Αποστολέας Θέμα: Πορνο και σχέση  (Αναγνώστηκε 50 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jojo

• Απλό μέλος
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Πορνο και σχέση
« στις: 03 Νοέμβριος 2018, 03:40:54 μμ »
Επειδή οι απόψεις και τα σχόλια σας με βοηθούν σε εξαιρετικά μεγάλο βαθμό θέλησα να σας πω και για αυτό το θέμα μου. Ο σύντροφος μου βλέπει πορνο ενώ του έχω εξηγήσει πόσο σημαντικό είναι για εμένα να μην βλέπει και πόσο με πληγώνει αυτή η κίνηση. Δεν βλέπει συχνά, περίπου μια φορά την εβδομάδα ή στις δύο εβδομάδες αλλά βρισκόμαστε ερωτικά κάθε μέρα για πάνω από 2-3 φορές την ημέρα.
Δεν μπορώ να σας περιγράψω το πως νιώθω. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι καυλώνει με μια άλλη γυναίκα και προφανώς δεν δέχομαι την άποψη "άντρας είναι άρα είναι φυσιολογικό"  γιατί δεν διαχωριζω στο σεξ τον άντρα από τη γυναίκα (εννοώ στις ορεξεις)  γιατί όλες οι κοπέλες που ξέρω δεν έχουν συχνά όρεξη για σεξ ενώ εγώ όποτε μου πει είμαι εκεί και τον θέλω απίστευτα οπότε καταρριπτω την άποψη "οι άντρες έχουν πιο συχνά όρεξη για σεξ".  Γι αυτό τον λόγο δεν ανεχομαι στερεότυπα τύπου όλοι βλέπουν τσόντες άρα καλά κάνει. Όταν είσαι σε μία σχέση πρέπει να είσαι 100% εκεί σε όλους τους τομείς και ιδιαίτερα στον ερωτικό. Δεν του έχω δείξει ποτέ ότι δεν θέλω να κάνουμε σεξ ή ότι βαριέμαι οπότε δεν έχει δικαιολογία να με κρατάει απ έξω. Νιώθω απίστευτα προδωμενη κάθε φορά και δεν αντέχω στην σκέψη, δεν ξέρω τι να κάνω. Να σημειώσω ότι δεν έχουμε κλείσει ούτε 1 χρόνο μαζί..

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Απ: Πορνο και σχέση
« Απάντηση #1 στις: 04 Νοέμβριος 2018, 10:13:45 πμ »

Δεν μπορώ να σας περιγράψω το πως νιώθω. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι καυλώνει με μια άλλη γυναίκα και προφανώς δεν δέχομαι την άποψη "άντρας είναι άρα είναι φυσιολογικό"  γιατί δεν διαχωριζω στο σεξ τον άντρα από τη γυναίκα (εννοώ στις ορεξεις)  γιατί όλες οι κοπέλες που ξέρω δεν έχουν συχνά όρεξη για σεξ ενώ εγώ όποτε μου πει είμαι εκεί και τον θέλω απίστευτα οπότε καταρριπτω την άποψη "οι άντρες έχουν πιο συχνά όρεξη για σεξ".  Γι αυτό τον λόγο δεν ανεχομαι στερεότυπα τύπου όλοι βλέπουν τσόντες άρα καλά κάνει...

καλημερα καταρχην,
στο θεμα σου, τιποτα δεν ειναι φυσιολογικο και τιποτα δεν ειναι αφυσικο απο την στιγμη που υπαρχει κοινη συμφωνια.
Ας αφησουμε λοιπον τα κοινωνικα στερεοτυπα "ολοι οι αντρες βλεπουν τσοντες" που δεν σημαινουν τιποτα και ας μεινουμε οτι εσυ τουλαχιστον διαφωνεις.

Θες να συζητησουμε την οπτικη σου και εκει να δουμε το θεμα?
καταρχην ποια ειναι η αποψη σου για τις τσοντες σαν θεαμα?
θα εβλεπες με μια φιλη σου? μονη σου? τις απορριπτεις γενικα η για καποιο συγκεκριμενο λογο?
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Jojo

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #2 στις: 04 Νοέμβριος 2018, 10:53:17 πμ »
Καλημέρα  :))
Μπορώ να σου αναλύω για ώρες την άποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα αλλά θα προσπαθήσω να γίνω όσο πιο λακωνικη μπορώ για να μην σε κουρασω.
Παλαιότερα έβλεπα τσόντες και μάλιστα είχα παρουσιάσει μια εξάρτηση, δηλαδή δεν μπορούσα να τελειώσω χωρίς να δω ή πολλές φορές ήθελα να δω ακόμα κι όταν απλά βαριομουν. Σιγά σιγά συνειδητοποιησα μόνη μου πως αυτό που συμβαίνει δεν μου αρέσει καθόλου γιατί απομακρυνομουν ερωτικά από τον τότε σύντροφό μου και έχανα όλη τη...μαγεία.
Συζητησα με τον εαυτό μου και τις έκοψα μαχαίρι.
Μετά από μία τέτοια εμπειρία κατάλαβα πως οι τσόντες είναι κάτι το οποίο δεν υφίσταται στην πραγματικότητα, σου παρουσιάζουν τα "ιδανικά"  σώματα άντρα και γυναίκας δημιουργωντας σου έτσι την ανασφάλεια πάνω στο σεξ. Οι άντρες μάθανε από μικροί ότι το τέλειο σώμα για μια γυναίκα είναι να έχει τεράστιο στήθος και οπίσθια και οι γυναίκες ότι ο άντρας πρέπει να έχει πέος 20+ πόντους. Όταν βγαίνεις στην πραγματικότητα βλέπεις ότι αυτό δεν ισχύει και ότι ένα σώμα δεν γίνεται να είναι αψεγαδιαστι όπως αυτά που προβάλλονται. Όλη λοιπόν η βιομηχανία πορνο όσο αυξάνεται μέρα με τη μέρα θα καταστρέφει όλο και πιο πολύ τις σχέσεις. Ο άντρας θα θέλει αυτό που βλέπει με ο,τι συνεπάγεται αυτό που λέω δηλαδή είτε το σώμα που βλέπει είτε την κατάσταση που βλέπει κι έτσι πολλές φορές θα πιέζει την κοπέλα του να κάνει πράγματα που εκείνος είδε.. Αυτά δεν θα πετυχαίνουν όπως στις τσόντες εκείνος θα απογοητευεται και έτσι θα συνεχίζει να επιλέγει να βλέπει τσόντες. Υπάρχει όμως και η άλλη εκδοχή όπου ο άντρας μπορεί να γίνει βίαιος ή και να μην συμμετέχει καν στο σεξ μόνο και μόνο επειδή έχει βολευτεί. Από την άλλη πλευρά τι γίνεται όταν βλέπει συνέχεια τσόντες από μικρή ηλικία; Δεν του μένουν σκηνές στο μυαλό; Δεν υπάρχει περίπτωση αυτές τις σκηνές να τις ανακαλεσει πχ όταν κάνει σεξ με την κοπέλα του; Τότε δεν δημιουργείται πρόβλημα; Γιατί πρέπει να δει κάτι άλλο για να καυλωσει και να αφήσει την κοπέλα του έξω από όλο αυτό; Πιστεύεις ότι είναι εύκολο και ωραίο για μια κοπέλα να βλέπει τον άνθρωπό της να καυλωνει βλέποντας το σώμα μιας άλλης; Και όχι ένα απλό σώμα.. Ένα σώμα αψεγαδιαστο..
(συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #3 στις: 04 Νοέμβριος 2018, 08:04:53 μμ »
εχεις μια πολυ καλη οπτικη στο θεμα της βιομηχανιας πορνο....
Εν περιληψη νομιζω οτι εχεις πιασει στο συνολο του ολου θεματος.
Οντως αψεγαδιαστα κορμια, τελιοι αντρες με τα τελεια εργαλεια που πηδανε την ερωμενη τους, για κανα μισαωρο
οταν ο μεσος ορος βγαζει δεν βγαζει το δεκαλεπτο.... Και ενα σωρο αλλες λεπτομεριες που στη καθημερινη μας ζωη
φυσικα και δεν ισχυουν.

Στο θεμα σου τωρα....
καταρχην ολα αυτα τα ωραια που γραφεις (και αλλα τοσα επι δεκα που δεν εγραψες) μπορεις να τα συζητησεις με τον συντροφο σου.
Θα σε ακουσει? μαλλον οχι.... αλλα τουλαχιστον θα πεις την θεση σου και ισως μπει και ενας πρβληματισμος.

Προτεινω παντως να υπαρχει ενα συμβιβασμος στη μεση!  :-f3
Ριξε την προταση να εφαρμοσετε στην δικη σας σχεση μια σκηνη που ειδε.
Βαλε τον να στη περιγραψει (δεν ειναι αναγκη να την δειτε) και πες, οκ για παμε να δουμε τι θα γινει.
Θελω να πω οτι η απομυθοποιηση δεν θα γινει μονο με πολιτικοφιλοσοφικη συζητηση / αναλυση αλλα και με πρακτικες.
Πρεπει να βρεις τροπους να εμπλακεις σε αυτη την ιστορια και να γινεις μερος της με τους δικους σου ορους.
Οσο του κανεις κυρηγμα και μονο, χανεις και αποκλειεσαι απο την συζητηση σαν δηθεν σεμνοτυφη και στατιστικα
βρισκεσαι οτι φταις και απο πανω. (ολοι βλεπουν, μονο εσυ γκρινιαζεις)

Δεν ξερω ποσο μπορεις να εμπλακεις και να το γυρισεις,
αλλα αν θες την αποψη μου οσο τον αφηνεις και βλεπει μονος του τσοντες σκαβεις τον λακο σου.
Οσο και αν σου φαινεται αισχος καλυτερα μαζι παρα μονος του και στη συνεχεια θα δεις πως παει η διαπραγματευση.

Γενικα για τις σχεσεις ειμαι της αποψης οτι ολα τα προβληματα λυνονται, αρκει να υπαρχει διαθεση για συζητηση και ανοικτα αυτια, αυτα τα δυο μαζι με συγκλινουσες αποψεις, λυνεις οποιο προβλημα θες.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Jojo

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #4 στις: 05 Νοέμβριος 2018, 07:20:29 μμ »
Του έχω εξηγήσει όλα όσα σου είπα,δεν δείχνει να μην με καταλαβαίνει και του αναγνωρίζω ότι κάνει υπερπροσπάθειες ώστε να τις κόψει τελείως,δηλαδή εκεί όπου έβλεπε κάθε μέρα τώρα θα δει κάθε εβδομάδα ή και ακόμα λιγότερο. Θα προσπαθήσω να του υπενθυμίζω συχνά πόσο σημαντικό είναι για μένα αυτό ,εσύ τι λες;
Τώρα όσο γι αυτό που λες του το έχω προτείνει και έχουμε προσπαθήσει να κάνουμε αυτά που βλέπει,μερικά τα καταφέραμε μερικά όχι..το θέμα είναι ότι όσο του το έκανα αυτό,αυτός τόσο πιο πολλές έβλεπε για να παίρνει ιδέες.
Εγώ του εξήγησα πως αν θέλει ιδέες μπορεί να μπει σε κάποια σελίδα που απλά δίνει συμβουλές και δείχνει σκιτσάκια όπως έχω κάνει κι εγώ.
Δεν ξέρω αν βλέπεις σωστή την κίνησή μου.
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #5 στις: 07 Νοέμβριος 2018, 03:24:42 μμ »
εγω αυτο που σου λεω, ειναι οτι το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να βλεπετε μαζι.
Ετσι και θα το ελεγχεις - ελεγχει, και θα βαζετε ενα φρενο απο κοινου....
Δεν βλεπω αλλη λυση προς θετικη κατευθυνση.

Αποσυνδεδεμένος Serena

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #6 στις: 12 Νοέμβριος 2018, 02:12:04 μμ »
Αγαπητή Jojo,
Βάζοντας στην άκρη τις προσωπικές μου πεποιθήσεις σχετικα με το θέμα (κώδικας ηθικών αξιών, θρησκευτική παιδεία κλπ) και θέλοντας να επικεντρωθώ στην σχέση σου με τον σύντροφό σου και μόνο, θα σου έλεγα ότι αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι του έχεις μιλήσει για το θέμα, για το πόσο σε πληγώνει και του έχεις ζητήσει να σταματήσει να το κάνει, αλλά δείχνει να μην σέβεται την δική σου ανάγκη και επιθυμία. Οκ, δεν βλεπει τοσο συχνα, αλλα και παλι το κάνει.Αυτό για εμένα, δεν είναι καλός οιωνός για την ομαλή πορεία μιας σχέσης και σίγουρα δεν χαρακτηρίζει έναν σύντροφό που είναι έτοιμος να προβεί σε θυσίες και συμβιβασμούς(πολύ μεγαλύτερους από αυτή την μικρή υποχώρηση) που θα εξασφαλίσουν ένα όμορφο μέλλον για τους δυο σας. Το γεγονός ότι σημειώνεις ότι είστε μαζί λιγότερο από 1 χρόνο, μου δείχνει ότι μάλλον έχεις σκεφτεί ήδη το ενδεχόμενο να μην σου ταιριάζει ο συγκεκριμένος άνθρωπος και να θέλεις να πάρεις δραστικές αποφάσεις για την σχέση.
Ίσως ψάχνει κάποια πιο προχώ..  πιο.. kinky!  :/c  (για να ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα). Το ερώτημα είναι: είσαι εσύ αυτή;  θέλεις να είσαι αυτή;
Μήπως υπάρχει η υποψία κάποιας διαταραχής του σχετικά με το θέμα σεξ (κάπου αναφέρεις ότι το θέλει πάνω από 2-3 φορες/ημέρα) ;
Ίσως απλα, με τον τρόπο αυτό, καλύπτει κάποιο δικό του κενό σε σχέση με τον ανδρισμό του και τις επιδόσεις του (εχει δηλ ανασφαλεια κ νιώθει ότι "λαμβάνει γνώσεις" και γίνεται καλύτερος). Εσύ ,όμως, ως που είσαι διατεθειμένη να φτάσεις εφόσον ήδη σε ενοχλούν όλα αυτά τα οποία γίνονται;
Απλά πες την αλήθεια στον εαυτό σου.
Με εκτίμηση,
Serena

Υ.Γ  Είναι αποδεδειγμένο επιστημονικά ότι όσο πιο kinky καταστάσεις επιδιώκει κάποιος άνθρωπος στην ερωτική του ζωή, τόσο πιο πολύ μετά δεν μπορεί να ικανοποιηθεί και επιζητά όλο και "σκληρότερα" πράγματα..  Μην μπείτε σε τέτοιες ατραπούς.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Νοέμβριος 2018, 07:03:03 μμ από Serena »
Η θετική σκέψη βρίσκεται στην αρχή της κάθε επιτυχίας.

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory