Αποστολέας Θέμα: Βγηκε απ την σπηλια και μπηκα εγω  (Αναγνώστηκε 1768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Απ: Βγηκε απ την σπηλια και μπηκα εγω
« Απάντηση #15 στις: 30 Μάιος 2015, 01:27:39 μμ »
jimp χρησιμοποιεις μονιμως τον ορο '' επομενη σχεση'' ειλικρινα το πιστευεις ε?

βλεπω την ζωη μου, βλεπω την ζωη αρκετων αλλων και αυτο αποδεικνύεται.
Δες την ζωη σου σαν ενα οδικο χαρτη και θα καταλαβεις.
Φαντασου οτι την ζωη σαν να διανυεις ενα δρομο με καμποσες στασεις, η καθε σταση εχει και απο μια σχεση, γνωριμια οτι θες πες.
Καποια στιγμη ομως, ο δρομος φτανει σε ενα σημειο που πλαταίνει και εχει φτασει σε ενα επιπεδο να μην κανεις πια 100αρια αλλα να ρολαρει σαν ενας ηρεμος μαραθωνιος, αυτη θα ειναι και η γυναικα της ζωης σου με την οποια θα πορευτεις τα υπολοιπα χιλιομετρα.

Τωρα ας ξαναλθουμε σε εσενα,
πιστευεις οτι με την συγκεκριμενη γυναικα, ειχες φτασει στο επιπεδο που προανεφερα, του "ηρεμου μαραθωνιου"?
Απο οσα εγραφες μου εδινες την εντυπωση οτι μαλλον 100ρια τρεχατε μαζι παρα κατι αλλο.
Για αυτο λοιπον μιλησα για "επομενη σχεση"

ΚΑλως η οχι, οι ζωες μας ειναι σταθμοι που εμπεριεχουν δοκιμες με ανθρωπους να δουμε αν ο συνδιασμος αυτος μπορει να φτασει σε επιπεδο μαραθωνιου και μπορουμε να διανυσουμε μαζι τον μαραθωνιο της ζωης.
Αλλοι το πετυχαινουν στα 20++ τους, αλλοι στα 30 τους και αλλοι αργοτερα ενω καποιοι λιγοι, δεν τα καταφερνουν ποτε.

Εγω τωρα τι σου προτεινω?
να κανεις μια συνολικη ενδοσκοπηση της σχεσης που ειχες με αντικειμενικα κριτηρια, να την ενταξεις εκει που της αξιζει.
Αν ειναι 100αρι, προσπερασε την, το μονο που θα καταφερεις ειναι να σε κουρασει απιστευτα και καποια στιγμη αναγκαστικα επειδη εισαι "απροπονητος" θα λαχανιασεις και η αλλη θα ειναι πολυ μπροστα.
Αρα τι θα κερδισεις με το να συνεχισεις αυτο το 100αρι? να εξαντληθεις σωματικα και ψυχολογικα ενω η κοπελα θα ειναι πολυ μπροστα και οχι διπλα σου.
Αντιθετα αν στριψεις σταυροδρομι και παρεις ενα καινουριο δρομο, εχεις νεες ευκαιριες να βρεις νεες "συναθλητριες" ετσι ωστε να δοκιμαστειτε αν μπορειτε να συντονιστε σε ενα τελικο μαραθωνιο ζωης.

Οσο χανεις χρονο και ασχολεισαι με κατι αδιεξοδο, τοσο αφηνεις τον μαραθωνιο της ζωης σου μακρια απο εσενα. Ο χρονος της ζωης ξερεις δεν ειναι ατελειωτος και καλιστα μπορει ο καθενας μας να τον σπαταλησει οπως εκεινος νομιζει...

"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Blackie

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #16 στις: 07 Ιούνιος 2015, 04:41:27 μμ »
Εν τελει θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι η κοπελα επαιζε με αλλον στο μαγαζι που δουλευε... στο μεσοδιαστημα 2 μηνων που χωρισαμε τον περιμενε πως και πως να ερθει απο το μαγαζι ....... την ακυρωσε, δεν την εδινε σημασια... και γυρισε σε μενα. Καλο ε? Ολα αυτα τα εμαθα απο το φαεισμπουκ καθως μου ηρθε ο κωδικος της στο μυαλο και μπηκα. Τα ειδα ολα. Της μιλησα και της ειπα να βρεθουμε για ενα τσιγαρο και μου ειπε οτι δεν θελει... δεν μπορει παλι τα ιδια και της ειπα οτι οκ τοτε επετρεψε μου να σου δωσω τα πραγματα σου κ μου πετα τα.. αμα δεν τα θες εσυ δεν τα θελω. Εχω και γω δικα σου ειναι οι αναμησεις μας. Τα πηρα λοιπον και τις τα αφισα στο μπαλκονι. Νοιωθω 0. Σαν να πεθανε κατι μεσα μου

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #17 στις: 08 Ιούνιος 2015, 05:29:52 μμ »
καθε εμποδιο για καλο φιλε blackie....
θα ηθελες ενα ανθρωπο να καθεται με το στανιο διπλα σου? δεν νομιζω....

Στο μεταξυ δες και αυτο το αρθρο,

http://www.tlife.gr/Article/relationships-breakupfases/0-48-22227.html
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Mariam

• ΕΨΥ
  • Απλό μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Curious
    Curious
  • Ψυχολόγος
« Απάντηση #18 στις: 10 Ιούνιος 2015, 09:24:12 πμ »
.... λογικό να αισθάνεσαι έτσι.... :'(  είχες επενδύσει σε αυτήν την σχέση. Μόλις αρχίσεις και το ξεπερνάς, δες λίγο πως ήσουν μέσα σε αυτήν την σχέση, τι δούλεψε τι δεν δούλεψε. Μέσα από τέτοιες καταστάσεις γινόμαστε ψυχικά πιο δυνατοί....  :-gm . Σου εύχομαι το καλύτερο! Προς το παρών καλή δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος Blackie

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #19 στις: 29 Δεκέμβριος 2017, 06:06:25 πμ »
Καλησπέρα. Έχει περάσει αρκετός καιρός . Μετα από αρκετό καιρό θα θέμα να σας πω ότι ότι το δέχτηκα επιτέλους. Η κοπέλα λογοδοθηκε με τον τυπο. Χαίρομαι που ειναι ευτυχισμένη γιατί κάποτε ηταβ φίλη μου. Όσο για μένα, μετα από ένα τεράστιο ξέσπασμα να το πω;; είμαι οκ πλέον. Υπάρχουν πλέον γυναίκες οκ. Ένα μικρό προβληματάκι ομως.. δεν κάνω "εκπτώσεις" πλέον. Θα πείτε, μα είσαι 32; Τζογαρεις πλέον για "οικογένεια" μ αυτά τα μυαλά... Ιαως και να έχετε δίκιο.. τουλάχιστον ξέρω τι θέλω κ είμαι ο εαυτός μου, που κάποτε έχασα. Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #20 στις: 29 Δεκέμβριος 2017, 01:20:49 μμ »
γεια και παλι και χαρηκα που ξαναμπηκες να μας πεις νεα σου.

Ας αφησουμε τα παλια και ας ασχοληθουμε με το μελλον.

1. καλα κανεις και αναφερεις αυτο για τις εκπτωσεις, εισαι σε σωστο δρομο.

2. τα κακα νεα: θα ξαναβρεθεις σε διλληματα και με την επομενη σχεση σου, οποτε οπλισου με υπομονη,
η ζωη δεν εχει τιποτα σπαρμενο με ροδοπεταλα....

Καλη χρονια σου ευχομαι.

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory