Αποστολέας Θέμα: Νεα γνωριμια σε αδιεξοδο  (Αναγνώστηκε 10028 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margaritina

• Πλήρες μέλος
Απ: Νεα γνωριμια σε αδιεξοδο
« Απάντηση #315 στις: 04 Μάρτιος 2021, 09:15:05 μμ »
τον τροπο που χειριζεσαι τις ανασφαλειες σου με αποτελεσμα να πελαγοδρομεις σε οτι χρειαζεται επικοινωνια με τους γυρω σου.
Χρειαζεται να αρχισεις απο το μηδεν στο πως διαχειριζομαστε τους ανθρωπους που ερχομαστε σε επαφη, τι λαθος μηνυματα περνας και αφηνεις χωρο στο να σκεφτεται ο καθε ενας οτι εισαι μια προσωπικοτητα - λαστιχο.

Εδω και πολλα μηνυματα, κανεις ατελειωτες και αδιεξοδες σκεψεις οι οποιες γυρνανε γυρω γυρω απο τον εαυτο τους χωρις φυσικα να εχεις απαντησεις.
Μα ειναι δυνατον να καθεσαι να αναρωτιεσαι τι πιθανον να εχει ο συντροφος (?) σου στο μυαλο του για σενα?
Σε καθε τετοια αμφιβολια, θα επρεπε να τον βαλεις κατω, και να του πεις: θα κανουμε μια κουβεντα και θα ληξουμε καποια ζητηματα, τι θεματα εχεις μαζι μου, ποια ειναι τα προβληματα μας και αν αυτα λυνονται η κοβονται.

Εσυ αντι αυτου, περνας σε μια τεραστια ψυχαναγκαστικη κατασταση διαστροφης, στην οποια γυροφερνεις συνεχως ρητορικα ερωτηματα για το τι θελει να πει ο ποιητης...
Σιγουρα οι ανθρωποι που ειναι γυρω μας (οχι μονο η σχεση αλλα ολοι) δεν μας αραδιαζουν ολες τις μυχιες σκεψεις τους για μας.
Πιθανον ενα μερος να το κρατανε για τον εαυτο τους. Αλλα ολα αυτα εχουν και ενα οριο.

Τελικα καταληγω οτι οσα ζητηματα με βαριδια που σε κρατανε εχεις εσυ, αλλα τοσα εχει και ο συντροφος σου.
Καθομαστε μαζι γιατι φοβαστε να μιλησετε, μηπως και ξεσκεπασετε τις φοβιες σας που εχετε καλα κρυμμενες.
Δεν θα κρινω κανενα για ολο αυτο. Πολλες φορες το να μην σκαλιζεις αληθειες ειναι πιο βολικο απο το να μενεις με το παραμυθι, η πραγματικοτητα
μερικες φορες ειναι πολυ δυσκολη για να την αντεξεις.

Βεβαια ολα αυτα ειναι πολυ σχετικα για τον καθε ανθρωπο ανα περιοδο στη ζωη σου.
Εισαι σχετικα μικρη (και πιθανον και ο συντροφος σου) οποτε σας παιρνει να το σφυριζετε αδιαφορα.
Φαντασου ομως οτι καποια στιγμη στη ζωη σου, θα εισαι με ενα ανθρωπο, θα εχετε λεω εγω παιδι -α, και ενα τσουβαλι με ευθυνες.
Εκει τι θα κανεις αραγε? θα παιζεις τον παπα οπως σημερα? και τα προβληματα ποιος θα τα λυνει? ο υψιστος?

Παρτο αλλιως τωρα που ειναι νωρις για να μην φτασεις καποια στιγμη να λες οτι η ζωη σου ειναι κατεστραμενη, συνηθισμενο τροπαριο βεβαια αναμεσα σε ζευγαρια.
΄
Έχω ξεπεράσει πολλές ανασφάλειές μου αλλά έχω ακόμη αρκετή δουλειά.Το θέμα είναι ότι με βλέπει με καχυποψία κάποιες φορές χωρίς λόγο ενώ του έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου.Δεν πρέπει να αμφιβάλλει για μένα και μπορεί να βασίζεται σε εμένα.Δεν θα το έπαιζα σε διπλό ταμπλό και γενικά δεν θα έκανα τίποτα πίσω από την πλάτη του.Θα συζητούσα μαζί του για το οτιδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
« Απάντηση #316 στις: 04 Μάρτιος 2021, 09:54:56 μμ »

Κώδικας: [Επιλογή]
Το θέμα είναι ότι με βλέπει με καχυποψία κάποιες φορές χωρίς λόγο ενώ του έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου.Δεν πρέπει να αμφιβάλλει για μένα και μπορεί να βασίζεται σε εμένα.Δεν θα το έπαιζα σε διπλό ταμπλό και γενικά δεν θα έκανα τίποτα πίσω από την πλάτη του.Θα συζητούσα μαζί του για το οτιδήποτε.

Έχω ξεπεράσει πολλές ανασφάλειές μου αλλά έχω ακόμη αρκετή δουλειά

δες αυτο που απομονωσα....
δες τι γραφεις.... εσυ εισαι ξεκαθαρη - αυτος οχι.
Εσυ συνεχιζεις να μενεις με ερωτηματικα - αυτος δεν ξερουμε....

Πραγματι εχεις ακομα αρκετη δουλεια.
Οταν ολοκληρωσεις την δουλεια που πρεπει να κανεις, δεν θα δινεις τετοιες απαντησεις.
Αντιθετα, θα γραφεις.....

Παράθεση
με βλέπει με καχυποψία κάποιες φορές χωρίς λόγο ενώ του έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου..... για αυτο τον επιασα το βραδυ και ενω δεν ηθελε να μιλησουμε, του ξεκαθαρισα οτι αμα συντομα δεν καταληξουμε καπου στη συζητηση μας οι δρομοι μας αναγκαστικα θα χωρισουν ετσι ωστε να βρω καποιον που να μην ειμαι αναγκασμενη να εχω τετοια ερωτηματικα. Το αν θα παρω απαντησεις μου ειναι αδιαφορο, μιας και εγω ειμαι αποφασισμενη και ξεκαθαρη στο τι προκειται να κανω πολυ συντομα.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #317 στις: 05 Μάρτιος 2021, 10:39:10 πμ »
 :-c

"Προσωπικότητα λάστιχο"

Φύλακα του φόρουμ ,(Τζιμ)

.....
Σ' ευχαριστώ  :spruce_up:
 :spruce_up:
....

Αυτό είμαι κι εγώ

Μια προσωπικότητα λάστιχο τελικά  :(

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #318 στις: 05 Μάρτιος 2021, 10:40:57 πμ »

Κώδικας: [Επιλογή]
Το θέμα είναι ότι με βλέπει με καχυποψία κάποιες φορές χωρίς λόγο ενώ του έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου.Δεν πρέπει να αμφιβάλλει για μένα και μπορεί να βασίζεται σε εμένα.Δεν θα το έπαιζα σε διπλό ταμπλό και γενικά δεν θα έκανα τίποτα πίσω από την πλάτη του.Θα συζητούσα μαζί του για το οτιδήποτε.

δες αυτο που απομονωσα....
δες τι γραφεις.... εσυ εισαι ξεκαθαρη - αυτος οχι.
Εσυ συνεχιζεις να μενεις με ερωτηματικα - αυτος δεν ξερουμε....

Πραγματι εχεις ακομα αρκετη δουλεια.
Οταν ολοκληρωσεις την δουλεια που πρεπει να κανεις, δεν θα δινεις τετοιες απαντησεις.
Αντιθετα, θα γραφεις.....
Προσπαθώ να βελτιωθώ όχι να γίνω κάποια άλλη,να έχω μια βελτιωμένη εκδοχή του εαυτού μου.Την αλλαγή αυτή την θέλω πρωτίστως για μένα και όχι για να δίνω αποδεκτή από τον περίγυρο μου.Όσο ξεκάθαρη και να είμαι  κάποιες φορές κάτι θα γίνεται,θα υπάρχουν αμφιβολίες,καχυποψία και δυσπιστία και αυτό πραγματικά με πτοεί.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #319 στις: 05 Μάρτιος 2021, 11:12:11 πμ »

"Προσωπικότητα λάστιχο"

Φύλακα του φόρουμ ,(Τζιμ)

.....
Σ' ευχαριστώ  :spruce_up:
 :spruce_up:
....

Αυτό είμαι κι εγώ

Μια προσωπικότητα λάστιχο τελικά  :(

δεν εχω διαβασει κατι τετοιο απο εσενα,
μαλλον το κρατας μυστικο  :>s
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
« Απάντηση #320 στις: 05 Μάρτιος 2021, 11:19:59 πμ »
Προσπαθώ να βελτιωθώ όχι να γίνω κάποια άλλη,να έχω μια βελτιωμένη εκδοχή του εαυτού μου.Την αλλαγή αυτή την θέλω πρωτίστως για μένα και όχι για να δίνω αποδεκτή από τον περίγυρο μου.Όσο ξεκάθαρη και να είμαι  κάποιες φορές κάτι θα γίνεται,θα υπάρχουν αμφιβολίες,καχυποψία και δυσπιστία και αυτό πραγματικά με πτοεί.

μια αλλη δεν θα γινεις ποτε μην ξεγελιεσαι.
Βελτιωσεις σιγουρα θα κανεις, αυτο ειναι αναποφεκτο μιας και μεγαλωνεις αρα ακομα σχηματοποιεισαι σαν ανθρωπος.

Για το αν οι γυρω σου σου φερονται με καχυποψια, αυτο δεν ειναι στο χερι σου.
Επισης καποιοι μπορει να σε απορριπτουν, η αλλοι να σε μειωνουν η να σε συκοφαντουν.
Ολα αυτα ειναι πιθανες συμπεριφορες που παιζουν συνεχεια γυρω μας.
Μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο?
Εσυ λες ναι.... ε οκ εχεις λαθος, κατα περιπτωση και τουμπες να κανεις καποιοι θα σου φερονται ετσι και χειροτερα.
Εμεις τι θα κανουμε? θα πτοηθουμε οπως γραφεις? οχι βεβαια, θα ζησουμε και ετσι  :-da

Σκασιλα μας τεραστια και δεκα εργοστασια, αν ο διπλανος μας που μας το επαιζε φιλη μας φερθηκε σκαρτα.
Λυπηρο σαν γεγονος, αλλα αποδεκτο σαν πιθανοτητα, προχωραμε παρακατω την ζωη μας.

Αλλο ομως ειναι το σημαντικο σημειο που πρεπει να δωσεις προσοχη.

Εχεις μαθει κατι απο ολα οσα περνας? εμαθες να αναγνωριζεις τοξικες συμπεριφορες και πως να τις διαχειριζεσαι?
Η απλα παραμενεις θεατης και οποιος περναει διπλα του, αφηνει την σκουπιδιστικη συμπεριφορα του στα ποδια σου και φευγει σαν κυριος?

Το μονο που θα επρεπε να σε πτοει και να σε προβληματιζει ειναι η δικη σου θεση και σταση και οχι των αλλων.
Αν λοιπον πιστευεις οτι δεν εχεις κανει κατι το οποιο να αδικει τον διπλα σου, ολα καλα και εδω το θεμα κλεινει.

Κατα τα αλλα,
ασε τους νεκρους να προχωρουν....  :/s

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #321 στις: 05 Μάρτιος 2021, 12:33:41 μμ »

μια αλλη δεν θα γινεις ποτε μην ξεγελιεσαι.
Βελτιωσεις σιγουρα θα κανεις, αυτο ειναι αναποφεκτο μιας και μεγαλωνεις αρα ακομα σχηματοποιεισαι σαν ανθρωπος.

Για το αν οι γυρω σου σου φερονται με καχυποψια, αυτο δεν ειναι στο χερι σου.
Επισης καποιοι μπορει να σε απορριπτουν, η αλλοι να σε μειωνουν η να σε συκοφαντουν.
Ολα αυτα ειναι πιθανες συμπεριφορες που παιζουν συνεχεια γυρω μας.
Μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο?
Εσυ λες ναι.... ε οκ εχεις λαθος, κατα περιπτωση και τουμπες να κανεις καποιοι θα σου φερονται ετσι και χειροτερα.
Εμεις τι θα κανουμε? θα πτοηθουμε οπως γραφεις? οχι βεβαια, θα ζησουμε και ετσι  :-da

Σκασιλα μας τεραστια και δεκα εργοστασια, αν ο διπλανος μας που μας το επαιζε φιλη μας φερθηκε σκαρτα.
Λυπηρο σαν γεγονος, αλλα αποδεκτο σαν πιθανοτητα, προχωραμε παρακατω την ζωη μας.

Αλλο ομως ειναι το σημαντικο σημειο που πρεπει να δωσεις προσοχη.

Εχεις μαθει κατι απο ολα οσα περνας? εμαθες να αναγνωριζεις τοξικες συμπεριφορες και πως να τις διαχειριζεσαι?
Η απλα παραμενεις θεατης και οποιος περναει διπλα του, αφηνει την σκουπιδιστικη συμπεριφορα του στα ποδια σου και φευγει σαν κυριος?

Το μονο που θα επρεπε να σε πτοει και να σε προβληματιζει ειναι η δικη σου θεση και σταση και οχι των αλλων.
Αν λοιπον πιστευεις οτι δεν εχεις κανει κατι το οποιο να αδικει τον διπλα σου, ολα καλα και εδω το θεμα κλεινει.

Κατα τα αλλα,
ασε τους νεκρους να προχωρουν....  :/s
Έχω μάθει πολλά από τα λάθη μου και τις αστοχίες μου και από τους ανθρώπους γύρω μου.Όντως κάποιοι έχουν αρνητική συμπεριφορά ακόμη και να κάνεις κάτι καλό δεν θα το αναγνωρίσουν.Δεν αλλάζουν εύκολα ή και καθόλου.Έχω γνωρίσει όπως όλοι φαντάζομαι έναν τοξικό άνθρωπο.Απλώς μερικές φορές νιώθω ότι δεν μπορώ να προσφέρω λες και είμαι ανίκανη.

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #322 στις: 18 Μάρτιος 2021, 10:28:26 πμ »
Έπειτα από τη συζήτηση που είχαμε την προηγούμενη φορά αναθεώρησα κάποια πράγματα και έβγαλα το συμπέρασμα ότι εμείς οι ίδιοι φτιάχνουμε την ευτυχία μας με τις επιλογές μου και επιλέγουμε με ποιους ανθρώπους θα πορευθούμε.Υπάρχουν κάποιοι που είναι τοξικοί και θέλουν να μας χαλούν τη διάθεση και να μας φθείρουν και άλλοι που είναι καλοπροαίρετοι και θέλουν το καλύτερο για εμάς.Δεν πρέπει κανένας να μας καταρρακώνει και πρέπει να στεκόμαστε στα πόδια μας γιατί εκτός από την οικογένεια και ελάχιστους στενούς φίλους θέλουμε πραγματικά το καλύτερο για εμάς και στα δύσκολα αναδεικνυόμαστε ικανοί και δυνατοί.Εν ολίγοις,συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν τις προάλλες.Επίσης,ήθελα να πω ότι αυτός ο τύπος μου έστειλε μήνυμα,μιλήσαμε για αρκετή ώρα αλλά πάλι εξαφανίστηκε.Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο παιχνίδι ή συμβαίνει κάτι σοβαρό αλλά πριν από κάποιες μέρες προέκυψε κάτι που δεν μπορούσα να υπολογίσω και τώρα έχω βρεθεί σε μπελάδες.Όσα είπα δηλαδή αναιρούνται αυτόματα και πάνε στράφι όλες οι προσπάθειές μου.Λες και το σύμπαν μου βάζει εμπόδια.Σε όποιον και να το έλεγα δεν ξέρω αν θα έπαιρνε στα σοβαρά και αν με πίστευε.Θα νόμιζε ότι έχω πλάσει ιστορίες και σενάρια με το μυαλό μου.Πιστεύετε ότι αυτά είναι τυχαία;

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #323 στις: 18 Μάρτιος 2021, 01:05:50 μμ »
Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

:-\

Ο Χάρης έχει την ίδια συμπεριφορά σε όλες του τις σχέσεις

:/c

Δεν είναι λάθος ο Χάρης
Είναι ο εαυτός του

:/b

Λάθος θα ήμουν εγώ

εάν περίμενα με την ίδια συνταγή

Να δω διαφορετικό αποτέλεσμα

Όμως

Με φιλέτο
δεν φτιάχνεις σπανακόπιτα
 :-da

Ούτε μαγος να ήμουν

Δεν θα τα κατάφερνα

Ο Χάρης είναι φιλέτο

Αλλά

εγώ ήθελα να φάω σπανακόπιτα

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #324 στις: 18 Μάρτιος 2021, 01:07:27 μμ »
Εσύ Μαργαρίτα

Τι θέλεις να φας  :/s

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #325 στις: 18 Μάρτιος 2021, 05:54:11 μμ »
Χαχαχ έχω αρκετά φαγητά στο μυαλό μου.Εξαρτάται βέβαια από τις επιθυμίες και την όρεξη του καθενός.Από αυτά που είπα τι συμπέρασμα βγαίνει γι'αυτόν τον τύπο και τη συμπεριφορά του γενικότερα;

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #326 στις: 21 Μάρτιος 2021, 10:16:01 μμ »
Χαχαχ έχω αρκετά φαγητά στο μυαλό μου.Εξαρτάται βέβαια από τις επιθυμίες και την όρεξη του καθενός.Από αυτά που είπα τι συμπέρασμα βγαίνει γι'αυτόν τον τύπο και τη συμπεριφορά του γενικότερα;

Ότι σου πέφτει βαρύς

Το φαγητό μας είμαστε εμείς

Και ο έρωτας είναι η γαρνιτούρα που το συνοδεύει

Δύο κύρια πιάτα δεν χωράνε στο στομάχι  :-ty

Βρες το αλάτι σου

:-i

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #327 στις: 22 Μάρτιος 2021, 10:49:39 πμ »

Ότι σου πέφτει βαρύς

Το φαγητό μας είμαστε εμείς

Και ο έρωτας είναι η γαρνιτούρα που το συνοδεύει

Δύο κύρια πιάτα δεν χωράνε στο στομάχι  :-ty

Βρες το αλάτι σου

Το αλάτι στο φαγητό είναι το πιο σημαντικό συστατικό για να νοστιμίσει αλλά να υπάρχει σε μικρές ποσότητες.Δεν είναι όλα τα φαγητά βαριά αλλά ίσως εμείς κάνουμε κάτι και γίνονται βαριά.Δύο κύρια πιάτα χωράνε στο στομάχι όταν είναι μικρές οι μερίδες και είναι πεντανόστιμο.Πολύ ενδιαφέρων ο παραλληλισμός του φαγητού με τη συμπεριφορά του ανθρώπου και τις προτιμήσεις του.Όσο προσεκτικοί πρέπει να είμαστε με τις επιλογές στο φαγητό αλλά τόσο πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και επιλεκτικοί και με τους ανθρώπους που να συναναστρεφόμαστε και επενδύουμε σε αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #328 στις: 23 Μάρτιος 2021, 03:31:22 μμ »
Με έκανες να το ξανασκεφτώ.

Ναι,κάπου έχεις δίκιο,χωράνε δύο κύρια πιάτα στο στομάχι ,όμως όταν πρόκειται για γκουρμέ
Και το γκουρμέ πριν σερβιριστεί
Έχει δουλέψει πολύ με τον εαυτό του

Τώρα μου θύμισες ότι

Για να χωρέσω σε ένα στομάχι μαζί με κάποιο γκουρμέ

Πρέπει να είμαι κι εγώ τέτοιο

Είμαι ?

Οι ιστορίες μου λένε ότι ...

Θέλω πάντα περισσότερη δουλειά .
 :-ty

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #329 στις: 23 Μάρτιος 2021, 10:17:23 μμ »
Με έκανες να το ξανασκεφτώ.

Ναι,κάπου έχεις δίκιο,χωράνε δύο κύρια πιάτα στο στομάχι ,όμως όταν πρόκειται για γκουρμέ
Και το γκουρμέ πριν σερβιριστεί
Έχει δουλέψει πολύ με τον εαυτό του

Τώρα μου θύμισες ότι

Για να χωρέσω σε ένα στομάχι μαζί με κάποιο γκουρμέ

Πρέπει να είμαι κι εγώ τέτοιο

Είμαι ?

Οι ιστορίες μου λένε ότι ...

Θέλω πάντα περισσότερη δουλειά .

''Τροφή'' για σκέψη λοιπόν.Όλοι χρειαζόμαστε δουλειά με τον εαυτό μας άλλοι χρειάζονται λιγότερη άλλοι περισσότερη.Η πολλή συζήτηση για φαγητό θα ανοίξει την όρεξη.Με αυτόν τον τύπο τι να κάνω;΄Πώς θα τα καταλάβω τι θέλει πραγματικά;΄Με την κουβέντα δεν έχω καταφέρει και πολλά μέχρι στιγμής και δεν ξέρω τι φταίει.

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory