Αποστολέας Θέμα: Εχεμυθής κουραστική ζωή  (Αναγνώστηκε 621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nina1998

• Αρχάριο μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
Εχεμυθής κουραστική ζωή
« στις: 18 Ιούλιος 2016, 03:26:33 πμ »
Καλησπέρα σας,
Είδα το φόρουμ περι ψυχολογίας που ομιλείτε περι διαφορων προβληματων και ετσι θελησα να πω κι εγω κατι που με βασανίζει πολυ καιρο. Είμαι 19 ετών και φετος εδωσα πανελληνιες και εβγαλα καλα μορια και μαλλον περναω εκει που θελω και αυτο με χαροποιει. Το προβλημα που εχω ειναι οτι ελκυομαι αποκλειστικα απο γυναικες και δεν το εχω πει ποτε σε κανεναν παρα μονο σε μια πολυ κοντινη φιλη και αυτο της ειπα πως ελκυομαι και απο τα δυο γιατι ντρεπομαι καπως λογω το οτι μεγαλωσα σε πολυ ομοφοβικη οικογενεια και γενικα φοβαμαι ο κοσμος μην με κρινει
γιατι ειμαι πολυ κομπλεξικη σε αυτα τα θεματα και δεν μαρεσει να δινω δικαιωματα. Ειμαι το 3ο παιδι της οικογενειας, εχω δυο μεγαλυτερα αδερφια αγορια και μια μικρη αδελφη. Εμφανησιακα δεν ανδροφερνω αλλα ουτε ειμαι θυληκια. Απο μικρη ακουγα συνεχως στο οτιδηποτε εκανα πως πρεπει να το σταματησω γιατι ειναι αντρικο και μου τονιζαν διαρκως οτι ειμαι γυναικα σε σημειο να σιχαθω το φυλο μου. Γενικα το προβλημα μου ειναι πως δεν μπορω αλλο να κρυβομαι και τωρα που θα παω φοιτητρια δεν μπορω να περασω μαυρα φοιτητικα χρονια κρυμενη απτην οικογενεια και απο ολους . Δεν ξερω τι να κανω αγαπαω την ζωη μου αλλα ωρες ωρες την σιχαινομαι επειδη δεν μπορω να εκφράζομαι οπως εγω θελω με αποτελεσμα να κλεινομαι στον εαυτο μου και να κλαιω. Την ομοφυλοφιλια μου την καταλαβα απο 6 ετων που αγαπουσα κοριτσια στο δημοτικο και δυστυχως δεν μπορω να το πω γιατι θα με σκοτωσουν. Ευχαριστω για τον χρονο σας, παρακαλώ πολύ απαντήστε μου!

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Απ: Εχεμυθής κουραστική ζωή
« Απάντηση #1 στις: 19 Ιούλιος 2016, 09:13:43 πμ »
καλημερα, οπως καταλαβαινεις και εσυ, μπηκες σε μια δυσκολη κατασταση στην οποια θα εχεις πολεμιους για τις επιλογες σου.
Αρκετοι θα σε κατακρινουν, και λιγοι θα σε αποδεχτουν.
Ετσι λοιπον, θα πρεπει να το παρεις αποφαση οτι τα επομενα χρονια σου, δεν θα ειναι στρωμενα με ροδοπεταλα.
Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να σε παρει απο κατω και να αμφισβητεις τις επιλογες σου για να κανεις αλλους χαρουμενους.
Απο την αλλη, δεν γινεται να εισαι με ολους καλα, θα πρεπει να κανεις τις επιλογες σου και ποιον θελεις πανω απο ολα να ευχαριστησεις.
Αν με ρωτησεις, αυτος που πρεπει να ειναι πανω απο ολα ευχαριστημενος ειναι ο εαυτος σου.
Οι υπολοιποι θα δειξει αν θα ακολουθησουν.

Τωρα περα απο τις επιλογες σου, εχει σημασια πως το εκφραζεις αυτο κοινωνικα.
Αν δηλαδη ανοιγεις κανονικο πολεμο για το οτι εισαι ομοφυλοφιλη η απλα το αφηνεις να μαθευτει και τελος.
Αυτο θα πρεπει να το ρυθμισεις εσυ με βαση τις αντοχες σου και στο ποια μετωπα θες να ανοιξεις.

Επι του παροντος, βλεπω οτι το αυριο αρχιζει ευνοικα για σενα,
περασες στη σχολη και πολη που θες, θα γινεις φοιτητρια, αυτο απο μονο του βοηθαει στα υπολοιπα προβληματα σου.
Θα φυγεις απο εκει που μενεις, θα μεινεις ισως μονη σου, αρα μπορεις να βρεις μια κοπελα, να κανεις σχεση και να περνας μια χαρα
τουλαχιστον σε πρωτη φαση, τα υπολοιπα εν καιρω.

Φροντισε λοιπον να ασχοληθεις με αυτο το κομματι και να το χαρεις  :^f
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος usermax

• Απλό μέλος
  • **
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #2 στις: 19 Ιούλιος 2016, 03:07:07 μμ »
σαν φοιτητρια μπορει να εχεις και τη μοναδικη ευκαιρια να κανεις τετοια πραγματα οποτε κανε οτι σου αρεσει..που ξερεις μπορει και να αλλαξεις γνωμη μετα απο καποιο καιρο..να παψει να σαρεσει...
η ζωη ειναι ενα μωσαικο απο εμπειριες..... ;D ;D ;D
 καλυτερα στα γεραματα να λες θυμαμαι παρα μετανιωνω.......
Η εμπειρία ειναι μια χτένα που αποκτάς οταν εισαι πλέον φαλακρός... :-( :-(

Αποσυνδεδεμένος Pinelopi05

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #3 στις: 25 Ιούλιος 2016, 10:02:27 μμ »
Καλησπέρα. Σίγουρα είναι μια δύσκολη κατάσταση γιατί ο κόσμος δεν είναι γενικότερα ανοιχτός στο να αποδεχτεί την ιδιαίτερη φύση του κάθε ανθρώπου και να την σεβαστεί. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να σε παίρνει απο κάτω ή να νιώθεις άσχημα για την δική σου φύση και για τις προσωπικες σου επιλογές. Όλοι οι άνθρωποι κρινόμαστε άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο για όσα επιλέγουμε να κάνουμε στην ζωή μας και για αυτό που είμαστε, αυτό που έχει όμως σημασία είναι το πως νιώθουμε εμείς και τι είναι αυτό που μας κάνει χαρούμενους και ευτυχισμένους. Γι'αυτό αξίζει να παλέψουμε και να το υποστηρίξουμε μέχρι το τέλος. Όσοι σε νοιάζονται πραγματικά θα σε αποδεχτουν για αυτό που είσαι και θα είναι δίπλα σου. Αυτούς χρειάζεσαι στην ζωή σου. Είναι πολύ θετικό που πέρασες και θα έχεις την δική σου ζωή απο εδώ και πέρα. Μην προβληματίζεσαι τόσο ζήσε όπως θέλεις, κάνε τις επιλογές σου και παίρνα καλά. Δεν χρειάζεται να γνωρίζουν όλοι απο τώρα για το πως νιώθεις και πως είσαι. Όταν θα νιώσεις έτοιμη και θα έρθει η σωστή στιγμή για να το μάθουν θα έχεις βρει τα στηρίγματα σου και θα μπορείς να το υποστηρίξεις και να αντέξεις οποιεσδήποτε αντιδράσεις προκύψουν. Να θυμάσαι μόνο πως ζεις για σένα και για κανέναν άλλον. Οι γονείς, οι φίλοι, οι γνωστοί είναι απλά εκεί για να συμπορεύονται με σένα, όχι για να αποφασίζουν ούτε για να ζούν για σένα.

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #4 στις: 29 Δεκέμβριος 2019, 07:14:30 πμ »
Κάποιοι γονείς αντιδρούν όχι μόνο στις ομόφυλες αλλά και στις ετεροφυλόφιλες σχέσεις

Άκρη δε βρίσκεις ,κάνε ο,τι σου αρέσει λοιπόν
 :-ty

Αποσυνδεδεμένος Fallenme

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #5 στις: 29 Δεκέμβριος 2019, 08:43:36 πμ »
Ο "κόσμος".... φοβάται το διαφορετικό...
Κι αν παρατηρήσουμε τη συμπεριφορά του όχλου,θα δούμε μονάδες μέσα σ' αυτόν που παίζει να μη συμφωνούν απόλυτα,να ακολουθούν για την "ασφάλεια" που προσφέρει...

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #6 στις: 29 Δεκέμβριος 2019, 09:53:56 πμ »
Ο "κόσμος".... φοβάται το διαφορετικό...
Κι αν παρατηρήσουμε τη συμπεριφορά του όχλου,θα δούμε μονάδες μέσα σ' αυτόν που παίζει να μη συμφωνούν απόλυτα,να ακολουθούν για την "ασφάλεια" που προσφέρει...

:-c

Πολλοί κρύβονται για ολόκληρη τη ζωή τους
Κάνουν οικογένεια για να αποδείξουν ότι ανήκουν στον όχλο

Οι πιστοί δεν είναι πάντα πιστοί

Ναι,αλήθεια είναι

Αποσυνδεδεμένος Fallenme

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #7 στις: 29 Δεκέμβριος 2019, 10:00:09 πμ »
Ναι,
Έχουν πάρει χαμπάρι ότι έτσι θα "επιβιώσουν" και ακολουθούν..
Συνεχίζω μέχρι στιγμής να πιστευω
ότι δεν θα τους βγει σε καλό στο τέλος..

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #8 στις: 29 Δεκέμβριος 2019, 10:38:16 πμ »
Γι αυτούς δεν ξέρω

Σκέφτομαι όμως τις οικογένειές τους που ζουν μέσα στο ψέμμα

Η κοινωνία μας κάνει ψεύτες

Για να υπάρχουν νόμοι και κανόνες

Και το ψέμα ,ένας κανόνας είναι

Όταν από μικρά παιδιά ακούμε από τους γονείς μας "μικρά ,αθώα ψεμματακια"

Ο μπαμπούλας ήταν ψέμα

Ο Αη Βασίλης ήταν ψέμα

Το φάε να ψηλώσεις για κάποιους αποδείχτηκε ψέμα

Και το καταλάβαμε κάποτε

Για αυτό δεν συγχωρούμε τους γονείς μας

Γιατί το γάλα και το μπισκότο τα έτρωγε ο μπαμπάς

Άσχετα αν τελικά παίρναμε δώρο

Αν ξέραμε ότι ήταν ψέμα ,θα το θέλαμε ? Δεν μας ρώτησε κανείς

:-\

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory