Αποστολέας Θέμα: Βγηκε απ την σπηλια και μπηκα εγω  (Αναγνώστηκε 1793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blackie

• Απλό μέλος
  • **
  • Φύλο: Άντρας
Βγηκε απ την σπηλια και μπηκα εγω
« στις: 25 Μάιος 2015, 08:27:24 μμ »
Καλησπερα σε ολους τους αναγνωστες.

Το θεμα μου ειναι ενα προβλημα το οποιο με βασανιζει αρκετο καιρο. Πριν απο 3.5 περιπου χρονια ξεκινησα μια σχεση με μια κοπελα η οποια ειχε αρκρτα θεματα με το σπιτι της. Για παραδειγμα φροντιζε ενα σπιτι με τον πατερα να μην τον πολυνοιαζει γενικως η καθαριοτητα να λειπει συνεχεια και γενικως να κραταει μια οτι να ναι σταση. Ο αδερφος της εμπλεξε με τα ναρκωτικα απο αρκετα παλια και το μονο που κανει ειναι να λιωνει το κορμι του μεσα σε εκεινο το σπιτι. Η μανα της μενει αλλου (χωρισμενη με τον πατερα). Η κοπελα που ερωτευτηκα την ηξερα πολλα χρονια λογω του αδερφου της επειδη ειμασταν κολλητοι (ξεκοψαμε ομως λογω του δρομου που διαλεξε). Η κοπελα αυτη δεν ειχε καμια σχεση με ναρκωτικα κτλ. Γενικως ζουσε σ ενα ασχημο περιβαλλον χωρις κατανοηση. Ολα αυτα τα προβληματα τα ηξερα διοτι εκανα απλα παρεα μαζι της. Ηταν στον κοσμο της.. κυκλοφορουσε σαν να μην ειχε κατι να ελπιζει.. αντικοινωνικη τελειως.. Ολο αυτο ομως δεν μου αρεσε καθολου... η κατασταση της- το προβλημα της  αρχισε να με ''καλει'' κατα καποιο τροπο .. σαν να φωναζε βοηθεια. Εγω απ την πλευρα μου ειπα οτι θα την βοηθησω οπως και εγινε. Ημασταν 3.5 χρονια μαζι. Περασαμε πολλα πραγματα. Επιασε δουλεια εγινε κοινωνικη προσεξε τον εαυτο της εκανε φιλους και παρεες. Ομως, σε ολο αυτο το διαστημα αρχισα να χανομαι απο τους δικους μου φιλους παρεες κτλ... μεχρι που εφτασα σε σημειο να καθομαι σπιτι αμα δεν μπορω να την δω λογο δουλειας κτλ.. Δεν θα σας κρυψω οτι αρχισα να ζηλευω.. Κλειστηκα στον εαυτο μου, δεν εκανα αστεια πια και το μονο που μ ενοιαζε ηταν αν θα βρισκομουν μαζι της. Εγινα πιεστικος.. ενοιωθα.. παραμελειμενος.. μονος.. ενα τιποτα γι αυτην.. Γενικα ειμαι ενα φυσιολογικο ατομο με νορμαλ κιλα και προσωπο με την δικια μου δουλεια στα 29 μου πλεον χρονια. Ηρθε ενας χωρισμος για ενα διαστημα 2 μηνων κολασης για μενα... επινα χαλιωμουνα στεναχωριομουν ολη την ωρα..πονουσα. Δεν ηξερα τι να κανω δεν λειτουργουσα (δακρυσα..) . Πηγαινα απο κει που δουλευε χωρις να μ ενδιαγερει τι θα πει ο καθενας να πιω μια μπυρα για την δω και να φυγω. Τηλεφωνα την επερνα και δεν το σηκωνε. Ο λογος ηταν οτι την πιεζα. Μετα απο 2 μηνες τα ξαναβρηκαμε με την προφαση οτι της ελειψα. 2 μηνες κρατησε η επανασυνδεση, για τον ιδιο λογο. Βαρεθηκε να κανει τα ιδια πραγματα λεει θελει να κανει κι αλλα.. με βαρεθηκε, δεν θελει καμια σχεση μαζι μου λεει, δεν θελω να την βλεπω να χαιρεται χωρις εμενα λεει... Η πιεση ηταν, βγαλε την σχολη, μην δουλευεις βραδυ,παλι στην ακρη μας εχεις.
 Δεν ξερω τι να κανω πια.. σκεφτομαι και με κατηγορω.. δεν εχω και κανεναν

Σας ευχαριστω για την αναγνωση ελπιζω να ,μην σας κουρασα

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Απ: Βγηκε απ την σπηλια και μπηκα εγω
« Απάντηση #1 στις: 26 Μάιος 2015, 11:30:06 πμ »
Blackie καλως ηρθες,

σε οσα γραφεις δεν βλεπω μελλον σε αυτα που προσπαθεις.
Πιστευω οτι η κοπελα εκανε σχεση μαζι σου ισως και λογο οτι ηθελε ενα ατομο να την βγαλει εξω απο τον φαυλο κυκλο της, μολις αυτο εγινε φανηκαν αλλες αδυναμιες αυτης της σχεσης που ειχατε και φαινεται οτι ηταν αρκετες για να γινουν αυτα που γραφεις.

Αυτο που καταλαβα, ειναι οτι για αυτην, ησουν ενα σκαλοπατι για να κανει ενα βημα αναγκαιο για αυτην.
Μολις το ανεβηκε, αλλαξαν οι ισορροπιες σας και τελικα αυτη καταλαβε οτι μπορει να προχωρησει πλεον μονη της.
Συνεπως, οσο συντηρεις μια υποθεση που εκανε το κυκλο της, τοσο το χειροτερο για σενα.
Περιγραφεις οτι γενικα εισαι ενα νορμαλ ατομο με την δουλεια κλπ, οποτε δεν βλεπω το λογο να μενεις στερημενος απο τις παρα πολλες χαρες της ζωης που οπως ολοι μας και εσυ δικαιουσε να εχεις.
Ανοιξε τα ματια σου, και κοιτα πιο διερευνητικα, θα ανακαλυψεις ανθρωπουςπου ευκολα θα εκτιμησουν οτι εισαι χωρις μεγαλη προσπαθεια.

ΥΓ..... το τελευταιο κομματι με προβληματισε, δεν γνωριζω αν οντως εισαι κτητικος αλλα αν ναι, τοτε καλο θα ηταν να ασχοληθεις με αυτο σαν το πιο σοβαρο, και οχι οτι μια κοπελα σε αφησε....
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Blackie

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #2 στις: 27 Μάιος 2015, 02:13:38 πμ »
Σεβομαι την απαντηση σου και η αληθεια ειναι οτι οταν εισαι σε μια δυσκολη στιγμη, χρειαζεσαι και καμια συμβουλη, καποιο αθωο στηριγμα.. και σ ευχαριστω γι αυτο. Οπως και να χει υπαρχουν καταστασεις οι οποιες ισως σκεφτεις κτητικα .. ειναι λαθος ομως διοτι ολοι ειμαστε ελευθεροι.
   Τι πρεπει να κανω τωρα λες? Απλα να ξεχασω? ..

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #3 στις: 27 Μάιος 2015, 11:02:43 πμ »
Σεβομαι την απαντηση σου και η αληθεια ειναι οτι οταν εισαι σε μια δυσκολη στιγμη, χρειαζεσαι και καμια συμβουλη, καποιο αθωο στηριγμα.. και σ ευχαριστω γι αυτο. Οπως και να χει υπαρχουν καταστασεις οι οποιες ισως σκεφτεις κτητικα .. ειναι λαθος ομως διοτι ολοι ειμαστε ελευθεροι.
   Τι πρεπει να κανω τωρα λες? Απλα να ξεχασω? ..

σε μια αρρωστη κατασταση δεν εχεις αλλη επιλογη.
Σορρυ που ειμαι λιγο ωμος, αλλα αυτο που πρεπει να σου πω ειναι η καλυτερη επιλογη,
απο εκει και περα εσυ ξερεις τι αντεχεις και τι προτιμας.

Τελος,
θα σου προτεινα να προβληματιστεις για την επιλογη σου, για το οτι βρηκες ενα ατομο με χιλια δυο προβληματα.
Μερικες επιλογες μας δειχνουν καταστασεις που δεν τις υποψιαζομαστε ως προβληματα μας, αλλα ως προβληματα των αλλων.
Το να βρεις μια κοπελα με προβληματα που ΕΣΥ θα τις τα λυσεις, ειναι μια καλη αφορμη για να ψυλιαστεις οτι κατι παει λαθος μεσα σου.
Περα του οτι η λογικη του "αυτοκλητου σωτηρα" ειναι λαθος, σου λεω οτι η αναγκη σου αυτη πηγαζει απο δικα σου κενα τα οποια ειναι κρισιμα να τα δεις.
Βρηκες μια υποθεση που αν την βοηθουσες εσυ θα αισθανοσουνα καλυτερα.
Νομιζω οτι η πηγη της ικανοποιησης σου ειναι σε λαθος δρομο και αν θες ανισοτιμος και προς εσενα και προς την κοπελα.

Αν θες μια υγιη σχεση, θα πρεπει να βρεις ατομα που να ειναι πανω κατω στον ιδιο παρανομαστη με εσενα.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Mariam

• ΕΨΥ
  • Απλό μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Curious
    Curious
  • Ψυχολόγος
« Απάντηση #4 στις: 27 Μάιος 2015, 05:03:24 μμ »
  ... μετά από κάθε χωρισμό πάντα υπάρχει ένα γιατί. Πάντα υπάρχει η αίσθηση αν έκανα ή δεν έκανα το σωστό, αν έπρεπε να κάνω κάτι παραπάνω, ή αν δεν έπρεπε να κάνω τόσα πολλά. Σε κάθε σχέση επίσης, παίρνουμε κάποιους ρόλους, που στην συνέχεια και ιδιαίτερα στο τέλος κάθε σχέσης αναδύονται και πολλές φορές αυτοί οι ρόλοι δεν λειτουργούν υπέρ της σχέσης. Στην συγκεκριμένη σχέση φαίνεται ότι πήρες λίγο τον ρόλο του"σωτήρα". Στην επόμενη σχέση που θα κάνεις ή και σε αυτή αν αλλάξουν τα πράγματα, θα σου πρότεινα να απολαμβάνεις  :-be την παρέα της συντρόφου σου χωρίς την διάθεση να την "σώσεις" ή να την αλλάξεις. Την δέχεσαι όπως είναι και προχωράς.....

Αποσυνδεδεμένος Blackie

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #5 στις: 28 Μάιος 2015, 08:30:39 πμ »
..Αραγε θα εκτιμηθουν ποτε ολα αυτα που εκανα? Θα γυρισει? Νοιαζεται για μενα? τι κανω που ειμαι αν ειμαι καλα( γιατι εχω χαθει , δεν υπαρχει κανενα σημαδι της παρουσιας μου πχ. φαισμπουκ τηλεφωνα μηνυματα και εννοειται δεν μ εχει δει). Προχωρησε? Ισχυει εχει 1000 2 προβληματα  αλλα δεν πιστευω οτι πρεπει να την σβησω απ την ζωη μου καθως την ξερω απο πολυ μικρη. Εχω ολα της τα πραγματα μεσα στο αυτοκινητο μεσα σε μια τσαντα που τμου χε δωσει( μπιχλημπιδια, χαρτακια αναμνησεις φωτογραφιες) για να της την δωσω.. Χαλια ετσι?

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #6 στις: 28 Μάιος 2015, 11:10:05 πμ »
..Αραγε θα εκτιμηθουν ποτε ολα αυτα που εκανα?

απιθανο το βρισκω.

Θα γυρισει?

οχι (αλλα και αν γυρισει προβλημα θα ειναι)
Νοιαζεται για μενα?

οχι με το τροπο που θες.

τι κανω που ειμαι αν ειμαι καλα( γιατι εχω χαθει , δεν υπαρχει κανενα σημαδι της παρουσιας μου πχ. φαισμπουκ τηλεφωνα μηνυματα και εννοειται δεν μ εχει δει). Προχωρησε?

οτι προχωρησε - προχωρησε με την εννοια που σε αφορα εφοσον σε προσπερασε.
προχωρησε και εσυ λοιπον.

Ισχυει εχει 1000 2 προβληματα  αλλα δεν πιστευω οτι πρεπει να την σβησω απ την ζωη μου καθως την ξερω απο πολυ μικρη. Εχω ολα της τα πραγματα μεσα στο αυτοκινητο μεσα σε μια τσαντα που τμου χε δωσει( μπιχλημπιδια, χαρτακια αναμνησεις φωτογραφιες) για να της την δωσω.. Χαλια ετσι?

αν θες την φτωχικη μου αποψη,
καντα ενα πακετο και στειλτα.
Οσο πιο γρηγορα σβησεις τα παντα τοσο το καλυτερο για σενα.

Περα απο αυτα που σε βασανιζουν, θα σου προτεινα να το δεις πιο μακροπροθεσμα.
Ξερεις επειδη νιωθουμε μια ελξη για ενα ανθρωπο αυτο ποτε δεν ειναι αρκετο για να μας πει οτι αυτος ειναι ο ανθρωπος μας.
Υπαρχει μια καθημερινοτητα που πρεπει να ειναι λειτουργικη.
Εννοω το να κανετε πραγματα μαζι και να το χαιρεστε, να εχετε κοινους στοχους και να τους επιτυγχανετε.
Για φαντασου εσας πχ με ενα παιδι αυριο, με οσα εχεις πει, μονο προβληματα θα ειχες και οχι ευτυχια.
Η ζωη λοιπον για να την δουμε ολοκληρωμενη εχει παρα πολλες παραμετρους που πρεπει να γινουν πραξη.
Το σεναριο ειμαι με μια κοπελα και με "φτιαχνει" μπορει να εχει ζωη λιγους μηνες ισως αλλα οταν αυτο ξεπεραστει τοτε αρχιζουν και μπαινουν στο τραπεζι περεταίρω δεδομενα και απαιτησεις.

Εισαι 29 και νομιζω σχετικα μικρος που να πεις οτι θελω να πειραματιστω στις σχεσεις.
Φροντισε ομως να μην γερασεις με πειραματα, αυτο για να γινει πρεπει να κανεις σωστες επιλογες ετσι ωστε να αντεξουν στις πιεσεις της ζωης.
Με την συγκεκριμενη πιστεψε με ουτε τα κοινοχρηστα δεν θα μπορουσες να πληρωσεις μισα μισα (σχημα λογου αυτο ε?)  Σωστη επιλογη εννοω μια συντροφο που στεκεται πλαι σου και σε στηριζει και κανεις και εσυ το ιδιο αντιστοιχα και ετσι μαζι αντεχεται τη σκληρη καθημερινοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Blackie

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #7 στις: 28 Μάιος 2015, 04:30:19 μμ »
Με κατηγορω απιστευτα. Ολα τα εκανα λαθος. Δεν μπορω να την παλεψω με την καμια. Γκρεμιστηκε ο κοσμος μου και το μελλον που εβλεπα. Καλα να παθω. Κατω βολτα.. επεσα και πεφτω περρισοτερο

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #8 στις: 29 Μάιος 2015, 12:59:37 πμ »
Ολα τα εκανα λαθος.

ειλικρινα προσπαθω να δω και εγω το λαθος και δεν το βλεπω.
Μπορεις να μου πεις που το εντοπιζεις?

Αποσυνδεδεμένος Blackie

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #9 στις: 29 Μάιος 2015, 08:02:03 πμ »
Επρεπε να μην την πιεσω. Επρεπε να μην κλειστω στον εαυτο μου με αποτελεσμα να γινομαι φορτικος. Επρεπε να σεβαστω οτι εχει θεματα. Επρπεπε να δωσω ευκαιριες στις φιλες της και να βρω κοινα σημεια μαζι τους ετσι ωστε να μην τα σκατωσω ολα και ζηλευω. Η ιδιωτικοτητα που ζητουσα κακως το εκανα διοτι καποια πραγματα δεν τα ζητας, απλα γινονται μονα τους και οσο το πιεζεις πχ για σεχ για αραγμα τα 2 μας, τοσο  μλκια ειναι. Επρεπε να μην πεσω με τα μουτρα και το εκανα.

Αποσυνδεδεμένος Mariam

• ΕΨΥ
  • Απλό μέλος
  • *
    Curious
  • Ψυχολόγος
« Απάντηση #10 στις: 29 Μάιος 2015, 01:29:48 μμ »
 Κάποιες απαιτήσεις, πολύ συχνές στα ζευγάρια όπως: επιθυμία να βλέπεις τον άλλον συχνά,  να αναρωτιέσαι που είναι, μια δόση ζήλιας, κάποια σύγκρουση, μια κουβέντα παραπάνω, ανάγκη διεκδίκησης, επιθυμία να τα δώσεις όλα, ή να αφεθείς και όπου σε βγάλει.....και τόσα άλλα που "διαδραματίζονται" μεταξύ δύο ανθρώπων μπορούν να ρυθμιστούν, συμμαζευτούν  ή και να γίνουν ανεκτά, όταν υπάρχουν κατά την γνώμη μου, οι εξής 2 συνθήκες: 1) Αν υπάρχει ερωτικό συναίσθημα, αγάπη, ενδιαφέρον ή όπως αλλιώς θέλεις να το ονοματίσεις και 2) διάθεση συνύπαρξης και από τις δύο μεριές,  :/b . Η κατηγορία, η ενοχή, η αμφιβολία είναι απόλυτα φυσιολογικά να τα νιώθεις, αλλά δεν θα σε βοηθήσουν και πολύ αυτήν την στιγμή. Άλλωστε ποιος από εμάς σε αυτό το φόρουμ και γενικά μέσα στην ζωή δεν έχει περάσει δύσκολα μετά από ένα χωρισμό? Αν είναι κάτι να γίνει... θα γίνει. Αν είναι κάτι να μην γίνει ...δεν θα γίνει. Το να βιώσεις όλα αυτά τα βαριά & δυσάρεστα συναισθήματα είναι φυσιολογικό, με την προοπτική όμως να βγεις από το τούνελ ή σπηλιά....όπως το ονόμασες  :). Βιώνοντας όλη αυτή την εμπειρία θα σε βοηθήσει να συσχετιστείς και πάλι αλλά λίγο διαφορετικά, με νέες ισορροπίες  :/k.

Αποσυνδεδεμένος Blackie

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #11 στις: 29 Μάιος 2015, 05:25:28 μμ »
Μariam, σ ευχαριστω για την στηριξη και τον χρονο που διαθετεις για να μου απαντησεις. Υπαρχει αγαπη, ενδιαφερον και συνυπαρξη.. ισως απλα θα επρεπε τωρα που ''ξυπνησε'' (ειναι καλη κοπελα και σωστος ανθρωπος) να κανουμε ενα διαλλειμα? Γιατι με εκεινη την κατασταση αν συνεχιζαμε θα επρεπε απλα να εχω γερο στομαχι για τις φασεις που θα επρεπε να μην αντιδρασω ή να μην δειξω την δυσαρεσκεια μου με τετοιο τροπο.. ισως καλυτερο γιατι λενε πως μια γυναικα σ αφηνει για να σε στρωσει.. καπου χολενεις διαφορετικα ανα ειμουν οκ για ποιο λογο  να με αφηνε? Οπως και να χει τωρα πρεπει να χω γερο συκωτι.. χαχα.
  Ερωτηση1: Ειπε βαρια λογια, δεν θελει καμια σχεση μαζι μου, φωτο που θελει να σβησει πχ απ το φαισμπουκ και τετοια (χαζοφεισμπουκ).. Για  ποιο λογο δεν με εσβησε ? γιατι δεν κατεβασε τις φωτο μας?
  Ερωτηση2:Ειπες οτο ειναι να γινει θα γινει και οτι εινια να μην γινει δεν θα γινει... Χθες πηγα μια βολτα στην παραλια με το αυτοκινητο και δακρυσα, ηθελα να την σβησω. Δεν μπορεσα. Να εξαφανιστω?

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #12 στις: 29 Μάιος 2015, 09:26:06 μμ »
Επρεπε να μην την πιεσω. Επρεπε να μην κλειστω στον εαυτο μου με αποτελεσμα να γινομαι φορτικος. Επρεπε να σεβαστω οτι εχει θεματα. Επρπεπε να δωσω ευκαιριες στις φιλες της και να βρω κοινα σημεια μαζι τους ετσι ωστε να μην τα σκατωσω ολα και ζηλευω. Η ιδιωτικοτητα που ζητουσα κακως το εκανα διοτι καποια πραγματα δεν τα ζητας, απλα γινονται μονα τους και οσο το πιεζεις πχ για σεχ για αραγμα τα 2 μας, τοσο  μλκια ειναι. Επρεπε να μην πεσω με τα μουτρα και το εκανα.

η αποψη μου ειναι, να κατσεις να σκεφτεις γιατι εγιναν ολα αυτα τα λαθη και πως θα τα διορθωσεις ετσι ωστε εσυ να γινεις πιο σωστος για να εκτιμας εσυ τον εαυτο σου και στη συνεχεια η επομενη σχεση σου.
Σαφως οταν πιεζεις και γινεσαι φορτικος τι θα κανει ο αλλος? θα σου κουνησει καπελακι.

Τι σκεφτεσαι για να τα ξαναδεις ολα αυτα ετσι ωστε να κανεις μια νεα πορεια?
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Μάιος 2015, 10:18:56 μμ από jimb »

Αποσυνδεδεμένος Blackie

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #13 στις: 30 Μάιος 2015, 04:31:41 πμ »
jimp χρησιμοποιεις μονιμως τον ορο '' επομενη σχεση'' ειλικρινα το πιστευεις ε?

Αποσυνδεδεμένος Mariam

• ΕΨΥ
  • Απλό μέλος
  • *
    Curious
  • Ψυχολόγος
« Απάντηση #14 στις: 30 Μάιος 2015, 12:42:28 μμ »
... κοίτα όπως το αναφέρεις, μάλλον θα χρειαστεί να επιλέξεις, μεταξύ 2 ψυχοσωματικών καταστάσεων... "μου κάθεται στο στομάχι"  ή "μου πρήζει το συκώτι" .... :) ... αστειεύομαι. Όπως και να έχει το πράγμα, κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα αν θα τα βρείτε ή όχι.  Μια σχέση περνάει από πολλά στάδια...  :-f3 ....    :-k .... μπορεί όλο αυτό να είναι ένα στάδιο πριν ένα νέο ξεκίνημα της ίδιας σχέσης. Μπορεί και ένα στάδιο πριν το τέλος της σχέσης. Εσύ θα το αξιολογήσεις εν καιρώ, το σημαντικό είναι να μην αισθάνεσαι εγκλωβισμένος.... :-wr .  Πάρε τον χρόνο σου. Το θετικό που βλέπω είναι ότι αναγνωρίζεις τα συναισθήματα σου και "ακούς" το σώμα σου.... φαίνεται ότι θα πάρεις τις σωστές αποφάσεις για την ζωή σου.  :)

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory