Αποστολέας Θέμα: Πιστέυετε στο θεο?  (Αναγνώστηκε 25873 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Απ: Πιστέυετε στο θεο?
« Απάντηση #30 στις: 12 Απρίλιος 2012, 04:40:19 μμ »
το σωσες.... ::)

σωσμενος ημουν  :-a

(click to show/hide)
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Worried
    Worried
« Απάντηση #31 στις: 12 Απρίλιος 2012, 04:59:31 μμ »
Να σου πω κάτι μας λές ότι δεν υπάρχει ο Θεός γιατί δεν τον βλέπεις έτσι δεν είναι  Τζιμ?

Ο εγκεφαλός σου αφού δεν τον βλέπουμε άρα δεν υπάρχει!   :D

Στο βιβλίο του  «Το έξυπνο σύμπαν» ο Hoyle λέει : «Καθώς οι βιοχημικοί ανακαλύπτουν όλο και περισσότερα για τη θαυμαστή πολυπλοκότητα της ζωής, είναι προφανές ότι οι πιθανότητες δημιουργίας της ζωής από τύχη είναι τόσο μηδαμινές που αυτομάτως αποκλείονται. Η ζωή δεν μπορεί να δημιουργήθηκε από τύχη».

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #32 στις: 12 Απρίλιος 2012, 05:38:57 μμ »
Να σου πω κάτι μας λές ότι δεν υπάρχει ο Θεός γιατί δεν τον βλέπεις έτσι δεν είναι  Τζιμ?

Ο εγκεφαλός σου αφού δεν τον βλέπουμε άρα δεν υπάρχει!   :D

Στο βιβλίο του  «Το έξυπνο σύμπαν» ο Hoyle λέει : «Καθώς οι βιοχημικοί ανακαλύπτουν όλο και περισσότερα για τη θαυμαστή πολυπλοκότητα της ζωής, είναι προφανές ότι οι πιθανότητες δημιουργίας της ζωής από τύχη είναι τόσο μηδαμινές που αυτομάτως αποκλείονται. Η ζωή δεν μπορεί να δημιουργήθηκε από τύχη».

οχι βεβαια για αυτο,
αλλα γιατι δεν καθοριζει στην ζωη μου αρνητικα η θετικα τιποτα απολυτως.
Οποτε και να υπαρχει, μπορεις να υποθεσεις οτι ειναι κατι το οποιο δεν με αφορα..... :-be

Δεν εχω ποτε σκεφτει οτι η ζωη δημιουργηθηκε απο τυχη οχι ομως επειδη ενας θεος ειχε μοναξιες ;)
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #33 στις: 12 Απρίλιος 2012, 06:46:07 μμ »
Οποτε και να υπαρχει, μπορεις να υποθεσεις οτι ειναι κατι το οποιο δεν με αφορα..... :-be

Αν δεν σε αφορά τότε πώς λες με τόση σιγουριά ότι  είσαι άθεος για να λες  ότι είσαι άθεος σε αφορά και σε παρααφορά. :/c

Αποσυνδεδεμένος anonymous

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #34 στις: 12 Απρίλιος 2012, 07:45:53 μμ »
το να εξηγησεις με λογικα επιχειρηματα το γιατι πιστευεις στον θεο  καταντα η μεγαλυτερη βλακεια....
ειναι σαν να προσπαθεις να εξηγησεις σε εναν φιλο γιατι ερωτευτηκες την συγκεκριμενη/νο και να λες "απο την πρωτη στιγμη που την/τον ειδα αρχισα να παραγω περισσοτερη σεροτονινη,οι βιοχημικες διεργασιες του εγκεφαλου μου,αυξηθηκαν κατακορυφα....οι ορμονες μου τρελλαθηκαν,αφου να φανταστεις καθε βραδυ πιανω κουβεντα με την τεστοστερονη μου....τωρα πια τις κρυες νυχτες του χειμωνα η επιφυση μου δεν χρειαζεται να εκρινει μελατονινη και να ναρκωνομαι σαν τις αρκουδες....οσο σκεφτομαι να την αγκαλιαζω τα βραδια κ να νοιωθω την υποφυση της να παραγει προλακτινη......ερεθιζομαι! :-i :-* :-k

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #35 στις: 12 Απρίλιος 2012, 11:31:33 μμ »
το να εξηγησεις με λογικα επιχειρηματα το γιατι πιστευεις στον θεο  καταντα η μεγαλυτερη βλακεια....
ειναι σαν να προσπαθεις να εξηγησεις σε εναν φιλο γιατι ερωτευτηκες την συγκεκριμενη/νο και να λες "απο την πρωτη στιγμη που την/τον ειδα αρχισα να παραγω περισσοτερη σεροτονινη,οι βιοχημικες διεργασιες του εγκεφαλου μου,αυξηθηκαν κατακορυφα....οι ορμονες μου τρελλαθηκαν,αφου να φανταστεις καθε βραδυ πιανω κουβεντα με την τεστοστερονη μου....τωρα πια τις κρυες νυχτες του χειμωνα η επιφυση μου δεν χρειαζεται να εκρινει μελατονινη και να ναρκωνομαι σαν τις αρκουδες....οσο σκεφτομαι να την αγκαλιαζω τα βραδια κ να νοιωθω την υποφυση της να παραγει προλακτινη......ερεθιζομαι! :-i :-* :-k

δεν συμφωνώ.... :/c

Αποσυνδεδεμένος Odin

• Πλήρες μέλος
  • Mood: Calm
    Calm
  • me and my monkey
« Απάντηση #36 στις: 13 Απρίλιος 2012, 12:01:59 πμ »

Συγνώμη αλλά η απόψή μου για τους άθεους είναι ότι δεν είναι ιδιαίτερης νοημοσύνης άτομα γιατί πιστεύουν μόνο σε αυτά που βλέπουν και κρίνουν επιφανειακά τα πράγματα!

εδω θα πρεπει να σου πω,οτι σε χωρες με υψηλο μορφωτικο επιπεδο ο αθεισμος πιανει πανω απο 80% και σε χωρες με χαμηλο μορφωτικο επιπεδο η θρησκοληψια ξεπερναει το 90% . με τις υγειες σας

Αποσυνδεδεμένος Odin

• Πλήρες μέλος
  • Mood: Calm
    Calm
  • me and my monkey
« Απάντηση #37 στις: 13 Απρίλιος 2012, 12:06:01 πμ »
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι αθεοι κανουν τα εθιμα των χριστιαννων..και τα κανουν και με το παραπανω ...και τα χριστουγεννα και το πασχα τηρουν πχ τα οικογενειακα τραπεζια,τα γλεντια  κτλπ..δεν ειναι λιγο αντιφατικο?Τι ακριβως γιορταζουν? :-rl

την μασα,τι αλλο?δεν μπορω να καταλαβω τι δεν καταλαβαινεις σε αυτο.εγω δεν νηστευω,ειναι εντελως υποκριτικο ολο αυτο ακομα και αν ειμαι ο πιο πιστος ανθρωπος.εγω πχ σημερα  εφαγα χοιρινα καλαμακια,πριν μερικες μερες εκανα σεξ,θα συνεχιζω να τρωω,να κανω σεξ και οτι αλλο κανω και το Σαββατο βραδυ θα περιμενω να τελειωσει το παραμυθακι περι αναστασης του θεανθρωπου για να φαω μαγειριτσα.πολυ πιθανο να χω τσιμπησει και κανα κοκκινο αυγουλακι μεχρι την ανασταση γιατι θα με χει κοψει  λορδα μεχρι τις 12,δεν φταιω εγω ας αναστενεται νωριτερα.και την Κυριακη θα σουβλισω αρνι στην οικογενειακη γιορτη.so simple

εισαι Χριστιανη γιατι γεννηθηκες σε χωρα με Χριστιανισμο,αν ειχες γεννηθει στην Αλγερια πχ τωρα θα κανες Ραμαζανι η οτι αλλο κανουνε..ειναι τοσο απλα πραγματα,ετυχε και εισαι Χριστιανη..και στην τελικη γιατι πρεπει το δικο μας παραμυθι με τον πατηρ το υιο και το αγιο πνευμα ναναι η πραγματικη θρησκεια και οχι ξερω γω ο Βουδισμος που χει παρα πολλα εκατομυρια πιστους?Γιατι να μην ειναι το Ισλαμ?και σωνει και καλα ο χριστιανισμος?Να μας χειραγωγουν θελουνε με ολα αυτα,θρησκειες,ναρκωτικα,αλκοολ κ.α. να μαστε οι φοβισμενοι ανθρωποι,οι ταπεινοι χριστιανοι του καλου θεουλη,που μολις βαρανε την ενεση στην εικονα και δακρυζει,να τρεχουμε να προσκυνησουμε και να αγοραζουμε τα ακριβα materials της εκκλησιας που γινε το ΘΑΥΜΑ,να ζουμε με τον φοβο του,που κατα τ αλλα μας αγαπαει αλλα εχει και κατι τσουκαλια Να με το συμπαθειο στην κολαση του βελζεβουλη να βραζουνε για μας αν δεν ειμαστε καλοι ανθρωποι..Πολλα μπορω να γραψω και να πω,αλλα δεν συνεχιζω,γιατι ειναι και "Αγιες" μερες και θα χαλασω το πανιγυρακι :/b

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #38 στις: 13 Απρίλιος 2012, 02:59:12 πμ »
Αν δεν σε αφορά τότε πώς λες με τόση σιγουριά ότι  είσαι άθεος για να λες  ότι είσαι άθεος σε αφορά και σε παρααφορά. :/c

οτιδηποτε δεν μπορω να ερμηνευσω απλα δεν με αφορα, τι αλλο να πω?

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #39 στις: 13 Απρίλιος 2012, 03:01:20 πμ »
το να εξηγησεις με λογικα επιχειρηματα το γιατι πιστευεις στον θεο  καταντα η μεγαλυτερη βλακεια...

επι του παροντος εκεινο που προσπαθησα να εξηγησω ειναι το γιατι δεν πιστευω.
Ελπιζω να τα καταφερα..... :-W

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #40 στις: 13 Απρίλιος 2012, 09:00:37 πμ »
την μασα,τι αλλο?δεν μπορω να καταλαβω τι δεν καταλαβαινεις σε αυτο.εγω δεν νηστευω,ειναι εντελως υποκριτικο ολο αυτο ακομα και αν ειμαι ο πιο πιστος ανθρωπος.εγω πχ σημερα  εφαγα χοιρινα καλαμακια,πριν μερικες μερες εκανα σεξ,θα συνεχιζω να τρωω,να κανω σεξ και οτι αλλο κανω και το Σαββατο βραδυ θα περιμενω να τελειωσει το παραμυθακι περι αναστασης του θεανθρωπου για να φαω μαγειριτσα.πολυ πιθανο να χω τσιμπησει και κανα κοκκινο αυγουλακι μεχρι την ανασταση γιατι θα με χει κοψει  λορδα μεχρι τις 12,δεν φταιω εγω ας αναστενεται νωριτερα.και την Κυριακη θα σουβλισω αρνι στην οικογενειακη γιορτη.so simple

εισαι Χριστιανη γιατι γεννηθηκες σε χωρα με Χριστιανισμο,αν ειχες γεννηθει στην Αλγερια πχ τωρα θα κανες Ραμαζανι η οτι αλλο κανουνε..ειναι τοσο απλα πραγματα,ετυχε και εισαι Χριστιανη..και στην τελικη γιατι πρεπει το δικο μας παραμυθι με τον πατηρ το υιο και το αγιο πνευμα ναναι η πραγματικη θρησκεια και οχι ξερω γω ο Βουδισμος που χει παρα πολλα εκατομυρια πιστους?Γιατι να μην ειναι το Ισλαμ?και σωνει και καλα ο χριστιανισμος?Να μας χειραγωγουν θελουνε με ολα αυτα,θρησκειες,ναρκωτικα,αλκοολ κ.α. να μαστε οι φοβισμενοι ανθρωποι,οι ταπεινοι χριστιανοι του καλου θεουλη,που μολις βαρανε την ενεση στην εικονα και δακρυζει,να τρεχουμε να προσκυνησουμε και να αγοραζουμε τα ακριβα materials της εκκλησιας που γινε το ΘΑΥΜΑ,να ζουμε με τον φοβο του,που κατα τ αλλα μας αγαπαει αλλα εχει και κατι τσουκαλια Να με το συμπαθειο στην κολαση του βελζεβουλη να βραζουνε για μας αν δεν ειμαστε καλοι ανθρωποι..Πολλα μπορω να γραψω και να πω,αλλα δεν συνεχιζω,γιατι ειναι και "Αγιες" μερες και θα χαλασω το πανιγυρακι :/b

αν εισαι ανθρωπος που δεν κατεχεις την ελευθερια σου,θα χειραγωγεισαι ετσι κ αλλιως....θα εξαρτασαι ετσι κ αλλιως απο ουσιες κ οινοπνευματα....
στην ατυχη συγκριση που κανεις...ξεχνας οτι οι ουσιες σκοτωνουν ενω απο την πιστη του,δεν πεθανε κανεις....
ναι υπαρχει και η κακη πλευρα της εκλησσιας,εκεινη που μιλουν για εναν θεο τιμωρο ωστε να σε φοβισουν....αλλοιμονο σε τι δεν υπαρχει κ η κακη πλευρα;;;το θεμα ειναι γιατι καποιος να τσιμπα κ να πιστευει σε αυτην την πλευρα;;;
η ελευθερια,η ατομικοτητα,η ανεξαρτησια σε οτιδηποτε ασχολειται ο ανθρωπος εξαρταται μονο απο τον ιδιο....
ο δικος μου ο θεος οταν αρχισα να τον αντιλαμβανομαι,μου ειπε την εξης μεγαλη αληθεια....
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ...

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #41 στις: 13 Απρίλιος 2012, 10:39:10 πμ »

αν εισαι ανθρωπος που δεν κατεχεις την ελευθερια σου,θα χειραγωγεισαι ετσι κ αλλιως....θα εξαρτασαι ετσι κ αλλιως απο ουσιες κ οινοπνευματα....
στην ατυχη συγκριση που κανεις...ξεχνας οτι οι ουσιες σκοτωνουν ενω απο την πιστη του,δεν πεθανε κανεις....
ναι υπαρχει και η κακη πλευρα της εκλησσιας,εκεινη που μιλουν για εναν θεο τιμωρο ωστε να σε φοβισουν....αλλοιμονο σε τι δεν υπαρχει κ η κακη πλευρα;;;το θεμα ειναι γιατι καποιος να τσιμπα κ να πιστευει σε αυτην την πλευρα;;;
η ελευθερια,η ατομικοτητα,η ανεξαρτησια σε οτιδηποτε ασχολειται ο ανθρωπος εξαρταται μονο απο τον ιδιο....
ο δικος μου ο θεος οταν αρχισα να τον αντιλαμβανομαι,μου ειπε την εξης μεγαλη αληθεια....
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ...

την ελευθερια δεν την κατεχεις οπως και να εχει, αλλα καλο ειναι να μπορεις να ρυθμισεις την ποσοτητα - ποιοτητα ελευθεριας που εχεις.
Εξαρτησιογονοι ειμαστε  απο το τσιγαρο, το ιντερνετ και ενα σωρο αλλα.
Μπορει οποιος θελει να προσθεσει και αλλες εκει ειναι το θεμα, ποσες αλλες....
Οντως απο την πιστη δε  πεθαινει κανεις αντιθετα σε μερικους δινει και ελπιδα μπορω να πω.

Εν κατακλειδι δεν ειμαι αντιθετος ουτε εχω προβλημα αν καποιος πιστευει και μαλιστα φανατικα στη υπαρξη του θεου και αυτο γιατι αν του βελτιωνει την ψυχολογια  νομιζω οτι ειναι μια χαρα.

Εδω απλα διαχωριζω την θεση μου και λεω οτι δεν μου ειναι απαραιτητες τετοιες φιλοσοφικες αναζητησεις και αυτο γιατι με ενοχλουν οι αναζητησεις που δεν μπορουν να κλεινουν  προς μια κατευθυνση, αυτο ειναι ολο και ολο και οχι οτι ο θεος μου χρωσταει δανεικα ;)

Δεν εχω υπαρκτα σημαδια οτι οντως υπαρχει θεος, θειο θαυμα και ολα τα παρελκομενα,
αυτο εχει σαν συνεπεια να προσπαθω να βρω μια ακρη σε ενα νημα που δεν υπαρχει.
Το πιστευε και μη ερευνα εχει απαλειφθει απο το ευρος της σκεψης μου και το να πω οτι γενικα και αοριστα ο θεος υπαρχει αλλα ειναι μεσα μου, κατω απο τις πατουσες μου, δεν μου ικανοποιει καμια αναγκη.

Αυτο πιστευω και δεν βλεπω που μπαζει το σκεπτικο μου.
Οπως σεβομαι τους ενθεους ετσι πρεπει και οι ενθεοι να σεβαστουν εμενα.
So simple.

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #42 στις: 13 Απρίλιος 2012, 11:46:36 πμ »
την ελευθερια δεν την κατεχεις οπως και να εχει, αλλα καλο ειναι να μπορεις να ρυθμισεις την ποσοτητα - ποιοτητα ελευθεριας που εχεις.
Εξαρτησιογονοι ειμαστε  απο το τσιγαρο, το ιντερνετ και ενα σωρο αλλα.
Μπορει οποιος θελει να προσθεσει και αλλες εκει ειναι το θεμα, ποσες αλλες....
Οντως απο την πιστη δε  πεθαινει κανεις αντιθετα σε μερικους δινει και ελπιδα μπορω να πω.

Εν κατακλειδι δεν ειμαι αντιθετος ουτε εχω προβλημα αν καποιος πιστευει και μαλιστα φανατικα στη υπαρξη του θεου και αυτο γιατι αν του βελτιωνει την ψυχολογια  νομιζω οτι ειναι μια χαρα.

Εδω απλα διαχωριζω την θεση μου και λεω οτι δεν μου ειναι απαραιτητες τετοιες φιλοσοφικες αναζητησεις και αυτο γιατι με ενοχλουν οι αναζητησεις που δεν μπορουν να κλεινουν  προς μια κατευθυνση, αυτο ειναι ολο και ολο και οχι οτι ο θεος μου χρωσταει δανεικα ;)

Δεν εχω υπαρκτα σημαδια οτι οντως υπαρχει θεος, θειο θαυμα και ολα τα παρελκομενα,
αυτο εχει σαν συνεπεια να προσπαθω να βρω μια ακρη σε ενα νημα που δεν υπαρχει.
Το πιστευε και μη ερευνα εχει απαλειφθει απο το ευρος της σκεψης μου και το να πω οτι γενικα και αοριστα ο θεος υπαρχει αλλα ειναι μεσα μου, κατω απο τις πατουσες μου, δεν μου ικανοποιει καμια αναγκη.

Αυτο πιστευω και δεν βλεπω που μπαζει το σκεπτικο μου.
Οπως σεβομαι τους ενθεους ετσι πρεπει και οι ενθεοι να σεβαστουν εμενα.
So simple.

δεν σε αναγκαζει κανεις να πιστεψεις σε κατι απο την στιγμη που δεν βρισκεις νοημα.....
ναι ο θεος υπαρχει για τους πιστους μεσα τους,οχι ομως κατω απο τις πατουσες τους οπως ειρωνικα κ επιδεικτικα λες....αλλα στην ψυχη τους....κ για να τον βρουν κοιταξαν πολυ πολυ πολυ χαμηλα....σε κανεναν δεν εκανε ενα θαυμα,ετσι απλα για να αποδειξει την υπαρξη του....δεν θα ειχε κανενα νοημα αλλωστε....
αυτος που χρειαζεται να δει με τα ματια του για να αντιληφθει οραματα κ νοηματα....παντα θα ειναι πιο φτωχος σε σχεση με τους αλλους,γιατι ποσα προλαβαινουν να δουν τα ματια;;;
τι σοι παραπανω αποδειξεις ζητα καποιος για τον θεο,οταν μπορει κ αγαπαει καποιον συνανθρωπο του,χωρις να περιμενει πρωτα ο αλλος να του αποδειξει οτι τον αγαπα....κ αν ηταν ετσι τοτε θα ηταν απλα συναλλαγη,ομως η ζωη δεν ειναι ετσι,τα αισθηματα μας δεν ειναι ετσι....

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
  • Mood: Mischievous
    Mischievous
  • Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ
« Απάντηση #43 στις: 13 Απρίλιος 2012, 11:51:16 πμ »
 O:-)τα ειπες ολα αρτ..
ΓΙΝΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ :)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #44 στις: 13 Απρίλιος 2012, 12:12:46 μμ »
O:-)τα ειπες ολα αρτ..

τι ειπε δηλαδη?  :-c :-a

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory