Αποστολέας Θέμα: Φιλοσοφια για το μελλον  (Αναγνώστηκε 5376 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Φιλοσοφια για το μελλον
« στις: 11 Απρίλιος 2012, 12:41:16 πμ »
μετα απο μπολικη βολτα, αρκετη σκεψη και καμποσα κουτακια μπυρες
(λαμβανω υποψη μου τις σχετικες μελετες οτι η βυνη διευρυνει την  σκεψη.... :/b)
κατεληξα να φιλοσοφω ακαταληπτως.... :-\ :-\
Ειχα ως βοηθεια γυρω μου καμποσο κοσμο και η συνοψη της συμπυκνωμενης μας σκεψης,
κατεληξε στο τι μας εδωσε 2500 χρονια φιλοσοφικης σκεψης.

Απο τον επικουρο, το πλατωνα, τον Αριστοτελη στους διαφωτιστες Βολταιρο και Μοντεσκιε και τελος στον Νιτσε και τον Σατρ...

το εμφανες συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι υπηρξαν παρα πολλες συζητησεις και αναλυσεις,
αλλα οχι ομως ικανοποιητικες απαντησεις και στην ουσια λυσεις στο πως  μπορει να πορευτει ο ανθρωπος σημερα ετσι ωστε να νιωθει πληρης και ικανοποιημενος απο την ζωη του.
Τα φιλοσοφικα ρευματα φανηκαν λιγα γιατι τελικα πορευεται εχοντας μια ταση να πηγαινει στην απομονωση του και στην ολοκληρωτικη του απαξιωση μιας και απο κοινωνικο ον καταφερε να απομονωνεται ολο και περισοτερο...

Θελω να καταληξω οτι οση φιλοσοφικη σκεψη αναπτυχθηκε φανηκε λιγη μπροστα σε οτι ζουμε και το ζητουμενο που υπαρχει ειναι οτι πολυ πιθανον να χρειαζεται νεα αναλυση και προσεγγιση, νεα πορεια του ανθρωπου σε αγνωστα μεχρι στιγμης μονοπατια....

Παρακαλω τους συνδαιτημονες του φορουμ να ριξουν τον οβολο τους, προς νεους οριζοντες φιλοσοφικων ρευματων.. :-gm :-W :))

Dead can dance - The host of Seraphim
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος anonymous

• Ανώτερο μέλος
Απ: Φιλοσοφια για το μελλον
« Απάντηση #1 στις: 11 Απρίλιος 2012, 10:25:53 πμ »
το θεμα δεν ειναι οτι οι φιλοσοφια σταθηκε λιγη,αλλα οτι την πολεμανε συνεχως....
μην ξεχνας οτι ολα τα δικαιωματα του ανθρωπου περι της ελευθεριας του λογου,τα δικαιωματα στην εργασια,στην δωρεαν παιδεια κ ιατρικη περιθαλψη αναπτυχθηκαν κ κατοχυρωθηκαν την εποχη του διαφωτισμου.
στην ουσια σημερα ζουμε τον στιγνο πολεμο εναντιον της εποχης του διαφωτισμου.
φυσικα η φιλοσοφια,η μητερα ολων των επιστημων δεν σταματα ποτε,ειναι αστειρευτη....κ αυτο γιατι ο ανθρωπος για να ζει καλα πρεπει πρωτιστως να οραματιστει πως θελει να ζησει....
δηλαδη ποιο ειναι το νοημα και τα αισθηματα που θα εισπραξει απο τις σχεσεις του,απο την δημιουργικοτητα του την παραγωγικοτητα του...κ ολα τα αλλα...

το οτι δεν οραματιζομαστε πλεον ειναι ενα μεγαλο θεμα,κ αυτο ισως γιατι δεν γνωριζουμε τι ακριβως σημαινει οραμά ή το μπερδευουμε με τα ονειρα που εχουμε....

τι ειναι λοιπον οραμα;;;

για μενα ειναι ολες οι πραξεις που σχεδιαζουμε με καποιο σκοπο....
πχ ασχολουμαι επαγγελματικα με την εξωτερικη εμφανιση,εκεινο που θελω οταν τελειωνω την δουλεια μου σε μια πελατισα ειναι να εχει το στυλ που επιθυμει και μεσα απο αυτο να νοιωθει ομορφα με τον εαυτο της,αυτοπεποιθηση,αλλα και να παραγω στην κοινωνια την εννοια της περιποιησης του εαυτου μας(εξωτερικα) μεσω της ικανοποιησης αισθησεων και βαθυτερα,της ικανοποιησης ψυχικων επιθυμιων....ωστε να προσθεσω ενα μικρο λιθαρακι σε αυτο που λεγεται ποιοτητα ζωης.

για εσας;;;τι αποτελει οραμα;;; :-hm

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Mischievous
    Mischievous
  • Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ
« Απάντηση #2 στις: 11 Απρίλιος 2012, 11:36:33 πμ »
Οραμα λοιπον...
παντα μπερδευα την εννοια αυτη με τα ονειρα και τους στοχους..
η δουλεια που κανω δεν με κανει να οραματιζομαι..ειναι στατικη..δεν πιστευω οτι προσφερει κατι σημαντικο στην κοινωνια και σε μενα εκτος απο τα χρηματα..
αλλα εδω και ενα μηνα,προσεχω 1-2 φορες την εβδομαδα συνηθως σαββατοκυριακο για λιγες ωρες την ημερα ενα παιδακι δεκα χρονω που εχει καποια προβληματα ψυχολογικα,με γεμιζει αυτο,νιωθω οτι προσφερω αλλα οτι και μου δινονται πραγματα..δεν εχει καμια σχεση το αισθημα που παιρνω με την κανονικη μου δουλεια που κοιταω το ρολοι ποτε θα τελειωνω..ειναι διαφορετικο..
επισης εχω αναλαβει το ταισμα 3 αδεσποτων σκυλιων που κοιμουνται εξω απο την πολυκατοικια,τους δινω κονσερβες η απομειναρια δικων μου φαγητων,ξηρα τροφη ,νερο..ξερω οτι ειναι πολυ λιγο ισως φαινεται και γελειο οταν ανθρωποι πεινανε..αλλα αυτο μπορω να κανω..και η χαρα που παιρνω οταν κουνανε την ουρα τους καθε φορα που με βλεπουν ειναι ανεκτιμητη..
και να πιστευω πλεον με αυτες τις δραστηριοτητες που κανω οτι αρχιζω να εχω καποια οραματα..οτι αυτο που κανω εχει και ενα σκοπο,οτι δινω εστω και μια ελαχιστη βοηθεια..
ΓΙΝΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ :)

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #3 στις: 11 Απρίλιος 2012, 12:32:41 μμ »
Οσον αφορα το πως μπορει να πορευτει ενας ανθρωπος για να νιωθει πληρης και ικανοποιημενος απο τη ζωη του ,αυτο πιστευω οτι ειναι εντελως υποκειμενικο...και φυσικα κανενα φιλοσοφικο ρευμα δεν εχει τις απολυτες απαντησεις..
Αλλον ανθρωπο τον γεμιζει η δημιουργια οικογενειας και αλλον η καριερα..αλλον το να ζει εντονα σε μια μεγαλη πολη και αλλον το να ζει στη φυση παρεα με τα ζωα του και τα λαχανικα του..Αλλον η στροφη στη θρησκεια σε καθε ειδους θρησκεια,και αλλον το να πιστευει στις δικιες  του δυναμεις μονο.και τοσα αλλα..Ειναι τοσο διαφορετικα τα θελω,οι αναγκες  και οι επιθυμιες του καθενος και αρα τοσο διαφορετικος ο δρομος προς την ικανοποιηση αυτων..
Μπορει παραδειγματος χαρη ,αυτο που εμενα γεμιζει και ικανοποιει για καποιον αλλο να ειναι αστειο εως και κατακριτεο..Και συμβαινει πολλες φορες να κρινουμε τη ζωη καποιου επειδη ειναι αντιθετη με αυτα που εμεις σκεφτομαστε για τη δικη μας ζωη..
Για μια γυναικα πχ που ειναι πανω απο ολα της η καριερα της και δεν θελει να κανει οικογενεια μια γυναικα που ασχολειται μονο με τα παιδια της μονο και τη φροντιδα του σπιτιου μπορει να μη φαινεται ευτυχισμενη,παρολο που μπορει και η 2 γυναικα να ειναι απολυτα ικανοποιημενη και γεματη απο τη ζωη της.Για ενα αθεο μπορει καποιος που εχει βρει την προσωπικη του ηρεμια στη θρησκεια μπορει να ειναι κατακριτεο..Ειναι τοσες πολλες οι αντιθεσεις.
Αρα ποιος μπορει να πει με σιγουρια τι προσφερει ικανοποιηση στον καθε ανθρωπο?

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #4 στις: 11 Απρίλιος 2012, 01:05:12 μμ »
Οραμα λοιπον...
παντα μπερδευα την εννοια αυτη με τα ονειρα και τους στοχους..
η δουλεια που κανω δεν με κανει να οραματιζομαι..ειναι στατικη..δεν πιστευω οτι προσφερει κατι σημαντικο στην κοινωνια και σε μενα εκτος απο τα χρηματα..
αλλα εδω και ενα μηνα,προσεχω 1-2 φορες την εβδομαδα συνηθως σαββατοκυριακο για λιγες ωρες την ημερα ενα παιδακι δεκα χρονω που εχει καποια προβληματα ψυχολογικα,με γεμιζει αυτο,νιωθω οτι προσφερω αλλα οτι και μου δινονται πραγματα..δεν εχει καμια σχεση το αισθημα που παιρνω με την κανονικη μου δουλεια που κοιταω το ρολοι ποτε θα τελειωνω..ειναι διαφορετικο..
επισης εχω αναλαβει το ταισμα 3 αδεσποτων σκυλιων που κοιμουνται εξω απο την πολυκατοικια,τους δινω κονσερβες η απομειναρια δικων μου φαγητων,ξηρα τροφη ,νερο..ξερω οτι ειναι πολυ λιγο ισως φαινεται και γελειο οταν ανθρωποι πεινανε..αλλα αυτο μπορω να κανω..και η χαρα που παιρνω οταν κουνανε την ουρα τους καθε φορα που με βλεπουν ειναι ανεκτιμητη..
και να πιστευω πλεον με αυτες τις δραστηριοτητες που κανω οτι αρχιζω να εχω καποια οραματα..οτι αυτο που κανω εχει και ενα σκοπο,οτι δινω εστω και μια ελαχιστη βοηθεια..
κ εγω τα μπερδευα,εχει λιγο καιρο που καταφερνω και τα ξεχωριζω αν και εχουν τεραστιες διαφορες.....αναρωτηθηκες ποτε πριν κανεις κατι....ή καθως το κανεις......μα τι νοημα εχει;;;;πχ για καποιους το μαγειρεμα ειναι απλως ο τροπος για να φανε....κ δεν βρισκουν καποιο αλλο νοημα στην μαγειρικη.....για καποιους αλλους ομως η διαρκεια μαγειρεματος ειναι δημιουργια τεχνης....εκεινη την στιγμη αυτοι οι ανθρωποι εισπραττουν αισθηματα,νοιωθουν χαρα,δεν τους φενεται λεπτομερεια το σε τι πιατα θα σερβιρουν αλλα κατι πολυ σημαντικο και μερος ολης τους της τεχνης....για αυτους ΄τους ανθρωπους η μαγειρικη αποτελει ενα κοσμο...που ζουν κ απολαμβανουν και προσπαθουν μεσα σε αυτον.με σκοπο την ευχαριστηση αυτων που θα δοκιμασουν την μαγειρικη τους....για αυτους η μαγειρικη αποτελει οραμα.....

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #5 στις: 11 Απρίλιος 2012, 01:19:57 μμ »
κ εγω τα μπερδευα,εχει λιγο καιρο που καταφερνω και τα ξεχωριζω αν και εχουν τεραστιες διαφορες.....αναρωτηθηκες ποτε πριν κανεις κατι....ή καθως το κανεις......μα τι νοημα εχει;;;;πχ για καποιους το μαγειρεμα ειναι απλως ο τροπος για να φανε....κ δεν βρισκουν καποιο αλλο νοημα στην μαγειρικη.....για καποιους αλλους ομως η διαρκεια μαγειρεματος ειναι δημιουργια τεχνης....εκεινη την στιγμη αυτοι οι ανθρωποι εισπραττουν αισθηματα,νοιωθουν χαρα,δεν τους φενεται λεπτομερεια το σε τι πιατα θα σερβιρουν αλλα κατι πολυ σημαντικο και μερος ολης τους της τεχνης....για αυτους ΄τους ανθρωπους η μαγειρικη αποτελει ενα κοσμο...που ζουν κ απολαμβανουν και προσπαθουν μεσα σε αυτον.με σκοπο την ευχαριστηση αυτων που θα δοκιμασουν την μαγειρικη τους....για αυτους η μαγειρικη αποτελει οραμα.....

Ναι εχεις απολυτο δικιο..ενα παραδειγμα παλιοτερα εκανα γυμναστικη καταναγκαστικα για να χασω καποια κιλα,δεν εβρισκα τιποτα το ωραιο και ετσι τα παρατουσα στη δευτερη εβδομαδα.Φετος ξεκινησα ποδηλατο στατικο και περματημα..ε λοιπον ο τελευταιος λογος που το κανω τωρα ειναι για τα κιλα..νιωθω ευεξια..νιωθω ηρεμια..νιωθω οτι δουλευει καλυτερα το μυαλο μου ασκωντας το σωμα μου..εχω βρει νοημα στη μια ωρα που ακουμαι κα πιστευω πως ολα τα πραγματα ,οτιδηποτε δραστηριοτητα κανουμε απο την πιο μικρη μεχρι
την πιο μεγαλη  καλο θα ταν να την αντιμετωπιζουμε ετσι..ακομη πιστευω απολυτα πως το καθε μα καθε πραγμα που κανουμε μπορει να εχει καποιο νοημα,καποιο σκοπο,να μας οδηγησει στο συναισθημα που ομομαζεται πληροτητα..

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #6 στις: 11 Απρίλιος 2012, 01:25:40 μμ »
Ναι εχεις απολυτο δικιο..ενα παραδειγμα παλιοτερα εκανα γυμναστικη καταναγκαστικα για να χασω καποια κιλα,δεν εβρισκα τιποτα το ωραιο και ετσι τα παρατουσα στη δευτερη εβδομαδα.Φετος ξεκινησα ποδηλατο στατικο και περματημα..ε λοιπον ο τελευταιος λογος που το κανω τωρα ειναι για τα κιλα..νιωθω ευεξια..νιωθω ηρεμια..νιωθω οτι δουλευει καλυτερα το μυαλο μου ασκωντας το σωμα μου..εχω βρει νοημα στη μια ωρα που ακουμαι κα πιστευω πως ολα τα πραγματα ,οτιδηποτε δραστηριοτητα κανουμε απο την πιο μικρη μεχρι
την πιο μεγαλη  καλο θα ταν να την αντιμετωπιζουμε ετσι..ακομη πιστευω απολυτα πως το καθε μα καθε πραγμα που κανουμε μπορει να εχει καποιο νοημα,καποιο σκοπο,να μας οδηγησει στο συναισθημα που ομομαζεται πληροτητα..

ετσι......το οραμα περιλαμβανει ολα μας τα επιππεδα.....τα οποια ικανοποιουνται....δεν ειναι ορθολογισμος(κανω γυμναστικη για να χασω βαρος)μεσα σε εκεινη την ωρα ο εαυτος σου εχει αναγκη να νοιωσει πολλα περισσοτερα.....και με τον καιρο θα ελεγα οτι χρειαζεται να εξελισουμε το οραμα μας...να βρισκουμε καινουριες πραξεις τις οποιες μπορουμε να συνδιασουμε με τις παλιες,και να εισπραξουμε και καινουρια αισθηματα σε συνδιασμο .με τα γνωριμα....

Συνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #7 στις: 11 Απρίλιος 2012, 02:44:20 μμ »
τα οραματα υπαρχουν σε πολλες εκδοχες,
αρχιζουν σε προσωπικο επιπεδο και εξαπλωνεται ευρυτερα στην κοινωνια ειτε στο στενο μας κυκλο ειτε πιο ευρυτερα.

Δεν ξερω αν εχω με ακριβεια καποιο οραμα,
μαλλον να βελτιωνομαι εγω και οι γυρω μου και βλεπουμε.

Ειναι βλεπεις και οι καιροι που και τα οραματα εχουν ΦΠΑ  :-h
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #8 στις: 11 Απρίλιος 2012, 03:06:36 μμ »
τα οραματα υπαρχουν σε πολλες εκδοχες,
αρχιζουν σε προσωπικο επιπεδο και εξαπλωνεται ευρυτερα στην κοινωνια ειτε στο στενο μας κυκλο ειτε πιο ευρυτερα.

Δεν ξερω αν εχω με ακριβεια καποιο οραμα,
μαλλον να βελτιωνομαι εγω και οι γυρω μου και βλεπουμε.

Ειναι βλεπεις και οι καιροι που και τα οραματα εχουν ΦΠΑ  :-h

αν σαν πολιτες ειχαμε ενα οραμα για το πως θελουμε να πορευτει αυτη η κοινωνια και γιατι .....τοτε θα ξεραμε και το πως θα βγουμε απο την κριση και φυσικα τι φπα ειναι δικαιο να εχουμε.....

Συνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #9 στις: 11 Απρίλιος 2012, 05:41:55 μμ »
Το οτι φτασαμε σε κριση και οτι δεν εχουμε ακομα ορατη διεξοδο απο αυτην,
φανερωνει οτι η κοινωνια εχει ερθει σε τελμα και εχει ελλειψη ιδεων και εμπνευσης.

Για να δημιουργησεις οραμα, πρεπει να το ξεκινησεις απο το μηδεν και απο οτι
φαινεται την βρωμοδουλεια δεν ειναι διαθετιμενος να την κανει καποιος.

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #10 στις: 11 Απρίλιος 2012, 06:16:08 μμ »
Το οτι φτασαμε σε κριση και οτι δεν εχουμε ακομα ορατη διεξοδο απο αυτην,
φανερωνει οτι η κοινωνια εχει ερθει σε τελμα και εχει ελλειψη ιδεων και εμπνευσης.

Για να δημιουργησεις οραμα, πρεπει να το ξεκινησεις απο το μηδεν και απο οτι
φαινεται την βρωμοδουλεια δεν ειναι διαθετιμενος να την κανει καποιος.
ε οχι και βρωμοδουλεια η δημιουργια ......απλα λειπει η κριτικη σκεψη....ολοι λεγοντας δουλεια παει το μυαλο μας σε κατι το οποιο εχει κοπο,δυσκολιες και το κλασσικο"γιατι να το κανω εγω"λες και θα επρεπε να πραττουμε ολοι το μας το ιδιο,λες και δεν διαφερουμε ο ενας απο τον αλλον,σαν να μενουμε ανθρωποι διχως προσωπικοτητα......αλλα δεν παει το μυαλο μας στο ποσο ομορφα μπορει να νοιωσουμε κανοντας αυτην την εργασια και το ποσα πολλα μπορει να μαθουμε και για τον εαυτο μας αλλα και για τον κοσμο γυρω μας....επισης υπαρχει και η απολαυση του αποτελεσματος....

θα ελεγα οτι λειπει η παιδεια....

Συνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #11 στις: 11 Απρίλιος 2012, 06:45:27 μμ »

θα ελεγα οτι λειπει η παιδεια....

Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι θεμα παιδειας,
αλλα σιγουρα κατι η καμποσα κατι λειπουν.
Εχω σιγουρο οτι ο ανθρωπος ειναι φοβικο ον, και οτι στο ενδεχομενο να ρισκαρει να κερδισει η να χασει, προτιμαει να χασει αρκει να εξασφαλισει οτι δεν θα τα χασει ολα.

Στον φοβο αυτο ακριβως παιζεται και ολη η προεκλογικη εκστρατεια....
Αμα δεν βγουν οι μνημονιακοι δεν θα εχουμε πετρελαιο, φαρμακα, νερο, ξυδι, φακες, τυρι, γαλα, καμπα....
Θα φυγουμε απο εκει που ζουμε και θα παμε να ζησουμε σε σπηλιες....  :-[

Δεν υπαρχει κριτικο πνευμα η σκεψη η φιλοσοφικο ρευμα να τα ανατρεψει ολα αυτα να τα παει σπιτι του, αυτη ειναι η ουσια.
Τουλαχιστον δεν ειναι εμφανες μεχρι σημερα στα δικα μου ματια.

Αρχιζω και πιστευω οτι μονο απο την  ολοκληρωτικη καταστροφη θα επελθει νεα φρεσκια σκεψη....  :-hm :-hm

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
    Mischievous
« Απάντηση #12 στις: 11 Απρίλιος 2012, 06:56:06 μμ »
Και εγω το πιστευω αυτο.Ο κοσμος φοβαται μη χασει οτι του απεμεινε..
Δυστυχως μονο οταν τα χασουμε ολα θα αρχισουμε να επαναστατουμε αληθινα..
γιατι τοτε τιποτα δεν θα χουμε να μας κραταει και να μας φοβιζει..

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #13 στις: 11 Απρίλιος 2012, 07:13:23 μμ »
Και εγω το πιστευω αυτο.Ο κοσμος φοβαται μη χασει οτι του απεμεινε..
Δυστυχως μονο οταν τα χασουμε ολα θα αρχισουμε να επαναστατουμε αληθινα..
γιατι τοτε τιποτα δεν θα χουμε να μας κραταει και να μας φοβιζει..

μα τα χασαμε ολα....τουλαχιστον οι περισσοτεροι,αλλα μοιαζει σαν να μην το αντιλαμβανομαστε....

απο τοτε που γεννηθηκαμε,οχι εμεις μονο αλλα ισως και οι γονεις μας,εκπαιδευομαστε στο να μην προσπαθουμε για τιποτα,φυσικα ουτε για το κοινο καλο,σαν να παραμενουμε κοινωνικοπολιτικα αναπηροι....στο να θεωρουμε την σκεψη κατι κακο....ενω η φιλοσοφια που κατεκτησε τοσα, ειναι στην ουσια "η σκεψη για την σκεψη" ενας παρτακισμος μας διεπει εδω κ χρονια και αν δεν ηταν ηθη και εθιμα του τοπου μας,θα ειμασταν εντελως ζομπι της δυσης...(αν και ακομα συνεχιζουμε να αμερικανιαζουμε....

επιπλεον μιλαμε για αναπτυξη ενω δεν την ειδαμε στην ουσια σε αυτο τον τοπο ποτε....(αλλα να μην βγω εκτος θεματος)

το μονο σιγουρο ειναι οτι αν δεν φιλοσοφισουμε....αν δεν μαθουμε τι θελουμε να κανουμε και πως....που θελουμε να φτασουμε και γιατι...πως θελουμε να ζησουμε ....δεν θα παμε πουθενα θα παραμεινουμε στασιμοι,και δυστηχως αυτο ειναι κατι το οποιο εχουμε συνηθισει και γνωριζουμε καλα....

Συνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #14 στις: 11 Απρίλιος 2012, 07:39:07 μμ »
ναι απο την αλλη ομως κανενα δεν συμφερει να τα χασουμε ολα... γιατι τοτε οντως θα επεφτε μπουλντοζα.
Το σχεδιο προβλεπει απλα να ζεις με λιγοτερα, αρκετα λιγοτερα.
(και για μερικους να μην ζουν καθολου)
Αρα ολα μπαινουν σε μια ζυγαρια που ισορροπουν πανω στο σκοινι του τρομου...