Αποστολέας Θέμα: Τι ειναι ο φοβος και πως να τον αντιμετωπισεις  (Αναγνώστηκε 15794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpower

• Απλό μέλος
  • **
Απ: Τι ειναι ο φοβος και πως να τον αντιμετωπισεις
« Απάντηση #15 στις: 15 Ιούλιος 2011, 05:26:29 μμ »
χαίρετε και πάλι! :) για να εξηγήσω λίγο αυτό που είπα...το αν θέλει ή δεν θέλει κάποιος να πάει κάπου,νομίζω πως περιπλέκεται πολύ όταν έχει αγοραφοβία..και αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι όταν φοβάμαι να πάω οπουδήποτε γιατί είναι μακριά, μπερδεύομαι λίγο σε σχέση με το πού υπό άλλες συνθήκες όντως θα πήγαινα και πού όχι..τέλοσπάντων, είναι πράγματι λίγο μπερδεμένο το θέμα,ας το αφήσουμε καλύτερα! :P ήθελα να πω επίσης για την επίσκεψή μου στον ψυχολόγο!ειλικρινά...δεν έχω λόγια να εκφράσω το πόσο κακός επαγγελματίας ήταν!όχι απλώς δεν με βοήθησε,αλλά σήκωσε και το τηλέφωνό του 3 φορές και έπιασε κανονικά κουβέντα!ακόμα,μου έλεγε να συντομεύω όσο μιλούσα για το ιστορικό των κρίσεων πανικού μου και κοιτούσε συνέχεια το ρολόι του...για να καταλήξει τελικά στο ότι εντυπωσιάζεται από την εξέλιξη που έχω κάνει και να μην περιμένω και πιο πολλά ειδικά αυτό το καλοκαίρι γιατι ούτως ή άλλως ''ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΑΝΕΤΑ''!!!απλά έλεος...και μου πήρε και 80 ευρώ γιατί ήταν και δόκτωρ!(μη χε*ω!!)
το θέμα είναι όμως ότι στην τελική, εγώ αύριο φεύγω πάλι μέχρι τη δευτέρα και το ζόρι που νιώθω  είναι ακριβώς το ίδιο,για να μην πω και μεγαλύτερο...δεν θα έπρεπε λογικά να νιώθω πιο άνετα??έστω και λίγο..? :( ταυτόχρονα το περιβάλλον μου άρχισε να με πιέζει για να φεύγουμε...και η αλήθεια είναι πως εγώ από μόνη μου,δεν θα έπαιρνα την απόφαση να ξαναφύγω...οι κρίσεις πανικού μπορεί να έχουν υποχωρήσει αλλά....η αποπραγματοποίηση....επιμένει...δεν έχει μειωθεί ούτε λιγο...αυτό το σύμπτωμα άγχους πραγματικά δεν έχω ιδέα πως φεύγει!αααααχ!δεν αντέχω άλλο αυτήν την πίεση!!  :'(  :'(  :'(

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
« Απάντηση #16 στις: 16 Ιούλιος 2011, 11:47:50 πμ »
για τον επαγγελματια ειδικο που πηγες νομιζω οτι θα πρεπει να αποκτησεις κριτηρια, πελατης εισαι και πληρωνεις.... το να σηκωνει κινητο εν ωρα συνεδριας ειναι απαραδεκτο, εκτος αν προκειται για ιδιαζουσα περιπτωση πελατη του που πχ ειναι σε αυτοκτονικο ιδεασμο... Οσο για το συμπερασμα του οτι δεν προκειται να ταξιδεψεις ανετα, το μονο που μπορω να συμπερανω ειναι οτι κονομησε πελατη..... μακρια απο τετοιους....

Τωρα για την βελτιωση σου, αυτη μπορει να γινεται και να μην σου ειναι αισθητη, χρειαζεται να το κανεις ξανα και ξανα για να πεις, για δες κατι αλλαξε...

Οι λυσεις που εχεις ειναι να βρεις ενα καλο ψυχολογο γνωσιακο μαλλον, ειτε να το παλεψεις μονη σου.
Μπορεις και να γραφεις εδω σκεψεις σου και να τις συζηταμε γιατι στην ουσια εκεινο που πρεπει να καταπολεμησεις ειναι την ριζα ολου αυτου και απο που ξεκινανε.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος gpower

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #17 στις: 17 Ιούλιος 2011, 08:32:18 μμ »
χμ...να γράψω τις σκέψεις μου ε?  ε λοιπόν,έχω να πω οτι είμαι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!!είμαι διακοπές και ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!! :)) να παει να χε**ει και ο ψυχολόγος και οοοοολοι όσοι δεν πιστεύουν ότι η αγοραφοβία ''ξεπερνιέται'' μόνο με χάπια!ήμουν πολύ ανυπόμονη την πρώτη φορά!είναι η δεύτερη φορά που φεύγω και η βελτίωση είναι απίστευτη!μπορεί να χρειάζομαι κι άλλη δουλειά αλλά...είμαι αισιόδοξη πια.. :)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #18 στις: 18 Ιούλιος 2011, 02:40:12 μμ »
γεωργια εκεινο που πρεπει να αποκτησεις ειναι υπομονη και να μαθεις οτι καθε τι, θελει το χρονο του και εσυ τον δικο σου. Μακαρι ολα να γινονταν σε λιγα λεπτα..... και ομως ολα απαιτουν χρονο ετσι και ο εαυτος σου. Αστον λοιπον και μην τον πιεζεις οκ?
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος gpower

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #19 στις: 18 Ιούλιος 2011, 11:33:03 μμ »
έχεις απόλυτο δίκιο..είμαι όντως πολύ ανυπόμονη,καταρχήν εκ φύσεως αλλά και εξαιτίας των ανθρώπων που έχω δίπλα μου και θέλω να μπορώ να είμαι μαζί τους όταν με ζητούν..όπως και να χει, θα συνεχίσω την προσπάθεια όσο πιο υπομονετικά μπορώ,τη στιγμή που οι συνθήκες γύρω μου με ''αναγκάζουν'' να τρέχω με χίλια-την επόμενη εβδομάδα θα φύγω για 7 μέρες! :( επίσης, θα επισκεφτώ ομοιοπαθητικό(είχα επισκεφτεί μία φορά πέρσι για τον ίδιο λόγο και με είχε βοηθήσει πολύ,καθώς σηματοδότησε την αρχή του..''αγώνα'' μου!)..είμαι πάντως γενικά αισιόδοξη..βλέπω το φόβο μου να αποδυναμώνεται και πιστεύω στη δύναμη που έχω μέσα μου να τον εξουδετερώσω τελικά..:)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #20 στις: 19 Ιούλιος 2011, 11:24:19 πμ »
γεωργια, οτι εισαι... θα συνεχισεις να εισαι μην σε αγχωνει αυτο, σε αλλη περιπτωση θα ανοιξεις μαχη με τον ιδιο σου τον εαυτο (γιατι ειμαι ετσι, τι εχω φταιξει, μακαρι να ημουν αλλιως και αλλα τετοια) οποτε οτι εισαι.... απλα εισαι και τελος.
Αυτη ειναι η μια οψη του νομισματος, η αλλη λεει οτι ναι μεν ειμαστε καπως σαν ανθρωποι, αλλα αυτο δεν μας εμποδιζει παροδικα να κανουμε αλλαγες πανω μας, οταν και οπως μπορουμε. Καποτε με ηρεμια θα δουμε τις αλλαγες, οχι ομως σε καθεστως αγχους και πιεσης.

Για ομοιοπαθητικο, δεν γνωριζω αν βοηθανε εχω ακουσει σε εντονους τονους και υπερ και κατα, οποτε δεν βγαζεις ακρη....

Κατ εμε, ο φοβος σου θα αποδυναμωθει μεσα απο το πειραμα και την δοκιμη.
Αν αρχισεις και εκτιθεσαι σε αυτο που φοβασαι θα αφησεις χωρο για τον εαυτο σου να προσαρμοστει σε αυτη την κατασταση και το πιο πιθανο ειναι να μην αντιδραει ετσι οπως παιζει σημερα.
Τελος για να μην το κανουμε λαστιχο, να ξερεις οτιο καθενας εχει τα ορια του.
Ισως μερικες καταστασεις φοβου να μην μπορεις να της ξεπερασεις ποτε αλλα και να μην υπαρχει λογος να γινει κατι τετοιο.
Το ζητουμενο ειναι να μπορεις να εχεις καποιες νορμαλ δραστηριοτητες οπως ολοι μας, πχ μια παρεα σου λεει παμε στο ταδε νησι για λιγες μερες να κανουμε κανα μπανακι? Εσυ να θες αλλα το να μπεις σε πλοιο να ειναι αδυνατο για σενα λογω φοβιας.... αποτελεσμα? μενεις σπιτι και μαραζωνεις. Ας υποθεσουμε οτι πας στο νησακι και εκει η παρεα σου λεει παμε για scubadiving.... εκει λες ωπα παιδες δεν ειμαι λοκατζης και δεν σκοπευω να γινω.... 
Νομιζω καταλαβαινεις πως παει, ο στοχος σου ειναι να πας μεχρι εκει που μπορεις και αντεχεις οχι να γινεις σουπερ... γουμαν

Αποσυνδεδεμένος gpower

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #21 στις: 20 Ιούλιος 2011, 01:21:37 πμ »
''σε ένα βαθύτερο επίπεδο έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι ίσως δεν θέλω να φύγω ,πέρα από την φοβία μου,ίσως γιατί πολύ απλά ταυτόχρονα..δεν θέλω!''
αυτό λοιπόν σου είχα γράψει σε ένα προηγούμενο μήνυμα και εννοούσα ακριβώς αυτό που μου λες!δηλαδή ότι από την αγωνία μου να ξεπεράσω την φοβία μου νιώθω ότι κάποιες στιγμές δεν ξέρω αν δεν θέλω να πάω κάπου επειδή φοβάμαι μόνο ή αν ούτως ή άλλως δεν θα πήγαινα και υπό άλλες συνθήκες..το ψάχνω λίγο ακόμα αυτό..
κατά τα λοιπά,θεωρώ ότι ο άνθρωπος μπορεί να αλλάξει συνηθίζοντας τον εαυτό του σε αυτό..(το είπε πολύ πριν από εμένα ο Αριστοτέλης..) τώρα το αν η συνήθειά του θα τον οδηγήσει σε βελτίωση του εαυτού του ή όχι,αυτό εξαρτάται προφανώς από τις ''συνήθειες'' που επιλέγει..
για τους ομοιοπαθητικούς τέλος,νομίζω μπορώ να καταλάβω και τις δύο πλευρές,και τους υπέρ και τους κατά..σε αυτή τη φάση όμως επειδή δεν με αφορά μια φιλολογική αντιπαράθεση,έχω να σου πω μόνο ότι πολύ απλά εμένα ο συγκεκριμένος άνθρωπος με κατάλαβε και με βοήθησε πολύ κι αυτό μου αρκεί..(placebo ή μη,κρίνω εκ του αποτελέσματος)
θέλω να σε ευχαριστήσω από την καρδιά μου για το καλό που μου κάνεις..και επειδή ψιλο-πιστεύω και στο..κάρμα (χαχα),εύχομαι να στο φέρει η ζωή στο πολλαπλάσιο! :)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #22 στις: 20 Ιούλιος 2011, 10:28:25 πμ »
Καλημερα Τζωρτζια,
μην μπαίνεις σε αυτα τα διλημματα, μπορω η δεν μπορω? φοβαμαι η οχι?
Για να μπορεσεις να ζυγιζεις τετοιες σκεψεις, προηγουνται αλλες κινησεις, αρα δεν μπορεις να βαλεις τον εαυτο σου να τρεχει μπροστα.

Η αγωνια σου ειναι νορμαλ συναισθημα και μην το υποτιμας. Γενικα μην υποτιμας οτι νιωθεις, γιατι αυτο εισαι εσυ.
Ενδεχομενα να στο κανουν αλλοι αυτο (ελα μωρε πως κανεις ετσι και φοβασαι.....) ειναι τοσο κοινότοπο σχολιο για καποιον που δεν γνωριζει, οσο το να εχεις πυρετο και να σου λεει ο αλλος, ελω μωρε γιατι ποναει το κεφαλι σου?
Μην δινεις σημασια σε κατι τετοια ουτε να σε αποθαρρυνουν, εσενα ο κεντρικος σου στοχος ειναι να βαζεις τον εαυτο σου να μαθει να λειτουργει πιο ομαλα σε συνθηκες που αντιδραει καπως ατσαλα.
Το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη και εκπαιδευση για να φερεις την ολη υποθεση εκει που αισθανεσαι εσυ καλα.

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, αναμενω το καρμα μου! ;)

Αποσυνδεδεμένος panikoula

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Okay
    Okay
« Απάντηση #23 στις: 20 Ιούλιος 2011, 09:49:45 μμ »
 :)) και εγω το περημενω σιντομα το καρμα μου :P
Η αγάπη που δεν έγινε πραγματικότητα, εκείνη που παρέμεινε όνειρο, αυτή μπορεί να είναι η πιο μακρόβια.

Αποσυνδεδεμένος gpower

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #24 στις: 23 Ιούλιος 2011, 12:28:03 πμ »
αααχ κι εγώ.. :( δεν αντέχω άλλο..αλήθεια...
βοηθήστε με..κάπως...δεν μπορώ άλλο... :'(

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #25 στις: 23 Ιούλιος 2011, 08:39:04 πμ »
καλημερα Georgia,

τι επαθες?

Αποσυνδεδεμένος gpower

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #26 στις: 23 Ιούλιος 2011, 07:30:30 μμ »
....ούτε ξέρω τι έπαθα...περιμένω σε λίγες μέρες να φύγω για μία εβδομάδα,γεγονός που με αγχώνει πολύ και δεν θέλω καθόλου,ενώ ταυτόχρονα δεν περνάω πλέον καλά ούτε και σπίτι μου γιατί είμαι σχεδόν μόνη μου αφού οι περισσότεροι όπως ξέρεις φεύγουν για διακοπές..το άγχος της αναμονής λοιπόν σε συνδυασμό με την..μοναξιά και τη βαρεμάρα έχουν αυξήσει την αποπραγματοποίηση..πραγματικά αυτή η αίσθηση είναι ό,τι χειρότερο...δεν ξέρω τι να κάνω,απλά περιμένω να τελειώσει το καλοκαίρι..από μικρή δεν μ'αρεζε το καλοκαίρι,το έχω συνδυάσει με την μοναξιά... :(

Αποσυνδεδεμένος panikoula

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Okay
    Okay
« Απάντηση #27 στις: 23 Ιούλιος 2011, 08:24:24 μμ »
και εμενα δεν αρεσει γιατι θα πρεπει να φοραω μαγιο να δειχνω τα τζια μου και εχω περισιο βαρος.:P
ελα μην στεναχωριεσαι κανε υπομονη.ποσο χρονων εισαι Γεωργια?Δεν εχεις σχεση κατι να μην εισαι μονη?
Η αγάπη που δεν έγινε πραγματικότητα, εκείνη που παρέμεινε όνειρο, αυτή μπορεί να είναι η πιο μακρόβια.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #28 στις: 23 Ιούλιος 2011, 09:25:25 μμ »
....ούτε ξέρω τι έπαθα...περιμένω σε λίγες μέρες να φύγω για μία εβδομάδα,γεγονός που με αγχώνει πολύ και δεν θέλω καθόλου,ενώ ταυτόχρονα δεν περνάω πλέον καλά ούτε και σπίτι μου γιατί είμαι σχεδόν μόνη μου αφού οι περισσότεροι όπως ξέρεις φεύγουν για διακοπές..το άγχος της αναμονής λοιπόν σε συνδυασμό με την..μοναξιά και τη βαρεμάρα έχουν αυξήσει την αποπραγματοποίηση..πραγματικά αυτή η αίσθηση είναι ό,τι χειρότερο...δεν ξέρω τι να κάνω,απλά περιμένω να τελειώσει το καλοκαίρι..από μικρή δεν μ'αρεζε το καλοκαίρι,το έχω συνδυάσει με την μοναξιά... :(

επαθες οτι αναμενονταν, εφοσον εισαι ακομα ευαλωτη στις φοβιες σου (η κρισεις πανικου??)
Δυστυχως οσο θα εισαι αδρανης θα νικανε τα αρνητικα συναισθηματα,
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βγεις εξω απο το σπιτι και να κανεις πραγματα οσο περισσοτερη ωρα μπορεις.
Ακομα και αν αυτο σημαινει να παρεις το μετρο να πας μεχρι το τερμα να κανεις μια βολτα να φας μια παστα και να γυρισεις πισω....

Αποσυνδεδεμένος gpower

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #29 στις: 24 Ιούλιος 2011, 01:05:08 πμ »
έτσι ακριβώς, ό,τι αναμενόταν...και πολύ φοβάμαι μην γίνει και χειρότερο τώρα που θα φύγω..αλλά δεν γίνεται αλλιώς..σκέφτομαι να δουλέψω, έστω προσωρινά,για να απασχολούμαι με κάτι,γιατί είμαι φοιτήτρια(απαντάω και στην ερώτηση για την ηλικία! :P και παρεπιπτόντως έχω και σχέση χρόνια αλλά αλλίμονο αν περιμένω από τον άνθρωπό μου να μου καλύπτει όλα τα κενά-θα ήταν αρρωστημένη εξάρτηση..)..θέλω απλά να είμαι ενεργή,δεν με νοιάζει να βγαίνω για καφέδες και ποτά συνέχεια-αν και αυτό έκανα τώρα για να ξεσκάσω..θέλω να έχω ένα σκοπό,κάτι που να με νοιάζει πολύ να καταφέρω..η σχολή μου είναι πολύ απαιτητική αλλά και πάλι..είναι διάβασμα,όχι κάτι ενεργό..τεσπα,δεν ξέρω..''θέλω να βγω απ'τ'αδιέξοδο αυτό,θέλω να βγω..'' :P έχω πια κουραστεί..πολύ...