Αποστολέας Θέμα: Ήμουν τριγωνη και κατάντησα σαν τετράγωνη ντουλάπα  (Αναγνώστηκε 44 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα

Ήμουν τριγωνη και κατάντησα σαν τετράγωνη ντουλάπα. Είμαι Εικοσιπέντε κιλά πλας από ότι ήμουν . Με κοιταγα στον καθρέφτη και την έβρισκα . Το Εhlers Danlos Syndrom θέλει πολύ άσκηση ,για μένα ένα σώμα με αναλογίες ,είναι καλύτερο κίνητρο . Θέλω επιφανειακά κίνητρα και όχι ιδανικά  τύπου ο υγειης τρόπος ζωής ,στο κάτω κάτω αυτό είναι σαν βάση . Γνώρισα με τα φάρμακα και άλλον τρόπο ζωής που δεν ήξερα.  Ακόμα και τώρα μου είναι αδιάφορος ο πόνος της χοντρής . Είδα πως ζουν οι γιατροί. Δεν έχουν αθλητική παιδεία και θέλουν να θέσουν τις δικές τους βάσεις . Έχω κάνει σκόνη στο κολύμπι ένα ολόκληρο λεωφορείο με αθλητική ομάδα συνομηλίκων αγοριών . Έχω μάθει να κολυμπάω σε ποτάμι .
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Απρίλιος 2020, 07:06:47 μμ από NDUV »

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
Απ: Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ! Δεν ξέρω τι βιώνω!
« Απάντηση #1 στις: 16 Απρίλιος 2020, 06:54:09 μμ »
Είχα πάρει βάρος στα δέκα μου χρόνια από πυώδεις αμυγδαλίτιδα . Χειρουργηθηκα και όλα καλά . Μετέπειτα ήμουν σταθερά κιλά . Εξων τις δύο εγκυμοσύνες που ήμουν πολύ περήφανη για την κοιλιά μου που την επιδεικνυα.Τωρα θα αποτιναχθω από κάθε ψυχολογική μπούρδα και θα ικανοποιώ τα Βιτσια μου . Γεννητορας δεν είναι αυτά τα όντα με την καθιστική ζωή .  Γουσταρω να βάζω εγώ όρια στον εαυτό μου ,όχι άλλος . Οι στόχοι στον αθλητισμό μπορεί να μπαίνουν από τον αθλουμενο άντε και από τον προπονητή. Μου σύστησε ο φυσικοθεραπευτής μου 6 χιλιόμετρα περπάτημα ( πρώην ποδοσφαιριστής) το δέχομαι ,να μου πει η ψυχίατρος πάνε μία μικρή βόλτα με τα πόδια,τι να την κάνω την συμβουλή της; Δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ αυτοκίνητο,θα την πάρω σοβαρά;

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
Απ: Ήμουν τριγωνη και κατάντησα σαν τετράγωνη ντουλάπα
« Απάντηση #2 στις: 16 Απρίλιος 2020, 07:34:59 μμ »
Θα ήθελα επίσης να βάλω ένα θέμα το τι θεωρείται ακραίο . Είναι ακραίο να πηδηξω σήμερα από βατήρα τρισημιση  μετρων με την υπάρχουσα φυσική κατάσταση μου .  Εάν φροντίσω τον εαυτό μου για κάνα χρόνο ,δεν θα είναι ακραίο ,θα είναι μία ενέργεια που γίνεται βάση δυνατοτήτων . Σήμερα είναι πρώτη φορά που νιώθω το μυϊκό μου σύστημα ζωντανό έπειτα από καιρό . Στόχος μου ,σύμφωνα και με τις συμβουλές της χοντρης ορθοπεδικού είναι  ενδυνάμωση κάποιων μυϊκών ομάδων,λογω χαλαρότητας των συνδέσμων των αρθρώσεων. Την ορθοπεδικό την παίρνω πιο σοβαρά γιατί είναι ένας άνθρωπος της βιοπαλης . Όσο σπούδαζε δούλευε στην αδερφή της μάνας μου . Καλό κορίτσι άλλα λίγο γεμάτο . Η ορθοπεδικός αυτή έχει χειρουργησει και την μάνα μου . Με εξέτασε και η άτιμη με πόνεσε πολύ ,μου πιασε τα πόδια και τα έσπρωξε με όλο το σώμα της προς την λεκάνη ( ανέβηκε ολόκληρη πάνω μου)με πόνεσε πολλή η μέση αλλά για ένα τρίμηνο ήμουν μία χαρά . 

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #3 στις: 17 Απρίλιος 2020, 06:53:16 πμ »

Μία εξέταση που μου έγινε για να διαπιστωθεί εάν έχω ελαστικότητα δέρματος . Ορθοπεδικός μου έβαλε να τραβηξω και τα δύο μάγουλα μου και με φωτογράφισε τότε ήμουν 20 κιλά λιγότερη .  Το θέαμα ήταν πέραν φαντασίας.  Από τότε και περα όλοι άρχισαν να πειράζουν το πρόσωπο μου . Σημ για τον προπονητή του kick-box ... η μύτη μου δεν είναι σπασμένη έτσι είναι . Ομολογω ότι στις προπονήσεις του kick-box είχα ταίρι 17 χρόνα και 20 χρονα που συνεργάζομασταν άψογα .  Οι μπουνιές μας ήταν κοντρολαρισμενες και ακίνδυνες για τον συναθλητή μας . Ο προπονητής του kick box  είχε στα νιάτα του παγκόσμιες διακρίσεις . Μέσα σε ένα μήνα είχα αποκτήσει μία καλή κατάσταση και προπονουμασταν ζευγάρια . Μου άρεσε πολύ η προπόνηση και σε αυτό το άθλημα . Το να θέλω να αθληθω δεν δίνει το δικαίωμα τον άλλον να ρθει να με πλακώσει στις μπουνιές ...Έτσι δεν είναι ;

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #4 στις: 17 Απρίλιος 2020, 07:22:16 πμ »

Τα χέρια μου είναι λειτουργικά σε βαθμό ικανοποιητικό.

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #5 στις: 17 Απρίλιος 2020, 07:53:34 πμ »
Λοιπόν,εγω έχω συμβιβαστεί με αυτήν την εικόνα από παιδί.Ειναι κάτι που δεν μπορώ να το αλλάξω ,είναι κάτι που είναι έτσι από τότε που με θυμάμαι. Στην φωτογραφία φαίνεται νομίζω λίγο πιο τραγικό από την πραγματικότητα.
Οι καρποί μου ειναι λίγο ατροφικοι ,αλλά δεν φαίνεται στην φώτο ,σε κανονικά κιλά πχ 60κιλα ,τα δάχτυλα μου και τα χέρια μου γενικά φαίνονται αποστεώμενα . Διαγράφονται τα νεύρα.  Είναι παράλογο να θεωρηθεί βελτίωση εικόνας η πρόσληψη βάρους.  Επίσημα πια ειμαι 1,63 ύψος έχω απώλεια 6 εκατοστών  περίπου. Κατσιασα η ταπεινή .Εάν ήμουν άλλος θα συμβούλευα τον εαυτό μου να αδιαφορήσει για τους άλλους και τα συναισθήματα που προκαλεί η εικόνα μου . ΕΓΏ θα σκορπω πόνο .

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #6 στις: 17 Απρίλιος 2020, 08:00:00 πμ »
Πάμε στο γκρουπ γυναικών που συναστρεφεται η μητέρα μου,ξερετε αυτήν με το καθυστερημένο παιδί που λέγανε. Είναι εκατό τις εκατό καθυστερημένες ,βλαμενες παιδάκι μου πως το λένε. Δεν έχουνε παιδεία ,δεν έχουνε αγωγή . Τι να πεις;

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #7 στις: 17 Απρίλιος 2020, 08:05:37 πμ »
Όταν ήμουν οχτώ χρονών η μητέρα μου είδε ένα παιδάκι στην αίθουσα αναμονής ενός ιατρείου και μου είπε στεναχωρεθηκε το παιδί έμοιαζε με γερος . Εγώ σκεφτόμουν τότε : " μήπως είμαι το παιδί γέρος;".

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory