Αποστολέας Θέμα: Seroquel 25mg  (Αναγνώστηκε 17043 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Worried
    Worried
Seroquel 25mg
« στις: 03 Νοέμβριος 2011, 09:43:19 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς ότι στην ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή δίνονται αντιψυχωτικά φάρμακα σαν το seroquel σε χαμηλή δόση!

http://web4health.info/el/answers/bio-quet-inf.htm

Τι πρέπει να ξέρω για το seroquel?
Απάντηση:
* Η κουετιαπίνη είναι αντιψυχωσικό φάρμακο. Χρησιμοποιείται με επιτυχία για να θεραπεύσει τα θετικά συμπτώματα της σχιζοφρένειας, όπως ψευδαισθήσεις, παραληρήματα και σύγχυση, αλλά και τα αρνητικά (απάθεια, αδιαφορία, μείωση προσοχής).
* Ενημερώστε το γιατρό σας αμέσως αν εκδηλώσετε ανεξέλεγκτες κινήσεις στο στόμα, γλώσσα, μάγουλα, γνάθο, χέρια ή πόδια.
* Ενημερώστε το γιατρό σας αμέσως αν εκδηλώσετε συμπτώματα όπως πυρετό, ιδρώτα, σοβαρή μυική δυσκαμψία, σύγχυση, γρήγορο ή αλλοιωμένο καρδιακό ρυθμό. Αυτά μπορεί να είναι συμπτώματα μιας σπάνιας, αλλά επικίνδυνης παρενέργειας που ονομάζεται κακόηθες νευροληπτικό σύνδρομο.
* Χρειαζεται προσοχη στην οδηγηση, κατά τη χρήση μηχανημάτων και γενικότερα σε άλλες επικίνδυνες δραστηριότητες, γιατί η κουετιαπίνη μπορεί να προκαλέσει ζάλη και υπνηλία.
* Ζάλη μπορεί να προκύψει όταν σηκώνεστε από μια καθιστή ή ξαπλωμένη θέση (ορθοστατική υπόταση). Να σηκώνεστε αργά για να αποφύγετε πιθανή ζάλη και πτώση.
* Αποφύγετε τη χρήση αλκοόλ όταν παίρνετε κουετιαπίνη, γιατί μπορεί να αυξήσει το αίσθημα νωθρότητας και ζάλης που προκαλείται από την κουετιαπίνη.
* Αποφύγετε την υπερβολική ζέστη κατά τη διάρκεια θεραπείας με κουετιαπίνη. Είναι πιο εύκολο να αφυδατωθείτε. Προσέχετε σε ζεστό καιρό και κατά τη διάρκεια άσκησης.

Αποσυνδεδεμένος nick

• Απλό μέλος
  • **
Απ: Seroquel
« Απάντηση #1 στις: 03 Νοέμβριος 2011, 09:51:04 μμ »
Πιθανον λογω της δρασης τους κατα του αγχους λογω της δρασης του σε συγκεκριμενους υποδοχεις σεροτονινης ...

Οπως και ναχει 25mg ειναι ελαχιστοτατη δοση, οποτε μην σκεφτεσαι καν θεμα παρενεργειων κλπ ...

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
Απ: Seroquel 25mg
« Απάντηση #2 στις: 04 Νοέμβριος 2011, 06:46:35 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεται στην διπολική ψύχωση δίνουν μεγαλύτερη δόση;

Αποσυνδεδεμένος nick

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #3 στις: 05 Νοέμβριος 2011, 12:35:23 πμ »
Σε τετοια περιπτωση δινουν σιγουρα μεγαλυτερη δοση. Απο ~300 εως 1200 mg.

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #4 στις: 05 Νοέμβριος 2011, 08:37:05 μμ »
Σε τετοια περιπτωση δινουν σιγουρα μεγαλυτερη δοση. Απο ~300 εως 1200 mg.

Είσαι σίγουρος;;;;

Αποσυνδεδεμένος nick

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #5 στις: 06 Νοέμβριος 2011, 02:55:29 μμ »
Ναι σε περιπτωση ψυχωσης σιγουρα.Βεβαια μειωνεται σταδιακα.

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #6 στις: 08 Νοέμβριος 2011, 11:19:35 πμ »
Εμένα όμως γιατί μου δώσανε το seroquel λέτε  να έχω και εγώ ψύχωση;

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #7 στις: 10 Νοέμβριος 2011, 02:21:08 μμ »
?

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
« Απάντηση #8 στις: 10 Νοέμβριος 2011, 02:40:03 μμ »
ποιος μπορει να ξερει γιατι σου δωσανε το ταδε φαρμακο?
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος nick

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #9 στις: 10 Νοέμβριος 2011, 11:57:22 μμ »
Εμένα όμως γιατί μου δώσανε το seroquel λέτε  να έχω και εγώ ψύχωση;

Αναλογα με τη δοση δινεται για διαφορα, μεχρι και για σπαστικο εντερο το δινουν ή για την αυπνια.

Τωρα το να σκεφτεσαι "μηπως εχω τονα, μηπως εχω ταλλο" προσωπικα δεν το θεωρω υγιη τροπο σκεψης ;)

fairymairy

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: 13 Οκτώβριος 2019, 11:57:15 πμ »
H MΗΤΕΡΑ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΤΑΚΟΙΤΗ ΑΠΟ ΕΜΦΡΑΚΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΙΣ 22 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ....ΕΙΝΑΙ 94 ΕΤΩΝ, ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΟ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟ, ΦΟΒΑΤΑΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΕΣ ΑΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΒΟΓΓΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟΥΜΕΝΗ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ, ΦΩΝΑΖΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ...ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ 1 ΣΕΡΟΚΟΥΕΛ ΤΩΝ 25 ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΤΑΝ 24 ΩΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ....ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕ ΤΗΣ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΠΡΩΙ....ΠΑΛΙ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΑΝΗΣΥΧΗ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΧΑΠΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΜΙΣΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ 2 ΧΑΠΙΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ....

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
« Απάντηση #11 στις: 16 Οκτώβριος 2019, 10:02:11 μμ »
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΧΑΠΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΜΙΣΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ 2 ΧΑΠΙΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ....

ζητας καποιος να σου προτεινει αλλαγη φαρμακευτικης αγωγης?
Μην κανεις τετοια ερωτηματα στο ιντερνετ, παιζεις επικινδυνα και δεν ξερεις τι συνεπειες μπορει να εχει.
Ακομα και το χαπι αν της το δινεις απο μονη σου και αυτο επικινδυνο ειναι,
αν οχι και στο εχει δωσει γιατρος, πρεπει να μιλησεις μαζι του.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory