Αποστολέας Θέμα: Φιλοσοφία vs ψυχολογία  (Αναγνώστηκε 138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
Φιλοσοφία vs ψυχολογία
« στις: 24 Απρίλιος 2020, 04:17:26 μμ »
Τι κάνουμε όταν αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα,το φιλοσόφουμε ή το ψυχολογουμε;
Όπως και να χει δεν είμαι ούτε ψυχολόγος ,ούτε φιλόσοφος ! Είναι η ψυχολογία μία σχολή φιλοσοφίας;
Είναι η φιλοσοφία μία σχολή ψυχολογίας .

Εγώ καλλιτέχνης είμαι και όπως έλεγε η Ιris Murdoch
Ή κακή φιλοσοφία δεν είναι φιλοσοφία,ενω η κακή τέχνη είναι ακόμα Τέχνη.

Έχω σαν ποιήτρια δημιουργήσει πολλά νοσηρα ποιήματα,με χαρακτηρα άρρωστο. Με αυτισμό,με ψύχωση ,με  ιδεοψυχαναγκασμο . Με ποιητικισμο μία παιδική ασθένεια.
Έχω φτιάξει ποιήματα με ανεμοβλογιά με μεγάλα αντί αισθητικά κόκκινα σπυριά.

Εγώ το φιλοσοφησα μου είπε κάποτε ένας φίλος να πάει να γαμηθει . Ότι είναι να γίνει θα γίνει.
Ενας άλλος φίλος μου είπε εγώ το ψυχολογησα το θέμα  είναι απλά γαμησετα και άφησετα .
Αυτά τα λόγια ήταν βάλσαμο στην ψυχή μου

Να ζεις με δανικια φαντασία δεν είναι ότι καλύτερο
Να ζεις με δανεικά λεφτά και αυτό δεν λεει
Να ζεις με δανικια καρδιά  δεν βρίσκεις γιατρός
Να ζεις με δανεικό γιατρό για άλλην πάθηση πάλι δεν λέει

Θα ζήσω σε έναν δανεικό κόσμο

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
Απ: Φιλοσοφία vs ψυχολογία
« Απάντηση #1 στις: 24 Απρίλιος 2020, 10:24:41 μμ »
 :-c
 :-c

Ας πιούν ένα καφέ μαζί

Η ψυχολογία και η φιλοσοφία

Να τα βρουν

Αν δεν κατάλαβα κάποιον του ζητώ να πιούμε καφέ

:))

Αν δεν ακούσεις τα φιλοσοφισματα κάποιου

Πώς θα τον ψυχολογησεις
 :-\

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #2 στις: 25 Απρίλιος 2020, 06:23:35 πμ »
Εγώ vachi, λέει η Κικη : πάντα λειτουργω με θετική σκέψη. Έχω μάθει στην ζωή μου να συμβιβάζομαι με εκπτωτικες λειτουργίες. Καλούμε να συμβιμβαστω από παιδί με την ύπαρξη προβλημάτων που δεν έχουν θεραπεία  . Έχω μάθει στην ζωή μου ότι για να ανταπεξέλθω πρέπει να στηρίζομαι στον εαυτό μου .   Τα προβλήματα μου είναι οργανικά . Τα όρια μου πάντα σφιχτά . Είμαι άνθρωπος που θεωρώ την σπατάλη χρόνου αυτοεξεφτελισμο .Νομίζω ότι η ασπαση ενός τρόπου ζωής που δεν γνωρίζω είναι αυτοκαταστροφή.  Το να κάθομαι να μιλάω για μένα σε ανθρώπους με ρατσισμό προς εμένα, οποίος κάνει ενέργειες κακοποιητικες με σκοπό την υποτιθέμενη εκμαιευση του πραγματικού χαρακτήρα σε μένα δεν πιάνει γιατί πολύ απλά δεν θέλω να αποδείξω σε κανέναν τίποτα. Το να θίγονται οι υγειης πρωτοβουλίες μου ,οι επιλογές μου . Το να θέλουν να σπασω τους φραγμούς μου ,εάν πχ υοθετησω τον τρόπο της ζωής πχ των γιατρών μου  τότε μου γίνεται μία ένεση αυτοπεποίθησης με την γνωστοποίηση της κακήςποιοτητας της ζωής του. Είμαι πανευτυχής,μα πανευτυχής που έχω την δυνατότητα να προσφέρω ένα ζεστό φαϊ στα παιδιά μου ,μία ζεστή αγκαλιά κατά την διάρκεια της ημέρας, να τα ακούω να λένε για τους συμμαθητές τους ,τους καθηγητές τους .  Οι γιατροί σαν γονείς είναι απών ,σαν συμβουλή το να χω ποιοτικό χρόνο με τα παιδιά μου ,είναι μία συμβουλή μάλλον για τον εαυτό τους .  Εμεις προσωπικά ψάχνουμε ατομικό ποιοτικό χρόνο. Κλεινομαστε στα δωμάτια μας και ασχολούμαστε με διάφορα ο καθένας . Επίσης το παράλογο είναι η επιθυμία των γιατρών για εξέφραση ευγνωμοσύνης . Εγώ θεωρώ ότι ο κάθε άνθρωπος που ζει σε αυτή την κοινωνία μπορεί και έχει δικαίωμα να κάνει χρήση των επαγγελμάτων . Ο γιατρός δεν εξετάζει δωρεάν,πληρωνεται . Όπως ο φούρναρης κάνει ψωμί ,το πουλάει το αγοράζεις.  Ο καλός γιατρός μπορεί να είναι παράλληλα και άρρωστος τζογαδόρος,γυναίκάς και πολλά άλλα . Ο καλός γιατρός μπορεί να έχει το σύνδρομο της μητέρας τερεζας που τον κάνει αγαπητό στον κοσμο. Ο καλός γιατρός ...

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #3 στις: 25 Απρίλιος 2020, 06:41:07 πμ »
Δεν γίνεται vachi από την άποψη της αυτοεξυπηρετησης να είμαστε μονίμως σε φάση εκτίμησης προς το υγειονομικό προσωπικό. Ναι εμένα μου έδειξαν έναν τρόπο να σηκώνομαι από το κρεβάτι οι φυσικοθεραπευτές,απο κει και πέρα είναι δικός μου τρόπος . Το να διαχειρίζεται κανείς και να βελτιώσει την ποιότητα της ζωής του μέσω της επιστήμης δεν σημαίνει ότι εις αεί θα ναι ευγνώμων .

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #4 στις: 25 Απρίλιος 2020, 07:05:55 πμ »
Πηγα σε μία ορθοπεδικό,υποτιθεται με εξέταζε και σε ανύποπτο χρόνο μου έκανε κάτι που δεν ήταν εξέταση αλλά παρέμβαση ανακατάταξης των οστών. Ο πόνος ήταν υποφερτός . Από ψυχολογική άποψη παρόλο που δεν με ενόχλησε η μέση για ένα τρίμηνο και ήμουν καλύτερα και ψυχολογικά ,βρήκα λάθος στην γιατρό που δεν με ενημέρωσε σε τι ενέργεια προεβει .   Μετέπειτα της ιδιότυπης εξετάσεις μου έβγαλε μία ακτινογραφία μέσης όπου μέτρησε τους σπονδύλους μου έναν ,έναν και με περηφάνια μου ανακοίνωσε ότι όλοι οι σπόνδυλοι μου βρίσκονται στην θέση τους .   Υποτίθεται εξέτασε τον μυϊκό μου τόνο στα πόδια.   Παρόλο που σήκωσα ολόκληρη το βάρος αυτού του διμετρου γαϊδουριού με τα πόδια μου ,μου σύστησε ενδυνάμωση των μυών λόγω ότι οι αρθρώσεις είναι" χαλαρές" .  Μου άρεσει η γυμναστική δεν μαρεσει ως κίνητρο το πρόβλημα των αρθρώσεων ,ο λόγος δεν παύει να ναι η υγεία,αλλα θεωρώ το πρόβλημα μου θέτει μόνο όρια . Έχω πολύ δυνατά πόδια. Δεν θα εμπαινα ποτέ σε ένα μηχάνημα για να σηκωθω όσον περισότερα κιλά μπορώ σε καθιστή στάση ,ξαπλωμένη ,ένας υγειης να υπερβάλει θα χει εξάρθρωση ,πόσο μάλλον εγώ . Το θέμα είναι ότι οι φραγμοί μου έχουν να κάνουν με τέτοιου είδους πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #5 στις: 25 Απρίλιος 2020, 07:44:49 πμ »
Λοιπόν Λοιπόν..... Έχουμε και λέμε οι προσπάθειες θετικοποιήσης σε ένα άνθρωπο ήδη θετικό τον κάνει ένα άνθρωπο με αρνητισμο προκειμένου να ισσοροπισει με την πραγματικότητα. Το να βλέπουμε μόνον την θετική πλευρά έχει ως αποτέλεσμα την ωραιοποίηση ακόμα και" βλαβερών "ανθρώπων ,ακόμα ακόμα να πλανάται το θέλω μας και οι επιλογές μας από τα θέλω τον άλλων .   Ώθηση μου δίνει η βαρεμαρα μου . Με κέφια δεν μπορώ να λειτουργω. Βαριέμαι τι να κάνω;  Εγώ σε αντίθεση με τους γιατρούς δεν εξιταρομαι με την επικινδυνότητα. Είμαι από φυση μου βαρέτή και μου αρέσει.  Δεν μαρεσει το σασπένς παρά μόνο στα αστυνομικά βιβλία και στις αστυνομικές ταινίες . Μαρεσει η ασφάλεια ,και οι μονοχνωτοι άνθρωποι . Μαρεσει ο εαυτός μου  πολύ . Δεν μαρεσει το συναίσθημα της συναίσθημα κινδύνου  . Μαρεσει το κοπιαζω ,το φτιαχνω το πράτω .

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #6 στις: 25 Απρίλιος 2020, 08:08:06 πμ »
Και αποχαιρετώντας σας ,χαίρομαι που μου δόθηκε ηη ευκαιρί α να αυτοεξεφτελιστω σε αυτήν την σελίδα . Οι θλιβερές σας υπάρξεις μου  τονωσαν την αυτοεκτίμηση μου  .Μέσω ανάγνωσης της στάσης του jimb και του nduv   και αναλογιζοντας την στάση της ψυχιάτρου μου  η αποποίηση των ευθυνών πρέπει να γίνεται στάση ζωής μου γιατί καταλαβαίνω ότι οι ανεύθυνοι επιβιώνουν .Ναι θα ριχτω στην ζωή ξανά με άλλους όρους . Θα κλεβω στην φορολογική δήλωση,θα μειωνω ,θα κακοποιώ . Ποιον κοροιδευω δεν μπορώ.Παντα εκλαιγα από παιδί και έλεγα να μουν κακός άνθρωπος.

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #7 στις: 25 Απρίλιος 2020, 08:36:26 πμ »
Έχω προσπαθήσει κι εγώ να ζήσω με ή απλά να συνυπαρξω με

ανθρώπους που δεν εμπιστευομουν

Το αποτέλεσμα ήταν τραγικό

Ψυχοφθόρο

Καταστροφικό

Και από τότε φεύγω

Χωρίς τύψεις

Δεν είμαστε εμείς που πετάμε στα σκουπίδια κάποιους

Είναι εκείνοι που ντύνονται σκουπίδια

Και μπαίνουν μόνοι τους στη μαύρη σακούλα

Τι να κάνουμε

Όποιος φοβάται - ντρέπεται να γδυθεί μπροστά μου

Δεν θα γίνει ποτέ συγκάτοικος μου

:-\

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #8 στις: 25 Απρίλιος 2020, 08:55:35 πμ »
Vαchi μου ,εγω τώρα ,
εμένα μόνο η πατσαβουρα που σφουγγαριζω κοστίζει πόσα λεφτά . Είμαι περήφανη για την πατσαβουρα  .
Ή πατσαβουρα μου είναι μώβ .
Vachi,oπως καταλαβες
Θα πιάσω την μάπα .
Μου άρεσει να κάνω τις δουλειές μου πολλύ ,είναι καλύτερα από σεξ μία γενική καθαριότητα.Παιρνεις ικανοποίηση μέσω μίας πράξης . Το καλύτερο είναι να σαι νοικοκυρά,να αθλησαι στο ταρτάν του στίβου και να κάνεις  κηπουρική ,να διαβάζεις ,να γράφεις .
Vachi μου θα κάνω ένα μπάνιο τώρα γιατί είμαι σαν λαδωμένος ποντικός .θα πιάσω την καθαριότητα μόλις ξυπνήσουν τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.
Το απόγευμα θα ξανά κάνω ένα ντουζακι και θα βγω για περπάτημα και το βράδυ ακόμα ένα ντουζακι. Λες να τους ξυπνησω άμα κάνω σιλκε πιλ τα πόδια μου . Κάνει λίγο θόρυβο η μηχανή τα έκανα πριν δέκα μέρες τα πόδια μου αποτρίχωση.
Θα βγω να κάνω το μπαλκόνι δεν θα ενόχλησω κανέναν .

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #9 στις: 25 Απρίλιος 2020, 04:19:51 μμ »
Σέβομαι επίσης τα αντικείμενα που κάνουν για εμάς όλες τις βρώμικες δουλειές

Αλλά μόνο τα αντικείμενα

:/p

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #10 στις: 26 Απρίλιος 2020, 03:56:28 πμ »
Το σκεύος ηδονής κραυγάζει "είμαι γυναίκα". Και εγώ δεν μπορώ να τις καταλάβω ,τις μελετώ . Έχω την αίσθηση ότι αυτές έχουν την απόλυτη πεποίθηση ότι με γνωρίζουν και εγώ  με το μονιμο συναίσθημα ότι δεν  ξέρω. Εμένα προσωπικά δεν με αφορά η ισσοροπια των άλλων ζευγαριών . Επίσης εμένα δεν με αφορά η ηθική των πραγμάτων . Μεσα από την αποστασιοποιημένη μελέτη αποφάσισα ότι τα αντικείμενα έχουν συγκεκριμένες ηθικές . Σε κάθε γυναίκα και άντρα  η θηλυκότητα εκφράζεται μέσω διαφόρων στοιχείων.
Το πιο ερωτικό που μου έχει συμβεί με τον συζηγο μου είναι να περπατάμε  γρήγορα και οι δύο δίπλα ,δίπλα με διάχυτη την θηλυκότητα μας . Να λικνιζονται τα κορμιά μας  ανάμεσα στο πολυβωο πλήθος . Το περπάτημα και των δύο με μία συσπασιον . Είμαστε μία ζωή κορίτσια .

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #11 στις: 26 Απρίλιος 2020, 04:56:44 πμ »
Περπατώ vachi μου με ειδικον τρόπο , αποτέλεσμα ετών γυμναστικής .
Κάτσε να κάνω την γυναίκα
Ή Κικη λέει...... , Ή Κικη είπε .... . Τι στο διάλο μέθοδος είναι τούτη;
Και μου λέει Κικη μου σε αγαπώ
Κική μου ότι θες
Μιστητη μου Κύριε.
Ρε άνθρωπε,αμα αρχίσω τέτοια ερρειται ο ανταγωνισμός στους ανθρωπους που έχουν κάποια κτητικότητα προς εμένα .
Μία μεθοδος για την αλληλεξάρτηση μιας οικογένειας; Τι στο διάλο λέω.
 Ή Κικη κάθεται και γράφει . Ή Κικη έχει όνομα  .
 -Κικη που είσαι;
-Ειμαι Τουαλέτα
- Κική ...
 Ή Κικη μόλις ενημέρωσε ότι βρίσκει πιο γκαβλωτικο να κάνει της δουλειές της . Ο σύζυγος φόρεσε ποδια . 
Προσπαθεί να ναι παντα  στα πόδια μου .  Μου κάνει τον αντίλαλο  . Είτε πριν κάνω κάτι ,είτε αφού το κάνω . Δεν είναι σωστό έτσι.
Λέει ο σύζυγος : Πλένω σχολαστικά τις κατσαρόλες
Απαντώ εγώ : Δεν το κάνεις καλά
Λέει ο σύζυγος : Δεν πλένω καλά τις κατσαρόλες; Τις πλένω σχολαστικά!
Απαντώ εγώ : Χρειάζεται η κατσαρόλα να την τριβείς με σύρμα.
Λέει ο σύζυγος : Τι θες; δύο ώρες πλένω πιατα!
Απαντώ εγώ : Από τότε που ανέλαβες να πλένεις τα πιάτα ,μαυρισαν οι πατοι στις κατσαρόλες. Με τελείωσε το σύρμα. Πάνε πάρε ένα σύρμα για να τις πλένεις σωστά
Λέει ο σύζυγος :Σιγά ,δεν θέλει σύρμα
Απαντώ εγώ : πλάκα με κάνεις δες τις κατσαρόλες.
Το ευτύχημα είναι λέει η Κικη ότι αποφάσισε να μου πλύνει τις τέντες . Κακά τα ψέματα μία βρώμικη τέντα επηρεάζει την ψυχολογία σου . Πιάτα αποφάσισε να πλύνει εφόσον τα χέρια μου αλλάζουν χρώμα στην επαφή με το νερό.
Τα ντουζακια τα συχνά και τρίψιμο με λούφα βοηθάνε παρά πολύ το κυκλοφοριακό της Κικής . 

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #12 στις: 26 Απρίλιος 2020, 05:00:25 πμ »
Nα θυμηθω να πάρω μία λούφα και ένα σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #13 στις: 26 Απρίλιος 2020, 05:32:17 πμ »
Τα κάγκελα του μπαλκονιού θέλουν βάψιμο . Είναι γεγονός και αποδεκτό και από τον ίδιο της τον συζηγο ότι η Κικηείναι πολύ καλύτερη στο βαψιμο σιδερων . Η Κικη συνηθίζει να βάφει και μεγάλες επαγγελματικές σιδηροκατασκευές.  Το σκέπαστρο που φτιάξανε ο σύζυγος της Kικης και η Kiki , Επίσης ολοκληρη σιδηροκατασκςυη για μεζονέτα με πάνελ ,έχει βαφτεί από την Κική .
Ή Κικη δηλώνει ότι πραγματικά θα ήταν πλήγμα για την ίδια  να βάψει ο σύζυγος τα κάγκελα. ( Δεν αντεχω θα πιτσιλισει όλον τον τόπο)   .  Ο σύζυγος της Κικής όταν βάφει αφήνει γράμμες στην επιφάνεια,με λίγα λόγια πασαλειβει . Ή Κικη έχει δει τον συζηγο της να βάφει και χαζεψε . Παίρναει ένα παχύ στρώμα μπογιάς,πλατσ πλουτσ με το πινέλο.

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #14 στις: 26 Απρίλιος 2020, 06:04:10 πμ »
Ξυπνησα στις τρεις γιατί κοιμήθηκα στις εννιά  . Τι να κάνω σήμερα;
Το βρήκα θα πλύνω κουρτίνες. Μήπως να άλλαζα σε κάποιο δωμάτιο κουρτίνες ,έχει στην αγορά πολύ οικονομικές ( να ανοίξει πρώτα Η αγορά) . Λες να κάνω κάνα ντεκουπ α ζ στα ντουλάπια της κουζίνας;  Ναι . Τώρα στον εγκέφαλο μου μεγαλουργω .  Θα ανοίξει Ή αγορά  . .. Πρέπει να διωξω τον άντρα μου από την Κουζίνα.Μ ήπως εάν εβαζα ροζ πινελιές θα τον απομάκρυνα από τον χώρο

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory