Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα με παιδιά ενήλικες  (Αναγνώστηκε 28 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ivoni

• Αρχάριο μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
Προβλήματα με παιδιά ενήλικες
« στις: 23 Οκτώβριος 2020, 07:22:51 πμ »
Έχω 2 παιδιά, 29 και 22. Ως πολύ δυναμική γυναίκα και μητέρα, μεγάλωσα τα παιδιά μου εντελώς μόνη, μονογονεϊκή οικογένεια. Ήμουν εκεί πάντα για αυτά, να τους λύνω όλα τα προβλήματα, λάθος που καταλαβαίνω τώρα, με αποτέλεσμα να νοιώθω σήμερα ότι χρησιμοποιούν με κάθε τρόπο. Ως ένα βαθμό, μπορώ να το διαχειριστώ αλλά αυτό που με απασχολεί είναι ο γιος μου 22 ετών, έχει αρχίσει να με απειλεί με αυτοκτονία. Πηγαίνει σε ψυχολόγο αλλά έχω ενδείξεις ότι δεν του λέει αλήθεια, διότι πιστεύει ότι θα μιλήσω με τον ψυχολόγο, για να μου επιβεβαιώσει ότι πράγματι έχει πρόβλημα, οπότε να μπορεί να με χειριστεί. Να σημειωθεί ότι ο γιος μου δεν εργάζεται, ενώ λέει ότι θα βρει δουλειά, σπουδάζει μάλλον για την πλάκα του, έχει αλλάξει 3 σχολές ως τώρα και φυσικά πάντα με δική μου οικονομική επιβάρυνση. Νοιώθω τόσο κουρασμένη, απογοητευμένη, μπερδεμένη. Κάποια συμβουλή κάποιος;

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Προβλήματα με παιδιά ενήλικες
« Απάντηση #1 στις: 23 Οκτώβριος 2020, 12:15:23 μμ »
 :-c
Ενήλικας που επισκέπτεται ψυχολόγο
Δεν μιλά για το τι λένε μεταξύ τους.

Ο ψυχολόγος κανονικά κρατά ιατρικό απόρρητο και δεν επιτρέπεται να σας πει .

Ούτε εμείς εκφέρουμε γνώμη εφόσον τειθεται θέμα απειλής αυτοχειριας.
 ???

Τι μπορείτε να κάνετε εσείς ?
Εγώ στη θέση σας θα επισκεπτομουν και ψυχολόγο και ψυχίατρο να πάρω συμβουλή για το πώς θα χειριστώ την κατάσταση του συγγενή μου .

σαν μαμά θα παρατηρούσα και τους φίλους του ,θα έριχνα και κλεφτες ματιές στο δωμάτιο του την ώρα που λείπει ,θα οσφριζομουν τον αέρα ,θα πρόσεχα αν μου λείπουν χρήματα από το πορτοφόλι μου,θα κοίταζα το δέρμα στα χέρια και τα πόδια του,το χρώμα των ματιών του και τις κορες,θα τηλεφωνούσαν στη σχολή να ρωτήσω αν πηγαίνει και πώς τα πάει

Και ανάλογα ....

Προσεκτικα ,πολύ προσεκτικά όμως

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Απ: Προβλήματα με παιδιά ενήλικες
« Απάντηση #2 στις: 23 Οκτώβριος 2020, 08:26:19 μμ »
Έχω 2 παιδιά, 29 και 22. Ως πολύ δυναμική γυναίκα και μητέρα, μεγάλωσα τα παιδιά μου εντελώς μόνη, μονογονεϊκή οικογένεια. Ήμουν εκεί πάντα για αυτά, να τους λύνω όλα τα προβλήματα, λάθος που καταλαβαίνω τώρα,

προφανως και ηταν λαθος και το καταλαβατε και εσεις σημερα.
Τα παιδια σας επρεπε να μαθουν να λυνουν προβληματα και οχι οτι ειναι δουλεια αλλουνου.
Σημερα πιθανον επειδη επαναπαυτηκαν να ζοριζονται η να μην θελουν να ασχοληθουν με σοβαροτητα στα προβληματα τους.
Εκτιμω οτι η πρωτη σοβαρη κινηση εκ μερους σας ειναι να καταλαβουν οτι η ενηλικιωση εχει και αλλες ευθυνες και οχι μονο οτι τωρα ειμαι ενηλικος και θα κανω οτι θελω.
Ανακοινωστε τους και πρακτικα οτι οτι προβλημα εχουν αν θελουν να τα λυσουν εχει καλως αλλα οτι εσεις σταματατε να ασχολειστε με οτι θεματα εχουν. Ισως χρειαστει για μια - δυο φορες να φανε τα μουτρα τους.

με αποτέλεσμα να νοιώθω σήμερα ότι χρησιμοποιούν με κάθε τρόπο. Ως ένα βαθμό, μπορώ να το διαχειριστώ αλλά αυτό που με απασχολεί είναι ο γιος μου 22 ετών, έχει αρχίσει να με απειλεί με αυτοκτονία. Πηγαίνει σε ψυχολόγο αλλά έχω ενδείξεις ότι δεν του λέει αλήθεια, διότι πιστεύει ότι θα μιλήσω με τον ψυχολόγο, για να μου επιβεβαιώσει ότι πράγματι έχει πρόβλημα, οπότε να μπορεί να με χειριστεί.

Το οτι πηγαινει σε ψυχολογο ειναι καλο σημαδια αλλα οχι απολυτα.
Απο τα γραφομενα, φαινεται οτι πηγαινει για να ξεφορτωνεται την πιεση σας και μαλλον περναει την ωρα του.
Πειτε του να σταματησει την συγκεκριμενη ψυχολογο, και να βρει μια που να εμπιστευεται ο ιδιος χωρις εσεις να την ξερετε.
Οπως σας ειπαν, ειναι αδυνατο να μαθετε τις συνεδριες του μιας και υπαρχει το απορρητο, αλλα αυτο δεν νομιζω οτι πειθει.
Οπως δεν πειθει και η σοβαροτητα του γιου σας για το θεμα του.

Να σημειωθεί ότι ο γιος μου δεν εργάζεται, ενώ λέει ότι θα βρει δουλειά, σπουδάζει μάλλον για την πλάκα του, έχει αλλάξει 3 σχολές ως τώρα και φυσικά πάντα με δική μου οικονομική επιβάρυνση. Νοιώθω τόσο κουρασμένη, απογοητευμένη, μπερδεμένη. Κάποια συμβουλή κάποιος;

καταρχην κρατηστε την οικονομικη του στηριξη στα πολυ βασικα με ενδεχομενο το να σταματησει καποια στιγμη εντελως.
Ο γιος σας πρεπει να βρει τι θελει να κανει τελικα στη ζωη του, εαν του φαινονται ολα πολυ βαρετα πολυ πιθανον να στραφει σε εθισμους που σιγουρα θα ειναι ενα σταδιο ακομα πιο κατω και στη χειροτερη να αποκτησει σοβαρα προβληματα που σημερα δεν τα υποψιαζομαστε καν.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory