Αποστολέας Θέμα: Πιστέυετε στο θεο?  (Αναγνώστηκε 25843 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Mischievous
    Mischievous
  • Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ
Πιστέυετε στο θεο?
« στις: 11 Απρίλιος 2012, 05:45:24 μμ »
Παντα τετοιες μερες με πιανουν οι θεολογικες μου αναζητησεις..
Δεν ειμαι σιγουρη αν πιστευω στο θεο..Χριστο..
Μερικες φορες πιστευω πως οντως υπαρχει κατι ανωτερο,και αλλες φορες πιστευω πως υπαρχουμε μονο εμεις και οι δυναμεις μας..
Στη ζωη μου εχω βιωσει 2-3 πολυ περιεργα περιστατικα..
Καταρχας 2-3 φορες στ ζωη μου εχω βρεθει σε απιστευτο κινδυνο..και νιωθω οτι κατι εκεινη την ωρα με βοηθησε,χωρις να μπορω να εξηγησω αν ηταν τυχη η κατι αλλο..
Επισης μια δυο φορες που πηγα εκλησσια με πιασε κλαμα και τρεμουλο μπροστα στην εικονα χωρις να μπορω παλι να το εξηγησω
Και το καλοκαιρι  οταν γυρνουσα αεροπορικως απο αθηνα σε πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση ειχε συμβει κατι πολυ περιεργο..Καθοταν διπλα μου ενας κυριος γυρω στα 60 ο οποιος την περισσοτερη ωρα κοιμοτανε.Δεκα λεπτα πριν προσγειωθουμε χωρις να του απευθυνω το λογο επειδη με ειδε κλαμενη μου ειπε τα εξης..Μη στεναχωριεσαι κοπελια εχε πιστη και ολα περνανε,εγω στα 40 μου ειχα ενα ατυχημα και εμεινα σε κομμα 20 μερες .Με ειχανε για θανατο και ομως με βλεπεις?Ειμαι εδω..Καθε φορα που το σκεφτομαι και τωρα που το γραφω ανατριχιαζω,πως αυτος ο ανθρωπος και γιατι μου μιλησε την καταλληλη ωρα με τα καταλληλα λογια?Καθαρη συμπτωση?Δεν ξερω?
Εσεις πιστευετε σε κατι ανωτερο?
ΓΙΝΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ :)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Απ: Πιστέυετε στο θεο?
« Απάντηση #1 στις: 11 Απρίλιος 2012, 05:51:17 μμ »
απορω πως ελειπε τετοιο θεμα.... :-a :-c
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #2 στις: 11 Απρίλιος 2012, 05:53:39 μμ »
Axa ε καιρος ηταν .. :/c

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
  • Mood: Worried
    Worried
« Απάντηση #3 στις: 11 Απρίλιος 2012, 05:59:21 μμ »
Εγώ πιστεύω πάντως! Δεν είμαι πολύ φανατική κλωνίζομαι αλλά πιστεύω!

Και θα πει ένας άπιστος δεν πιστεύω σε κάτι που δεν υπάρχει.

Υπάρχει κάποιος που να έχει δει τον εγκέφαλο σου; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο σου; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που λέτε, κύριε;

- Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου.

Αποσυνδεδεμένος Odin

• Πλήρες μέλος
  • Mood: Calm
    Calm
  • me and my monkey
« Απάντηση #4 στις: 11 Απρίλιος 2012, 07:26:04 μμ »
εγω καθε πασχα τρωω μυαλο αρνιου και το μυριζω κιολας πιο πριν ετσι οπως αχνιζει στο πιρουνι μου,πιανεται αυτο?περα απτην πλακα το επιχειρημα σου ειναι ακυρο,ο ανθρωπος δεν εχει δει τον εγκεφαλο του αλλα η επιστημη ναι.

Η ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ΑΥΤΑΠΑΤΗ (1 απο 5) greek subs

Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ greek subs(part1)

καλη επ-ανασταση :/b

Αποσυνδεδεμένος anonymous

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #5 στις: 11 Απρίλιος 2012, 08:07:37 μμ »
ναι πιστευω...

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #6 στις: 11 Απρίλιος 2012, 08:56:08 μμ »

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #7 στις: 11 Απρίλιος 2012, 11:31:07 μμ »
εγω τι να πω? ειναι γνωστο οτι ειμαι αθεος....
πιστευω μονο στη εσωτερικη δυναμη που μπορει να παραγει ο καθε ανθρωπος μεσα του και μεχρι εκει.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #8 στις: 12 Απρίλιος 2012, 11:00:14 πμ »
πιστευω μονο στη εσωτερικη δυναμη που μπορει να παραγει ο καθε ανθρωπος μεσα του και μεχρι εκει.

Συγνώμη αλλά η απόψή μου για τους άθεους είναι ότι δεν είναι ιδιαίτερης νοημοσύνης άτομα γιατί πιστεύουν μόνο σε αυτά που βλέπουν και κρίνουν επιφανειακά τα πράγματα!

Αποσυνδεδεμένος anonymous

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #9 στις: 12 Απρίλιος 2012, 11:05:19 πμ »

αυτο σημαινει οτι δεν θα τσουγκρισεις αυγα,οτι δεν θα φας αρνακι και τα σχετικα;;;;
αληθεια,πως αντιλαμβανεται ενας αθεος αυτες τις μερες των παθων;;; :-hm

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #10 στις: 12 Απρίλιος 2012, 11:25:33 πμ »
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι αθεοι κανουν τα εθιμα των χριστιαννων..και τα κανουν και με το παραπανω ...και τα χριστουγεννα και το πασχα τηρουν πχ τα οικογενειακα τραπεζια,τα γλεντια  κτλπ..δεν ειναι λιγο αντιφατικο?Τι ακριβως γιορταζουν? :-rl

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #11 στις: 12 Απρίλιος 2012, 11:35:55 πμ »

Συγνώμη αλλά η απόψή μου για τους άθεους είναι ότι δεν είναι ιδιαίτερης νοημοσύνης άτομα γιατί πιστεύουν μόνο σε αυτά που βλέπουν και κρίνουν επιφανειακά τα πράγματα!

τι κριτηριο ειναι αυτο?
εκτος του οτι αρκετοι αθεοι ειναι πολυ υψηλης νοημοσυνης (αν και το βρισκω λιγο ρατσιστικο αυτο με την νοημοσυνη, αλλη κουβεντα αυτη)
(click to show/hide)

το πως ενα μυαλο μπορει να εμβαθυνει η οχι θα σου ελεγα οτι αν εισαι απελευθερωμενος απο δεσμα, θεικα η αλλα, μπορεις να πας πολυ βαθεια μεσα σου....

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #12 στις: 12 Απρίλιος 2012, 11:43:51 πμ »

τι κριτηριο ειναι αυτο?
εκτος του οτι αρκετοι αθεοι ειναι πολυ υψηλης νοημοσυνης (αν και το βρισκω λιγο ρατσιστικο αυτο με την νοημοσυνη, αλλη κουβεντα αυτη)
(click to show/hide)

το πως ενα μυαλο μπορει να εμβαθυνει η οχι θα σου ελεγα οτι αν εισαι απελευθερωμενος απο δεσμα, θεικα η αλλα, μπορεις να πας πολυ βαθεια μεσα σου....

Σε καθε συζητηση μου με εναν αθεο με ενοχλει η παραπανω φραση και αυτο που εννοει..Δηλαδη οι αθεοι ειναι τα μονα ανωτερα οντα -ελευθερα απο δεσμα-που φτανουν τοσο βαθεια μεσα τους?Ενω οσοι πιστευουν δεν εχουν αυτο το χαρισμα? :-hm Απο που πηγαζει αυτη η ανωτεροτητα και ο διαχωρισμος  :-hm

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #13 στις: 12 Απρίλιος 2012, 11:45:49 πμ »
Καταρχήν αυτά περι ρατσισμού τα βρίσκω κουραφέξαλα και αυτοι που μιλάνε για ρατσιμό κλπ είναι πιο ρατσιστές από τους άλλους...αλλά οι συγκεκριμένοι φιλόσοφοι είναι πολύ λίγοι και ίσως υπήρξαν άθεοι από άγνοια...εγώ ξέρω πολύ περισσότερους έξυπνους ανθρώπους που πιστεύουν στο Θεό. Άλλωστε ξέρουμε πως κατάληξε η ζωή του Νίτσε που ήταν φιλόσοφος και πόσο δυστυχισμένος υπήρξε στην ζωή του... :/c

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #14 στις: 12 Απρίλιος 2012, 11:51:42 πμ »
Δηλαδη οι αθεοι ειναι τα μονα ανωτερα οντα -ελευθερα απο δεσμα-που φτανουν τοσο βαθεια μεσα τους?Ενω οσοι πιστευουν δεν εχουν αυτο το χαρισμα? :-hm Απο που πηγαζει αυτη η ανωτεροτητα και ο διαχωρισμος  :-hm

εμ, ένα είδος ρατσισμού δεν είναι και αυτό?

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory