Αποστολέας Θέμα: Η απογοήτευση σε αλλάζει...  (Αναγνώστηκε 100 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Summer

• Αρχάριο μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
Η απογοήτευση σε αλλάζει...
« στις: 13 Μάρτιος 2018, 10:29:59 μμ »
Καλησπέρα σας. Ήθελα να μιλήσω και μπήκα.... μάλλον κάπως έτσι έγινε με τους περισσότερους εδώ. Νομίζω ότι έχω καταστρέψει τη σχέση μου λόγω της δουλειάς και των ονείρων μου. Τι ήθελα; Μια αξιοπρεπή σταθερή δουλειά και ηρεμία γύρω μου. Να έχω ένα σύντροφο και να περνάω όμορφα μαζί του, με τους φίλους μου και την οικογένεια μου. Να είμαι ευτυχισμένη! Μετά από διάφορες δουλείες και από μια άσχημη σχέση κατάφερα να βρω μια καλή δουλεία στο αντικείμενο που έχω σπουδάσει. Ήμουν ευχαριστημένη... ωραίο περιβάλλον, οκ με τα λεφτά. Χαιρόμουν κάθε πρωί που σηκωνόμουν να πάω στη δουλειά. Μετά γνώρισα το αγόρι μου. Ευγενικός, τρυφερός, αυθόρμητος... Θυμάμαι ότι με γοήτευε ο τρόπος που αντιμετώπιζε τα πάντα γύρω του. Δεν ντρεπόταν γι αυτό που "είναι" και είχε μια αυτοπεποίθηση που εγώ δεν την είχα. Τους πρώτους μήνες ήταν όλα τόσο όμορφα....Μετά από λίγους μήνες άρχισαν τα προβλήματα, εμφανίστηκε η ζήλια. Με υποψιαζόταν συνέχεια. Ότι κοιτάω άλλους άντρες, ότι του κρύβω πράγματα... η ανάκριση ήταν καθημερινό φαινόμενο. Η μία ερώτηση μετά την άλλη και η πίεση να γίνεται ακραία. Με έπνιγε αυτή η κατάσταση και συνέχιζα να μένω, να προσπαθώ να τον κάνω να καταλάβει. Με στεναχωρούσε πολύ αλλά ήθελα να το παλέψω γιατί είχε τόσα άλλα θετικά στοιχεία, γιατί τον αγαπούσα. Πριν από έναν χρόνο άλλαξαν οι συνθήκες στη δουλειά και είχα να αντιμετωπίσω τον ανταγωνισμό,  τις ίντριγκες με τους νέους μου συναδέλφους, καθώς πήρα προαγωγή, ατελείωτες ώρες δουλειάς και φυσικά οικονομικές δυσκολίες μιας και έφτασα να είμαι απλήρωτη 5 και 6 μήνες. Θύμωνε, μου έλεγε να φύγω από την δουλειά, υποψιαζόταν ότι κάτι μπορεί να τρέχει με κάποιον συνάδελφο μου. Μετά από 5 χρόνια σχέσης μαζί του σε συνδυασμό με την πίεση της δουλειάς τον τελευταίο χρόνο διαλύθηκα. Νιώθω ότι τίποτα δεν με ευχαριστεί. Τίποτα δεν μου αρέσει. Τίποτα δεν μπορεί να με κάνει ευτυχισμένη. Δεν ονειρεύομαι πια. Νιώθω εγκλωβισμένη. Και τόση ώρα έγραφα για να σας πω ότι δεν ξέρω τι να κάνω. Πως να προχωρήσω. Έχω χάσει τον εαυτό μου.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Απ: Η απογοήτευση σε αλλάζει...
« Απάντηση #1 στις: 14 Μάρτιος 2018, 06:06:39 μμ »

Δεν ντρεπόταν γι αυτό που "είναι" και είχε μια αυτοπεποίθηση που εγώ δεν την είχα.

εμφανίστηκε η ζήλια. Με υποψιαζόταν συνέχεια. Ότι κοιτάω άλλους άντρες, ότι του κρύβω πράγματα... η ανάκριση ήταν καθημερινό φαινόμενο. Η μία ερώτηση μετά την άλλη και η πίεση να γίνεται ακραία.

εβαλα διαφορετικο χρωμα για να σου δειξω την εντονη αντιθεση σε οσα αναφερεις για τον συντροφο σου.

Που ακριβως την ειδες την αυτοπεποιθηση του φιλου σου οταν ειναι ζηλιαρης χωρις να υπαρχει λογος?
Εφοσον γραφεις οτι εσυ δεν δινεις δικαιωματα, το να σε ανακρινει ο συντροφος σου, μονο αυτοπεποιθηση δεν φανερωνει.
Το αντιθετο δειχνει υπερβολικα χαμηλη αυτοεκτιμηση και ο λογος που σε ανακρινει ειναι γιατι δεν νιωθει ασφαλης οχι ομως για το ποια εισαι εσυ και "αν κουνας την ουρα σου" αλλα στο αν ειναι ο ιδιος ικανος να σε κρατησει.

Φυσικα αν τον ρωταγες κατι τετοιο, θα το αρνιοτανε 101%, δεν χρειαζεται ομως να κανεις διαλογο για τα αυτονοητα.

Τωρα τι να κανεις εσυ ειναι μια καλη ερωτηση....

Οχι και πολλα, δεδομενου οτι γραφεις οτι εισαστε μαζι πολλα χρονια,
αρα πως μπορεις να βαλεις νεα βαση στη σχεση σου? για μενα ειναι παρα πολυ δυσκολο εως απιθανο.
Ωστοσο παντα αξιζει να τα βαλεις κατω και να συζητησεις.
Δειξε οτι αυτη η κατασταση ειναι αφορητη για σενα και οτι μια τετοια πορεια οδηγει στο χωρισμο....

"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory