Αποστολέας Θέμα: η ψυχολογια του παιδιου την ωρα της βαπτισης  (Αναγνώστηκε 10828 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος jimb

• Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
αφορμη για αυτο το αρθρακι, ηταν οτι εψαξα εντατικα στο ιντερνετ και δεν βρηκα κατι.
Εψαξα για αποψεις παιδοψυχολογων σε σχεση με το θεμα, και παλι τιποτα.
Και αναρωτηθηκα μα ειναι δυνατον?

Και ομως ειναι!
Μπηκαμε στην νεα χιλιετηριδα αλλα ειναι προφανες οτι δεν εχει απασχολησει σοβαρα καποιον ειδικο το θεμα
(η δεν βρηκα εγω, και ελπιζω να κανω λαθος)
Οι ειδικοι θα αποφανθουν οτι δεν συντρεχει λογος για να προχωρησουν σε τετοιες αναλυσεις η το να γραψουν καποιο βιβλιο.
Εδω ακριβως εχω τις ενστανσεις μου.
Και θα πω το εξης απλο:
Οι βαφτισεις παιδιων της ηλικιας απο 1 εως και 3 χρονων γινονται κατω απο ασχημες συνθηκες για το παιδι.
Σχεδον παντα θα θυμομαστε ολοι (και αν δεν θυμομαστε στο youtube μπορει να δει κανεις απειρες)
την βαφτιση με μπολικο κλαμα και το μικρο παιδι μετα απο αυτο το σοκ, να θελει ωρα για να συνελθει.

Προσπαθησα να βρω μια ας πουμε ακραια περιπτωση βαφτισης και τα καταφερα.

Crazy Pastor! -Τρελός παπάς το βάφτισε το παιδί!

εδω λοιπον οι παιδοψυχολογοι θελουν να μας πουν,
οτι αυτο το παιδι, δεν θα εχει ψυχολογικα προβληματα στη ζωη του?

Ας σκεφτουμε τι συμβαινει σε ενα παιδι τετοιας ηλικιας,
το οποιο δεν εχει καν διαμορφωσει την ικανοτητα να αποκτησει αυτοπεποιθηση για την ζωη του,
και το περιβαλλον του κρινεται ανα πασα ωρα και στιγμη ανασφαλες.

• ερχεται σε επαφη για πρωτη φορα με παρα πολυ κοσμο
  • ο γενειοφορος μαυροφορεμενος κυριος που δεν τον εχει ξαναδει και τον αποσπα απο την ηρεμια της μητερας δεν ειναι και οτι καλυτερο. Συνηθως ειναι η ωρα που αρχιζει να κλαιει
  • Και τελος το μαρτυριο της καταβυθισης στην κολυμπηθρα

Φυσικα σημερα αν ρωτηθει κανεις, θυμασαι ενοχλητικα την βαφτιση σου?
οι απαντησεις ειναι αρνητικες, γιατι η μνημη ενος παιδιου δεν εχει αρχισει να λειτουργει η μνημη
και αυτο γιατι ειναι γνωστο οτι η μνημη συνδεεται με την αντιληψη.
Ετσι ενα παιδι αρχιζει και εχει μνημη μετα τα τρια του χρονια και ολοκληρωνεται πλεον κοντα στα επτα.
Αυτη ειναι ομως η μια πλευρα που αφορα την μνημη, μιλώντας για μνημη την οποια μπορεις να ανακαλεσεις
ανα πασα στιγμη και εκει υπαρχουν τα παιδικα βιωματα μας.

Υπαρχει ενα αλλο κομματι μνημης που δεν σχετιζεται απολυτα με ανακληση αλλα μονο με καταγραφη
η οποια λειτουργει σαν ασυνειδητο και μπορει να λειτουργει αυτονομα.
Ενα παιδι ενος ετους καταγραφει γευσεις, εικονες, αλλα και το ολο θεμα που ζει σε μια βαπτιση.
Σαφως και μπορει καποιος να πει λοιπον,
οτι ενα παιδι μπορει να αναπτυσει φοβια η επιθετικοτητα, (αναλογα την περιπτωση)
οταν βιωνει μια εμπειρια μιας βαφτισης.
Ομως επειδη το παιδι δεν μπορει να κανει ανακληση του συμβαντος στη μνημη του,
αυτη η συμπεριφορα δεν μπορει να αξιολογηθει.

Συνεπως καποια στιγμη θα πρεπει να αναθεωρηθει ολη αυτη η υποθεση του βαφτισματος,
και οι ψυχολογοι να μην το αφηνουν ετσι και συντομα η πολιτεια να παρει καποια μετρα.

Τα σχολια σας.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Markela

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Relaxed
    Relaxed
Απ: η ψυχολογια του παιδιου την ωρα της βαπτισης
« Απάντηση #1 στις: 21 Οκτώβριος 2010, 07:03:57 μμ »
Πολύ μεγάλο δεν ήταν το παιδάκι για να βαφτιστεί συνήθως μικρότερα δεν τα βαφτίζουν τα παιδιά? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Οκτώβριος 2010, 11:20:26 μμ από Markela »

Αποσυνδεδεμένος vorlons

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #2 στις: 21 Οκτώβριος 2010, 08:46:26 μμ »
καταρχήν τι θες να απαντήσουμε? για την θεολογική πλευρά του θέματος? τη κοινωνική ? παραμετροποίησε το σε παρακαλω. Μόνο τη ψυχολογική? Αν κρίνω απο το βίντεο το βρέφος ο παπας το έστειλε αδιάβαστο. Μόνο που δεν το πνιξε.

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
  • Mood: Mischievous
    Mischievous
  • Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ
« Απάντηση #3 στις: 21 Οκτώβριος 2010, 08:48:49 μμ »
τι εννοεις ακριβως?
να αλλαξει η διαδικασια της βαφτισης η να καταργηθει η βαφτιση?
ΓΙΝΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ :)

Συνδεδεμένος jimb

• Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #4 στις: 21 Οκτώβριος 2010, 09:07:36 μμ »
εγω σχολιασα μονο οτι αφορα την ψυχολογια ενος βρεφους και τιποτα αλλο.
Εκεινο που θελω να αναδειξω ειναι οτι μια βαφτιση ετσι οπως γινεται επηρεαζει (οχι παντα το ιδιο φυσικα)
ενα βρεφος στο πως θα αναπτυχθει η ολη του χαρακτηροδομη.

Βεβαια το ιδιο μπορει να συμβει,
αν παρουμε ενα μωρο και παμε να μαθει μπανιο ατσαλα σε κρυα νερα.
Μην το μπερδευουμε επειδη εχει να κανειμε την θρησκεια.
Ενα παιδι δεν ειναι αθεο η ενθεο απο τα γενοφασκια του.
Ομως η ολη εμπειρια, σαφως και καταγραφεται μεσα του και ανακαλειται
οχι βεβαια μεσω μνημης, αλλα μεσω αλλων λειτουργιων.

Και αν το θελετε θεολογικα,
ο χριστος βαφτιστηκε, 30+ χρονων,
δεν καταλαβα, πως τροποποιηθηκε αυτο και πηγαμε στο 1 με 2 ετων........

ε?
 ??? ??? ???
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #5 στις: 21 Οκτώβριος 2010, 09:33:28 μμ »

δηλαδη  να ναι τα παιδια αθεα μεχρι να αποφασισουν να βαπτιστουν μονα τους? ??? :)
η να αποφασιζουν αυτα σε τι θα πιστευουν οταν εχουν πια συνειδηση"?
ετσι και αλλιως ολοι μας εχουμε το δικαιωμα αλλαγης θρησκειας η ακομη καιτο  να μη πιστευουμε καθολου

Συνδεδεμένος jimb

• Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #6 στις: 21 Οκτώβριος 2010, 10:06:15 μμ »

δηλαδη  να ναι τα παιδια αθεα μεχρι να αποφασισουν να βαπτιστουν μονα τους? ??? :)
η να αποφασιζουν αυτα σε τι θα πιστευουν οταν εχουν πια συνειδηση"?

ετσι και αλλιως ολοι μας εχουμε το δικαιωμα αλλαγης θρησκειας η ακομη καιτο  να μη πιστευουμε καθολου

για το πρωτο,
σωστα..... αν εισαι σε ηλικια πχ 18 ετων κανεις οτι θες και η αποφαση ειναι δικη σου 100%.
Το να αποφασιζεις εσυ για καποιον χωρις την θεληση του, ειναι τουλαχιστον φασιστικο.

για το δευτερο,
δικαιωμα αλλαγης θρησκειας εχεις, (μονο για τις αναγνωρισμενες ομως που ειναι 3 ολες και ολες)
το να μην πιστευεις ομως πουθενα δεν προβλεπεται απο την ελληνικη νομοθεσια,
εφοσον βεβαια περασεις την πορτα και γραφτεις στα θρησκευτικα κιταπια.

panikoula

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: 21 Οκτώβριος 2010, 10:09:03 μμ »
αφορμη για αυτο το αρθρακι, ηταν οτι εψαξα εντατικα στο ιντερνετ και δεν βρηκα κατι.
Εψαξα για αποψεις παιδοψυχολογων σε σχεση με το θεμα, και παλι τιποτα.
Και αναρωτηθηκα μα ειναι δυνατον?

Και ομως ειναι!
Μπηκαμε στην νεα χιλιετηριδα αλλα ειναι προφανες οτι δεν εχει απασχολησει σοβαρα καποιον ειδικο το θεμα
(η δεν βρηκα εγω, και ελπιζω να κανω λαθος)
Οι ειδικοι θα αποφανθουν οτι δεν συντρεχει λογος για να προχωρησουν σε τετοιες αναλυσεις η το να γραψουν καποιο βιβλιο.
Εδω ακριβως εχω τις ενστανσεις μου.
Και θα πω το εξης απλο:
Οι βαφτισεις παιδιων της ηλικιας απο 1 εως και 3 χρονων γινονται κατω απο ασχημες συνθηκες για το παιδι.
Σχεδον παντα θα θυμομαστε ολοι (και αν δεν θυμομαστε στο youtube μπορει να δει κανεις απειρες)
την βαφτιση με μπολικο κλαμα και το μικρο παιδι μετα απο αυτο το σοκ, να θελει ωρα για να συνελθει.

Προσπαθησα να βρω μια ας πουμε ακραια περιπτωση βαφτισης και τα καταφερα.

Crazy Pastor! -Τρελός παπάς το βάφτισε το παιδί!

εδω λοιπον οι παιδοψυχολογοι θελουν να μας πουν,
οτι αυτο το παιδι, δεν θα εχει ψυχολογικα προβληματα στη ζωη του?

Ας σκεφτουμε τι συμβαινει σε ενα παιδι τετοιας ηλικιας,
το οποιο δεν εχει καν διαμορφωσει την ικανοτητα να αποκτησει αυτοπεποιθηση για την ζωη του,
και το περιβαλλον του κρινεται ανα πασα ωρα και στιγμη ανασφαλες.

• ερχεται σε επαφη για πρωτη φορα με παρα πολυ κοσμο
  • ο γενειοφορος μαυροφορεμενος κυριος που δεν τον εχει ξαναδει και τον αποσπα απο την ηρεμια της μητερας δεν ειναι και οτι καλυτερο. Συνηθως ειναι η ωρα που αρχιζει να κλαιει
  • Και τελος το μαρτυριο της καταβυθισης στην κολυμπηθρα

Φυσικα σημερα αν ρωτηθει κανεις, θυμασαι ενοχλητικα την βαφτιση σου?
οι απαντησεις ειναι αρνητικες, γιατι η μνημη ενος παιδιου δεν εχει αρχισει να λειτουργει η μνημη
και αυτο γιατι ειναι γνωστο οτι η μνημη συνδεεται με την αντιληψη.
Ετσι ενα παιδι αρχιζει και εχει μνημη μετα τα τρια του χρονια και ολοκληρωνεται πλεον κοντα στα επτα.
Αυτη ειναι ομως η μια πλευρα που αφορα την μνημη, μιλώντας για μνημη την οποια μπορεις να ανακαλεσεις
ανα πασα στιγμη και εκει υπαρχουν τα παιδικα βιωματα μας.

Υπαρχει ενα αλλο κομματι μνημης που δεν σχετιζεται απολυτα με ανακληση αλλα μονο με καταγραφη
η οποια λειτουργει σαν ασυνειδητο και μπορει να λειτουργει αυτονομα.
Ενα παιδι ενος ετους καταγραφει γευσεις, εικονες, αλλα και το ολο θεμα που ζει σε μια βαπτιση.
Σαφως και μπορει καποιος να πει λοιπον,
οτι ενα παιδι μπορει να αναπτυσει φοβια η επιθετικοτητα, (αναλογα την περιπτωση)
οταν βιωνει μια εμπειρια μιας βαφτισης.
Ομως επειδη το παιδι δεν μπορει να κανει ανακληση του συμβαντος στη μνημη του,
αυτη η συμπεριφορα δεν μπορει να αξιολογηθει.

Συνεπως καποια στιγμη θα πρεπει να αναθεωρηθει ολη αυτη η υποθεση του βαφτισματος,
και οι ψυχολογοι να μην το αφηνουν ετσι και συντομα η πολιτεια να παρει καποια μετρα.

Τα σχολια σας.

εγω εχω αναρωτηθεί ειδη και ειμαι κατα της βάφτισης.ουτε καν τα ρωτησαμε αν θελουν να βαφτιστούν.
και τον μαυροφορεμένο παπα τον βλεπουν σαν τον χαροντα λολ.
να δουμε ποτε θα καταργηθούν ολα αυτα και για ποσο θα τρωμε στην μαπα αυτους τους χοντρούς ανθρωπους με τα μαυρα!!

Συνδεδεμένος jimb

• Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #8 στις: 21 Οκτώβριος 2010, 10:28:11 μμ »
το θεμα με απασχολει και γενικα αλλα και ειδικα,
δηλαδη τι θα εκανα εγω με το δικο μου παιδι,
αλλιως μπορουμε να λεμε πολλα, αλλα οταν ερθει
η ωρα της κρισης να λεμε αλλα και αλλα....

Αποσυνδεδεμένος Soul Rebel

• Αναρχική & Ονειροπόλα
  • Moderator
  • Πλήρες μέλος
  • Σημασία έχει να παραμένεις άνθρωπος, όχι ζωντανός.
« Απάντηση #9 στις: 21 Οκτώβριος 2010, 11:18:28 μμ »
Δεν είχα ποτέ προβληματιστεί με το συγκεκριμένο θέμα, θεωρούσα πως συνήθως τα παιδιά σπάνια θυμούνται την βάφτιση τους, ειδικά όταν γίνεται σε μικρή ηλικία. Προσωπικά βαφτίστηκα αρκετά μικρή, μερικών μηνών, αλλά η βάφτιση είναι εντελώς διαφορετική για τους καθολικούς. Μια άλλη φίλη μου βαφτίστηκε στα 7 της και έχει μνήμες από αυτήν. Φυσικά την θυμάται και γελάσει για τους λόγους της.

Το παραπάνω βίντεο είναι τραγικό, με σόκαρε  και με θύμωσε μπορώ να πω εξαιτίας των άκομψων τρόπων του παπά. Έχω παρακολουθήσει ορισμένες βαφτίσεις με πιο πρόσφατη του ανιψιού μου, ευτυχώς δεν είχε τέτοια κατάληξη. Αλλά σίγουρα δεν είναι και το πιο ευχάριστο θέαμα για το ίδιο το παιδί. Να περιτριγυρίζεται από δεκάδες ξένα πρόσωπα, να ακούγεται όλη αυτή η φασαρία, να περνά από χέρια σε χέρια και να καταλήγει σε κάποιον που τελικά τον ρίχνει μέσα στην κολυμπήθρα με το νερό (άλλοτε κρύο, άλλοτε ζεστό)  όχι για μια αλλά για τρεις φόρες.

Δεν μπορώ να μιλήσω για την ψυχολογία του βρέφους, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποδείξουμε αν το επηρεάζει ή όχι μετέπειτα, σίγουρα όμως την στιγμή που πραγματοποιείται, του προκαλεί έντονες στρεσογόνες καταστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος vorlons

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #10 στις: 22 Οκτώβριος 2010, 02:01:35 μμ »
Δεν είμαι άτομο της Εκλησσίας. Ανήκω στο 97% του πληθυσμού που ανήκει στο ορθόδοξο δόγμα. Το θέμα Βάπτιση συκώνει πολύ συζήτηση όχι τόσο για τη καθεαυτό πράξη. Συμφωνώ ότι ο παπάς στο βίντεο σχεδόν το έπνιξε το παιδί. Είμαι υπέρ της βάπτισης σε μικρή ηλικία και εξηγούμαι.
1ον. Είναι δικαίωμα για το άτομο, γιατί το βρέφος είναι άτομο, να ανήκει σε κάποια ομάδα.
2ον σε άμεση συνέπεια του 1ου. Είναι υποχρέωση του γονιού να εντάξει το βρέφος σε κάποια ομαδα.
3ον. Μέσα από τη θρησκεία το άτομο αποκτά κάποιες αρχές. Τι οποιεσδήποτε αρχές αντιπροσωπεύει η κάθε θρησκεία.
4ον. Από τη στιγμή που το άτομο ενηλικιωνεται έχει το δικαίωμα να επιλέξει το αν θα είναι άθεο, να παρεμείνει στη θρησκεία που το εντάξαν οι γονεις του, να αλλάξει θρήσκευμα.
Τωρα. Το θρησκευτικό θέμα. Η ενοιολογική ένοια του όρου Βάπτιση. Πως καθιερώθηκε.  Όλοι μας ξέορυμε ότι ο Χριστός πήγε στον Ιωάννη Βαπτιστή και βαπτίστικε. όσοι θέλουν ας πάνε στο ευαγγέλιο να το διαβάσουν. Που χρησιμευει η Βάπτιση?
Καταρχήν, γιατί το έχω ψάξει λίγο εξ αφορμής της παρούσης συζήτησης, η ονοματοδοσία δίνεται στο άτομο την  8η μέρα απο τη γέννα. Η Βάπτιση έχει την έννοια του ξεπλύματος απο το πρωπατορικο αμάρτημα. Πέρα από αυτό συμβολίζει την είσοδο του ατόμου στους κόλπους της Εκλησσίας, σε έναν πνευματικό κόσμο και αγώνα όπου το άτομο προσπαθεί να γίνει καλύτερο στη νόηση και στη ψυχή.
Αυτό ήταν και είναι το σκεπτικό της Βάπτισης. Το να μη βαπτίσεις το παιδί σου δεν ειναι δικαίωμα σου. Είναι υποχρεωση σου να βαπτίσεις το παιδί σου για να μπει σ'αυτο το κόσμο. Είσαι υποχρεωμένος να δώσεις στο παιδί τα πνευματικά εκείνα εφόδια που προσφέρει η οποιαδήποτε θρησκεία και στη συγκεκριμένη περίπτωση το ορθόδοξο δόγμα.
Το αν θα τα απορίψει μετά είναι δικαίωμα του μετά ή όχι. Εσύ του χεις δώσει τα εφόδια.
Συμφωνώ στο ότι οι άνθρωποι της Εκκλησίας δεν είναι όλοι  σωστοί. Έχουν κάνει το λειτούργημα επάγγελμα. Ναι υπάρχουν παντού τέτοιοι άνθρωποι. Σ'ολες τις δουλειές, σ'ολα τα λειτουργήματα. Δεν πρέπει να στεκόμαστε σ'αυτούς. Ο Χριστός ήθελε να περάσει ταεξής μήνηματα. Ότι όλοι είμαστε ίσοι και ότι τα πάντα ειναι θεμα πιστης. Δεν εχει σημασία αν είσαι ιεροδουλος ή αν είσαι παρθένα. Κλεφτης ή τίμιος. Σημασία έχει να μετανοήσεις και να πιστέψεις.
Το λεγε και στα θαύματα που έκανε. Δεν σας εσωσα εγώ. Η πίστη σας σας έσωσε. Πιστέψατε στον εαυτο σας και γίνατε καλα. Να σας πω και ένα παράδειγμα. Η Μαρία η Αιγυπτία. Ηταν η μεγαλύτερη πουτ......α της περιοχής. Σεξ με ελεφαντες, γαϊδάρους. Σεξ με 30 και 40 και 50 άντρες συνεχόμεναΣεξ με τον πατέρα, τη μάνα αδερφο και λοιπους συγγενείς . Άθεη μέχρι που δεν πήγαίνε άλλο. Ότι αμαρτία υπάρχει τηην έκανε. Κάποια στιγμή ειδε στην έρημο έναν μοναχό. Ο μοναχός την έκανε να δει τον πραγματικό της εαυτο. Την ηθικη και σωματική καταπτωση της αθεϊας της. Το που μπορείς να πέσεις στο να μην είσαι ενταγμένος σε κάποια θρησκεία. Του να μην έχεις κάποιες αρχές.

Συνδεδεμένος jimb

• Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #11 στις: 22 Οκτώβριος 2010, 02:39:37 μμ »
vorlons

εγω ειμαι αθεος,
αλλα δεν βλεπω καποιο λογο να ανοιξουμε μια τετοια συζητηση, περισσοτερο δε γιατι η διαφωνιας μας θα ηταν πολυ κλασσικη.

Ασχετως αν πιστευεις η οχι,
και περα απο το αν η βαπτιση λειτουργει για ξεπλυμα του προπατορικου αμαρτηματος,
(αν και εχω τυπικες ενστανσεις για το αν πρακτικα, μπορει ενα μωρο να εχει αμαρτιες, δεν δεχομαι την κληρονομια της ευας....)
η διαδικασια του βαπτισματος γινεται με ενα βιαιο τροπο για την ψυχολογια ενος ανθρωπου που διανυει τους πρωτους (ανασφαλεις) μηνες της ζωης του.

Ειναι γνωστο επισης,
οτι οι πρωτοι μηνες ενος βρεφους ειναι καθοριστικοι στην υπολοιπη αναπτυξη της ζωης του.
Λεω λοιπον οτι χρειαζεται αρκετα προσοχη το τι συμβαινει σε μια τετοια ηλικια.

Ισως θα υπηρχαν αλλοι τροποι για να μην υπαρχει ολη αυτη η βαρβαροτητα.
Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος σε οτι λεω,
αλλα πχ ειτε να βαφτιζεσαι πιο μεγαλος, οταν εχεις μεγαλωσει καπως (πχ 5-6 χρονων)
η την βαφτιση να την κανεις σπιτι σου η δεν ξερω με ποιο αλλο τροπο.

Για να καταληξω,
αν ο ισχυρισμος μου ισχυει οτι η διαδικασια της βαφτισης κλονιζει την ψυχολογια ενος βρεφους,
δεν ξερω αν ειναι προτιμοτερο να βαφτιζουμε για να ειμαστε ενταξει στα της θρησκειας η στο να ειμαστε ενταξει οσον
αφορα την ψυχικη υγεια του παιδιου μας?

Βεβαια το οτι οι ομιλουντες εχουμε (σχεδον) ολοι βαφτιστει και δεν παθαμε κατι δεν ισχυει.
Ολο και κατι κουβαλαμε και αυτο το γνωριζουμε.
Αρα λοιπον μηπως θα πρεπει να βελτιωσουμε οσο γινεται καλυτερα την ψυχικη υγεια των ανθρωπων
και ταυτοχρονα βεβαια να ακολουθει οποιος θελει τις επιταγες της θρησκειας του,
αν και αυτο ειναι παλι απο αλλη μερια αμφιλεγομενο.
Ας μην παμε σε αλλες αποψεις θρησκειων οπως η κλειτοριδεκτομή.

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #12 στις: 22 Οκτώβριος 2010, 02:45:21 μμ »
δεν πιστευω με τιποτα οτι κουβαλαμε ψυχολογικα επειδη μας ριξανε μεσα σε μια κολυμπηθρα
οκ το βιντεο με τη βαπτιση ειναι ακραιο αλλα δεν βαπτιζονται ολα τα μωρα ετσι.
και ναι μπορει να υπαρχουν ακομη εστω και ελαχιστοι ευσυνειδητοι ιερεις
μη τα ισοπεδωνουμε ολα

Συνδεδεμένος jimb

• Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #13 στις: 22 Οκτώβριος 2010, 02:53:01 μμ »
δεν πιστευω με τιποτα οτι κουβαλαμε ψυχολογικα επειδη μας ριξανε μεσα σε μια κολυμπηθρα

πως το λες αυτο οταν η διαδικασια της βαπτισης ειναι μια βιαιη σκηνη?

οταν ενα μωρο κλαιει και σπαραζει,
σημαινει οτι κανει παρτυ?

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #14 στις: 22 Οκτώβριος 2010, 02:59:24 μμ »

πως το λες αυτο οταν η διαδικασια της βαπτισης ειναι μια βιαιη σκηνη?

οταν ενα μωρο κλαιει και σπαραζει,
σημαινει οτι κανει παρτυ?

δεν κλαινε ολα τα μωρα στα βαφτισια και επισης τα μωρα γενικα κλαινε με καθε εξωτερικη  αλλαγη που αντιμετωπιζουν.προσωπικα δεν θεωρω τη βαφτιση ενα βιαιο γεγονος που προκαλει σοκ στο μωρο,και δεν μιλαω για το συγκεκριμενο βιντεο,το συγκεκριμενο ναι ειναι ακραιο και βιαιο ,δε θα αφηνα κανεναν παπα να φερθει ετσι στο μωρο μου,αλλα ειναι ενα μεμονωμενο περιστατικο και καλυτερα να μη γενικευουμε,.