Αποστολέας Θέμα: Εγκυμοσύνη και γονεϊκή κακοποίηση  (Αναγνώστηκε 101 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariada

• Απλό μέλος
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Εγκυμοσύνη και γονεϊκή κακοποίηση
« στις: 11 Ιούλιος 2018, 05:18:54 μμ »
Καλησπέρα σας. Το θεμα που με βασανιζει ειναι η ψυχολογικη βια που ασκειται απο τους γονεις μου ακομη και τωρα... είμαι 31 ετών έγκυος στον 5ο μήνα, προσφατως παντρεμενη. Με το συζυγο συζουσαμε σχεδον απο την αρχη της σχεσης μας. Το παιδι ηρθε σε μια φαση που ειχα αποφασισει να χωρισουμε οριστικα. Προεκυψε απο ατυχημα, αλλα δεν ηθελα να το σκοτωσω σε καμια περιπτωση. Ειμαι εντελως κατα των εκτρωσεων. Ο συντροφος, νυν συζυγος αλλο που δεν ηθελε μολις το εμαθε γτ δεν ηθελε να χωρισουμε κ να χασει το κεκτημενο του.

Παντρευτηκα με πολιτικο καθαρα γ το παιδι κ την εκδοση βιβλ υγειας, γτ με το συμφωνο π προτιμουσα θα υπηρχαν κωλυματα στις υπηρεσιες υγειας.

Το προβλημα ομως δεν ειναι τοσο αυτο, οσο οι ναρκισσιστες γονεις μου. Δεν εχω κουραγιο πραγματικα να σας περιγραψω τι εχω ζησει ολα αυτα τα χρονια. Θα σας πω το πιο απλο προσφατο περιστατικο. Μολις εμαθαν γ την κυηση (ζουνε σε αλλη πολη) και ενω μ τν πατερα μ δεν εχουμε σχεσεις, δε μιλαμε καθολου...μονο με τη μανα που ο Θεος ν την κανει μανα... Τελοσπαντων της το ειπα γτ θεωρησα οτι ειναι παππουδες κ οφειλουν ν ξερουν. Τοσο ζωοον ειμαι... Ζητησε ο "πα-τερας", ο οποιος σημειωτεον τοσα χρονια προσπαθουσε ν μας χωρισει γ ν εχει τον απολυτο ελεγχο πανω μου...ζητησε να τον γνωρισει συναντωντας τον τετ α τετ απουσης εμου και της γυναικας του σε ουδετερη ζωνη (σε αλλη πολη απο αυτην π μενω εγω κ απο αυτην π μενουν εκεινοι).

Γιατι;; Μα φυσικα γ να τον χειραγωγησει απουσια μου... Με καταεθαψε οπως συνηθιζει αλλωστε, το επαιξε θυμα, οπως επισης συνηθιζει κ ο αλλος ψαρωσε, οπως το περιμενα. Του εταξε χρηματα και του ειπε να του δινει πληρη αναφορα για τα του οικου μας με το προσχημα οτι εγω ειμαι τρελλη κ δεν μπορει να συννενοηθει. Ποσο βολικο να βαφτιζουμε οποιον φοβομαστε μη μας ξεμπροστιασει τρελλο...

Γυριζει ο αλλος σπιτι μες στην καλη χαρα που καταφερε κ δεν μαλωσε!! Το θεμα τ συζυγου μου ειναι "να μην μαλωνει με κανεναν"...ειναι τυπος "μη μου τη μερα ταρατε". Ο πα-τερας απο την αλλη τον εκοψε οτι ειναι Κιτσος -οπως αποκαλει τους αγαθους- κ θεωρησε οτι με εχει στο χερι...

Τελικα εκανα πολιτικο γαμο, οχι θρησκευτικο οπως θα ηθελαν (για να το κανουν κοσμικο γεγονος) και ετσι δεν παρευρεθησαν, για να δηλωσουν τη δυσαρεσκεια τους. Κι ομως, γυρισαν και βγηκαν παγανια στην πολη που κατοικουν να λενε "οτι με παντρεψαν"...μπας κ τους χαιρετησει κανεις και μπουν στο ματι των εχθρων τους. Ποιοι;;; Αυτοι που μου εκαναν πολεμο τοσα χρονια γ ν τον χωρισω, αυτοι π γυρισαν κ του ειπαν (ο πα-τερας δλδ) του ειπε να σκοτωσω το παιδι μου, να κανω εκτρωση γτ ειχα ενδοιασμους ν παντρευτω τ συζυγο μ κ προτιμουσα γ αρχη συμφωνο συμβιωσης... Δλδ εβγαιναν κ επαιρναν συγχαρητηρια γ ενα γεγονος τ οποιο πολεμησαν κ στο οποιο δηλωναν οτι παρευρεθησαν ενω δεν συνεβη ποτε!!!!

Μου εσπασαν τα νευρα... Καθημερινα με οχλουν με τηλεφωνηματα (η μανα δλδ, γτ ο αντρας της δεν μ μιλα εδω κ χρονια..μονιμως βαζει το τσουτσεκι του) και παρα τις ευγενικες εκκλησεις μου να σταματησουν, συνεχιζουν τους εκβιασμους και τη "νουθεσια"...

Αλλαξα κινητο τηλ, ηθελα ν αλλαξω κ τ σταθεο αλλα δε με αφηνει ο συζυγος. Εχω καταγραψει ολα οσα εχω τραβηξει για να κινηθω νομικα οταν  κρινω οτι ειναι η καταλληλη στιγμη. Αυτο που δεν ανεχομαι ομως ειναι η παθητικοτητα του συζυγου. Τοση ζεση να βγαλει τα χαρτια του γαμου, τοση ζεση να ανακοινωσει στους παντες την εγκυμοσυνη μου και ΤΟΣΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ απεναντι στα ζητηματα με τους γονεις μου.... Γιατι;;; Διοτι οπως διατεινεται "δε θελει να μπλεξει, δε τον αφορα".

Και ερχομαι εγω τωρα να σας θεσω ενα ευλογο ερωτημα;  Ο συζυγος τι ρολο βαραει οταν ειναι συναισθηματικα απων;;; Δλδ ο γαμος ειναι μονο συμβιωση κ αποκατασταση του κοινωνικου status σε μια συντηρητικη κοινωνια; Γιατι εγω τον γαμο και τη συντροφικοτητα τα βλεπω σαν συναισθηματικο παρε δωσε πρωτιστως. Τα υπολοιπα δε με αφορουν. Ειμαι τοσο παραλογη οταν του ζητω μια φορα οταν παρουν στο σταθερο να το σηκωσει και να πει σαν αντρας "μας συγχωρειτε κυριοι, ενοχλειτε;"

Τοσο δυσκολο ειναι;;; Ειμαι παραλογη που νιωθω μετεωρη και προσπαθω ΚΑΙ αυτο να το αντιμετωπισω μονη για να καλυψω τη δικη του ανυπαρξια; Ειμαι παραλογη που δεν ηθελα να σκοτωσω αυτο το μωρο;;

Αποσυνδεδεμένος danae

• Αρχάριο μέλος
  • *
Απ: Εγκυμοσύνη και γονεϊκή κακοποίηση
« Απάντηση #1 στις: 11 Ιούλιος 2018, 06:45:27 μμ »
οχι δεν εισαι παραλογη...
αλλα μιλησε μας λιγο για τους γονεις σου..
και για τη σχεση σου με το συντροφο σου..

Αποσυνδεδεμένος mariada

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #2 στις: 11 Ιούλιος 2018, 09:21:09 μμ »
Καλησπέρα Δαναη. Τι να σου πρωτοπω για τους γονεις μου; Ο πατερας ειναι χειριστικος, εκδικητικος, καταδιωκτικος ανθρωπος. Η μανα ανυπαρκτη, δεν ηθελε να κανει παιδια. Ηθελε ν βρει γαμπρο με μια κοινωνικη θεση, βρηκε αυτον. Μορφωμενοι αμφοτεροι πολυ. Οικονομικα ευρωστοι. Εγω ειμαι το μεσαιο παιδι της οικογενειας.

Θυμαμαι σε ολη την παιδικη μ ηλικια τους καυγαδες τους σε καθημερινη βαση. Αυτη τον εγραφε, δεν την ενοιαζε η οικογενεια, ηταν μαθημενη με εξοδους κ κουτσομπολια, αυτα ειναι τ ενδιαφεροντα της. Αυτος ηθελε οικογενεια κ νομιζε οτι θ την αλλαξει κ οσο αυτη μας εγραφε ολους τοσο αυτος την εβριζε. Εκεινος ασχοληθηκε με μας. Εμενα μ ειχε αδυναμια οπως ελεγε γτ γον εκανα ν γελα, κοιμομουν μαζι του καθε μεσημερι ως τα 12, εβγαινα μαζι του καθε βραδυ βολτα, μου ελεγε ολα του τα προβληματα. Εγω τον ακουγα με προσοχη κ ενιωθα αποστροφη γ αυτη τη γυναικα. Στο Γυμνασιο Λυκειο π ξεχωρισα μ τις επιδοσεις μου, με ανηγαγε στο επισημο πουλεν του κ ηθελε ν ακολουθησω τ βηματα του... Με προοριζε για εκει....μονο π εγω ειχα αλλα ονειρα. Δεν ηθελα να ζω στη σκια του, αλλα να χαραξω το δικο μου δρομο.

Γενικα στο σπιτι επικρατουσε καθημερινα ενταση στις μεταξυ τους σχεσεις, εσπαγαν πιατα, τσιριζαν, πολλες φορες μας εβαλαν ν διαλεξουμε με ποιον θ παμε οταν θ χωριζαν. Ποτε ομως δε χωριζαν γτ φοβουνταν μη μεινουνμονοι. Οι ιδιοι ελεγαν οτι το εκαναν γ εμας. Μακαρι ν χωριζαν, γτ ξεσπουσαν πανω μας και με σωματικη βια (μας χτυπουσαν με ομπρελλα, μυγοσκοτωστρα, παππουτσια), λεκτικη βια και ψυχολογικη (μετα τα 13). Υποτιμηση στα παντα: να φερνεις μεσο ορο 20 κ ν σλεει μπορεις κ παρπανω, ν παιρνεις βραβεια κ ν απουσιαζουν, ν θες ν κανεις μια φιλια κ ν σ λενε οτι ολοι ειναι κακοι, μονο η οικογενεια σε αγαπαει, ν θες ν κανεις σχεση "εισαι π...ν", να σε παιρνει μια φιλη τηλ ν τ πειτε κ ν σηκωνουν τ αλλο ακουστικο ν λενε οτι δηθεν περιμεναν αλλο επειγον τηλ κ αρα πρεπει ν κλεισετε. Σε μεγαλυτερη ηλικια: απαγορευση βαψιματος, απορριψη ολης της γκαρνταρομπας (επελεγα τι θ φορεσω οταν πηγαινα να τους δω....), αν σε κοιτανε στο δρομο ν σ λεει "εισαι ενας κλοουν με ξυλοποδαρα, γ αυτο σε κοιτανε, εισαι μια γελοια", ή σχολια μανας "πως εισαι ετσι; εισαι σαν ρωσοποντια".

Μηχανογραφικο συμπληρωσα μονη στα κρυφα, δηλωσα μια σχολη μονο φυσικα περασα. Την εστειλε ν αλλαξει τη δηλωση μου...ευτυχως δεν τ δεχτηκαν. Δε μ αφηναν ν ερθω ν γραφτω...γραφτηκα τελευταια μερα τελευταια φοιτητρια... Ολη τη χρονια μ εκαναν πλυση εγκεφαλου ν αλλαξω σχολη κ μ εβαζαν ν πηγαινω καθε ΣΚ στην πολη απ οπου καταγομαι. Πηγαν ερημην μου κ κατεθεσαν τ χαρτια μου με το 10% ν μπω στη σχολη π θελανε, αλλα ευτυχως δν τ δεχτηκαν οι υπαλληλοι γτ επρεπε ν τ κανει ο αμεσα ενδιαφερομενος!!! Φυσικα αυτο το εμαθα μεταγενεστερα!!! Δλδ αν ο υπαλληλος το δεχοταν εγω θ βρισκομουν ερημην μου σε αλλη σχολη!!!!

Καλα για χρηματα...35€/βδομαδα....ακριβως γ ν μην μπορω ν παω πουθενα.

Χοντρικα αυτη ειναι μια πρωτη εικονα ως τ 18... εχουν γινει τοσα πολλα π δν θελω ν σας κουρασω...
Σημειωτεον οτι ουτε το μεγαλο τους παιδι τους μιλα εδω κ πεντε χρονια, ενω ζουν στην ιδια πολη. Εχουν κρατησει το μικρο, που ειναι εντελως εξαρτητικο κ τ παρεχουν τ παντα.... Τ δινουν κ τσαμπα πτυχια, μη ρωτατε πώς δεν μπορω ν πω περισσοτερα. Κατι ακομη σημαντικο, ο πατερας μου μας απειλουσε οτι θα αυτοκτονησει...το ελεγε συνεχως. Κι εμενα ως παιδι οταν καναμε βολτες με πηγαινε εξω απο ενα γηροκομειο κ μ ελεγε "κ συ ο πιο πιστος μ μαθητης πριν αλεκτωρ λαλησει τρεις θα με προδωσεις κ θ με εγκαταλειψεις σαν κ αυτους εδω περα", αλλα εγω τοτε δν κτλβαινα γτ το κανει αυτο ουτε γτ μ τ λεει. Κ γ αυτο παλινδρομουσα τοσα χρονια, γτ ελεγα εχει ψυχολογικα μην τν εγκαταλειψω... Αλλα δν αντεχω αλλο.. Υπεστην οσα δεν υπεστη κανενας απο τους τρεις...

Με το συντροφο τωρα. Γνωριστηκαμε στη σχολη. Διναμε μαζι μαθημα. Ξαναβρεθηκαμε τυχαια. Υπηρχε ερωτας και απο τις δυο πλευρες. Δεν ειμασταν ανθρωποι π δεν ειχαμε αλλες επιλογες κ γατζωθηκαμε. Αυτο που με προβληματισε ομως απο πλευρας του, ηταν η αναγκη του για αμεση δεσμευση. Ενω εγω δε βιαζομουν, ηθελα ν τνο γνωρισω πρωτα καλα. Γενικα ημουν παντα προσεκτικη στις ερωτικες μ σχεσεις κ ειχα καλες παρελθουσες εμπειριες. Επισης, ηταν και ειναι κτητικος πολυ, χωρις λογο, γτ δεν του έλειπε απολυτως τιποτα κ ουτε του εδινα δικαιωμα. Στην αρχη τ βρηκα κολακευτικο, σταδιακα ηρθε κ κατσικωθηκε σπιτι μ γ ν με βλεπει οπως ελεγε πιο συχνα. Δεν ειχα προβλημα γτ δν ειχε κουβαλησει πραγματα, μια φορμα κ ενα βιβλιο. Οντως διαβαζαμε ομορφα μαζι. Σταδιακα εβλεπε τις πιεσεις π δεχομουν απο τους γονεις μ, π επαιρναν συνεχως τηλ ν δουν αν ειμαι σπιτι...μια φορα τον ακουσαν....αυτο ηταν...ο "γιαγκουλας" που μπηκε σπιτι τους...ο "ταρζαν"....ο "...", δε θελω ν σας πω τι αλλα ελεγαν. Εκαναν ο,τι μπορουσαν γ ν τον χωρισω, μ απειλουσαν οτι θ μ πεταξουν εξω απο τ σπιτι τους γτ εμενα με καποιον.... Στο μεταξυ αυτος πηρε πτυχιο στο εξαμηνο μετα τη γνωριμια μας. Αυτο ηταν, καναμε ηρωικη εξοδο γτ αρχισε ειδικοτητα... εγω χρωστουσα ακομη μθμτα...εφυγα μαζι τ χωρις δευτερη σκεψη.

Νεος πολεμος... Θα σε αποκληρωσουμε. Θα σε ξεφτιλισουμε σε ολη τη σχολη... Μου πηραν τα κλειδια απο το πατρικο κ απο το διαμερισμα π εμενα στην πολη π σπουδαζα. Καθε Χριστουγεννα κ Πασχα με πετουσαν εξω απο το σπιτι για ασημαντη αφορμη κ μ ελεγαν οτι ειμαι τρελλη για τον ψυχιατρο. Στο μεταξυ ο καυγας συνηθως γινοταν γτ αυτος εβριζε τη γυναικα του κ γω παρενεβαινα. Και αυτη παρ ολα αυτα επαιρνε τ μερος του (τοσο σ.Στοκχολμης πια;)...και μ ελεγαν συντεταγμενα να παω σε ψυχιατρο. Κ παλι εγω πηγαινα γτ τους λυπομουν γτ μ κλαιγονταν οτι ειμαστε μονοι κ γεροι ελα. Κ μολις πηγαινα αρχιζε αγρια ψυχολεκτικη βια. Με ελεγαν στειρα κ ν αγορασω παιδι απο τη Βουλγαρια γτ λεει δεν ειχα μεγαλο στηθος.... Οταν εμεινα εγκυος με την πρωτη απο ατυχημα δν τ πιστευαν, υποστηριζαν οτι τους λεω ψεμματα κ οτι εκανα καιρο προσπαθεια, τετοια κακια και ισχυρογνωμοσυνη...

Ο συντροφος επειδη θυμαμαι πώς ξεκινησαμε κ βλεπω πώς ειμαστε τωρα, νομιζω ξενερωσε μ ολα αυτα, εφριξε, κουραστηκε; Αλλα ηθελε ν ειναι μαζι μου. Εγω τ ειχα πει οταν γνωριστηκαμε πεντε πραγματα αλλα δν τα πιστευε. Οταν τα εζησε η αντιμετωπιση τ ηταν η πληρης αποστασιοποιηση. Δε με στηριζει ουτε τους λεει τπτ. Απλα κωφευει. Τον νοιαζει μονο οταν γυρνα απο τη δουλεια ν δει οτι ειμαι στο σπιτι, δν εχει ψυχικα αποθεματα να δωσει. Μπορει να το ερμηνευω και λαθος. Δεν πιστευω οτι κανει κτ απο κακια. Δν μπορω ομως ν παραβλεψω οτι αυτη η παθητκοτητα του με σκοτωνει, γτ εγω στα δικα του προβληματα συμμετεχω ενεργα, στην επιλυση τους, κατι που αναγνωριζει και ο ιδιος. Κ αυτη ειναι η αιτια συγκρουσης μας. Αν αισθανομουν οτι ειμαστε μια γροθια απεναντι σε αυτη την τοξικοτητα ολα θ ηταν πιο ευκολα. Τωρα φαινομαι εγω η νευρωσικη κ κεινος ο αδιαφορος.

Ο,τι αλλο θελεις ρωτα με.

Υ.Γ. Με συγχωρειτε για τα τυπογραφικα, αλλα γραφω απο ταμπλετ.

« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιούλιος 2018, 10:27:11 πμ από mariada »

Συνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
« Απάντηση #3 στις: 14 Ιούλιος 2018, 11:45:36 πμ »
Μαρια καλημερα,
μεγαλο επος η ζωη σου, ολοκληρη ιλιαδα!  :-h

Ας χωρισουμε τα θεματα σου σε δυο κομματια,
το ενα οι γονεις σου - το αλλο ο συντροφος σου.
Το πρωτο ειναι ευκολο, οι γονεις σου ειναι αυτοι που ειναι, τους ξερεις - τους βιωσες.
Μεχρι τα βαθεια γεραματα τους, ετσι θα ειναι μην σου πω και χειροτερα.
Συμβιβασου με αυτη την προοπτικη και οργανωσου με αυτο το δεδομενο.

Για τον συντροφο σου,
προσπαθησε να βελτιωσεις την επικοινωνια σου, αλλα προσπαθησε να δεις και την οπτικη του συντροφο σου.
Εννοω οτι ναι μεν εχεις δικαιο στο κομματι της στηριξης που ζητας και δεν εχεις,
αλλα σκεψου και συζητα μαζι του, μεχρι ποιο σημειο μπορει να σε βοηθησει οριακα ισως.
Αυτο ειναι!
παρακατω δεν εχει.... και πρεπει να συντονιστεις με αυτο.
Δεν ειναι θεμα αν ειναι καλο η κακο, απλα αυτο ειναι.

Θελω να σου πω μην ζητας απο τον συντροφο σου να γινει αστροναυτης οταν και στο αεροπλανο παθαινει ναυτια....
Στη προκειμενη μιλας για την δικη σου οικογενεια, στο οποιο θες να μπει μπροστα ο συντροφος σου να καθαρισει...
δεν νομιζεις οτι του ειναι δυσκολο σαν χειρισμος?
Δεχομαι οτι υπαρχουν ανθρωποι, που θα μπαινανε μπροστα και θα λεγανε στους δικους σου,
κομμενη μην ερθω εκει και γινει της κακομοιρας, και ακου να δεις μαζι μου μιλας και τελειωσε.
Προσωπικα ισως αυτο να εκανα, αλλα ο καθενας μας ειναι διαφορετικος ανθρωπος.
Ουτε σημαινει οτι επειδη ο συντροφος σου δεν το κανει ειναι κακος.
Σαφως εχει αυτο το αρνητικο για σενα, εχει ομως αλλα θετικα και προτεινω να επικεντρωθεις σε αυτα.

Αυτα τα ολιγα προς το παρον  :-c
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος mariada

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #4 στις: 14 Ιούλιος 2018, 07:56:13 μμ »
Εχεις απολυτο δικιο. Το καταλαβαινω κ γω οτι δν το κανει απο κακια, απλα ειναι ετσι ο χαρακτηρας του, αλλα λογω εγκυμοσυνηςπιστευα θ ειναι πιο ενεργητικος.

Εχει πολλα θετικα φυσικα γ αυτο ειμαι μαζι του. Ουτε εγω ειμαι η τελεια. Οπως λες πρεπει να συμβιβαστω με αυτο το δεδομενο. Κ γω τ σκεφτομουν, αλλα ειναι σημαντικο να το ακουσεις κ απο καποιον ουδετερο ανθρωπο. Χαιρομαιπ σκεφτομαστε το ιδιο.

Οι γονεις οπως ειπες γινονται ολο κ χειροτεροι γτ βλεπουν τν ελεγχο ν φευγει απο τ χερια τους κ κανουν σπασμωδικες κινησεις. Ζουμε σ αλλη πολη ευτυχως κ σκεφτομαστε ν φυγουμε εξωτερικο γ δουλεια. Οποτε ελπιζω οτι θ σωθουμε. Ηδη τους εβαλα ορια αλλα με εκδικουνται με διαβολη σε τριτα προσωπα, στους συγγενεις του αντρα μου, στους συγγενεις τους δικους μου... Σαν τον Ιαβερη... τετοια εκδικητικη μανια γ το παιδι τους; Δν μπορω ν τουςκαταλαβω πραγματικα... Απο πού πηγαζει αυτο θ ηθελα ν μαθω; Ειναι διαταραχη προσωπικοτητας; Τις απειλες του πατερα περι αυτοκτονιας, να μην τις υποτιμησω; Κι επισης, πώς θα με συμβουλευες να διαχειριστω ολο αυτο το βρωμικο παιχνιδι εντυπωσεων κ διαδοσης ψευδων ειδησεων πισω απο την πλατη μου;

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση κ το χρονο σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιούλιος 2018, 11:03:34 μμ από mariada »

Συνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #5 στις: 15 Ιούλιος 2018, 08:48:27 πμ »
αν εξω υπαρχει δουλεια και υγιες περιβαλλον να φυγετε,
αλλα μην μετακομισεις επειδη σας κυνηγανε οι γονεις σου, ελεος!

Οι δικοι σου πρεπει να εχουν μανια με το να ελεγχουν οτι θεωρουν δικο τους.
Δυστυχως δεν σας αφησαν να μεγαλωσετε οπως επρεπε και ακομα και τωρα πιστευουν οτι αυτοι πρεπει
να κινουν τα νηματα.

Για τις ψευδες ειδησεις, χτισε τις δικες σου σχεσεις με συγγενεις και φιλους και πες τους οτι δυστυχως οι γονεις σου
εχουν δικες τους αποψεις για την αληθεια, η οποια απεχει απ οτην δικη σου, οποια θελουν ας κρατησουν.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος mariada

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #6 στις: 15 Ιούλιος 2018, 05:34:11 μμ »
Ο λογος π θελουμε να παμε εξωτερικο ειναι η καλυτερη επαγγελματικη προοπτικη. Ειδικα για μας τους γιατρους προσφερεται. Μ ενα σμπαρο δυο τριγωνια.

Εχουν οντως μανια οπως λες. Εγω πιστευω πως φταιει το γεγονος οτι δεν εχουν υγιη σχεση μεταξυ τους ως ζευγαρι, να δινει νοημα στη ζωη τους, στην καθημερινοτητα τους. Ακομη κ σημερα σκοτωνονται ολη μερα. Και προσπαθουν ν δωσουν νοημα στη ζωη τους ασχολουμενοι με τη δικη μας ζωη (και των τριων παιδιων εκ περιτροπης)...δυστυχως.

Το χειροτερο, τουλαχιστον οπως το βιωνω εγω, ειναι να πεταξεις απο πανω σου τις οποιες ενοχες σου εχουν φορεσει (τυπου εισαι αχαριστη, εγωιστρια, ακαρδη κ μας εγκαταλειπεις) συν την αγωνια που σου δημιουργουν για το εαν τελικα ο δηλωσας αυτοχειρας θα αυτοκτονησει εξαιτιας σου ή οχι... Εφτασε στο σημειο να μας πει πως στην κηδεια του δε θελει να κλαψεικανεις μας. Δλδ σου δημιουργει ενοχες αρρωστημενες, γτ θες ν ζεις σαν ανθρωπος... για ν αναγκαστεις ν συμμορφωθεις με τα δικα τ θελω υπο τον φοβο μηπως προβει σε κανενα απνενοημενο διαβημα.

Συνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #7 στις: 16 Ιούλιος 2018, 09:14:44 πμ »
αν ειναι για καλυτερα και αντεχεται να φυγεται.

Τωρα για τον πατερα σου και τα χειριστικα του, οσο δινεις τροφη τοσο θα του αρεσει η ιδεα....
αν δει οτι δεν νοιαζεται κανεις, θα βρει κατι αλλο να πιεσει.

Αποσυνδεδεμένος mariada

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #8 στις: 16 Ιούλιος 2018, 11:20:26 πμ »
Έχεις δικιο...βλέπει ότι τσιμπάω γι αυτό τα κάνει... Βρίσκει και κάνει...

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις συμβουλές... Με βοήθησες πολύ, να είσαι καλά. Καλό καλοκαίρι  :-b

Συνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #9 στις: 16 Ιούλιος 2018, 10:28:11 μμ »
εφαρμοσε τα και μετα τα μπανια ελα να μας πεις εξελιξεις  :-b

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory