Αποστολέας Θέμα: Σχέση-Αξίζει ή μήπως όχι;  (Αναγνώστηκε 421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sarah10

• Απλό μέλος
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Σχέση-Αξίζει ή μήπως όχι;
« στις: 04 Σεπτέμβριος 2018, 10:12:08 πμ »
Γεια σας. Να σας συστηθώ κι εγώ. Ειμαι κοπέλα 27 χρονών, καθηγητρια. Εχω μια σχεση εδω κ 3μιση χρονια. Το παιδι ειναι 3 χρονια μεγαλύτερος, δουλεύει σε μια εταιρία καλή (έπειτα από πολλές αλλαγές και δυσκολίες που ειχε στο θεμα δουλεια). Εκεινος ζει με τους γονεισ του ενώ εγω εχω δικο μου σπίτι. Απο πολυ νωρις στη σχεση μας αρχισε να ερχεται στο σπιτι μου πολυ συχνα κ να κοιμομαστε μαζι κλπ μεχρι που εγινε καθημερινο.Καθε βραδυ ερχεται με μια τσαντα ρούχα της επομενης μερας κ παει λέγοντας. Επειδη ειχε οικονομικες δυσκολιες νωριτερα δεν ηταν ευκολο να παρει την αποφαση και να μετακομισει κανονικα εδω. Εγω το ηθελα γιατι με ειχε κουρασει αυτο το πηγαινε ελα, ενιωθα σαν να ειναι το σπιτι μου ξενοδοχειο και επαψε ολο αυτο να μου δινει χαρα. Τον πιεσα τοτε κι εφτασε σε σημειο, σε συνδυασμο με πιεσεις για τη δουλεια η τα λεφτα γενικα να παθει ψυχολογικο, αγχωδη διαταραχη και αρρωστοφοβια με πολλα ψυχοσωματικα συμπτωματα. Εγινε αλλος ανθρωπος, ηταν μια δυσκολη περιοδος μεχρι να το συνειδητοπιησει και τωρα παει σε ψυχοθεραπευτη και ξεκινησε θεραπεια σε συνδυασμό με φαρμακο και του ειπε πως θα συνελθει αμεσα. Εγω ομως εχω κουραστει πολυ ψυχολογικα να περιμενω ποτε θα συνελθει, αν και ποτε θα παρει την απόφαση να ερθει να συγκατοικησουμε και καπως να εξελιχθει η σχεση. δεν ειναι πως δε με αγαπαει, και μου το εχει αποδειξει οσα χρονια ειμαστε μαζι γιατι εχει δεχτει πολλα πραγματα απο μενα που δν ειμαι κι ο πιο ευκολος ανθρωπος. ομως τον βλεπω πολυ κολλημενο με την οικογενεια του, δν τον ενδιαφερει το επομενο βημα, θεωρει πως δεν ειναι αρρωστημενη αυτη η κατασταση και οτι δε χρειαζεται να βιαζομαστε. Λες και θα ερθει η στιγμη που θα ειναι ολα ευνοικα η δεν ξερω κι εγω τι. Εχω φτάσει σε σημειο να μην ελπιζω σε τιποτα καλυτερο, κουραστηκα και σκεφτομαι πως μαλλον δεν εχω μελλον με αυτο τον ανθρωπο. θα ήθελα καποιον που να με αγαπαει και να μη φπβαται να ρισκαρει για μενα, να χαιρεται και να το δειχνει και να εχουμε κοινα ονειρα. Οσες φορες του τα εχω πει αυτα νευριαζει, το παιρνει στραβα, λεει πως δεν ειπε πως δε θα γινει αλλα δε θελει να πιεζει καταστασεις κλπ. Αξιζει να κατσω κι αλλο σε μια τετοια σχεση; Τι πιστευετε; Περνάνε τα χρόνια και δε βλέπω κάποια εξέλιξη. Και ειμαι νεα κοπελα, ξερω τι θέλω. Αλλα νιωθω πως αυτα που "ονειρευομαι" λιγο δυσκολο να γινουν με αυτο τον ανθρωπο.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Απ: Σχέση-Αξίζει ή μήπως όχι;
« Απάντηση #1 στις: 06 Σεπτέμβριος 2018, 08:05:05 μμ »
Γεια σου Σαρα,
ειναι φανερο οτι εχεις πιεσει αρκετα τα πραγματα, αλλα αυτο ειναι το αποτελεσμα μιας καταστασης που αρχιζει
να δειχνει τα ορια της.
Πως κρινεις την σχεση σου, αν αφαιρεσεις αυτο το "προβλημα" που γραφεις?
Πιστευεις οτι ταιριαζεις αρκετα με αυτο τον ανθρωπο? Βλεπεις μελλον μαζι του?
Αναλογα το πως απαντας εχει και την συνεχεια.

Για να συντομευσω ομως το χρονο, θα παρω σαν ενδεχομενο οτι ολα βαινουν καλως και ο τυπος ειναι ο ανθρωπος της ζωης σου.
Γιατι το πιεσες τοσο πολυ? Εισαι μολις 27, στην αρχη της επαγγελματικης σας ζωης.
Ο φιλος σου, μολις αρχιζει να παταει στα ποδια του, θες να γινει και κατοσταρης με την μια?
Για να μην το βλεπω μονοπλευρα, καταλαβαινω το αγχος σου και ειναι σεβαστο.

Αν θες να βρεις μια λυση που να ισσοροπει τα πραγματα, νομιζω οτι πρεπει να τα βαλετε κατω και να συμφωνησετε σε ενα σχεδιο.
Ποτε να μεινετε μαζι? σε 1 χρονο? σε 3? η σε 10?
Κατω απο ποιες προοπτικες να γινει αυτο? Οταν παρει αυξηση? οταν συμβουν ποια πραγματα κατα την δικη σου αποψη? η κατα αυτον?
Θελω να πω οτι αν υπαρχει η στοιχειωδη σοβαροτητα και διαθεση πρεπει να βαλετε κατω ενα κοινο συμφωνηθεν σχεδιο για το πως και με ποιο τροπο θα τσουλησει το επομενο διαστημα μεχρι να φτασετε εκει που επιθυμεις.
Το να πιεζεις γενικα και αοριστα.... "αντε τι θα γινει, ποτε θα φυγεις απο τους γονεις σου..." ειναι κατι που δεν βοηθαει.
Για να μην το κανει, παει να πει οτι κατι φοβαται, δεν νομιζεις οτι πρεπει να μαθεις η να συζητησεις και εσυ μαζι του αυτους τους φοβους?

Θα σου συνοψισω με το οτι το σκεπτικο μου ειναι οτι δεν εχει σημασια να προβαλεις απλα και μονο τα θελω σου, αλλα και να ξερεις πως να τα κατακτησεις.
Στη περιγραφη σου, δειχνεις οτι ξερεις πολυ καλα το πρωτο κομματι, αλλα οχι το δευτερο.
Εκτιμω οτι πρεπει να ενισχυσεις το δευτερο κομματι, για να ολοκληρωσεις την σχεση σου και να γινεις ευτυχισμενη :)
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος sarah10

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #2 στις: 07 Σεπτέμβριος 2018, 09:01:58 μμ »
Κατά τα άλλα η σχέσης μας είναι καλή. Ταιριάζουμε πολύ, δε μου έχει δώσει ποτέ δικαιώματα και γενικά είναι πολύ σωστός απέναντι μου. Αυτό όμως ίσως και να είναι θέμα επιβεβαίωσης για μένα.Έχω επηρεαστεί κ από άλλους φιλους ή γνωστούς που οι περισσότεροι συγκατοικούν πλέον ή το σκέφτονται κ χαίρονται για αυτο. Κι αναρωτιέμαι, εμεις γιατί όχι? Αυτός γιατί  δε χάρηκε την 1η φορά που έθεσα το θέμα και τελικά τον πίεσα τόσο που να αντιδράει αρνητικά κλπ? Μου είχε πει πως όταν συνέλθει με το ψυχολογικό θα σκεφτεί και αυτό το ενδεχόμενο της συγκατοίκησης κλπ τώρα που οικονομικά θα είναι καλύτερα. Επίσης να τονίσω ότι ενώ οι γονείς του είναι πολύ καλοί άνθρωποι και δίπλα στα παιδιά τους κλπ, στο οικονομικό είναι πολύ απόλυτοι. Δεν του έχουν δώσει ευρώ ούτε καν για γιατρούς που λέει ο λόγος. Σκέφτεται να κάνει κάποιο σεμινάριο εξειδίκευσης που θα τον βοηθήσει στη δουλειά αλλά τα λεφτά θα πρέπει να τα βάλει όλα μονος. Είναι δύσκολο δηλαδή έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα να είναι άνετος οικονομικά (αν αυτο είναι ένα βασικό του θέμα). Ωστόσο έχω την αίσθηση πως αυτό σχετίζεται με το γεγονός ότι πριν από μένα δν είχε άλλη σχέση έτσι μεγάλη, ότι είναι πολύ προσκολλημένος ίσως με τη μάνα του και το σπίτι και ότι είναι ανώριμος, δηλαδη δν έχει συνειδητοπιήσει ότι είναι 30. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος sarah10

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #3 στις: 19 Σεπτέμβριος 2018, 08:43:37 πμ »
Γεια σου Σαρα,
ειναι φανερο οτι εχεις πιεσει αρκετα τα πραγματα, αλλα αυτο ειναι το αποτελεσμα μιας καταστασης που αρχιζει
να δειχνει τα ορια της.
Πως κρινεις την σχεση σου, αν αφαιρεσεις αυτο το "προβλημα" που γραφεις?
Πιστευεις οτι ταιριαζεις αρκετα με αυτο τον ανθρωπο? Βλεπεις μελλον μαζι του?
Αναλογα το πως απαντας εχει και την συνεχεια.

Για να συντομευσω ομως το χρονο, θα παρω σαν ενδεχομενο οτι ολα βαινουν καλως και ο τυπος ειναι ο ανθρωπος της ζωης σου.
Γιατι το πιεσες τοσο πολυ? Εισαι μολις 27, στην αρχη της επαγγελματικης σας ζωης.
Ο φιλος σου, μολις αρχιζει να παταει στα ποδια του, θες να γινει και κατοσταρης με την μια?
Για να μην το βλεπω μονοπλευρα, καταλαβαινω το αγχος σου και ειναι σεβαστο.

Αν θες να βρεις μια λυση που να ισσοροπει τα πραγματα, νομιζω οτι πρεπει να τα βαλετε κατω και να συμφωνησετε σε ενα σχεδιο.
Ποτε να μεινετε μαζι? σε 1 χρονο? σε 3? η σε 10?
Κατω απο ποιες προοπτικες να γινει αυτο? Οταν παρει αυξηση? οταν συμβουν ποια πραγματα κατα την δικη σου αποψη? η κατα αυτον?
Θελω να πω οτι αν υπαρχει η στοιχειωδη σοβαροτητα και διαθεση πρεπει να βαλετε κατω ενα κοινο συμφωνηθεν σχεδιο για το πως και με ποιο τροπο θα τσουλησει το επομενο διαστημα μεχρι να φτασετε εκει που επιθυμεις.
Το να πιεζεις γενικα και αοριστα.... "αντε τι θα γινει, ποτε θα φυγεις απο τους γονεις σου..." ειναι κατι που δεν βοηθαει.
Για να μην το κανει, παει να πει οτι κατι φοβαται, δεν νομιζεις οτι πρεπει να μαθεις η να συζητησεις και εσυ μαζι του αυτους τους φοβους?

Θα σου συνοψισω με το οτι το σκεπτικο μου ειναι οτι δεν εχει σημασια να προβαλεις απλα και μονο τα θελω σου, αλλα και να ξερεις πως να τα κατακτησεις.
Στη περιγραφη σου, δειχνεις οτι ξερεις πολυ καλα το πρωτο κομματι, αλλα οχι το δευτερο.
Εκτιμω οτι πρεπει να ενισχυσεις το δευτερο κομματι, για να ολοκληρωσεις την σχεση σου και να γινεις ευτυχισμενη :)

Το θέμα είναι πως παρότι εγώ προσπάθησα να συζητήσω ξανά, του είπα πως όλο αυτό με έχει επηρεάσει και μένα ψυχλογικά και δεν αντέχω και να βάλουμε ένα πλάνο... Εκείνος ήταν σε φάση δε μου αρέσει να βάλω πλάνο, ουτε να εγγυηθώ κάτι κι ότι άμεσα δεν έχει στο μυαλό του τη συγκατοίκηση κλπ γιατί προέχει να συνέλθει ψυχικά κι ύστερα θα τα βάλει κάτω κ θα δει τι μπορεί να γίνει κλπ. Σα να μου λέει πως μπορεί κιόλας μετά να αποφασίσει πως δε θέλει τίποτα και να χωρισουμε πχ. Δηλαδή οκ τόση αβεβαιότητα δε νομίζω πως θα την άντεχε καμία. Είναι σα να μην ξέρει τι θέλει.Τώρα λέει του αρέσει όπως είναι τα πράγματα, δηλαδή να πηγαινοέρχεται καθημερινά κλπ και δε σκοπεύει να αλλάξει τίποτα σε αυτό στο άμεσο μέλλον. Εμενα όμως δε μου αρέσει. Άρα εγώ τι προτεινετε να κάνω; Να του πω να μην έρχεται; Να κάτσω να δεχτώ μια κατάσταση που με έχει φθείρει; Κι αν ναι, για ποιό λόγο; Υπάρχει λόγος; Δεν είναι ανούσιο να χάνω το χρόνο μου και να πιέζομαι να αντέξω μια κατάσταση που με έχει κουράσει; Στο τέλος θα αρρωστήσω κι εγώ δηλαδή ψυχικά με όλο αυτό. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει λόγος. Και δε μπορώ να τον ψυχολογήσω. Αφού έρχεται που έρχεται καθημερινά. Τι θα αλλάξει τόσο πολύ; Ποιό είναι το πρόβλημα; οι λόγοι που δεν το θέλει ακόμη; Δεν είναι ξεκάθαροι. Επίσης αν δεν ήθελε τη σχέση, θα με είχε χωρισει προ πολλού. Τι κάθεται και κάνει τώρα;

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #4 στις: 19 Σεπτέμβριος 2018, 06:13:28 μμ »
Εμενα όμως δε μου αρέσει. Άρα εγώ τι προτεινετε να κάνω; Να του πω να μην έρχεται; Να κάτσω να δεχτώ μια κατάσταση που με έχει φθείρει; Κι αν ναι, για ποιό λόγο; Υπάρχει λόγος; Δεν είναι ανούσιο να χάνω το χρόνο μου και να πιέζομαι να αντέξω μια κατάσταση που με έχει κουράσει; Στο τέλος θα αρρωστήσω κι εγώ δηλαδή ψυχικά με όλο αυτό. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει λόγος. Και δε μπορώ να τον ψυχολογήσω. Αφού έρχεται που έρχεται καθημερινά. Τι θα αλλάξει τόσο πολύ; Ποιό είναι το πρόβλημα; οι λόγοι που δεν το θέλει ακόμη; Δεν είναι ξεκάθαροι. Επίσης αν δεν ήθελε τη σχέση, θα με είχε χωρισει προ πολλού. Τι κάθεται και κάνει τώρα;

αυτα που εβαλα σε bold φτανουν και περισευουν για να βαλεις ενα στοπ!
Δεν μπορω να σου πω με ακριβεια τι να κανεις, ειναι στο χερι σου κατα ποσο θες να το πιεσεις.
Μπορεις κατ επιλογη να κανεις τα ακολουθα.

1. Εδω δεν ειναι ξενοδοχειο φιλαρακι, αμα αποφασισεις οτι μπορεις να εισαι ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ εχει καλως, μεχρι τοτε η πορτα ειναι κλειστη και μεινε στη μανα σου.

2. Κοιτα γιωργακη.... δεν μπορει να πηγαινει επ απειρον αυτη η ιστορια και αν σου αρεσει ετσι εσενα, εμενα δεν μου κανει.
Τουτεστιν μεχρι τελος του χρονου (μεχρι τελος καλοκαιριου κλπ κλπ) κατσε και σκεψου και τοτε θα πρεπει να εχεις μια απαντηση, σχετικα με το τι θες η τι δεν θες.

3. Ενταξει γιωργακη, κανενα προβλημα, να ερχεσαι οποτε σου κανει κεφι και αμα νιωσεις οτι θες να μεινουμε μαζι εδω ειμαστε μωρε, δεν υπαρχει θεμα.

Πες μου ποια εκδοχη σου ταιριαζει καλυτερα.....

Τι καθεται και κανει τωρα? το χει διπορτο απλο και βολικο.
Εχει την καβατζα μιας σχεσης και το νανουρισμα της μανας του....
Αν θελω να ειμαι καθετος θα ελεγα οτι δεν ειναι ετοιμος να αναλαβει τις ευθυνες μιας σχεσης.
Γιατι ξερεις, οι αγαπες και τα λουλουδια ειναι ενα πολυ μικρο (αλλα απαραιτητο) κομματι της σχεσης.
Ενα αλλο, πιο σημαντικο ειναι αυτο του να εχεις την ευθυνη να μπορεις ισοτιμα στις αναγκες μιας κοινης συμβιωσης.
Ο δικος σου αυτο το κομματι φαινεται να το ψαχνει ακομα... για ποσο? για οσο του κανει κεφι,
φροντισε μονο μην τελικα το μαθει με καποια αλλη και εσυ εισαι μονο για τις ταξεις του δημοτικου  :-h
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος sarah10

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #5 στις: 19 Σεπτέμβριος 2018, 06:35:25 μμ »
Συμφωνώ σε αυτο, φοβάται να αναλάβει ευθύνες. Επίσης αυτό περί ξενοδοχείου κ βολεψίματος εχει ειπωθεί από μένα στο παρελθόν όμως μου αντέκρουσε το επιχείρημα πως κουράζεται με τα πηγαινε-ελα κ καλά κ δν είναι θέμα βολέματος. Αλλά αν κουράζεται γιατί δεν έρχεται μόνιμα να ναι κ πιο ξεκούραστος λοιπόν; Αναρωτιεμαι. Επίσης λέει συνέχεια πως στη φάση που ειναι τωρα που έπαθε ψυχολογικό δε μπορεί να σκέφτεται καθαρά κλπ. Κ ότι εγώ έχω πάθει εμμονή με αυτό το πράγμα κλπ. Δν ξέρω πως θα αντιδράσει αν του πω να μην έρθει ξανά κ το εννοήσω. Επίσης ξέρω πως αν γίνει αυτό στην ουσία για μένα θα είναι η φάση πριν το χωρισμό που θα είναι αναπόφευκτος. Δν πιστεύω ότι πχ θα μεινει σπίτι του κ μετά θα με παρακαλάει να γυρίσει εδώ κ μόνιμα. Από εγωισμό κ μόνο κι από αντίδραση ακόμα κ αν το νιώσει δε θα το πει. Δε θα κάνει τιποτα. Γιατί πολύ απλά επειδή ως τωρα γίνονταν  όλα μου τα χατίρια στη σχέση, το βλέπει κ αυτό έτσι. Αν κ θεωρώ πως απλά δε θέλει να έρθει κ αυτό είναι η δικαιολογία. Αναρωτιεμαι όμως, αν ισχύουν ολα αυτα γιατί να κάθεται στη σχέση αυτή (η οποία του έκανε κ κακό στο παρελθόν) ;

Αποσυνδεδεμένος sarah10

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #6 στις: 19 Σεπτέμβριος 2018, 06:40:37 μμ »
αυτα που εβαλα σε bold φτανουν και περισευουν για να βαλεις ενα στοπ!
Δεν μπορω να σου πω με ακριβεια τι να κανεις, ειναι στο χερι σου κατα ποσο θες να το πιεσεις.
Μπορεις κατ επιλογη να κανεις τα ακολουθα.

1. Εδω δεν ειναι ξενοδοχειο φιλαρακι, αμα αποφασισεις οτι μπορεις να εισαι ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ εχει καλως, μεχρι τοτε η πορτα ειναι κλειστη και μεινε στη μανα σου.

2. Κοιτα γιωργακη.... δεν μπορει να πηγαινει επ απειρον αυτη η ιστορια και αν σου αρεσει ετσι εσενα, εμενα δεν μου κανει.
Τουτεστιν μεχρι τελος του χρονου (μεχρι τελος καλοκαιριου κλπ κλπ) κατσε και σκεψου και τοτε θα πρεπει να εχεις μια απαντηση, σχετικα με το τι θες η τι δεν θες.

3. Ενταξει γιωργακη, κανενα προβλημα, να ερχεσαι οποτε σου κανει κεφι και αμα νιωσεις οτι θες να μεινουμε μαζι εδω ειμαστε μωρε, δεν υπαρχει θεμα.

Πες μου ποια εκδοχη σου ταιριαζει καλυτερα.....

Τι καθεται και κανει τωρα? το χει διπορτο απλο και βολικο.
Εχει την καβατζα μιας σχεσης και το νανουρισμα της μανας του....
Αν θελω να ειμαι καθετος θα ελεγα οτι δεν ειναι ετοιμος να αναλαβει τις ευθυνες μιας σχεσης.
Γιατι ξερεις, οι αγαπες και τα λουλουδια ειναι ενα πολυ μικρο (αλλα απαραιτητο) κομματι της σχεσης.
Ενα αλλο, πιο σημαντικο ειναι αυτο του να εχεις την ευθυνη να μπορεις ισοτιμα στις αναγκες μιας κοινης συμβιωσης.
Ο δικος σου αυτο το κομματι φαινεται να το ψαχνει ακομα... για ποσο? για οσο του κανει κεφι,
φροντισε μονο μην τελικα το μαθει με καποια αλλη και εσυ εισαι μονο για τις ταξεις του δημοτικου  :-h
Επίσης αυτό το   "μέχρι τότε να μου έχεις πει τι θες τελικά" το βλέπει σαν απειλή, deadline κλπ κ αρνείται να σκεφτεί οτιδηποτε αν του βάζω διορίες. Δηλαδή αντιδράει εγωιστικά ξαφνικά κι όχι ώριμα, βλέποντας πως ο άλλος δν αντέχει κ πιέζει καταστάσεις γιατί όντως είναι οριακές.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #7 στις: 20 Σεπτέμβριος 2018, 07:51:13 πμ »
αν το βρισκει απειλη ειναι δικο του θεμα, και εσυ μπορεις να πεις οτι αυτο το πακετο το βρισκεις σαν καταρρακωση της ψυχικης σου υγειας... δηλαδη οταν εχουμε σχεσεις, ο ενας να ειναι καλα και πασας στα γιαννενα, και ο αλλος να παει να κοψει το σβερκο του?

Λυπαμαι που θα στο πω, αλλα υπαρχει η σοβαρη πιθανοτητα το τελικο σου σταδιο να ειναι ο χωρισμος.
Για αυτο θα σου πω οτι η μεση λυση ειναι να βαλεις ενα deadline και ας το παρει ο συντροφος σου οπως θελει ειτε απειλη ειτε οτι αλλο.
Στο λεω αυτο γιατι οτι ειναι να γινει, να γινει συντομα και οχι σε 5 χρονια...

Αποσυνδεδεμένος sarah10

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #8 στις: 20 Σεπτέμβριος 2018, 09:09:13 πμ »
Ναι κι εγώ πιστεύω πως στο σημείο που φτάσαμε δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Ή μένουμε μαζί αλλά με κάποια προοπτική (πχ αν γίνει αυτό θα έρθω να μείνουμε μαζι ή ο ενδοιασμός μου είναι αυτός και τι μπορεί να γίνει) και προχωραμε ή χωρίζουμε(όσο είναι νωρίς, που δεν είναι κιόλας). Μπορεί σαν άνθρωπος να είναι καλός και μπορεί να μη βρω κάποιον που να κάνει όσα έχει κάνει αυτός για μένα , όμως δεν αρκεί αυτό για μια σχέση. Πρέπει να υπάρχουν ίδια θέλω κ να με γεμιζει η σχέση σαν σχέση. Όχι απλά ο άνθρωπος. Που πλέον και σαν άνθρωπος έχει αλλάξει. Γιατί παλιά όταν του έλεγα ένα πρόβλημα μου με βοηθούσε, τώρα δεν ασχολείται καν, με αγνοεί και δεν κάνει και τίποτα. Επικεντρώνεται στον ευατο του κ σε αυτο που έπαθε κι όλα τα άλλα τα υποβαθμίζει, τα θεωρεί χαζά και μικροπροβλήματα. Δε γινεται ετσι. Δικαιολογία είναι αυτό. Στον εαυτό του που "φοβάται" να κάνει το επόμενο βήμα και να φύγει από τη μαμά και το μπαμπά.Όμως κι εγώ δε βρίσκω λόγο να εγκλωβίζομαι κι άλλο καιρό σε κάτι που δε δείχνει να μπορεί να φτιάξει άμεσα και δε μπορώ να αντέξω. Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #9 στις: 20 Σεπτέμβριος 2018, 11:54:00 μμ »
γενικα εχεις δικαιο...
θα σου πω κατι και κρατησε το,
μια σχεση σοβαρη για να εχει μελλον πρεπει και οι δυο να εχουν κοινους στοχους,
προσαρμοσε αυτο στη δικη σου σχεση και θα παρεις τις απαντησεις που ψαχνεις.

Αποσυνδεδεμένος sarah10

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #10 στις: 22 Σεπτέμβριος 2018, 04:50:20 μμ »
Συμφώνω! Επίσης όταν σε μια σχεση υπήρξαν πράγματα που καταπίεσαν ή πλήγωσαν τον ένα(εκείνο), πρέπει μετά αν αυτά αλλάξουν , να τα αφήνει στην άκρη. Δε γίνεται να έχεις κρατήσει τα αρνητικά κ ό,τι κι αν κάνει ο αλλος να το βλέπεις ως πίεση κ με καχυποψία ή να αγνοείς τα πόσα άλλα καλά κάνει για σένα. Είναι άδικο. κ καταντάει κουραστικό. Κ δε συνεχίζεται με υγιή τρόπο η σχέση. Του είπα λοιπόν πως ή θα χωρίσουμε ή θα ξεχάσει και ξεπεράσει όσα έχουν γίνει κ τον πήγωσαν και το ίδιο κ εγώ κ θα αρχίσουμε από την αρχή, βάζοντας κάποια θεμέλια στη σχέση ώστε να είναι υγιής κ ένα πλάνο για το μέλλον μας. Αυτο προϋποθέτει ότι θα έχει καταλάβει πως νιώθει, αν υπάρχει αγάπη κ θέληση ή αν έχουν σβήσει όλα αυτά κι έχει ξενερώσει σε βαθμό που θεωρεί ότι η κατάσταση αυτή είναι μη αναστρέψιμη. Του έδωσα κ τα πράγματα του, ότι είχε στο σπίτι μου κι ας πάρουμε χρόνο κ οι 2 να σκεφτούμε και όπως καταλήξει. η μαζί κ ευτυχισμένοι σε μια υγιή σχέση ή χώρια κ ηρεμία. Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #11 στις: 22 Σεπτέμβριος 2018, 08:06:53 μμ »
κοιτα γενικα ναι σωστα,
ειδικως ομως θα πρεπει να εχουμε κατα νου οτι οι σχεσεις ειναι εθελοντικες.
Οτι αλλο στριμωχνει μεσα του, μια κατασταση, αναγκης, πιεσης, μοναξιας αργα η γρηγορα θα ερθει σε αδιεξοδο.
Θελω να σου πω οτι αν μπορειτε επι ισους ορους να κανετε πραγματα μαζι που απο κοινου σας ευχαριστουν εχει καλως.
Αν αντιθετα υπαρχουν πιεσεις για πραγματα που θελεις (θελει) και αυτος ζοριζεται, ισως το κανει μια η δυο η και εικοσι δυο, αλλα η επομενη φορα θα ειναι εκρηξη.

Εχει γινει πια παγιο, μετα την γεννηση ενος παιδιου να ερχονται τα πανω κατω (που οπως και να εχει ερχονται) στις ορεξεις, διαθεσιμοτητες κλπ κλπ. Οπως καταλαβαινεις ομως, μετα το παιδι  τα πραγματα γινονται ανεπιστροφα και δυστυχως στα πολυ γρηγορα ακριβως μετα το παιδι βαρανε διαλυση παρα πολλες οικογενειες.

Προσεξε λοιπον το εξης:
Κανε ξεκαθαρο μεσα σου τι ακριβως θες να κανεις στη ζωη σου με τον ανθρωπο που εισαι και συζητησε το - ανιχνευσε το.
Αν δεις οτι καπου συναντιεστε, μπορεις να το αναλυσεις περαιτέρω.... αν βγαινει κατι δυσκολα, να ξερεις οτι απλα περνας καλα και οπου παει - οσο παει με ημερομηνια ληξης το επομενο λεπτο.
Ειμαι υπερ των ξεκαθαρων σκεψεων και δηλωσεων που αφηνουν στον αλλο το περιθωριο να επιλεξει αν θελει να κινηθει προς τα θελω μου, ειμαι κατα των ψυχασυναισθηματικων εκβιασμων που στοχο εχουν να βολεψει ο αλλος την παρτη του χωρις να λαμβανει εμενα σε ολο αυτο το πακετο.

Προσοχη λοιπον στις επομενες κινησεις σου  :-l

Αποσυνδεδεμένος sarah10

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #12 στις: 24 Οκτώβριος 2018, 10:22:14 πμ »
Λοιπόν...Ύστερα από ολα αυτα, μείναμε χώρια για ένα διάστημα 2 εβδομάδων... Ειχαμε τυπική επικοινωνία κ ειδωθήκαμε ελάχιστα. Εγω παραδεχτηκα τα λαθη μου μέσα στη σχέση τα οποία συνέβαλαν στο να πάθει αυτός το ψυχολογικό του κ γενικά έβλαψαν τη σχεση. Κατάλαβα πως κ εγω δν είχα ηρεμία μέσα σε όλα αυτά κ γύρισα αποφασισμένη να αλλάξω πρώτα για μένα κ μετά για τη σχέση. Εκείνος με τη σειρα του ηρέμησε κ σκέφτηκε κάποια πράγματα για τον εαυτό του κ για εμας. Βρεθήκαμε, συζητήσαμε κ αποφασίσουμε να συνεχίσουμε μαζί. Έχουν περάσει 10 μέρες, εγώ είμαι πολύ σωστή απέναντι του, ήρεμη στη σχέση κλπ. Κι εκείνος είναι καλύτερα από πριν, πιο ορεξάτος κλπ. Ωστόσο, χθες τον ρώτησα σχετικά με το πώς το βλέπει κι αν θέλει να έρχεται να μένει κάποιες μέρες εδώ για αρχή ώστε να μην κουβαλάει τα ρούχα περα δωθε ειδικα μερες δουλειάς. Η αντίδραση; Όχι. Έτσι απλά. Γιατί όχι; Νευρίασε κι άρχισε να λεει ότι "πάλι τα ίδια. κ εμενα μ αρέσει όπως είναι τωρα η κατάσταση κ στο έχω πει" κλπ. οκ, ελεος θα πω εγω! Υποτίθεται δν το ηθελε γιατι δεν ήταν υγιής η σχέση εκτός των άλλων. τώρα? που είδε τόση προσπάθεια κ αλλαγή από μενα? Πάλι αντίδραση? Θεωρώ πως δεν θελει να αποχωριστεί τη μαμα. Το βρίσκω εντελως προβληματικό για τη φάση κ την ηλικια του. Ενας ανθρωπος σαν αυτόν ειναι πολύ ανώριμος σε αυτό το κομμάτι κ φοβάται να κάνει κ να στηρίξει μια σχέση σοβαρή η οποία μελλοντικά θα τον οδηγήσει κ σε γάμο κ παιδιά. Αν φοβάται να κανει το πιο απλό βήμα πώς θα κάνει τα υπόλοιπα; Σχέση 3,5 χρόνων κ ακόμα να πάρει απόφαση εξέλιξης; Πείτε μου; Το ερμηνεύω λαθος; Έχω κάτι να περιμένω από αυτό τον άνθρωπο; Δεν είναι περίεργο που δν το θεωρει κ ο ίδιος κ οι γονείς του προβληματικό όλο αυτό; Σκέφτομαι αυτή τη φορά να είναι κ η τελευταία κ να του πω να μου εξηγήσω ακριβώς τους πραγματικούς λόγους που δν το κάνει ούτε τώρα κ να του πω πως αν δν εχουμε κοινα θελω για μενα δεν έχει νόημα να συνεχιστεί η σχέση κ να κάνω εγω το βλάκα μέχρι κι αν θα ωριμάσει ώστε να πάρει αποφάσεις. Τι προτείνετε εσείς;

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #13 στις: 24 Οκτώβριος 2018, 09:27:47 μμ »
δεν καταλαβαινω γιατι δεν βλεπεις το θεμα ως εχει?
Δεν θελει ο συντροφος σου να δεσμευτει στη παρουσα φαση, γιατι το πιεζεις ετσι?
Απο την αλλη, σκεφτηκες οτι ο συντροφος σου ειναι 30 χρονων, και ισως νιωθει ακομα πολυ μικρος για τις δεσμευσεις που θελεις?

Τι να σου προτεινω?
Αν επιμενεις σε οσα εχεις γραψει στο παρον θεμα,
τοτε χωρισε και βρες καποιον να ψαχνει να κανει οικογενεια σαν κυριαρχο θεμα στη ζωη του, οπως θες και εσυ επισης.
Τωρα εισαστε δυο διαφορετικοι ανθρωποι με διαφορετικα θελω, οποτε δεν θα συναντηθείτε ποτε.

Αποσυνδεδεμένος sarah10

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #14 στις: 25 Οκτώβριος 2018, 12:06:05 πμ »
Δεν πρόκειται περί κυρίαρχου θέματος. Απλώς είμαι της άποψης ότι μια σχέση μακροχρονια, ειδικά οταν αυτη εχει περασει απο 40 κυματα, τη συνεχίζεις μονο αν βλέπεις πράγματα στον αλλο τωρα κ για το μέλλον. Αλλιώς τι νόημα εχει? Για μένα, ένας άντρας στα 30, με σχέση 3,5 χρόνων κ σταθερή δουλειά δν εχει κανένα λόγο να μην είναι έτοιμος να "δεσμευτει" (που σιγά τη δέσμευση, οκ για μια συγκατοίκηση μιλάω) αν νιώθει ότι ο άλλος είναι ο άνθρωπος του κ τον αγαπάει πολύ. Ίσα ισα θα πρεπε κ να το επιδιωκει κ ο ιδιος. Επίσης επειδή στο δικό μου σπίτι πηγαινοέρχεται πιστεύω ειναι δικαιωμα μου να πω στοπ, δν το ανέχομαι άλλο απ τη στιγμή που εμένα αυτό δε με καλύπτει, το βρισκω βόλεμα για κείνον κ παράλληλα με ξενερώνει. Μου δίνει την εντύπωση ενός αντρα που νιωθει παιδάκι ακόμα κ του αρέσει αυτή κατάσταση. Δε θέλω κάποιον τετοιο. Κ αν έκανα την προσπάθεια μου την έκανα γιατί είχα την εντύπωση πως δεν ήταν τετοιος και γιατί μου το εβγαλε όλο αυτό κάποτε. Δν ξύπνησα μια μερα κ ειπα θέλω άντρα κ οικογενεια κλπ. άρα δν ειναι οπως το θέτετε... Μου βγήκε μέσα σε αυτη τη σχέση. Αν δεν το θέλει λοιπόν, τότε καλύτερα να χωρίσουμε. Ισως βρεθεί κάποιος πιο δυναμικός, πιο ανεξάρτητος κ κάποις με τον οποίο θα μας βγει κ στους 2 κ αντι να τσακωνόμαστε γι αυτό να χαιρόμαστε γι αυτό. Σωστά;

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory