Αποστολέας Θέμα: ΕΙΜΑΙ 37 ΧΡΟΝΩΝ!!! ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ??????  (Αναγνώστηκε 16855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Worried
    Worried
Γιατί δεν έχεις γίνει ακόμα μάνα; Δεν έτυχε.

Τι σημαίνει δεν έτυχε; Όταν, στα 28, μου πρωτοτέθηκε το θέμα αποφάσισα ότι ήταν νωρίς. Κοντά στα 30, έλεγα, θα άρχιζα να το σκέφτομαι. Όμως στα 30 χώρισα από τον άνθρωπο που θεωρούσα μελλοντικό πατέρα των παιδιών μου και έτσι τα σχέδια πήραν παράταση προς το άγνωστο.

Δηλαδή, δεν βρέθηκε ο κατάλληλος άντρας; Βρέθηκε, χάθηκε, ξαναβρέθηκε. Με τον καιρό άρχισα να σκέφτομαι ότι μπορεί εγώ να μην ήμουν κατάλληλη για μητέρα. Ότι δεν ήμουν έτοιμη να αποχωριστώ το «εγώ» μου. Από το «εγώ» στο «εμείς» πάντα ήταν μακρύς ο δρόμος.

Μήπως όλα αυτά είναι ποιητικές ατάκες για να μουδιάζεις τη συνείδησή σου και να μην πάρεις αποφάσεις; Δεν χρειάζομαι άλλοθι. Σε αρκετές γυναίκες δεν τυχαίνει. Υπήρξαν διαστήματα στη ζωή μου που το προσπάθησα. Όλοι μού έλεγαν ότι έπρεπε να «χαλαρώσω» και να μην το σκέφτομαι. Το άγχος έκανε κακό• σταμάτησα, λοιπόν, να το σκέφτομαι και απομακρύνθηκα πάλι από την ιδέα.

Τελικά μήπως δεν το θέλεις και πολύ; Κοιτάξτε, κύριε Φρόιντ μου, τις ζυγές μέρες το θέλω και τις μονές δεν το θέλω. Πέρα από την πλάκα: υπάρχει και κάτι μέσα μου που λέει ότι πέρασε ο καιρός και για βιολογικούς λόγους μπορεί να μην καταφέρω να αποκτήσω παιδί.

Πόσες δικαιολογίες! Στο 2011 ζεις, μπορείς να κάνεις όσες εξετάσεις νομίζεις. Έχω κάνει και όλα είναι καλά. Το άγχος, με διαβεβαιώνουν, κάνει κακό. Μα πώς να απαλλαγείς από το άγχος; Να πατήσεις ένα κουμπί; Η σύγχρονη γυναίκα έχει μόνο άγχος. Δουλεύω σε πέντε δουλειές για να με ζήσω και έχω στο κεφάλι μου χίλιες σκοτούρες.

Πάντα οι άνθρωποι είχαν στο κεφάλι τους χίλιες σκοτούρες, αλλά έκαναν παιδιά. Δεν είμαι από εκείνους που λένε «σε τι κόσμο θα γεννηθεί το παιδί μου!». Ίσως η αιτία που δεν έχω κάνει να είναι ένα κομμάτι μου που δεν θέλει, όπως λέει και ο ποιητής Γιόζεφ Μπρόντσκι, «να νιώθει το βάρος του παλτό».

Μα είσαι 37 χρονών, δεν θα φορέσεις ποτέ «παλτό»; Κι αν έρθει βαρυχειμωνιά. Ναι, το τρένο έφυγε, αλλά μπορεί, αν τρέξω, να προλάβω το βαγόνι. Αν με βοηθήσουν τα πόδια μου, η τύχη κ.λπ.

Δεν φοβάσαι ότι μπορεί να μην προλάβεις; Δεν ξέρω τι φοβάμαι. Μη χάσω το βαγόνι ή τον ίδιο τον προορισμό; Το μόνο που φοβάμαι είναι μη λαχταρήσω κάποτε πολύ το συγκεκριμένο τρένο και είναι πια πολύ αργά.

Πολύ πιθανό να χάσεις το τρένο της μητρότητας, κυρίως που δεν έχεις βάλει πλάνο για μωρό; Δεν βοηθούν τα πλάνα. Και οι γυναίκες που μοιάζουν απολύτως έτοιμες να γίνουν μητέρες είναι, συνάμα, εντελώς «ανέτοιμες» για όλη αυτήν την εμπειρία. Είναι απροετοίμαστες για το θαύμα που συμβαίνει εντός τους. Νιώθω όσο έτοιμη-ανέτοιμη νιώθει η κάθε γυναίκα μπροστά στη μητρότητα.

Ναι, αλλά εσύ έχεις πιο πολλές δικαιολογίες για να δηλώνεις ανέτοιμη. Ένα σωρό. Πρώτα απ’ όλα την καριέρα μου. Με το που λέω «ήρθε η ώρα να γίνω μάνα» το σύμπαν έχει άλλα σχέδια για μένα. Πάντα κάτι γίνεται: μια προαγωγή, μια καινούργια δουλειά. Η τέλεια δικαιολογία για να το καθυστερήσω ακόμα λίγο.

Φίλες, συνομήλικες, χωρίς παιδιά έχεις; Η Ελένη δεν θέλει να αποκτήσει. Η Ντόρα προσπαθεί. Η Χριστίνα ψάχνει σύντροφο και η Αφροδίτη, στα 42 της χρόνια, άρχισε μόλις να το σκέφτεται. Νομίζω ότι η γενιά μου τα κάνει όλα με χρονοκαθυστέρηση. Η τριαντάρηδες πια θυμίζουν τους εικοσάρηδες του χθες.

Τι νιώθεις για μεγαλύτερες από σένα γυναίκες που δεν απέκτησαν παιδί; Υπάρχει μια λαϊκή σοφία που λέει: έχεις παιδιά, να τα χαίρεσαι – δεν έχεις, να χαίρεσαι. Και ο Φρόιντ όταν τον ρωτούσαν τι φέρνει πληρότητα σε έναν άνθρωπο έλεγε: Να αγαπάτε και να εργάζεστε. Δεν έλεγε «κάντε παιδιά». Το παιδί δεν είναι κατοικίδιο ή αξεσουάρ. Ακούω να λένε «θέλω να κάνω ένα μωρό να το στολίζω κ.λπ.». Και στο όνομα της αγάπης γίνονται μεγάλα εγκλήματα. Έχω κάνει δώδεκα χρόνια ψυχανάλυση για να βρω ποια ακριβώς είμαι. Αν δεν ξέρεις ποιος είσαι, είναι πολύ δύσκολο να δημιουργήσεις έναν άλλον άνθρωπο χωρίς να τον δεις σαν προέκτασή σου και να προβάλλεις πάνω του τις φοβίες σου.

Θα έκανες ένα παιδί μόνη σου; Δεν νομίζω. Θαρρώ ότι ένα παιδί είναι το αποτέλεσμα της συνύπαρξης, του ταιριάσματος δύο ανθρώπων. Η ματαιοδοξία μου δεν φτάνει σε τέτοιο σημείο. Ο καθένας, όμως, είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του και να νιώθει καλά μέσα σ’ αυτές.

Τι ποσοστό δίνεις στο ενδεχόμενο να γίνεις μητέρα; Το θαύμα καραδοκεί. Τείνω να πιστεύω ότι το έμβρυο διαλέγει το σώμα που θέλει να κατοικήσει. Ίσως μια ψυχή «εκεί πάνω» περιμένει κι εμένα.

Τι εύχεσαι; Να γίνω σύντομα μάνα. Αυτή η ψυχή που λέγαμε «εκεί πάνω» να έρθει να με βρει να με βγάλει από τα βασανιστικά μου διλήμματα. Χα, χα!
http://www.talcmag.gr/9-Mines/pote-tha-gino-mana

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
Απ: ΕΙΜΑΙ 37 ΧΡΟΝΩΝ!!! ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ??????
« Απάντηση #1 στις: 09 Απρίλιος 2012, 11:03:54 πμ »
Τι εύχεσαι; Να γίνω σύντομα μάνα. Αυτή η ψυχή που λέγαμε «εκεί πάνω» να έρθει να με βρει να με βγάλει από τα βασανιστικά μου διλήμματα. Χα, χα!

και εγώ ... :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
« Απάντηση #2 στις: 09 Απρίλιος 2012, 11:12:29 πμ »
καταρχην για να γινεις μανα πρεπει να βρεις και τον... συνυπευθυνο στην υποθεση  :-i

για να μην το εχεις βρει σημαινει ειτε οτι εισαι πολυ απαιτητικη, ειτε οτι δε ψαχνεις οσο πρεπει η και τα δυο μαζι.
Για μενα οτι κανει καποιος, πρεπει να το συμπληρωνει στη ζωη του και οχι να ειναι καταναγκασμος.
Το χειροτερο που μπορεις να κανεις ειναι απο πιεση να αποκτησεις παιδι να το κανεις με καποιο ανθρωπο που δεν εχετε κοινους στοχους και προσδοκιες.
Γιατι αν δεν γινει ετσι, οτι παει να γινει καποια στιγμη θα διαλυσει και να στο πω αλλιως, το παιδι δεν φταιει σε τιποτα για τα βιτσια τα δικα μας.  |m
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #3 στις: 09 Απρίλιος 2012, 12:06:48 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι ήμουνα πολύ απαιτητική τα πρώτα χρόνια και όταν είχα ας το πούμε ...πέραση!  Τώρα χτυπάω το κεφάλι μου , αλλά είναι αργα! :-[ :-[ :-[

Έχω αποριψει πολλούς ανθρώπους για μελλοντικούς συντρόφους μου που τελικά αποδείχτηκε ότι ήτανε πολύ καλοί δεν θα το ξανακάνω αυτό το λάθος.....

Αποσυνδεδεμένος anonymous

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #4 στις: 09 Απρίλιος 2012, 12:40:22 μμ »
αν δεν κανω λαθος ειχες αναφερθει ξανα στο θεμα γυναικα για τον ρολο της μανας κλπ.....
βρε Ριτα βαλε οριοθετησε πρωτα τον εαυτο σου,οταν δεν καταφερνεις να συμπεριφερθεις σωστα μεσα σε ενα φορουμ,τι περιμενεις απο την ζωη σου;;;

σορυ που στα χωνω....αλλα  ανοιγεις  διαφορετικα θεματα με το ιδιο θεμα συζητησης ξανα κ ξανα κ ξανα.....σεβασου λιγο κ τους υπολοιπους που θελουν μια καποια οργανωση σε αυτο το φορουμ ωστε να ειναι πιο ευκολονοητο κ ευχρηστο......... :-ty

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #5 στις: 09 Απρίλιος 2012, 12:49:18 μμ »
Τι εννοείς ότι δεν συμπεριφέρομαι σωστά σε ένα φορουμ?  Μήπως είσαι λιγάκι υπερβολική? Έγινε μια αναφορά στο θέμα:"γυναίκα" αλλά από μόνο του είναι πολύ σοβαρό αυτό το θέμα και το ανέφερα ξεχωριστά. Δεν νομίζω ότι παρόμοιο θέμα έγω ανοίξει ξανά εγώ. :/c

Επίσης στα θέματα οργάνωσης και νοικοκυριού είμαι πολύ καλή κανείς δεν έχει να πει τπτ για μένα στην πραγματική μου ζωή!

Και άλλωστε έχουν γίνει τόσοι και τόσοι "χάλια" άνθρωποι γονείς και σε πληροφορώ ότι έχουνε κάνει πολύ καλά παιδιά!

Και επίσης αν έχει πρόβλημα ο admid ας μου το πει...

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #6 στις: 09 Απρίλιος 2012, 01:01:18 μμ »
Τι εννοείς ότι δεν συμπεριφέρομαι σωστά σε ένα φορουμ?  Μήπως είσαι λιγάκι υπερβολική? Έγινε μια αναφορά στο θέμα:"γυναίκα" αλλά από μόνο του είναι πολύ σοβαρό αυτό το θέμα και το ανέφερα ξεχωριστά. Δεν νομίζω ότι παρόμοιο θέμα έγω ανοίξει ξανά εγώ. :/c

αναφορα εδω αναφορα εκει αναφορα παραπερα....οριοθετησε τον εαυτο σου στα αναλογα θεματα που ηδη υπαρχουν.....
αν αυτο το φορουμ ειναι το προσωπικο σου ημερολογιο,ε πεστε το ρε παιδια....να μην το λογαριαζουμε για φορουμ ψυχολογιας ....

τεσπα....δεν ειναι δικο μου,εγω κρινω σαν απλος χρηστης αν μου αρεσει ή οχι...και ετσι οπως λειτουργεις και σε αφηνουν παραμενουμε 5 χρηστες ολοι κ ολοι,γιατι μπαινουν επισκεπτες αλλα βλεπουν το προσωπικο σου ημερολογιο και την κανουν με ελαφρα πηδηματακια....
ισως θα ηταν καλη μια ενοτητα επι προσωπικου ωστε να αναφερονται εκει προσωπικα βιωματα και εμπειριες...
οπως επισης και ειδησεογραφια απεχθων εγκληματων για τα περι βιασμων κ.α

αυτα απο μενα.

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #7 στις: 09 Απρίλιος 2012, 01:03:42 μμ »
αναφορα εδω αναφορα εκει αναφορα παραπερα....οριοθετησε τον εαυτο σου στα αναλογα θεματα που ηδη υπαρχουν.....
αν αυτο το φορουμ ειναι το προσωπικο σου ημερολογιο,ε πεστε το ρε παιδια....να μην το λογαριαζουμε για φορουμ ψυχολογιας ....

τεσπα....δεν ειναι δικο μου,εγω κρινω σαν απλος χρηστης αν μου αρεσει ή οχι...και ετσι οπως λειτουργεις και σε αφηνουν παραμενουμε 5 χρηστες ολοι κ ολοι,γιατι μπαινουν επισκεπτες αλλα βλεπουν το προσωπικο σου ημερολογιο και την κανουν με ελαφρα πηδηματακια....
ισως θα ηταν καλη μια ενοτητα επι προσωπικου ωστε να αναφερονται εκει προσωπικα βιωματα και εμπειριες...
οπως επισης και ειδησεογραφια απεχθων εγκληματων για τα περι βιασμων κ.α

αυτα απο μενα.

Συγνώμη αλλά μου  χαλάς το θέμα και είσαι off topic! :-ot  Αν θέλεις ξαναγύρνα στο θέμα ....please... :^f

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #8 στις: 09 Απρίλιος 2012, 01:09:18 μμ »
Συγνώμη αλλά μου  χαλάς το θέμα και είσαι off topic! :-ot  Αν θέλεις ξαναγύρνα στο θέμα ....please... :^f

το προσωπικο ημερολογιο θες να πεις.....μην μπερδευεσαι....και την κακη συνηθεια να κανεις οτι γουσταρεις οποτε κ οπου γουσταρεις...χωρις να σεβεσαι κανεναν.

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #9 στις: 09 Απρίλιος 2012, 01:12:10 μμ »
Μου επιτίθεσαι χωρίς λόγο και αυτό παραβιάσει τους όρους χρήσης αν θέλει κάτι θα μου πει ο Admid!!!  Και επανέλθετε στο θέμα μου!!! :-ot

• Ανώτερο μέλος
« Απάντηση #10 στις: 09 Απρίλιος 2012, 01:18:05 μμ »
Μου επιτίθεσαι χωρίς λόγο και αυτό παραβιάσει τους όρους χρήσης αν θέλει κάτι θα μου πει ο Admid!!!  Και επανέλθετε στο θέμα μου!!! :-ot

το χωρις λογο μου αρεσε :-W :-W :-W οπως επισης οτι θυμηθηκες τους ορους χρησης :-a :-a :-a
στον admin μονο ενα πραγμα εχω να πω....παντου υπαρχει ενας valder.... με ασυλια.

Αποσυνδεδεμένος NDUV

• Διαχειριστής
  • Ανώτερο μέλος
  • Mood: Happy
    Happy
« Απάντηση #11 στις: 09 Απρίλιος 2012, 03:26:07 μμ »
παρακαλω κορασιδες λιγο ηρεμια, με εντασεις δεν κανουμε κατι θετικο για κανενα.....

Ριτα,
σου εχω επισημανει να μην αναδημοσιευεις συνεχεια θεματα απο ιντερνετ,
εκτος αν αφορα καποια ερευνα πανω σε θεματα ψυχολογιας το οποιο και ειναι και το κεντρικο θεμα του φορουμ.
Αναδημοσιευεις καθημερινα 4 εως και 6 θεματα τα οποια αφορουν καθημερινη ειδησεογραφια για το αν ο ταδε κακος εκανε το ταδε κακο...
Πιθανον να εκτιμας οτι χρειαζεται να ενημερωθει οποιος διαβαζει το φορουμ, δεν διαφωνω, ομως απο την ενημερωση μεχρι να ανοιγουμε νεα θεματα καθε μερα με το τι τρεχει στην επικαιροτητα θα ξεφυγουμε απο αυτο που κανει ο κοσμος εδω μεσα.
Θα φτασουμε στο σημειο να μαθαινουμε νεα και οχι να συζηταει - ανταλλασει ο καθενας τις σκεψεις του με τα αλλα μελη.
Μιλαω αν με εννοεις για την αναλογια θεματων / συζητησεων...
αν φτασουμε να εχουμε ανοικτα 5 θεματα απο τους τσεκουρατους και 1 θεμα  με σκεψεις ενος μελους, το χασαμε το κορμι πατριωτ....
Και θα το πω για αλλη μια φορα το φορουμ (και ολα τα φορουμ εν γενει) υπαρχουν κατα αρχην για να ανταλλασουν προσωπικες τους σκεψεις, εμπειριες, γνωμες κλπ και φυσικα εκει μεσα εντασεται η επικαιροτητα.

Συμπερασματικα, το απογευμα θα μεταφερω οτι θεματα εχουν ανοιχτει κατα καιρους σε ασχετες ενοτητας εκει που πρεπει.
Ειναι η δευτερη φορα που κανουμε αυτη την συζητηση και ελπιζα οτι δεν θα χρειαζοταν να την ξανανοιξουμε.....

Αρτ,
ασυλια δεν υπαρχει σε κανενα, υπαρχει καλη διαθεση και φιλικη αντιμετωπιση σε οτιδηποτε στραβο βρισκεται μπροστα μας.
Η θεση μου ειναι οτι ολες μας τις "παραξενιες μας" πρεπει να τις λυνουμε με καλη διαθεση (εστω και με νευρα αν χρειαστει) και στο τελος να ομαλοποιουμε τις σχεσεις μας οσο βεβαια αυτο ειναι εφικτο. 
Θα σου πω οτι δεν φτανει να εχεις δικαιο, αλλα να μπορεις και να το κερδισεις...
Αν θες το σφαλμα ειναι περισσοτερο δικο μου παρα της ριτας, γιατι δεν ασχοληθηκα οπως επρεπε απο την πρωτη στιγμη.
Αισθανομαι ομως ασχημα να βλεπω τετοιους διαπληκτισμους γιατι αντι να βρισκουμε λυση, τελικα φτανουμε να γινονται τα νευρα μας μπαρουτι....
Δεν φτανει που υπαρχει το μνημονιο, η ακριβεια και η ανεργια, να ορθωσουμε και τις κανες αναμεσα μας, αναρωτιεμαι τι ακριβως εχουμε να κερδισουμε εδω μεσα?

Σας παρακαλω λοιπον να βοηθησουμε εκει που νομιζει ο καθενας, να υπαρχει καλη ροη στο φορουμ οπως τα εχουμε πει αρκετες φορες σε διαφορα θεματα.
Αν θελετε να το συζητησουμε δεν εχω αντιρρηση, αρκει να ειμαστε βοηθητικοι προς τους εαυτους μας και τους γυρω μας.

:^f :^f :^f
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Απρίλιος 2012, 04:30:27 μμ από NDUV »
οταν δεν προσεχεις αυτο που εχεις, θα το προσεξει αλλος για σενα :)

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
  • Mood: Mischievous
    Mischievous
  • Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ
« Απάντηση #12 στις: 09 Απρίλιος 2012, 06:49:21 μμ »
Εχω μια ιδεα,ισως αν εμπαινε μια καινουρια ενοτητα θεματα επικαιροτητας οπου εκει το ριτακι να μπορει να γραφει ολα αυτα τα ειδησεογραφικα.Πιστευω οτι θα εστεκε και πιο ομορφα και στο φορουμ,και τα πραγματα θα συμβιβαζοταν με καποιο τροπο γιατι και δεν θα γεμιζε η αρχικη σε3λιδα με αρθρα αλλα και η ριτα θα εγραφε οτι της αρεσει
ΓΙΝΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ :)

Αποσυνδεδεμένος Sara

• Ανώτερο μέλος
    Worried
« Απάντηση #13 στις: 09 Απρίλιος 2012, 06:52:24 μμ »
 Η αλήθεια είναι ότι έχω ανοίξει πολλά θέματα ταυτοχρόνως.  Δεν το επαναλαμβάνω και το θέμα τελειώνει εκεί, αλλά να μην είμαστε και υπερβολικοί, ότι είμαι δηλαδή ασεβής, αναργάνωτη και όλα τα άλλα περι ασυλίας... Κακός κόσμος και ανισσόροπος με ψυχολογικά προβλήματα υπάρχει παντού αλλά όχι να κάνουμε και την τρίχα τριχιά τώρα!

Βρε παιδιά ωραία τα λέτε....αλλά για το θέμα μου δεν λετε τπτ!  :wc :wc :wc

Αποσυνδεδεμένος NDUV

• Διαχειριστής
  • Ανώτερο μέλος
  • Mood: Happy
    Happy
« Απάντηση #14 στις: 09 Απρίλιος 2012, 07:07:50 μμ »
εγω αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι το βραδυ αντι να παω να αραξω θα κατσω για πολλοστη φορα να φτιαξω τα θεματα που ανοιγεις να μην ειναι πεταμενα οπου και οπου...

Βρες ομως λυση, ακομα και αυτο που ειπε η Chloe ισως ειναι υπο συζητηση.
Γιατι αν δεν βρεις εσυ λυση θα βρω εγω,
και οι λυσεις που θα βρω εγω συνηθως δεν ειναι αρεστες,
θα ανοιγεις θεματα, και οταν εχω χρονο θα κανω προελεγχο και θα τα στελνω εκει που πρεπει.
Στεκομαι φιλικα στο θεμα σου αλλα πρεπει να βοηθησεις και εσυ αλλιως δεν γινεται δουλεια.

Λυπαμαι που θα το πω, αλλλα ακομα και αν δεν σου (μου) αρεσει ο ωμος τροπος της αρτ,
η παρεμβαση της εχει μια βαση.....

Παρακαλω πολυ να ριξουμε ολοι τους τονους, και να μην αφηνουμε την  δικαιολογημενη φορτιση μας να μας ξεπερναει χωρις ενα στοπ....
Ελπιζω η ριτα και η αφτ να δωσουν τα χερια .... εεεε οχι πολυ σφιχτα ομως ε?
οταν δεν προσεχεις αυτο που εχεις, θα το προσεξει αλλος για σενα :)