον τρόπο του

Όσοι δεν θέλουν δέσμευση

Δεν τη θέλουν γιατί δεν εμπιστεύονται τον εαυτό τους περισσότερο

Και λιγότερο επειδή δεν εμπιστεύονται τον άλλο

Τζάμπα κόπος  :/c
Η αναθεώρηση βοηθάει είναι η αλήθεια τουλάχιστον τις πιο πολλές φορές από ό,τι έχω δει στη δική μου περίπτωση και δεν το κάνω από επιβολή κάποιου ούτε θα το επέβαλα σε κάποιον.Είναι προσωπική επιλογή του καθενός.Αυτό που λες ισχύει κατά κάποιον τρόπο ότι δηλαδή δεν θέλουν κάποιοι τη δέσμευση επειδή δεν εμπιστεύονται .Νομίζω όμως ότι το μεγαλύτερο ποσοστό δεν θέλει  υποχρεώσεις και τις ευθύνες μια σχέσης επειδή θέλουν να είναι πιο χαλαροί και ένα άλλο ποσοστό δεν θέλει επειδή έχει πληγωθεί/προδοθεί από προηγούμενη σχέση/σχέσεις και φοβάται να εμπιστευτεί για να μην βιώσει το ίδιο.Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που αλλάζουν αποφάσεις και γενικά τρόπο σκέψης και κάνουν ένα βήματα παραπάνω στη σχέση.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #401 στις: 19 Απρίλιος 2021, 11:16:16 μμ »
δεν ειναι μονο θεμα εμπιστοσυνης αλλα και συνθηκων,
υπαρχει αρκετος κοσμος που ζει στην ανασφαλεια οποτε το να ξεκινησεις κατι με εξοδα ειναι μεγαλο ρισκο.
Αυτο επανεξεταζει το να σκεφτεις δευτερη φορα με το ποιον - ποια θα ρισκαρεις για την ζωη σου.
Το να εισαι μονος δεν ειναι οτι θα εισαι πιο χαλαρος, αλλα οτι δεν θα εχεις δεσμευσεις και μαλιστα χωρις γυρισμο.

Αρα ολο αυτο εχει οδηγησει πολυ κοσμο στο να ζυγιζει κατα πολυ τις επιλογες του και να ειναι κατα πολυ αναποφασιστος.
Δεν υπαρχει κατι μεπτο σε αυτο, απλα η τελευταια δεκαετια εχει σκληρυνει τα παντα γυρω απο τις σχεσεις, συνεπεια ολων αυτων
αρκετος κοσμος να παραμενει ειτε μονος ειτε σε μια σχεση με απροσδιοριστο μελλον.

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #402 στις: 20 Απρίλιος 2021, 01:27:49 μμ »
δεν ειναι μονο θεμα εμπιστοσυνης αλλα και συνθηκων,
υπαρχει αρκετος κοσμος που ζει στην ανασφαλεια οποτε το να ξεκινησεις κατι με εξοδα ειναι μεγαλο ρισκο.
Αυτο επανεξεταζει το να σκεφτεις δευτερη φορα με το ποιον - ποια θα ρισκαρεις για την ζωη σου.
Το να εισαι μονος δεν ειναι οτι θα εισαι πιο χαλαρος, αλλα οτι δεν θα εχεις δεσμευσεις και μαλιστα χωρις γυρισμο.

Αρα ολο αυτο εχει οδηγησει πολυ κοσμο στο να ζυγιζει κατα πολυ τις επιλογες του και να ειναι κατα πολυ αναποφασιστος.
Δεν υπαρχει κατι μεπτο σε αυτο, απλα η τελευταια δεκαετια εχει σκληρυνει τα παντα γυρω απο τις σχεσεις, συνεπεια ολων αυτων
αρκετος κοσμος να παραμενει ειτε μονος ειτε σε μια σχεση με απροσδιοριστο μελλον.
Δεν είπα ότι όποιος είναι μόνος είναι πιο χαλαρός αλλά ότι οι περισσότεροι αποφεύγουν τις δεσμεύσεις γιατί φοβούνται ότι με αυτό τον τρόπο θα χάσουν τα προνόμια της ελευθερία τους.Μερικοί το μόνο που θέλουν είναι να περάσουν καλά.Το ερωτικό κομμάτι είναι μέρος μιας σχέσης αλλά κάποιοι δίνουν προτεραιότητα μόνο σε αυτό.Μια σχέση δεν βασίζεται αποκλειστικά σε αυτό.Έχουν αλλάξει πολύ η νοοτροπία,οι συνήθειες,οι ανάγκες του καθενός και γενικά οι συνθήκες γι'αυτό ο κόσμος είναι αναποφάσιστος και δεν ξέρει πάντα τι θέλει.Βασικά κάποιοι λένε εξ αρχής ότι το μόνο που θέλουν είναι να περνούν καλά ενώ λίγοι είναι αυτοί που θέλουν δεσμεύσεις αλλά πιστεύω πώς παίζει σημαντικό ρόλο και η ηλικία.

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #403 στις: 20 Απρίλιος 2021, 03:00:44 μμ »
Το ενδεχόμενο
Να περνάμε καλά
Μέσα σε μια σχέση

Το εχετε σκεφτεί ?
 :-da

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #404 στις: 20 Απρίλιος 2021, 05:11:43 μμ »
Δεν είπα ότι όποιος είναι μόνος είναι πιο χαλαρός αλλά ότι οι περισσότεροι αποφεύγουν τις δεσμεύσεις γιατί φοβούνται ότι με αυτό τον τρόπο θα χάσουν τα προνόμια της ελευθερία τους.

ειπα να μην σχολιασω αλλα μετα το μεσημεριανο καφε μου ηρθε εμπνευση  :-c
Ακομα και για ενα καφε να ερθει μαζι σου, ειναι δεσμευση, εστω μιας ωρας, αλλα ειναι και αυτο δεσμευση.
Τα προνομια της ελευθεριας του, τα χανει καποιος γιατι κερδιζει κατι αλλο πιο δυνατο.
Αρα το ζητουμενο ειναι, υπαρχει αυτο η οχι?

Ετσι οπως το βαζεις, ειναι σαν να ψαχνεις προγαμιαιο συμβολαιο δεσμευσης.
Μπορει καποιος να σου δηλωσει οτι θα κανει σοβαρη σχεση μαζι σου ετσι με το καλημερα?
Εκτος αν σου πει, οτι εγω θελω ελευθερη σχεση αλλο αυτο.
Αλλα απο εκει και περα, το ποια σοι δεσμευση θελει να δωσει σε εσενα, εχει να κανει με το τι σημαινει εσυ για αυτον.
Αν δεν του προκυπτει κατι τετοιο, αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι δεν θελει να δεσμευτει, αλλα οτι δεν θελει να δεσμευτει μαζι σου, οχι γενικα με ολο τον πλανητη.
Συνεπως το πιο πιθανο ειναι οτι εχεις (εχετε) κανει λανθασμενη επιλογη.
Μην το ζοριζουμε, παμε παρακατω, ετσι ωστε να βρεθουν δυο ατομα, για τα οποια το να ειναι μαζι δεν θελει συμφωνητικα.

Να στο βαλω και αλλιως,
ας βαλουμε ενα σεναριο εργασιας, οτι ο Χ τυπος που την παλευεις μαζι του αδοξα, μαθαινεις οτι εκανε μετα απο ενα μηνα μια σοβαρη σχεση.
Ξαφνικα του ηρθε η φωτιση απο τον ουρανο η τελικα βρηκε τον ανθρωπο που η δεσμευση ηταν κατι πολυ απλο για αυτον - αλλα με την συγκεκριμενη γυναικα?

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory