Ο άνθρωπος και οι σχέσεις του > Εφηβική ηλικία

Εφηβικη φαση - περιοδος "παρακμης" αλλα και αναγεννησης

<< < (2/3) > >>

Sparklingstar:
Μια συμπληρωση για τα παιδικα χρονια : Ακουγονται παιδαριωδη, ισως χαζα και ισως να σκεφτεις αυτα υπαρχουν παντου, ολοι τα περασαμε. Οχι δεν ειναι ετσι. Γινονταν καθε μερα, σε τεραστιο βαθμο, και για κακη μου τυχη επεσα στην κυριολεξια σε περιπτωσαρες..Μερικα ενδεικτικα απο αυτα που ελεγαν για εμενα, οτι εχω ψυχολογικα προβληματα και η μητερα μου παρακαλαει τους δασκαλους να μου βαζουν καλους βαθμους, εβρισκα τα βιβλια μου σκισμενα και πεταμενα, μια κοπελα ειχε δημιουργησει μια παρεα και την ειχαν ονομασει λεσχη εναντιον μου, εβαζαν λογια που δεν ειπα για παιδια σε αυτα και γενικα αλλα πολλα που τωρα ακουγονται χαζα. Οταν εισαι ομως ενα παιδακι του δημοτικου κ οπως εγω, εγω δεν μπορουσα να να διανοηθω πως γινεται απλα να γελασεις με καποιον, οχι να κανεις και ετσι...Εδω οταν ειχα παρει τη σημαια, μια μαμα ειχε πιασει τη δικη μου μεσα στον κοσμο και την ελεγε κατινα, επειδη πηρα τη σημαια! Χαχαχα!!!!! Στο γυμνασιο, το πιο χτυπητο ηταν οτι ειχε πληρωσει μια κοπελα εναν να ρθει να μου τα ζητησει για να σπασουν πλακα..! Και για μην ειμαι αδικη, δεν ειναι οτι επειδη δεν με ηθελαν αργοτερα στο γυμνασιο και στο λυκειο, γι αυτο με καταρακωσαν..ηταν οτι τετοιοι χαρακτηρες που ηταν αυτοι δεν τους ηθελα ουτε εγω... Οταν εβλεπα δεκα κοριτσια παρεα να φευγουν τα μισα κ τ υπολοιπα να γελανε κ ν κουτσομπολευουν εγω τι να το εκανα? Ηθελα και θελω και ευτυχως εχω βρει ουσιαστικες σχεσεις στη ζωη μου! Δε μετανιωνω που δεν ανηκα ποτε σε αυτους, απλα με πιανει ενα παραπονο, γιατι τα σχολικα χρονια να μην ειχαν τη συλλογικοτητα, την αγαπη, που ονειρευομουν εγω? Εγω δεν το αξιζα? Τι τους εκανα για να μην αξιζω? Γιατι πλεον να με πιανω πολλες φορες βυθισμενη η να βλεπω καποιον στο δρομο και να νιωθω οτι αξιζω κοροιδια? Πολυς ετεροπροσδιορισμος και ενα ψυχικο θα ελεγα πληγμα που βεβαια τωρα με εχει κανει πολυυυυυυυυυυυυυυυ πιο δυνατη

jimb:
ουφφφφφ για δικηγορος παντως το εχεις ε?
εισαι αρκετα περιγραφικη και για να απαντησω πρεπει να εχω χρονο,
ισως μπορεσω να λασκαρω αυριο!

Sparklingstar:
Χαχαχα, μπα δικαστης θελω να γινω!! Να σαι καλα παντως! Σορυ για τη μακρηγορια, αλλα τι το θελες και συ, ειπες να το πιασουμε κομματι κομματι!  :-rl Ηθελα να σου πω την ιστορια μου, να καταλαβεις τι ειμαι και νομιζω οσα εγραψα ειναι ακριβως εγω. Αξιζε η αναλυση! Και παρε το χρονο σου, δε βιαζομαι! Σιγα μην εχω και απαιτησεις!!!

jimb:
δεν εχω προβλημα σε κατι, αλλα αλλο μια απαντηση οπως αυτη εδω και αλλο μια απαντηση που πρεπει να γραφεις μια ωρα  :-l

jimb:
Στο πρωτο κομματι που γραφεις, εχω συνειδητοποιησει οτι η ζωη μας ειναι γεματη απο 90% δυστυχια και 10% ευτυχια και ετσι πορευομαστε  :-W

Στο δευτερο θεμα σου, ολες οι επιθεσεις που δεχοσουν (χωρις να υπαρχει σοβαρο αιτιο απο εσενα) συνηθως τις κανουν οι ανθρωποι απο φοβια οταν βρισκουν κατι απεναντι τους στο οποιο εχουν ελλειμα η θα θελανε να το ειχαν και οι ιδιοι.
Η απαντηση τους ειναι να το πολεμησουν, με στοχο αν καταφερουν να μην υπαρχει ετσι ωστε να νιωσουν ηθικα δικαιωμενοι.
Δεν υπαρχει λογικη στο παραπανω, ομως οι ανθρωποι δεν πορευονται παντα με την λογικη.

Θα σου προτεινα να "διαβαζεις" αλλιως τους ανθρωπους.
Μπες στα "παπουτσια' τους και δες τις αδυναμιες τους και κατεταξε τους για τους λογους που εχουν αυτες τις αδυναμιες.
Αποδεξου οτι σαν οντα οχι μονο δεν ειμαστε τελειοι αλλα τελικα ειμαστε γεματοι ελαττωματα.
Ο ανθρωπος ειναι το πιο ατελες ον στη γη, και για να επιβιωσει αποκτησε νοημοσυνη αλλιως θα ειχε εξαφανιστει απο προσωπου γης.
Δες οποιοδηποτε αλλο ζωο, πχ μια αρκουδα και βαλτους διπλα διπλα με ενα ανθρωπο.
Η αρκουδα θα επιβιωνε ο ανθρωπος οχι, ο ανθρωπος καταφερνει να επιβιωνει μονο λογω νοημοσυνης.
Θελω δηλαδη να σου πω, γινε πιο εξερευνητικη και οχι αφοριστικη.
Μην μενεις στη πρωτη εικονα που σε εκνευριζει, αλλα "ξυσε" λιγο πιο κατω και δες αυτο που εχεις απεναντι σου,
σαν τριτη και οχι σαν Sparklingstar  ;D
Βεβεια για ολα αυτα θελει υπομονη, μεθοδο και ψυχραιμια, αλλα το αποτελεσμα θα ειναι να καταλαβαινεις πιο ευκολα τους ανθρωπους
και εσυ να αισθανεσαι πιο ηρεμη με τον εαυτο σου γιατι θα εχεις πιο κριτικη σκεψη και αποψη για αυτα που ζεις απο τους γυρω σου.
Το πιο ευκολο ειναι να δεχτεις επιθεση, και εσυ να βρισεις για να ηρεμησεις, θα ηρεμησεις ομως?  :-hm

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Απάντηση

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση