Αποστολέας Θέμα: καταστροφικες σχεσεις  (Αναγνώστηκε 2212 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Mischievous
    Mischievous
  • Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ
καταστροφικες σχεσεις
« στις: 20 Οκτώβριος 2010, 11:22:39 πμ »
Καποιοι απο εμας εχουμε περασει μια καταστροφικη σχεση,αν οχι εμεις σιγουρα καποιος γνωστος μας και φιλος μας.Εννοω μια ερωτικη σχεση που ενω ξεκινα με τις καλυτερες προυποθεσεις,με ερωτα,παθος,αγαπη,σεβασμο,δεσιμο,επικοινωνια,στο τελος καταληγει ενας διαρκης πολεμος ανταγωνισμου και αλληλοκαταστροφης. Αυτες οι σχεσεις ξεκινουν με τους καλυτερους οιωνους,περιμενουμε τα καλυτερα και ομως βγαινουμε απο αυτες ηττημενοι,αδειοι και ψυχολογικα ρακοι.Καπου στην πορεια  ερχεται παντα η ζηλεια,ο διαρκης ελεγχος,η καταπιεση,ο εγωισμος.Γινομαστε αυτοκαταστροφικοι σε ενα διαρκη και ανεξελεγκτο αγωνα καταστροφης του ενος προς τους αλλου και ολα αυτα συγκεκαλυμμενα κατω απο το μανδυα της αγαπης και τουςενδιαφεροντος οπου ολες οι ολεθριες συμπεριφορες οφειλονται παντα στον αλλον και οχι στην ελειματικοτητα και ανισσοροπια του εαυτου μας.

Κανεις ομως απο τους δυο δεν εχει τη δυναμη συνηθως να ληξει μια τετοια σχεση,συνεχιζουμε πληγωνοντας ο ενας τον αλλο,ενω ξερουμε οτι οδηγουμαστε με μαθητικη ακριβεια σε ενα πολυ ασχημο μονοπατι γιατι το τελος και το λυσιμο της σχεσης γινεται παντα με τον πιο επωδυνο τροπο.Ειναι αραγε και σχεσεις εξαρτησης αυτες?

Τι λαθη κανουμε οι ανθρωποι και ενω ολα αρχιζουν ροδινα καταληγουν πολλες φορες ετσι?Τι γινεται στην πορεια?Γιατι κανεις ποτε δεν ξεκινησε μια τετοια σχεση ξερωντας οτι θα εξελιχθει ετσι.Ειναι ο ερωτας που μας τυφλωνει,ειναι ο ιδιος μας εγωισμος να κρατησουμε κατι που εχει ηδη τελειωσει,ειναι ο φοβος να μη μεινουμε μονοι,ειναι η συνηθεια?Τι ειναι αυτο που μας κραταει αγκυλωμενους σε τετοιες σχεσεις  και θελουμε να τις σωσουμε με καθε θυσια ,ενω εχουμε ηδη χασει τα πιο βασικα στοιχεια αναμεσα μας?το ερωτα,την αγαπη,τον σεβασμο και εκτιμηση προς τον αλλο...
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Οκτώβριος 2010, 12:15:03 μμ από chloe »
ΓΙΝΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ :)

Αποσυνδεδεμένος vorlons

• Απλό μέλος
  • **
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καταστροφικες σχεσεις
« Απάντηση #1 στις: 20 Οκτώβριος 2010, 12:06:11 μμ »
Η δικια μου γνώμη είναι ότι όταν αγαπάς κάποιον τον αγαπάς για αυτο που είναι. Με όλα τα προετερήματα και τα ελλατώματα του. όταν προσπαθείς να επιβληθείς πάνω του τότε χάνεται η μαγεία σε μια σχέση. Πάει να χει νόημα η λέξη, αγαπη

Αποσυνδεδεμένος wow

• Πλήρες μέλος
  • Mood: Relaxed
    Relaxed
  • Dungeons are hard!
« Απάντηση #2 στις: 20 Οκτώβριος 2010, 12:43:01 μμ »
αυτές οι σχέσεις πάντοτε χτίζονται στο ψέμα και αληθινή επικοινωνία δεν υπάρχει σε τέτοιες σχέσεις ούτε και γίνεται προσπάθεια για να υπάρξει
συνήθως οι σχέσεις αυτές λειτουργούν βαμπιρικά, με τον ένα να προσπαθεί να επικοινωνήσει και να κρατήσει την αγάπη στη σχέση και τον άλλο να εκμεταλλεύεται όσα του προσφέρει αυτή η αγάπη χωρίς να δίνει πίσω, να παίρνει δύναμη και να την προσφέρει αλλού, στους δικούς του στόχους και εγωιστικά κίνητρα (π.χ. σε φροντίζει η γυναίκα σου στο σπίτι αλλά εσύ προτιμάς να βγαίνεις  με τους φίλους σου και να την πέφτετε σε γκομενίτσες ή να πηγαίνετε σε πουτάνες, κάτι πολύ συνηθισμένο για έλληνες μεσήλικες και παντρεμένους).
ο λόγος που μπορεί να εμμένουμε εκεί, είναι ότι έχουμε καβατζωθεί. ο άλλος είναι τα κοινά που έχουμε χτίσει (π.χ. παιδιά). τέλος, μπορεί να το λέει η καρδιά μας.
η πραγματική αιτία όμως είναι ότι η σχέση ή ο άνθρωπος αντιστοιχεί σε πρότυπα από το περιβάλλον που ανατραφήκαμε τα οποία κουβαλάμε ασυνείδητα και συνήθως, αυτό είναι κάτι που δε μπορούμε να αλλάξουμε, γι' αυτό και τέτοιου τύπου σχέσεις, ακόμα και αν βρούμε τη δύναμη να χωρίσουμε από μία και να βελτιωσουμε τη συμπεριφορά μας σε επόμενη, θα παρατηρήσουμε ότι δε μπορούμε να ξεφύγουμε. τις επαναλαμβάνουμε ξανά και ξανά.

εν κατακλείδι, προσέχτε πώς κάνετε παιδιά και πώς τα μεγαλώνετε, γιατί όλες αυτές οι τάσεις και συμπεριφορές χτίζονται στην παιδική ηλικία. μετά είναι αργά και πρέπει είτε να αποδεχτείτε τον όποιο ρόλο σας προσφέρετε μέσα από μια σχέση (διότι η κόντρα ξεκινά όταν ένας από τους δύο δεν δέχεται το ρόλο στον οποίο ο άλλος τον καθηλώνει) είτε να μην συσχετίζεστε καθόλου.
*does consciousness rings a bell or does she honks a horn?

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #3 στις: 21 Νοέμβριος 2012, 09:59:55 μμ »
ΕΓΩ ΕΓΡΑΦΑ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΑ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2010?
ΒΡΕ ΒΡΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΛΟΓΟ Μ
Μ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΞΕΝΟΣ ΑΥΤΟΣ Π ΤΑ ΕΓΡΑΨΕ

Αποσυνδεδεμένος jimb

• Ανώτατο μέλος
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
« Απάντηση #4 στις: 21 Νοέμβριος 2012, 10:02:17 μμ »
ειδες? πρεπει να πηγαινουμε μπροστα οχι πισω....  :/c
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #5 στις: 21 Νοέμβριος 2012, 10:05:39 μμ »
ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΜΑΝΤΗΣ
ΜΑΝΤΕΨΑ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΧΑ ΣΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΘΟΥΣΑΝΕ
ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΗΚΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ,ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΣ ΓΕΝΙΚΑΚΑΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ ΝΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΟΝΤΑΙ

Αποσυνδεδεμένος jimb

• Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #6 στις: 21 Νοέμβριος 2012, 11:08:03 μμ »
οι καταστροφικες σχεσεις προερχονται απο καταστροφικες επαφες με τους γονεις μας κατα κυριο λογο τουλαχιστον.
Ενας αντρας επιθυμει να βρει μια γυναικα η οποια θα τηρει τα προτυπα της μητερας του για παραδειγμα να ασχολειται αποκλειστικα μαζι του οπως ασχολιοταν η μητερα του.
Στην πραξη βεβαια αυτο δεν το βρισκει οποτε εκει αρχιζει η σχεση να γινεται καταστροφικη.

Ο ερωτας απο μια πλευρα ειναι βολικος μονο για τα μπουζικοτραγουδα,
ενω στη καθημερινη ζωη του ανθρωπου αναλογα την συγκυρια μπορει να λειτουργησει καταστροφικα και να γινει ψυχοπαθολογικη κατασταση με την εννοια οτι αρχιζεις και εχεις εξαρτηση απο ενα προσωπο.
Παντα οι εξαρτησεις αφαιρουν κομματια της προσωπικοτητας μας, τα οποια οταν χαθουν νιωθουμε κενοι και τοτε ψαχνουμε να δουμε πως θα αναπληρωθει αυτο το κενο.

Το πιο κλασσικο παραδειγμα το οποιο ειτε το εχουμε κανει εμεις οι ιδιοι, ειτε το ζησαμε απο γνωστους - φιλους, ειναι να λεμε οτι για τον ταδε ειναι το αλλο μου μισο, ενω οταν οι προσδοκιες εξανεμιστουν, τοτε οχι μονο δεν υπαρχει αλλο μισο, αλλα προσπαθουμε να το καταστρεψουμε.

Οι καταστροφικες σχεσεις, προκυπτουν γιατι εμεις οι ιδιοι ειμαστε καταστροφικοι, ανεπαρκεις με τον εαυτο μας και σαφως σε καποιο βαθμο κακοποιημενοι στην αρχη της ζωης μας.
Παρολα τα ενδιαφεροντα και πιασαρικα τσιτατα που κυκλοφορουν, οι σχεσεις θελουν καλη συνεργασια απο τους ανθρωπους για να μπορεσουν να δουλεψουν.
Ο ερωτας ειναι απλα και μονο η κινητηρια δυναμη για ολα αυτα, σε καμια περιπτωση ομως δεν μπορει να πεις οτι αρκει και θα μπουν ολα στον αυτοματο, οπως αρκετος κοσμος νομιζει.
Και αυτο γιατι, ανοιγοντας μια νεα πορεια στη ζωη μας, μαζι με ενα ανθρωπο, στη ουσια υπογραφουμε ενα νεο "συμβολαιο" μαζι με ενα αλλο ανθρωπο.
Συμφωνουμε να μην ειμαστε ο εαυτος μας, αλλα να παραχωρησουμε κομματια μας χαρην της συντροφικοτητας, η της οποιας ευχαριστησης μας δινει η παρουσια ενος προσωπου στη ζωη μας.
Αυτο το συμβολαιο για να μπορεσει να υπαρξει, πρεπει να γνωριζουν ολοι τι εχουν να περιμενουν και το κυριοτερο πρεπει να εχουν διαθεση να γνωρισουν ποιον ακριβως εχουν απεναντι τους.
Σαφως ολοι εχουν να παλαιψουν χιμαιρες, στερεοτυπα, φοβιες και ανασφαλειες.
Δεν μπορει να γινει ομως αλλιως: ειμαστε ενα μειγμα κακων και καλων συμπεριφορων και θα πρεπει ολα να ζυγιστουν και να χωνευτουν καταλληλα μεσα μας.
Οσο καλοι διαδιδουμε οτι ειμαστε, αλλο τοσο υπαρχει μια αρκετα καλα κρυμμενη κακη μας συμπεριφορα.
Η καταστροφικη σχεση θα κοιταξει να κρατησει καλα κρυμμενη και να την πεταξει στα μουτρα του συντροφου του οταν ο ιδιος κρινει οτι αισθανεται ασφαλης για κατι τετοιο.

Σαφως και δεν ειναι δικαιο, αλλα τι ακριβως ειναι δικαιο στο κοσμο που ζουμε?
Χωρις να υπαρχει απαντηση, το πιο πιθανο ειναι, οτι ο ανθρωπος ειναι καταδικασμενος να προχωραει μαζι με την εγκλωβισμενη συμπεριφορα του μεχρι να βρει εκεινο το σημειο το οποιο του δινει την ασφαλεια που αναζηταει, οπως του την εδωσαν οι γονεις του χωρις να περιμενουν κατι σαν ανταλλαγμα.
Οι καταστροφικες σχεσεις γινονται τετοιες, γιατι οι προβολες και οι συνδεσεις που κανουμε μεταξυ του γονεα που ειχαμε σαν προτυπο, τις μεταφερουμε στον συντροφο μας.

Θα πω ομως, οτι ενα συνδρομο καταστροφικων σχεσεων, σημαινει στο τελος,
μια κατεστραμμενη ζωη, για αυτο το κερδος του καθε ενα απο εμας, ειναι κοιταξει καταματα τον εαυτο του και να βαλει ενα κρυσταλλινο στοπ, τουλαχιστον αυτο μπορει να του ανοιξει δρομους για την απελευθερωση του.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #7 στις: 21 Νοέμβριος 2012, 11:13:07 μμ »
πως να κοιταξεις καταματα εναν εαυτο αγριμι?σε φοβιζει σου βγαζει δοντια κρυβεται και επιτιθεται..αρα και εσυ τον αποφευγεις..πως αποδεχεται ο ανθρωπος το θηριο που κρυβει μεσα του?αν κρυβει..εγω πιστευω οτι ολοι κρυβουμε λιγοι τον κοιταμε καταματα..αυτα..στο προηγουμενο κειμενο σου δεν εχω να πω κατι ..συμφωνω και στην τελεια .

Αποσυνδεδεμένος jimb

• Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #8 στις: 21 Νοέμβριος 2012, 11:18:33 μμ »
χμμμ ειχα εμπνευση σημερις και ορεξη για να γραψω  :-W  :-ty

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #9 στις: 21 Νοέμβριος 2012, 11:24:50 μμ »
μη σου πω οτι το κειμενο σου ηταν λυτρωτικο..εχω μια ταση να αυτοκατηγορουμαι και να αυτοτιμωρουμαι να παιρνω και ευθυνες που δεν μου αναλογουνε στη ζωη ,.το κειμενο αυτο με εκανε να δω οτι ναι μεν και εγω φταιω αλλα οχι μονο,..δεν ειναι θεμα δικαιοσυνης νιωθει ο ανθρωπος πιο καλα οταν δει μονο τις δικιες του μαλακιες στη ζωη ..και δεν περνεις στον ωμο του και των αλλων
να σαι καλα

Αποσυνδεδεμένος jimb

• Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #10 στις: 21 Νοέμβριος 2012, 11:35:40 μμ »
καταλαβαινω πως σκεφτεσαι,
αλλα το να πεις οτι δεν φταιω μονο εγω, δεν αλλαζει και πολλα πραγματα ε?
Ας φταιει οποιος θελεις,
ισως και εσυ να μην φταις καθολου.
Το ζητουμενο ειναι να κανουμε την ζωη μας λειτουργικη και να γινει απολαυση....

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #11 στις: 21 Νοέμβριος 2012, 11:44:46 μμ »
NAI ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ
ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΩ
ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΙΣΩΣ ΛΕΩ ΝΑ ΑΞΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΔΩΡΟ
ΝΑ ΜΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΩ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ
ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΔΥΝΑΜΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΩ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ

Αποσυνδεδεμένος OnlyHappy

• Ανώτερο μέλος
  • Mood: Silly
    Silly
  • Μόνιμος τρόφιμος..
« Απάντηση #12 στις: 22 Νοέμβριος 2012, 12:22:46 μμ »
Δεν σε έχω για αδύναμη, μπερδεμένη ίσως αδύναμη με τπτ..... :||
Είμαι καλά!!!!

Αποσυνδεδεμένος maria1982

• Πλήρες μέλος
  • Mood: Calm
    Calm
« Απάντηση #13 στις: 22 Νοέμβριος 2012, 03:18:50 μμ »
τελικά η αυτοεκτίμηση κολλάει παντού!!! από εκεί πρέπει να ξεκινάμε!! όλοι έχουμε την αξία μας και μάλλον θα νιώθουμε καλά όταν αποφασίσουμε να ταυτίσουμε την εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας με την εικόνα που θα θέλαμε να έχουμε για τον εαυτό μας.
F: False
E: Emotions
A: Appearing
R: Right

Αποσυνδεδεμένος OnlyHappy

• Ανώτερο μέλος
  • Mood: Silly
    Silly
  • Μόνιμος τρόφιμος..
« Απάντηση #14 στις: 22 Νοέμβριος 2012, 06:01:07 μμ »
τελικά η αυτοεκτίμηση κολλάει παντού!!! από εκεί πρέπει να ξεκινάμε!! όλοι έχουμε την αξία μας και μάλλον θα νιώθουμε καλά όταν αποφασίσουμε να ταυτίσουμε την εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας με την εικόνα που θα θέλαμε να έχουμε για τον εαυτό μας.

Από εκεί ξεκινάνε όλα......πόσο αγαπάμε τον εαυτό μας τελικά?
Από γεννησιμιού πολύ....απλά στο δρόμο μας πείσανε ότι είμαστε εγωιστές και θα πρεπει να κοιτάμε τους άλλους πρώτα.
Και καμιά φορά χωρίς να το καταλαβαίνουμε μπλεκόμαστε σε σχέσεις κακές επειδή δεν θεωρούμε ότι αξίζουμε κάτι καλύτερο ή επειδή θεωρούμε ότι πρέπει να αποδείξουμε ότι αξίζουμε και να αλλάξουμε την συμπεριφορά του άλλου απέναντί μας.
Αυτό βέβαια όχι και τόσο συνειδητά.....
Είμαι καλά!!!!