Αποστολέας Θέμα: My best wasn't good enough  (Αναγνώστηκε 27 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Phaedra

• Αρχάριο μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
My best wasn't good enough
« στις: 20 Ιανουάριος 2019, 07:16:43 μμ »
Καλησπέρα,
θα ήθελα και εγω με τη σειρά μου να μοιραστώ την ιστορία μου - πιο πολύ για να συνειδητοποιήσω τι έχει γίνει ακριβώς..
Είμαι 34 χρονών και τα τελευταία 2 χρόνια έχω σχέση με έναν υπέροχο άνθρωπο 30 ετών (μην σαν παρασύρουν οι αριθμοί, καθώς εμφανισιακά είμαστε συνομήλικοι). Δουλεύαμε μαζί στο παρελθόν και από την πρώτη στιγμή υπήρξε απίστευτη χημεία μεταξύ μας - από αυτές που το φλερτ χτυπάει κόκκινο. Όταν ξεκίνησε η μεταξύ μας ιστορία - είχαν ήδη περάσει 9 μήνες που προσπαθούσα να καταπιέσω την μεταξύ μας έλξη, καθώς δουλεύαμε μαζί όπως και γιατί ήταν σε μακροχόνια σχέση με πολλά επικοινωνιακά μεταξύ τους προβλήματα που κλιμακώθηκαν ιδιαίτερα τον τελευταίο χρόνο της σχέσης τους και το όλο θέμα οδηγούσε σε ρήξη.
Δεν ήταν χαρούμενος μαζί της και μόλις χώρισε με πλησίασε ανοιχτά και ξεκίνησε μία ερωτική ιστορία μεταξύ μας για περίπου 5 μήνες που είχαμε ας πούμε ελεύθερη σχέση - καθώς μόλις είχε βγει από την μακροχρόνια. Μου άρεσε πάρα πολύ και όπως ανέφερα η χημεία μεταξύ μας ήταν απίστευτη σε όλα τα επίπεδα που έκανα υπομονή μέχρι να είναι έτοιμος και 100% συναισθηματικά διαθέσιμος.
Τον Σεπτέμβριο του 2017 είπαμε ότι είμαστε και επίσημα μαζί και ξεκίνησα με όλο τον ενθουσιασμό και την ενέργεια να το ζήσω μαζί του ολοκληρωτικά. Παρόλα αυτά, είχα αμφιβολίες για το αν ήταν 100% αφοσιωμένος - καθώς είχαμε περάσει το παραπάνω διάστημα που τον είχα πιάσει να λέει ψέμματα για το αν βρίσκεται μόνο μαζί μου - και αυτό είχε κλονίσει την εμπιστοσύνη μου απέναντι του. Ήμασταν μαζί καθημερινά και προσπάθησα να αποβάλλω από το μυαλό μου το δυσσάρεστο συμβάν, καθώς και να χτίσω ξανά την εμπιστοσύνη μου απέναντι του.
Για να πω και λίγα λόγια για αυτόν: είναι ένας μετρημένος άνθρωπος (πολύ πιο ώριμος από την ηλικία του) που έχει σαν προτεραιότητα τη δουλειά και την καριέρα του - με μετρημένους φίλους - ανεπτυγμένο θρησκευτικό υπόβαθρο (από την οικογένεια του) - καλόκαρδος, γεναιόδωρος και που δύσκολα λέει όχι. Πρώτα θα κοιτάξει να ευχαριστήσει τους άλλους και τελευταίο τον εαυτό του. Αυτό τον έχει βάλει σε καταστάσεις που κάνει συνεχώς υπομονή για πράγματα, με αποτέλεσμα να καταπιέζεται. Είναι ένας ήρεμος και κλειστός άνθρωπος που σπάνια θα σου επικοινωνήσει το πρόβλημα του και τις σκέψεις του. Είναι της λογικής, θα βρω μόνος μου την λύση και δεν θα σκοτίσω τον άλλον με τα προβλήματα μου. Η εσωστρέφεια σε όλο της το μεγαλείο.
Έχοντας καταλάβει τον χαρακτήρα του - καθόλη τη διάρκεια της σχέσης μας ήμουν διακριτική με τους χρόνους του (καθότι πολυάσχολος), περνούσαμε χρόνο μαζί στο σπίτι μου ή στο σπίτι του, τον παρακινούσα να βγαίνουμε έξω να χαλαρώνει, να κάνουμε πράγματα και γενικά διευκόλυνα την καθημερινότητα του (π.χ. πηγαίνοντας supermarket όταν μέναμε μαζί, βοηθώντας στις δουλειές του σπιτιού κ.α.). Τον αγαπούσα τόσο πολύ και τον φρόντιζα με όποιο τρόπο μπορούσα - ώστε να νιώθει καλύτερα και να τον ξεκουράζω.
Η σεξουαλική μας ζωή ήταν πολύ καλή - αν και υπήρξαν περίοδοι που δεν μπορούσα να χαλαρώσω και να το απολαύσω καθώς μου είχε δημιουργήσει συναισθηματική ανασφάλεια - χωρίς όμως να του το έχω εκφράσει ιδιαίτερα.
Από τον Σεπτέμβριο του 17 - μου έχει ζητήσει να χωρίσουμε 3 φορές (τον Ιανουάριο 18, τον Απρίλιο 18) και η τρίτη ήταν προχθές. Μου είπε ότι θέλει να μείνει μόνος του και ότι νιώθει ότι δεν έχει να δώσει κάτι σε αυτή τη σχέση και ότι θέλει να τα βρει με τον εαυτό του.
Τις δυο προηγούμενες φορές τα βρήκαμε έπειτα από δική μου πρωτοβουλία - καθώς δεν μπορούσα να καταλάβω τι έχει πάει λάθος και θεωρούσα ότι όλο το σκηνικό γινόταν καθώς ζούσε έντονες περιόδους στρες. Κάθε φορά που πέφτουν τα πράγματα στη ζωή του όλα μαζί, φαίνεται να πελαγώνει και να νιώθει ότι είναι καλύτερο να τα διαχειριστεί χωρίς εμένα τριγύρω.
Η αλήθεια είναι ότι τον αγάπησα τόσο πολύ, καθώς είμαι ο μόνος άνθρωπος στον οποίο ανοίχτηκε πιο πολύ, μιλάμε την ίδια γλώσσα, περνούσαμε καλά, κάναμε εκδρομές και ταξίδια και ήξερα ότι πάντα ήταν δίπλα μου σε ότι μπορεί να χρειαζόμουν. Πάντα με συμβούλευε και με έμαθε πολλά πράγματα πάνω στο επάγγελμα μας. Ήμασταν εκεί ο ένας για τον άλλο - παρά την μη ιδανική καθημερινότητα - στην τελική ποια ζευγάρια την έχουν.. Ένιωσα ότι με αγάπησε και αυτός - ήταν τρυφερός μαζί μου, γαλαντόμος, γλυκός και με φρόντιζε - σε ότι και αν χρειαζόταν (πάντα προσπαθούσα να είναι τα ελάχιστα και έκανα τα περισσότερα μόνη μου, ώστε να μην δημιουργώ επιπλέον έννοιες σε εκείνον). 

Είμαι πολύ στεναχωρημένη που νιώθω ότι το καλύτερο μου δεν ήταν αρκετό για να κερδίσει την καρδιά του και αν με ρωτήσετε ποτέ δεν ένιωσα και δεν πίστεψα ότι την κέρδισα 100%.. Πλέον δεν μπορώ να πιστέψω ότι περνάει απλά μία φάση και το μόνο στο οποίο καταλήγω είναι ότι δεν με ερωτεύτηκε ποτέ, όπως τον ερωτεύτηκα εγώ και του τα έδωσα όλα απλόχερα.
Μου λείπει πάρα πολύ, καθώς είχαμε μία κοινή καθημερινότητα και είμασταν πολύ δεμένοι..Η απογοήτευση μου είναι πολύ μεγάλη και πραγματικά νιώθω ότι είμαι πολύ άτυχη στην αγάπη. Πως μπορεί κάποιος στον οποίο είσαι αφοσιωμένη, του δίνεις τόση αγάπη, φροντίδα και όμορφες στιγμές/αναμνήσεις να μην μπορεί να χαλαρώσει και να το βιώσει με τον ίδιο τρόπο; Τι πήγε λάθος..:(

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Απ: My best wasn't good enough
« Απάντηση #1 στις: 21 Ιανουάριος 2019, 11:09:29 μμ »
Φαιδρα καλως ηρθες και καλη παραμονη  :-b

Το μεγα ερωτημα λοιπον... τι πηγε λαθος  :-f3
Πολλα η και τιποτα ειναι η απαντηση!
Το πιο πιθανο σεναριο ειναι οτι ειχατε διαφορετικους στοχους και ενα δευτερο εναλλακτικο ειναι οτι δεν ειχε κατι
που να τον τραβηξει να συνεχισει αυτη την σχεση.
Θα σου πω βεβαια οτι μια σχεση για να "ζησει" πρεπει να εξελισεται και να μην μενει στασιμη.
Εσυ περιγραφεις μια τετοια στασιμοτητα.
Επισης αναφερεις απανωτους χωρισμους, κατι που ειναι πολυ επιβαρυντικο, οσο επισης οι προσπαθειες σου
να σωσεις αυτο που δεν σωζεται... πιστευω οτι ειναι λαθος οταν ερχεται ενα χωρισμος να προσπαθεις
να κανεις επανασυνδεση, οταν καποιος σου πει χωριζουμε, παρτο αποφαση και εξαφανισου.

Θα στο πω πολυ μπακαλιστικα: περασατε ομορφα οσο η σχεση αυτη ειχε αντοχες, τελειωσαν και μαζι τελειωσε και η σχεση.

Εισαι μια ωριμη κοπελα πλεον στα 34 της, μπορεις θαυμασια να ξεκινησεις κατι καινουριο (οταν ερθει) και εκει ισως εισαι πιο τυχερη.

Κοιτα μπροστα και κατσε να ηρεμησεις και ασχολησου με τον εαυτο σου.
Δεν πηγε τιποτα λαθος, ολα πηγαν μια χαρα γιατι πολυ απλα επρεπε να παρετε χωριστους δρομους.
Φαντασου να κοροιδευατε τους εαυτους σας και να συνεχιζατε.... σε λιγα χρονια θα εισαστε δυο καταδικασμενα ατομα μεσα στο ψεμα!
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory