Αποστολέας Θέμα: Τι ειναι ο φοβος και πως να τον αντιμετωπισεις  (Αναγνώστηκε 15791 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Mischievous
    Mischievous
  • Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ
Ένας απο τους μεγαλους εχθρούς του ανθρώπου είναι ο φόβος. Όσο λιγότερο φόβο έχει κανείς, τόσο περισσότερο υγεία και ψυχική αρμονία θα βιώνει στη ζωή του. Το ουσιαστικό πρόβλημα της ανθρωπότητας είναι να απαλλαγεί απ’ τον φόβο...

Όταν δεν νιώθεις φόβο για μια κατάσταση, τότε αυτή δεν μπορεί να σε βλάψει. Πρέπει βέβαια να θυμάσαι ότι πολύ συχνα σε καταλαμβάνει ο φόβος με υποσυνείδητο τρόπο, χωρίς δηλαδή να τον αντιλαμβάνεσαι. Αυτό που δεν πρέπει να ξεχνάς είναι ότι ο φόβος «μπλοφάρει». Αν τον αντιμετωπίσεις με βάση αυτήν την ενθύμηση, τότε ο φόβος διαλύεται.

Ο φόβος δημιουργείται συνήθως ως προσπάθεια του νου να ελέγξει το μέλλον, το μέλλον για το οποίο το μονο που ξέρουμε είναι οτι ... δεν υπάρχει!! Αφού το παρελθόν μόνο υπήρξε –δηλαδή δεν υπάρχει σήμερα!- και το μέλλον δεν έχει έρθει ακόμα, ο μοναδικός χρόνος, στον οποίο ζούμε την ζωή μας είναι το παρόν!

Ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίσετε τους ψυχολογικούς σας φόβους και τα προβλήματα που εκπηγάζουν απ’ αυτούς, είναι να καλλιεργήσετε μεθοδικά την επίγνωση, και την επαφή σας με τον εσωτερικό σας παρατηρητή.

Στην ουσία, όλοι μας γνωρίζουμε, πως ό,τι κι αν κάνουμε, ότι κι αν αισθανθούμε, ό,τι κι αν σκεφτούμε, υπάρχει κάτι μεσα μας, «κάποιος» που παρατηρεί τα πάντα. Αν ο νους μας, αντί να προσπαθεί να ελέγξει μια σκέψη μας με άλλες σκέψεις –που σχεδον πάντα αφορούν το παρελθόν και το μέλλον, δηλαδή χρονικές περίοδοι που δεν υφίστανται στην ουσια της ζωής μας!- μετακινηθεί σ’ αυτόν τον «παρατηρητή», τότε θα δούμε ότι η ατμοσφαιρα του φόβου εξαφανίζεται, και τη στιγμή που ο φόβος παύει να είναι παρών, σταματάει και η ανάγκη μας για έλεγχο!

Κάποιοι πιστεύουν οτι το αντίθετο συναίσθημα της Αγάπης είναι το μίσος. Αυτό δεν ειναι αλήθεια: Ο αντίποδας της Αγάπης είναι ο φόβος!  Φανταστείτε τον εαυτό σας σαν ένα άδειο μπουκάλι. Αν επιλέγετε κατά τη διάρκεια της ζωής σας να γεμίζετε το «μπουκάλι» σας με φόβο, τότε δεν θα περισσεύει καθόλου χώρος για την Αγάπη. Αντίθετα, εάν «ανοίξετε» το «μπουκάλι» σας και το γεμίζετε, σε κάθε ευκαiρία, με Αγάπη, τότε δεν θα υπάρχει καθόλου χώρος μέσα σας για να αναπτυχθεί ο φόβος!

πηγη:http://www.psychologos.gr/content/view/77/37/lang,el/
ΓΙΝΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ :)

Αποσυνδεδεμένος clinical

• ΕΨΥ
  • Απλό μέλος
  • *
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
  • Not Otherwise Specified
    • Στήριξη, Συμβουλευτική & Ψυχοθεραπεία.
Απ: Τι ειναι ο φοβος και πως να τον αντιμετωπισεις
« Απάντηση #1 στις: 21 Ιούνιος 2011, 02:31:29 μμ »
Πολύ ωραίο κείμενο, θα ήθελα να συμπληρώσω την εμπειρία μου.

Η συναισθηματική κάλυψη είναι καθοριστική.

Ο φόβος όμως, είναι ένα δωμάτιο ανάμεσα σε αυτό που είμαστε και αυτό που φοβόμαστε να κάνουμε. Εχει δύο πόρτες, μία είσοδο και μία έξοδο από την άλλη μεριά. Αυτό το δωμάτιο είναι γεμάτο με όσα μας φοβίζουν και ο μόνος τρόπος να τον ξεπεράσουμε είναι να περάσουμε από μέσα.

Να ανοίξουμε την πόρτα, να περάσουμε και να βγούμε από την άλλη. Είτε μπούμε τώρα είτε σε 20 χρόνια, είτε μπούμε και ξαναβγούμε πίσω, ο χρόνος που χρειάζεται για να ξεπεραστεί παραμένει μέχρι να ολοκληρώσουμε το πέρασμα.

Ο σωστός τρόπος για να περάσουμε αυτό το δωμάτιο είναι να ξακαθαρίσουμε με ψυχραιμία ποιος είναι ο φόβος μας, (δηλαδή ποιον φαύλο κύκλο αυτο-ακύρωσης τροφοδοτεί), να έχουμε ένα συνοδοιπόρ0 "ειδικό" στο πλάι μας και να οραματιζόμαστε μόνο προς την κατεύθυνση της εξόδου με ξακάθαρους στόχους, όραμα και προσδοκίες.

Το πρώτό βήμα περιμένει.
"Δεν γεννήθηκα για να μισώ αλλά για να αγαπώ". Sophocles.

Αποσυνδεδεμένος gpower

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #2 στις: 26 Ιούνιος 2011, 07:49:41 μμ »
καλησπέρα!όλα όσα γράφετε είναι πραγματικά πολύ όμορφα..μπορώ να πω μάλιστα πως μετά από ένα χρόνο προσωπικού καθημερινού αγώνα με την αγοραφοβία χάρηκα πολύ βλέποντας γραμμένα όσα επαναλαμβάνω συνεχώς στον εαυτό μου,με αποτέλεσμα να μην έχω πλέον κρίσεις πανικού.έτσι, πήρα την απόφαση τώρα πια να αντιμετωπίσω για τα καλά τον φόβο μου και σε λίγες μέρες θα κάνω το πρώτο μου ταξιδάκι μετά από 2 ολόκληρα χρονια!όσο το θέλω όμως τόσο με τρομοκρατεί η σκέψη και νιώθω ότι σαμποτάρω τον εαυτό μου ειδικά όσο πλησιάζει η μέρα που φεύγω..δεν έχω πάρει ποτε ηρεμιστικό ούτε σκοπεύω,το μονο μου όπλο είναι η θετική μου σκέψη..αυτόν τον τρόμο για το πρώτο ταξίδι όμως...πως τον ξεπερνάω???
ευχάριστο προκαταβολικά! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιούνιος 2011, 08:29:55 μμ από NDUV »

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
« Απάντηση #3 στις: 27 Ιούνιος 2011, 09:31:34 πμ »
καλημερα γεωργια,
πολυ ενθαρρυντικο αυτο που γραφεις και εχεις βαλει βασεις για ενα καλυτερο μελλον...

Τωρα σε αυτο που ρωτας, μπορεις να πεις με τι μεσο θα ταξιδεψεις, τι διαρκεια θα εχει κλπ?
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος gpower

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #4 στις: 28 Ιούνιος 2011, 02:09:11 πμ »
χμ..θα γελασεις ισως αλλα προκειται για ''ταξιδι'' 2ωρο με αμαξι..τι να κανω πρωτο βημα ειναι! :P απλα θα μεινω εκει οποτε καταλαβαινεις..αυτο που θα κανω σιγουρα βεβαια ειναι πολλες στασεις,εστω και προληπτικα,για να αποφυγω την κριση πανικου..το χειροτερο παντως για μενα ειναι (σε αντιθεση με τους περισσοτερους αγοραφοβικους) οχι οι πολυσυχναστες αλλα οι χωρις κοσμο και μαγαζια διαδρομες..οι δρομοι εκτος κατοικημενων περιοχων ειναι δλδ πολυ δυσκολες για μενα..αχ τεσπα!εχεις κι εσυ καποια σχεση με αγοραφοβια?(που δεν το ευχομαι,ουτε στον εχθρο μου!) :)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #5 στις: 28 Ιούνιος 2011, 02:19:48 πμ »
georgia μια χαρα εισαι, θα σου απαντησω αυριο αναλυτικα!
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #6 στις: 28 Ιούνιος 2011, 04:30:59 μμ »
καταρχην δεν γελαω καθολου, το να εχεις ενα φοβο ειναι φυσιολογικο, και δεν ειναι για γελια.
Το προβλημα σου ειναι οτι αυτο που αισθανεσαι σαν προσωπικη σου ασφαλεια εχει διαταραχτει.

Για να μπορεσεις να το ομαλοποιησεις μεσα σου, μια λυση ειναι να οργανωθεις για αυτη την εκδρομη.
Δες μερικα πραγματα που μπορεις να κανεις:

1. Φτιαξε ενα φανταστικο σεναριο ολη της διαδρομης, πως θα περνουσες 2 ωρες εκει μεσα με λεπτομεριες. Σημειωσε τα βηματα της σκεψης σου που σε αγχωνουν και απομόνωσε τα.

2. Ο φοβος σου πηγαζει κυριως απο το οτι αφηνεις την ζωη σου στα χερια καποιου αλλου μιας και εισαι συνεπιβατης. Επελεξε ατομα που να τους εχεις εμπιστοσυνη, και να τους εχεις ενημερωσει για τους φοβους. Ειναι καλυτερο να το ξερουν παρα να το μαθουν ξαφνικα στη μεση της διαδρομης.

3. Αποφυγε να πιεις οτι εχει καφεινη (καφε, αναψυκτικα) για να μην εχεις υπερδιεργερση, αρκει να πινεις νερο.

4. Βρες κατι εναλλακτικο να εχεις μαζι σου για να απασχοληθεις, ενα περιοδικο που να σε ενδιαφερει, ισως μουσικη, θα σου χρησιμευσει οταν αρχιζεις και ζοριζεσαι.

Ολα αυτα ειναι ενα μεταβατικο σταδιο μεχρι να αποκτησεις την εμπειρια και μετα το ταξιδι η ολη υποθεση να σου φαινεται για γελια, αλλα ειναι απαραιτητο για σενα να το περασεις οργανωμενα.

Καλο ταξιδι!

Αποσυνδεδεμένος gpower

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #7 στις: 28 Ιούνιος 2011, 07:24:01 μμ »
 σε ευχαριστω παρα πολυ,ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου!καπως ετσι τα ειχα σκεφτει κι εγω τα πραγματα με τα περιοδικα,τη μουσικη και καλη παρεα που με στηριζει!απλα ειναι καποιες στιγμες που με πνιγει το αγχος,φοβαμαι μηπως δεν τα καταφερω και ξαναγυρισω στα ιδια..νομιζω πρεπει να μετατρεψω το αγχος αυτο σε δημιουργικο,σαν την πρωτη μερα στο σχολειο! :)ευκολο να το λες βεβαια στην πραξη οχι και τοσο..οσο για την πηγη του φοβου μου ειναι απιστευτο αλλα ειχα καταληξει κι εγω μετα απο πολυ ψαξιμο με τον εαυτο μου ακριβως σε αυτο το συμπερασμα!με βοηθησες παρα πολυ,θα ακολουθησω τις συμβουλες σου και οσα ευχαριστω και να σου πω θα ειναι λιγα!ελπιζω να πανε ολα καλα και να μπορω να λεω πλεον σε ολους οσους υποφερουν απο αγχωδεις διαταραχες οτι μπορουμε να τις ξεπερασουμε και μαλιστα μονοι μας! :)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #8 στις: 29 Ιούνιος 2011, 12:48:34 πμ »

ευκολο να το λες βεβαια στην πραξη οχι και τοσο..

σαφως και δεν ειναι ευκολο και σαφως δεν υπαρχει λογος να το μειωσουμε και να πουμε οτι δεν ειναι τιποτα, ελα μωρε πως κανεις ετσι κλπ κλπ....
Καλα κανεις και και μην ακους τετοια, ο εαυτος σου αντιδρα φυσιολογικα στους φοβους και δεν υπαρχει κατι παραλογο σε αυτο και να μην σε ξενιζει.
Απο την αλλη τιποτα δεν σε εμποδιζει να οργανωθεις οπως ειπαμε πιο πανω οσο καλυτερα μπορεις και βημα βημα, να αισθανθεις εσυ διαφορετικα, οχι ομως με απαξιωση και με πιεση.

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, και βλεπω οτι εισαι αποφασισμενη να δωσεις την μαχη σου με ορους επιτυχιας πια....

:))

Αποσυνδεδεμένος gpower

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #9 στις: 30 Ιούνιος 2011, 03:11:33 πμ »
ναι, ειμαι πραγματι αποφασισμενη..οταν γυρισω,ευχομαι τα νεα να ειναι καλα.. :)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #10 στις: 01 Ιούλιος 2011, 07:42:47 μμ »
οκ λοιπον, περιμενουμε νεα σου  :-W

Αποσυνδεδεμένος gpower

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #11 στις: 10 Ιούλιος 2011, 12:52:15 πμ »
....γύρισα..!το έκανα λοιπόν κι αυτό..αλλά ας τα πάρω από την αρχή..  ξεκινώντας,με έπιασαν τα κλάματα.είχα ένα τρομερό ξέσπασμα,το οποίο αποδείχθηκε αρκετά αγχολυτικό για τη συνέχεια.τα πράγματα στη διαδρομή όμως σίγουρα δεν ήταν ανέμελα,έκανα στάση και γενικά προσπαθούσα συνέχεια να ξεχαστώ όχι πάντα με επιτυχία.με μία λέξη η διαδρομή ήταν υποφερτά δύσκολη,σε σημεία μόνο ανυπόφορη..το θέμα βέβαια είναι ότι και αφού έφτασα, σε στιγμές και ιδίως τη νύχτα με έπιανε ένα άγχος για το πού βρίσκομαι και πόσο μακριά είμαι από την ασφάλειά μου,το σπίτι μου,αλλά και  από πολυσύχναστα μέρη.ο πολύς κόσμος με κάνει να αισθάνομαι ασφάλεια,πόσο ειρωνικό που έχω αγοραφοβία?:P εν πάσει περιπτώση, τη μέρα που έφευγα ένιωσα μόνο 100% άνετη στο μέρος που ήμουν,με αποτέλεσμα να περάσω πολύ όμορφα,ενώ και στην επιστροφή δυστυχώς είχα μεγάλο πρόβλημα..τελικά λοιπόν,αν και έκανα ένα τεράστιο βήμα που ακόμα και τώρα που το έκανα δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω,κατάλαβα ότι χρειάζομαι ακόμα πολύ δουλειά..μάλιστα,έχω στο πρόγραμμα να επισκεφτώ για πρώτη φορά ψυχολόγο,με πάγια τη στάση μου κατά των χαπιών..πιέζομαι όμως παααρα πολύ γιατί θα πρέπει να ξαναφύγω και μάλιστα πολύ σύντομα!δεν ξέρω πώς θα ξαναπάρω αυτήν την απόφαση έχοντας βιώσει το φόβο μου..δεν ξέρω πια πρέπει να είναι η επόμενη κίνηση μου,που θα πρέπει να είναι και γρήγορη....ααχ!λίγη βοήθεια..και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..                                                                         

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #12 στις: 10 Ιούλιος 2011, 09:16:23 πμ »
Γεωργια καλημερα, πολυ καλα τα νεα σου!
Καταρχην μην θεωρεις οτι το κλαμα ειναι κακο, παρτο σαν μερος της λειτουργιας του οργανισμου σου.
Ο ανθρωπινος οργανισμος κανει διαφορα πραγματα για να αποβαλει καταστασεις, οπως κλαιει, βηχει κλπ.
Γιατι το κλαμα να ειναι τοσο ενοχοποιημενο? Αν σου ερχεται να κλαψεις να το κανεις και μην εχεις ενοχες.

Οπως γραφεις εκανες ενα μικρο βηματακι αλλα τα καταφερες. Με τον ιδιο τροπο θα κανεις και αλλα μικρα βηματακια για να αρχιζεις να εξοικειώνεσαι με αυτο που σε φοβιζει και να συμφιλιωθεις μαζι του.
Αυτο το βηματακι ειναι λοιπον η νεα σου παρακαταθηκη, σημειωσε το σαν πολυ σημαντικο.
Κανε μια προσεκτικη αξιολογηση σε αυτο το βημα, και σχεδιασε το επομενο.
Μην πιεζεσαι παρα πολυ σε οτι κανεις αρκει να εισαι εσυ που οργανωνεις τα βηματα σου.

Αν εχεις αναγκη να πας σε ψυχολογο φυσικα να το κανεις.
Τωρα για τα φαρμακα, θα σου καταστειλουν καποιες αναστολες σου αλλα το προβλημα σου δεν θα λυσει στη ριζα του.
Καταλαβαινεις και εσυ απο μονη σου οτι ολο αυτο προερχεται πιθανα απο βιωματα σου σε νεωτερη ηλικια.
Η ριζικη του επιλυση θα ειναι να το ξεκαθαρισεις με την ειδικο που θα επισκεφτεις και στην συνεχεια με την διαπραγματευση που θα κανεις με τον εαυτο σου.

Στο τελος θα διαπιστωσεις οτι το προβλημα ηταν πιο απλο απο οσο νομιζες!!!

Αποσυνδεδεμένος gpower

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #13 στις: 10 Ιούλιος 2011, 11:58:15 μμ »
πολύ σωστά αυτά που λες,σαν να είσαι στο μυαλό μου..για άλλη μια φορά σ'ευχαριστώ πάρα πολύ που ασχολείσαι..έχω ήδη προγραμματίσει να επισκεφτώ ψυχολόγο,όμως η αλήθεια είναι ότι πιέζομαι αρκετά χρονικά από το περιβάλλον μου για να ξαναφύγουμε γρήγορα..επίσης νομίζω,σε ένα βαθύτερο επίπεδο έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι ίσως δεν θέλω να φύγω ,πέρα από την φοβία μου,ίσως γιατί πολύ απλά ταυτόχρονα..δεν θέλω! :P δεν ξέρω ,έχω μπερδευτεί λίγο..μήπως πολύ απλά δεν θέλω να φύγω?? ???

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #14 στις: 12 Ιούλιος 2011, 10:16:17 πμ »
οπου μπορω απανταω.... :-W
Το αν θες η δεν θες και γιατι δεν θες δεν το γνωριζω.
Στο θεμα που ανοιξες ειναι η φοβια σου και εκεινο που θα σου πω ειναι οτι πρεπει να βρεις
τροπους να την ξεπερασεις. Δουλεψε με τον εαυτο σου για να ειναι πιο λειτουργικη η ζωη σου.
Απο κει και περα αν εχεις αλλα θεματα τα συζηταμε αναλογα.

Καλη σου μερα.