Αποστολέας Θέμα: βιβλία προβληματισμού  (Αναγνώστηκε 414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ilianna

• Αρχάριο μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
βιβλία προβληματισμού
« στις: 04 Φεβρουάριος 2015, 01:11:13 πμ »
Καλησπέρα παιδιά.Είμαι 20 ετών φοιτήτρια και σπουδάζω ιστορία και αρχαιολογία.Είχα μία σχέση εδώ και μερικά χρόνια που πριν λίγες μέρες έληξε οριστικά.Θέλω λοιπόν να σας πω το εξής πρόβλημα.Θέλω να βρω μια ισορροπία. Θέλω να μου προτείνετε βιβλία προβληματισμού , κοινωνιολογίας , φιλοσοφίας ή και λογοτεχνίας για να αρχίσω να διαβάζω , κάποια ποιοτική ταινία για να αρχίζω να βλέπω γιατι παντα ηθελα να δω κινηματογράφο αλλα δεν το ξεκινησα ποτέ. Τελος ακριβώς επειδή οπως καταλαβαίνετε με τη σχολή δεν ασχολιόμουν τώρα καταλαβαίνω ότι μου αρέσει και θέλω να ασχοληθώ. Ομως διάβαζα ιστορία στο λυκειο με την κλασικη μορφή της παπαγαλίας. Προτεινετε μου ενα τρόπο να διαβάζω κριτικά ιστορία και αρχαιολογία ... γιατί δεν με βλέπω να τα βγάζω με την παπαπγαλία και εκτός αυτού δεν θα κάνει καλό σε μένα.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος NDUV

• Διαχειριστής
  • Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Happy
    Happy
Απ: βιβλία προβληματισμού
« Απάντηση #1 στις: 04 Φεβρουάριος 2015, 10:27:45 πμ »
ilianna το θεμα σου μεταφερθηκε στο σωστο χωρο για να παρεις και απαντησεις σε αυτο που ρωτας.  :-b
οταν δεν προσεχεις αυτο που εχεις, θα το προσεξει αλλος για σενα :)

Αποσυνδεδεμένος Mariam

• ΕΨΥ
  • Απλό μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Curious
    Curious
  • Ψυχολόγος
Απ: βιβλία προβληματισμού
« Απάντηση #2 στις: 06 Φεβρουάριος 2015, 09:46:58 πμ »
Πραγματικά πολύ σωστός και δημιουργικός τρόπος για μια νέα αρχή! Έχεις πολύ δίκιο για την παπαγαλία....για την ιστορία προσωπικά εμπιστεύομαι την κα Ελένη Γλύκατζη - Αρβελέρ για βιβλία της σου στέλνω τον σύνδεσμο  http://www.diavasame.gr/page.aspx?itemID=SPG513, για φιλοσοφία προσωπικά μου άρεσε ένα βιβλίο που είχα διαβάσει πολλά χρόνια πριν "ο κόσμος της Σοφίας" το βρήκα στην πρωτοπορία αλλά το πουλάνε και αλλού. Είναι μια καλή εισαγωγή για την φιλοσοφία. 
http://www.protoporia.gr/o-kosmos-tis-sofias-p-39269.html
για λογοτεχνία είναι τόσα πολλά....και δεν ξέρω ποιο στυλ θα σου άρεσε.... καλή συνέχεια!

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory