Αποστολέας Θέμα: Χρηση του Shoutbox  (Αναγνώστηκε 72 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NDUV

• Διαχειριστής
  • Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Happy
    Happy
Χρηση του Shoutbox
« στις: 04 Απρίλιος 2020, 03:51:51 μμ »
Δυστυχως δεν υπαρχει ο χρονος για να καθαριζει το shoutBox απο τις καταχρησεις των οσων γραφουν.
Συνεπως το shoutbox καταργειτε, μεχρι να εξασφαλιστει η μεχρι προτερος απροσκοπτη λειτουργεια του.

Ελπιζω σε μελλοντικη γνωση και συμμόρφωση.

Να προσεχετε την υγεια σας γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι.  O:-)
οταν δεν προσεχεις αυτο που εχεις, θα το προσεξει αλλος για σενα :)

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρηση του Shoutbox
« Απάντηση #1 στις: 04 Απρίλιος 2020, 06:54:50 μμ »
Kαταχρηση του shoutbox και θεραπεία.

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #2 στις: 05 Απρίλιος 2020, 05:56:46 πμ »
Ελπίζω η εξέφραση μέσω γραπτού λόγου να μην θεωρειθει υποτροπή εξάρτησης .

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #3 στις: 05 Απρίλιος 2020, 06:54:47 πμ »
Τι πρόβλημα δημιουργείται από τις κειμενικες διατριβες περί εξαρτήσεων στο διαδίκτυο; Ο αποκλεισμός της χρήσης οδηγεί στην κοινωνική απομόνωση και στην μη ένταξη στην κοινωνία. Όλες οι κοινωνικές δράσεις,σχολειο,εργασια και τακτοποίηση οικονομικών εκρεμοτητων γίνονται μέσω διαδικτύου. Το φαινόμενο της χρήσης και κατάχρησης ορίζεται από τα χρονικά όρια; Όχι . Το φαινόμενο της κατάχρησης μιας ψυχολογικής σελίδας ορίζεται από την ποσότητα εξεφρασεως συναισθημάτων . Όχι . Όταν το ευρύ περιβάλλον ενός ατόμου αντιλαμβάνεται την ψυχική κατάσταση ενός ατόμου μόνο με συγκεκριμένο υβριολογιο,δεν βριζω ,μιλάω την γλώσσα της κοινωνίας που ζω . Στην κοινωνία που ζω , φράσεις του τύπου με ενοχλεί το γεγονός,ή θα εκτιμουσα εάν .... δεν γίνονται αντιληπτές. Η φράση πχ αι γαμήσου . Δείχνει στον περίγυρο ότι έχεις φτάσει στα όρια σου .  Τώρα που ο περίγυρος βιώνει εγκλισμο και όλες οι κοινωνικές δραστηριότητες γίνονται μέσω διαδικτύου έχουμε το φαινόμενο ίντερνετ και ίσον κοινωνία. Οι υπάλληλοι δεν δοκιμάζουν τα όρια του πελάτη ( δεν μου έχει συμβεί ποτέ , εκτός που μία φορά στον ΟΤΕ μία υπάλληλος ήθελε να φάει το κουλούρι της . Μου το ζήτησε ευγενικά και δεν με ενόχλησε. Στην αρχή σκέφτηκα πλάκα μου κάνει. Να φάω πρώτα το κουλουρακι γιατί δεν έφαγα πρωινό ακόμα. Κάνε την δουλειά σου μην ανησυχεις την είπα. Τι βρε παιδιά πεινουσε η γυναίκα! Ο περίγυροςμου από τον ηλεκτρολόγο έως και τον διοικητή του στρατού θα αντιδρούσαν αλλιώς. Εγώ το είδα τρυφερά σαν μία ανθρώπινη στιγμή .  Με ρώτησε κιόλας άμα θέλω καφεδακι . Εμένα οι υπηρεσίες μου αρέσουν πολύ . Το διασκεδάζω οπότε πάω σε Δεη ,ΟΤΕ,εφορία .  Μαρεσει .

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #4 στις: 05 Απρίλιος 2020, 08:29:36 πμ »
Περίμενα καθισμένη στο γραφείο της Εικοσιπέντε λεπτά  να φάει το κουλούρι της και να πιει μερικές γουλιες καφέ . Είκοσι λεπτά και εμένα μου φαίνεται λογικός χρόνος για να φας ένα κουλούρι. Αντιμετώπιζα το εξής πρόβλημα όλοι στην οικογένεια μου τρώνε πολύ γρήγορα( μητέρα,πατερας,αδερφη),το να εναρμονιστω μαζί τους θείναι  καταστροφικό . Ή αδερφή μου , νομίζω ότι δεν μαδάει καν την τροφή της ,έχει υψηλότερες θερμιδικές ανάγκες καθώς είναι 1,80 ύψος .  Κακοποιουμαι μόνη μου . Ομολογω ότι δεν προσπάθησα ποτέ να τους συμμόρφωσω.Τωρα που είναι πια δικό μου πρόβλημα.  Νιώθω απέχθεια προς τον εαυτό μου .  Σε μένα είναι αυτοκατοστροφικο το να πάρω βάρος με τα προβλήματα υγείας που έχω . Δεν είναι οι καμπύλες του φυσιολογικού βάρους σε μένα το παχουλη επιφέρει προβλήματα νοσογονους παχυσαρκίας. Ή ταχύτητα που τρώει η αδερφή μου και ο τρόπος που καταπίνει το φαγητό σε μένα προκαλεί πνιγμό . Είναι ενσυναίσθηση; Τα προσωπικά μέτρα έρχονται μέσα από τις ατομικές ανάγκες . Ή αδερφή μου για απογευματινό προσλαμβάνει εως και 1800 θερμίδες ,ομολογω ψιλοφρικαρα οπότε την έβλεπα να τρώει . Δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο,αλλα βγηκα από τα στενά μου όρια και το πρόγραμμα μου και χαζευω .  Το θέμα είναι ότι πάντα είχα αντίληψη ότι η πρόσληψη τροφής είναι θέμα ατομικών αναγκών . Οι γονείς μου δούλευαν δώδεκα δεκατρείς ώρες και υπερκατανάλωση τροφής βάση των δικών μου αναγκών . Η μάνα μου και ο πατέρας μου κατανάλωναν διπλάσια και τετραπλάσια ποσότητα από μένα. Δεν έχω θυριωδη ή υποθυριοσμο και παχαινω όταν ραβω το στόμα μου. Απλα τρώνε άλλοι για μένα. Αστειευομαι . Τα όρια δεν μας τα βάζει ο περίγυρος .Δεν θα απαιτησω από την οικογένειά μου να κάνει δίαιτα γιατί έχω εγώ αυτήν την ανάγκη.  Ψάχνω και βρίσκω την αιτία. Τι είναι αυτό που με οδηγεί να τρώω ασυναίσθητα,γιατι άλλαξε ο τρόπος και η σχέση μου για το φαγητό. Γιατί αξαφνα πήγα να μαγειρεψω και ενιωσα να χάνω την ικανότητα της μαγειρικής; Γιατί να ενασχοληθω με κάτι άλλο πέραν αυτών που είναι χρήσιμο για την αυτοεξυπηρετηση των αναγκών μου και των παιδιών μου . Ξέρετε τι γίνεται; Με το εάν θα μου άρεσε να χάσω την δουλειά μού;  Γιατί λοιπόν να ζήσω με τις παιδικές μου αποτυχίες στην μαγειρική; Γιατί χρειάζεται να δω ξανά την ανωριμότητα μου  . Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή πήραμε μία τοστιέρα φοβερή . Εκεί εψησα τα πρώτα μου λουκάνικα και μπέικον . Στην αρχή τα βαλαμε ολόκληρα μαγειρευαμε μαζί με την αδερφή μου και οι γονείς μας κοιμόντουσαν . Θυμάμαι που κάναμε κάρβουνο την πρώτη κρέμα αραβοσίτου. Ειμασταν κορίτσια στο δημοτικό που στεναχωριομασταν να απασχολούμε τους γονείς μας με τις ανάγκες μας καθώς δούλευαν νύχτα στον τομέα σιτήσης και εστίασης. Θυμάμαι που μας είχε πάρει στο εργαστήριο ο πατέρας μου ,στο μαγαζί,και φτιάξαμε οι τρεις μας κωκ . Εγώ ο μπαμπάς μου και η αδερφή μου . Εγώ έκανα το γλασο σοκολάτας όπου το σβολιασα  . Δεν πειράζει ο πατέρας μου είπε ο πατέρας μου . Κάπου κάναμε λάθος. Τι λάθος έκανα μπαμπά; Πρέπει να ήθελε χαμηλότερη θερμοκρασία. Νόστιμα βγήκαν τα κωκ . Μαμά ,μαμά....κάναμε κωκ με τον μπαμπά.. βγήκαν καλά λίγο η σοκολάτα δεν μας βγήκε καλή . Κάπου κάναμε λάθος . Την έκανα στο μεγάλο μπρίκι . Ήθελε μπεν μαρί  μας εξήγησε η μητέρα μου όλο νεύρα . Τόμ νευρικό τον άνθρωπο τον αγνοούμε όλοι . Και είστε σοβαροί; Έτσι γίνεται η σοκολάτα; Με δουλευετέ;    Ο μπαμπάς μου κάνει μονος του σωστά την σοκολάτα για τα κωκ στο μεγάλο μπρίκι.

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #5 στις: 05 Απρίλιος 2020, 08:54:22 πμ »
Ο μπαμπάς μου είχε τις πιο πολλές συνταγές από κάθε άντρα που γνωρίζω. Πηγαινε σε εκθέσεις αρτοποιίας και ζαχαροπλαστικής λόγω επαγγέλματος. Κάποτε όταν έπαθε εγκεφαλικό τον ρωτησα πως να κάνω πίτσα ,θύμωσε και μου είπε να δω βιβλίο με συνταγή και ότι και αυτός κάνει ότι κάνει βλέποντας τα βιβλία. Στεναχωρεθηκα πολύ . Τώρα καταλαβαίνω . Ένιωθε τον θάνατο κοντά.  Ο μπαμπάς μου πέθανε.

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #6 στις: 05 Απρίλιος 2020, 09:48:10 πμ »
Θυμάμαι όταν ειμασταν μικρές τα πρωινά ξεκλεβε ο πατέρας μου λίγο χρόνο από την δουλειά και ερχόταν στο σπίτι. Φορές έφτιαχνε διάφορα για μας στο εργαστήριο. Δανεζικους ανεμόμυλους,στριφτάρια με κρέμα και σταφίδες. Πράγματα που δεν έβγαζε προς πώληση. Μόνο για μας . Άλλες φορές μας επιτηρουσε που παίρναμε το θερμό με το γάλα που μας ετοίμαζε η μητέρα μας από το βράδυ ,και φτιαχναμε το κορνφλεικς. Μας πήγαινε στο σχολείο με το αυτοκίνητο ακόμα και στο λύκειο εάν δεν είχε καλό καιρό ή εάν αργουσαμε να ετοιμαστούμε. Άλλοτε κανονιζαμε και περνάμε μαζί μας και τις φίλες μας καθώς είχαμε βανάκι .  Θα κρυωσετε φορεστε κάνα φανελάκι . Ή μέση απεξω χειμωνιάτικα ,από την μέση και την κοιλιά ξεκινάνε όλα . Η μάνα μου πάντα προτιμούσε της μπλούζες με βαθιά ντεκολτέ. Ομολογω ότι τα βυζιά της ήταν γεμάτα θέρμη. Εκείνη την εποχή στο λύκειο ανακάλυψα τα τρία ττέταρτα σουτιεν. Μου αρέσουν τα δικά μου βυζια . Τα δικά μου εκπέμπαν μία ανατριχιαστική κρυάδα .Γιατί συμβαίνει τούτο με τα βυζιά μου;

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #7 στις: 05 Απρίλιος 2020, 10:23:06 πμ »
Ο πατέρας μου παρατήρησε όταν εγώ εβαζα το γάλα από το θερμό στο πιάτο μετά ξαπλωνα στο τραπέζι και κοιτουσα στεναχωρημενη το πιάτο ,ή αδερφή μου ένιωθε ευτυχία . Εγώ ανακάτευα μηχανικά και κουρασμένα το κορνφλεικς,εφερνα πόνο στην μέση. Σχεδόν καθιέρωσε την πρωινή αφυπνηση μας  μετά από αυτό. Ενιωθα καλά και δεν ήμουν αναγκασμένη να κάνω γλυκές και χουζουρακια με την μικρή μου αδερφή . " Κάνε μου μία αγκαλιτσα" " πάρε την φόρμα μου" " βάλε μου ένα ποτήρι νερό" και τα ίδια μες στην νύχτα" μην κλείνεις το φως" " θέλω να κατουρησω έλα μαζί μου " " κάτι ακούω είναι φάντασμα" ΚΟΙΜΗΣΟΥ.  Το κάθε πράγμα την ώρα του και ο κολιος τον αυγουστο. Σαν υποκατάστατο μητέρας ήμουν απαίσια . " ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ" " ΤΙ ΞΥπνησες θες κατουρημά;". " Θες νερό;" " Πάμε να κατουρησεις" " Έλα να σου βάλω νερο " ΚΟΙΜΗΣΟΥ" . Ή φοβιτσιαρα τι θέλει πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #8 στις: 05 Απρίλιος 2020, 10:42:29 πμ »
Και τα ξαδέρφια μου φρόντιζα ,στο γυμνάσιο είχα αναλάβει να κάνω τα εμβόλια στον παιδίατρο την μικρή ξαδερφουλα μου . Έλα μην κοιτάς,κοιτα εμένα . Κάτσε αγκαλιτσα ,κάτσε να σου κλείσω τα ματάκια. Χέστηδες όλοι στο σοϊ μου . Ο θείος μου είχε φοβία με το αίμα και τις βελόνες και η θεία μου δουλειά.  Όσο μεγαλώνω τόσο πιο τρυφερή γίνομαι με τα παιδιά. Έχω μάστερ .

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #9 στις: 05 Απρίλιος 2020, 11:19:16 πμ »
Ή αδερφή μου μετά την απόπειρα πνιγμού μου στην θάλασσα από ενήλικα ,άρχισε να φοβάται το νερό. Ενιωθα ενοχές και όταν πηγαίναμε θάλασσα την έπαιρνα καβάλα γιατί φοβόταν τα καβουρακια ,τα φύκια . Δεν ήταν σωστή αντιμετώπιση από μέρους μου . Ή μητέρα μου έπειτα από συνεχής παρακλήσεις στην αδερφή μου για να πλυθεί ,γέμισε την μπανιέρα και την εχωσε μέσα στην μπανιέρα με τα ρούχα. Φοβερό... μαμά να μπω και εγώ με τα ρούχα; Κικη σταματά της βλακείες παιδί μου . Η φοβιτσιαρα μας αποφάσισε να γίνει νοσηλεύτρια ,φέτος τελειώνει και είναι αριστουχα . Ο λόγος είναι επαγγελματική αποκατάσταση. Την ειπα πάνε εθελόντρια. Χωρίς να πληρώνομαι δεν πάω πουθενά. Εγώ όταν φρόντιζα πάντως μετεγχειρητικά μία γειτόνισσα στο γυμνάσιο,την αλλαζα γάζες στην χειρουργική τομή σκεφτόμουν να προσφέρω και άλλο ,έλεγα θα σπουδάσω και θα πάω Αφρική .

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #10 στις: 05 Απρίλιος 2020, 11:56:45 πμ »
Η μεγάλη ξαδέρφη μου που έγινε ορθοπεδικός είναι πίτα στα ψυχολογικά . Ή μάνα της πήγε να με πνίξει στην θάλασσα. Μία μέρα πήγαμε να κάνουμε έκπληξη την θεία μου φτιάξαμε στο εργαστήριο 1.600 τυρόπιτες , επειδή όμως δεν ειμασταν τόσο επαγγελματίες όσο η θεία μου χάσαμε είκοσι κομμάτια. Μας πετούσε πλαστικούς δίσκους για την ανικανότητα μας ,η ξαδερφη μου έβαλε το χέρι της στο κεφάλι για να προστατευτεί και έσπασε το δάχτυλα κι της . Εγώ φρικαρα και ενιωσα να εξαφανίζομαι . Καθόμουν δίπλα της και όλοι οι δίσκοι εξφεδονιζοταν πάνω της .   Βοηθούσα την ξαδέρφη μου οπότε πηγαινα σπίτι της . Κράταγα το βιβλίο και μου έλεγε το μάθημα . Ξέρω γιατρούς,νοσοκομες  ... . Ή ξαδέρφη μου θεωρεί τον εαυτό της έναν αυτόχθονα . Είναι μία γαϊδούρα. Όταν αποφοίτησε πήγα ,σπούδαζε στο εξωτερικό. Ή μάνα της έχει απαγόρευση από την χώρα λόγω χρεών.  Μας έχει σκάσει να την σκεφτόμαστε την ψυχολογία της και το ενδιαφέρον είναι μονόπλευρο . Το σπούδασαν το κορίτσι καθώς συμμετείχαμε στα οικονομικά έξοδα . Ή μάνα μου την πήρε αυτοκίνητο.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
« Απάντηση #11 στις: 05 Απρίλιος 2020, 11:10:04 μμ »
Η μεγάλη ξαδέρφη μου που έγινε ορθοπεδικός είναι πίτα στα ψυχολογικά . Ή μάνα της πήγε να με πνίξει στην θάλασσα. Μία μέρα πήγαμε να κάνουμε έκπληξη την θεία μου φτιάξαμε στο εργαστήριο 1.600 τυρόπιτες , επειδή όμως δεν ειμασταν τόσο επαγγελματίες όσο η θεία μου χάσαμε είκοσι κομμάτια. Μας πετούσε πλαστικούς δίσκους για την ανικανότητα μας ,η ξαδερφη μου έβαλε το χέρι της στο κεφάλι για να προστατευτεί και έσπασε το δάχτυλα κι της . Εγώ φρικαρα και ενιωσα να εξαφανίζομαι . Καθόμουν δίπλα της και όλοι οι δίσκοι εξφεδονιζοταν πάνω της .   Βοηθούσα την ξαδέρφη μου οπότε πηγαινα σπίτι της . Κράταγα το βιβλίο και μου έλεγε το μάθημα . Ξέρω γιατρούς,νοσοκομες  ... . Ή ξαδέρφη μου θεωρεί τον εαυτό της έναν αυτόχθονα . Είναι μία γαϊδούρα. Όταν αποφοίτησε πήγα ,σπούδαζε στο εξωτερικό. Ή μάνα της έχει απαγόρευση από την χώρα λόγω χρεών.  Μας έχει σκάσει να την σκεφτόμαστε την ψυχολογία της και το ενδιαφέρον είναι μονόπλευρο . Το σπούδασαν το κορίτσι καθώς συμμετείχαμε στα οικονομικά έξοδα . Ή μάνα μου την πήρε αυτοκίνητο.

Αυτό το μήνυμα τι σχέση έχει με το θέμα?
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Kiki m

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
« Απάντηση #12 στις: 06 Απρίλιος 2020, 06:11:36 πμ »
Αυτό το μήνυμα τι σχέση έχει με το θέμα?
Έχει σχέση με την παραγωγή θέματος. Για παράδειγμα εγώ δεν είμαι ειδικός ψυχικής υγείας. Το να φτιάξω ένα θέμα με ορολογία που από μέρος των ειδικών φαντάζει κτήση θα ήταν επικίνδυνο για μένα . Ή για οποιοδήποτε ζει δίπλα μου . Θα πρέπει να καταλάβει η ιατρική κοινότητα ότι η ορολογία δεν τους ανήκει. Κάνω μία δοκιμή να δω εάν μπορώ να εκφραστώ πέραν της ιατρικής φόρμας που επιβάλλεται να έχουν οι επαγγελματίες της ψυχικής υγείας . Όταν επιθυμείς επαγγελματισμό από έναν γιατρό και αυτός αρνήται έχουμε το εξής φαινόμενο. Ο ασθενής εισπράττει την επιθυμία του ,του αντιγυρνιεται το εσύ . Εγώ δεν θέλω να γίνω γιατρός. Το δεν δεν είναι υπεκφυγη ,ούτε άρνηση .  Ή ξαδέρφη μου έχει κοινά με την ψυχίατρο μου ,η ξαδέρφη μου φοβόταν να εισηγηθεί στην ορθοπεδική κλινική που εργαζόταν γιατί ήξερε για το σύνδρομο και δεν μου έδινε γνωμάτευση. Ο φόβος στις δύο καταστάσεις είναι διαφορετικός. Ή ξαδέρφη μου είναι συγγενής λόγω του ύψους της είναι 1,85 η ίδια δίνει κάποια κλινική εικόνα του μαρφαν ,όμως το χοντρό το δάχτυλακι της είναι πιο μακρύ λόγω πιπιλισματος έως το δημοτικό . Το να με εξετάσουν θα επερχόταν και η εξέταση της. Ο φόβος της ξαδέρφης μου είναι το σύνδρομο είναι από την πλευρά που συγγενευουμαι . Είμαι η πιο κοντή στο σοϊ πια  ακόμα και πριν την απώλεια ύψους ήμουν η δεύτερη κοντη. Κανονικά είμαι 1,68 -1,72 και έγινα 1,63 σήμερα.. . Ομολογω είπα κοντή την ψυχίατρο. ( Σημ : με ρώτησε η ξαδέρφη μου εάν παίρνω κορτιζόνη για να βρει την αιτία της απώλειας του ύψους ) ο γιατρός ρωτάει και εγώ βγάζω συμπεράσματα για το τι μου συμβαίνει. Και διερωτάται ο ασθενής ποτέ υπάρχει υπερεκριζη κορτιζόλης;

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory