Αποστολέας Θέμα: Απληστία.  (Αναγνώστηκε 782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anonymous

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
Απληστία.
« στις: 25 Φεβρουάριος 2012, 12:46:49 πμ »
λεμε οτι κλεινεις το μαγαζι σου στις 9:00 αλλα σκανε δυο πελατες...ε μωρε να τους παρω...
την αλλη μερα το μεσημερι κλεινεις στις 14:00 σκανε 2 πελατες εκεινη την ωρα..ελα μωρε ας το παω σερι...
τελικα....δουλευεις απληστα χωρις να λογαριαζεις τις συνεπειες..
τα χρονια περναν...και ερχεται η στιγμη που αναρωτιεσαι μα γιατι δεν εζησα εγω σαν τους αλλους;;;

γιατι ησουν απληστος....

εσεις εχετε διαπιστωσει απληστια στην ζωη σας;;;τι επιπτωσεις ειχε;;;

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Mischievous
    Mischievous
  • Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ
Απ: Απληστία.
« Απάντηση #1 στις: 25 Φεβρουάριος 2012, 11:41:19 πμ »
Eχω υπαρξει απληστη.Οχι τοσο σε υλικα αγαθα οσο συναισθηματικα με τους αλλους ανθρωπους.Πολλες φορες ειχα στη ζωη μου την αισθηση του ανικανοποιητου χωρις να υπαρχει ουσιαστικος λογος.Ηθελα οτι δεν ειχα ,χωρις να δινω σημασια σε οτι ειχα.Ετσι εχανα στιγμες και ομορφες καταστασεις γιατι παντα περιμενα το καλυτερο.Και βρισκομουν παντα σε μια κατασταση πανικου ,αγχους και μονιμης ανυσηχιας.Ειλικρινα εχασα πολλες καλες στιγμες  στη ζωη μου ,με το μυαλο μου να ειναι παντα στο μελλοντικο καλυτερο...
ΓΙΝΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ :)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Απ: Απληστία.
« Απάντηση #2 στις: 25 Φεβρουάριος 2012, 01:58:26 μμ »
Παράθεση
«Η γη παράγει αρκετά για να ικανοποιήσει τις ανάγκες του ανθρώπου, όχι όμως την απληστία του»

Γκάντι.

Η απληστια ειναι ενα μια ταση του ανθρωπου να ικανοποιησει αναγκες του, στο πεπερασμενο χρονο της ζωης του. Ειναι μια παλη αναμεσα στη ζωη και στο θανατο και την προσπαθεια να χωρεσει στη ζωη του παραπανω αναγκες απο οσο αντεχει.
Η Απληστια εχει δυο χαρακτηριστικα, την επιθυμια και την βουληση.
Αρκετοι φιλοσοφοι πιστευουν λανθασμενα οτι η απληστια βασιζεται στη βουληση του ανθρωπου για να καλυψει αναγκες. Αυτο γιατι η απληστια δεν ειναι μια ελεγχομενη κατασταση, ετσι ακριβως ειναι και οι επιθυμιες οι οποιες γεννιουνται με βαση τα χαρακτηριστικα της ζωης που ζουμε. Αν η βουληση μπορουσε να ειναι κυριαρχο γνωρισμα της απληστιας τοτε θα ειχαμε κατι διαφορετικο, θεωρητικα θα το ονομαζαμε ελεγχομενη απληστια. Ενα παραδειγμα ελεγχομενης απληστιας ειναι η αρχαια ελληνικη φιλοσοφια, οπου ηταν πνευματικα ασυστολα απληστη.

Το ζητουμενο λοιπον για δουμε την απληστια σε μια θεμιτη βαση, ειναι να ειμαι απληστος, αρκει να μπορω να ειμαι ανησυχο πνευμα, να μπορω να ελεγχω τις νορμες μου για να μπορω να ειμαι σε μια ασταματηση εγρηγορση και πειραματισμο.
Οταν δεν μπορεις να ελέγξεις τιποτα απο ολα αυτα, η επιθυμια ειναι αυτη που σε καθοδηγει και σαφως προσπαθεις να κανεις παραπανω πραγματα απο αυτα που αντεχεις, χωρις στην ουσια να εχεις κατακτησει εστω και το ελαχιστο απο αυτα.

Ντίνος Χριστιανόπουλος Απληστία

"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory