Αποστολέας Θέμα: Νεα γνωριμια σε αδιεξοδο  (Αναγνώστηκε 10028 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margaritina

• Πλήρες μέλος
Απ: Νεα γνωριμια σε αδιεξοδο
« Απάντηση #210 στις: 05 Φεβρουάριος 2021, 08:59:01 μμ »

Ζηλεύουμε όχι τις πράξεις...

Τις πράξεις τις καταδικάζουμε.

Ζηλεύουμε όμως .....

Τις προ-θέσεις
 :-ty
Tι εννοείς;Ποιες προθέσεις΄;΄Κάπου σε έχασα λίγο.

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #211 στις: 06 Φεβρουάριος 2021, 09:54:29 πμ »
Tι εννοείς;Ποιες προθέσεις΄;΄Κάπου σε έχασα λίγο.

Αν κατάλαβα καλά αυτό που λες,ο δικός σου νομίζει ότι τα ψήνεις με άλλον,σωστά?

Η ζήλια έρχεται όταν υποψιαζόμαστε πως κάτι πάει να γίνει....
Το αν δεν έγινε ακόμα,δεν μας απαλλάσσει από τη ζήλια.
Αν και εφόσον γίνει πραγματικότητα ο φόβος μας,τότε δε θα ζηλέψουμε,δεν έχει νόημα.

Θα καταδικάσουμε και θα φύγουμε.

Εκτός από τις περιπτώσεις εμμονής και παθολογικής ζήλιας (υπάρχουν και αυτά αλλά φαίνονται αμέσως)
Σε κάθε άλλη περίπτωση,η ζήλια προκαλείται από κάποιο ερέθισμα.

Ζηλεύει λοιπόν αυτό που κάνεις τώρα και όχι αυτό που (όπως μας λες) δεν θα κάνεις στο μέλλον.

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #212 στις: 06 Φεβρουάριος 2021, 08:07:46 μμ »

Αν κατάλαβα καλά αυτό που λες,ο δικός σου νομίζει ότι τα ψήνεις με άλλον,σωστά?

Η ζήλια έρχεται όταν υποψιαζόμαστε πως κάτι πάει να γίνει....
Το αν δεν έγινε ακόμα,δεν μας απαλλάσσει από τη ζήλια.
Αν και εφόσον γίνει πραγματικότητα ο φόβος μας,τότε δε θα ζηλέψουμε,δεν έχει νόημα.

Θα καταδικάσουμε και θα φύγουμε.

Εκτός από τις περιπτώσεις εμμονής και παθολογικής ζήλιας (υπάρχουν και αυτά αλλά φαίνονται αμέσως)
Σε κάθε άλλη περίπτωση,η ζήλια προκαλείται από κάποιο ερέθισμα.

Ζηλεύει λοιπόν αυτό που κάνεις τώρα και όχι αυτό που (όπως μας λες) δεν θα κάνεις στο μέλλον.
Ναι αυτό νομίζει αλλά δεν ξέρω αν ζηλεύει.Και να ζηλεύει δεν ξέρω αν είναι από πραγματικό ενδιαφέρον ή από εγωισμό.Τι να κάνω γι'αυτό;Δηλαδή η ζήλεια προκαλείται μόνο από υποθέσεις και ενδειίξεις;Άν διαπιστωνόταν ότι τρέχει κάτι με κάποιον άλλον δεν θα ζήλευε;΄Τότε δεν θα με νοιαζόταν και δεν θα με ήθελε πραγματικά.

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #213 στις: 10 Φεβρουάριος 2021, 10:04:36 πμ »
Τελικά αυτό που είπα ισχύει;Δεν πήρα κάποια απάντηση γι' αυτό ρωτάω.Δεν φωνάζω αλλά είμαι σε πλήρη άγνοια.Δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικά.Δεν είμαι πάντως τόσο απόλυτη και αυστηρή όσο ακούγομαι.

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #214 στις: 10 Φεβρουάριος 2021, 02:30:55 μμ »
Τελικά αυτό που είπα ισχύει;Δεν πήρα κάποια απάντηση γι' αυτό ρωτάω.Δεν φωνάζω αλλά είμαι σε πλήρη άγνοια.Δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικά.Δεν είμαι πάντως τόσο απόλυτη και αυστηρή όσο ακούγομαι.

Η ζήλια δεν υπογράφει το ενδιαφέρον

Ούτε το ενδιαφέρον προϋποθέτει ζήλια

Κάποιες φορές πάνε παρέα,κάποιες άλλες όχι.

Πολλές φορές,το ενδιαφέρον επικαλείται ως αιτία της ζήλιας.
Λάθος αυτό κατά τη γνώμη μου

Θέλω να πω ότι όταν αντιλαμβανομαστε την απάτη και αντιδρούμε
Η ζήλια ως συναίσθημα,σκεπάζεται από τον εγωισμό και τον θυμό

Ζηλεύει κάποιος όσο έχει κάτι

Όταν το χάσει ,τι να ζηλέψει

Θυμώνει με το ψέμα

Αποσυνδεδεμένος elenakara8530

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #215 στις: 10 Φεβρουάριος 2021, 04:50:57 μμ »
Έτσι Βατσι,πολύ σωστά τα λες!!!πες τα για να μαθαίνουμε!!! :-ty

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #216 στις: 10 Φεβρουάριος 2021, 08:45:49 μμ »

Η ζήλια δεν υπογράφει το ενδιαφέρον

Ούτε το ενδιαφέρον προϋποθέτει ζήλια

Κάποιες φορές πάνε παρέα,κάποιες άλλες όχι.

Πολλές φορές,το ενδιαφέρον επικαλείται ως αιτία της ζήλιας.
Λάθος αυτό κατά τη γνώμη μου

Θέλω να πω ότι όταν αντιλαμβανομαστε την απάτη και αντιδρούμε
Η ζήλια ως συναίσθημα,σκεπάζεται από τον εγωισμό και τον θυμό

Ζηλεύει κάποιος όσο έχει κάτι

Όταν το χάσει ,τι να ζηλέψει

Θυμώνει με το ψέμα
Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά αν δεν ζηλέψει και ο άλλος νιώθω ότι δεν είμαι αρκετή και ότι δεν τον ενδιαφέρω.Μπορεί να το κάνει από εγωισμό ή από αντίδραση και θέλω να το διαπιστώσω αλλά δεν ξέρω.Το σκέφτομαι συνέχεια.Κρατάω βέβαια μικρό καλάθι.Μερικές φορές νιώθω ότι το σύμπαν συνωμοτεί εναντίον μου.Εκεί που όλα πάνε καλά κάτι γίνεται.Δεν μπορω να το εξηγήσω εκτός και αν τα κάνω εγώ τραγικά τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
« Απάντηση #217 στις: 10 Φεβρουάριος 2021, 11:21:53 μμ »

Δεν μπορω να το εξηγήσω εκτός και αν τα κάνω εγώ τραγικά τα πράγματα.

το πιο πιθανο ειναι να συμβαινει αυτο.
Γιατι εχεις φαει κολλημα να σε ζηλευει ο αλλος για να δειχνει το ενδιαφερον του?
Τι γινεται αμα δειξει το ενδιαφερον του ειλικρινα και δεν σε ζηλευει?
Η ζηλια να ξερεις, σημαινει οτι εχουμε κενα στον εαυτο μας.

Δεν σου λεω κατι πρωτοτυπο, νομιζω οτι η πλειοψηφια του κοσμου, ετσι ειναι φτιαγμενοι.
Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και το προτυπο που θα θελαμε.
Η ζηλια ενιοτε κατανταει μια κουραστικη διαδικασια η οποια αν εκτραπει, το μονο που σου προσφερει ειναι φθορα.

Εγω θα σκεφτομουνα, οτι προκαλουμε το ενδιαφερον του αλλου αβιαστα και χωρις να μπαινουμε σε διαδικασιες,
να δουλευουμε απο μονοι μας το μυαλο μας στο τι εχει στο μυαλο του ο συντροφος μας.
Αν θες να μαθεις κατι οντως, απλα ρωτα.
Αν για μια στιγμη, εχει το ενδιαφερον του περα απο τον εαυτο σου σε περιμετρο πιο μακρυα του μετρου απο εσενα,
ειναι γιατι γυρω μας υπαρχουν χιλιαδες μικροπραγματα που κανουν την ζωη μας ομορφη και οχι μονο εσυ.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #218 στις: 11 Φεβρουάριος 2021, 01:38:51 μμ »
Η ζήλια μπορεί να είναι είτε από εγωισμό ή από θυμό όπως είχε προαναφερθεί.Κι εγώ ζηλεύω όταν τον βλέπω να μιλάει με άλλες ή όταν με αγνοεί και μου βγαίνει εντελώς αυθόρμητα.Να γίνεται ως ένα σημείο αλλά να μην υπερβαίνει τα όρια της παράνοιας.Θα φανεί περίεργο αυτό που θα πω αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτή η αντίδρασή του αν είναι όντως δηλαδή ζήλια ή έχει κάποιο άλλο θέμα ξεσπάει  με αυτόν τον τρόπο.Είδε ύποπτες κινήσεις και αλλόκοτη συμπεριφορά από εμένα και έβγαλε αυτό το συμπέρασμα ότι υπάρχει κάποιος άλλος αλλά το χειρότερο είναι ότι πιστεύει ότι έχω κάνει κάτι με τον υποτιθέμενο άλλον.Δεν μπορώ να σας περιγράψω πώς νιώθω.Εκεί που όλα πήγαιναν καλά μετά από αρκετό διάστημα έγινε αυτό και δεν μπορώ να του αλλάξω γνώμη εύκολα.Αναρωτιέμαι γιατί να περνάω αυτό το λούκι.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
« Απάντηση #219 στις: 11 Φεβρουάριος 2021, 01:54:39 μμ »

Είδε ύποπτες κινήσεις και αλλόκοτη συμπεριφορά από εμένα και έβγαλε αυτό το συμπέρασμα ότι υπάρχει κάποιος άλλος αλλά το χειρότερο είναι ότι πιστεύει ότι έχω κάνει κάτι με τον υποτιθέμενο άλλον.Δεν μπορώ να σας περιγράψω πώς νιώθω.Εκεί που όλα πήγαιναν καλά μετά από αρκετό διάστημα έγινε αυτό και δεν μπορώ να του αλλάξω γνώμη εύκολα.Αναρωτιέμαι γιατί να περνάω αυτό το λούκι.

πολυ κουραση...  :-h
μονο που τα διαβασα κουραστηκα, ποσο μαλλον να τα ζω.

Αυτο δεν εχει να κανει με εσενα, αλλα ειναι προσωπικο.
Οσες συντροφους ειχα και ζηλευαν, δεν μακροημερευσαμε.
Το συζητησαμε μια - δυο, υπηρξε υπομονη αλλα οκ.
Αν δεν επαιρνε διορθωση, σορρυ αλλα εγω δεν ειμαι ψυχοθεραπευτης.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #220 στις: 12 Φεβρουάριος 2021, 10:01:41 πμ »
Θα δοκιμάσω ακόμα μια φορά.

Όταν φοβόμαστε την επικοινωνία του συντρόφου μας με άλλα άτομα,

Είτε εχουμε ανασφάλειες,που σημαίνει ότι είμαστε ασυμβατοι

Είτε εκείνος/η είναι άπιστος και τότε για ποιο λόγο να κάνουμε σκηνή ζηλοτυπίας..
Φεύγουμε αξιοπρεπώς

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #221 στις: 12 Φεβρουάριος 2021, 08:36:56 μμ »

πολυ κουραση...  :-h
μονο που τα διαβασα κουραστηκα, ποσο μαλλον να τα ζω.

Αυτο δεν εχει να κανει με εσενα, αλλα ειναι προσωπικο.
Οσες συντροφους ειχα και ζηλευαν, δεν μακροημερευσαμε.
Το συζητησαμε μια - δυο, υπηρξε υπομονη αλλα οκ.
Αν δεν επαιρνε διορθωση, σορρυ αλλα εγω δεν ειμαι ψυχοθεραπευτης.
Δεν ξέρω αν είναι ζήλια όλο αυτό που νιώθει ή νεύρα για κάποιο άλλο θέμα και ξεσπάει σε αυτό καταλαβαίνετε τι εννοώ.Τα έχω βρει με τον εαυτό μου σε μεγάλο βαθμό πιστεύω αλλά έχω ακόμη πολλή δουλειά.Η συμπεριφορά του με ρίχνει ψυχολογικά γιατί με θίγει ως ένα βαθμό με αυτά που σκέφτεται.Δεν μιλάμε όπως μιλούσαμε και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό γιατί του έχει καρφωθεί αυτό στο μυαλό εκτός και αν το βρήκε αφορμή.Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω.Ποιος έχει όμως το μεγαλύτερο θέμα αυτός ή εγώ;

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #222 στις: 12 Φεβρουάριος 2021, 08:45:24 μμ »
Θα δοκιμάσω ακόμα μια φορά.

Όταν φοβόμαστε την επικοινωνία του συντρόφου μας με άλλα άτομα,

Είτε εχουμε ανασφάλειες,που σημαίνει ότι είμαστε ασυμβατοι

Είτε εκείνος/η είναι άπιστος και τότε για ποιο λόγο να κάνουμε σκηνή ζηλοτυπίας..
Φεύγουμε αξιοπρεπώς
Θα με ενοχλούσε πολύ αν μιλούσε με άλλες εκτός από εμένα γιατί αυτό δείχνει ότι δεν τον ενθουσιάζω πολύ και ψάχνει αλλού.Σχετικά με τη δεύτερη περίπτωση για να φτάσει κάποιος στο σημείο να απατήσει δείχνει ξεκάθαρα ότι έχει βαρεθεί ή θέλει να δοκιμάσει κάτι καινούριο ή το κάνει για εκτόνωση και θέλει φυσικά να πάρει και την επιβεβαίωσή του.Από αυτό που σας είπα ποιος πιστεύετε ότι φταίει πιο πολύ;Είμαι ξεκάθαρη απέναντί του και δεν μου αρέσει να του αφήνω περιθώρια να σκέφτεται ότι φλερτάρω με άλλους ή ακόμη χειρότερα ότι κάνω κάτι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος elenakara8530

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #223 στις: 12 Φεβρουάριος 2021, 11:16:03 μμ »
Μαργαρίτα εγώ άμα έβλεπα ότι τσιλιμπουρδιζει με άλλες κ δεν με σέβεται ,εγώ προσωπικά θα τον είχα στείλει!!εγώ να δεις είναι που δεν έδινα ποτέ περιθώρια στη σχέση μου!!όπως σερνομουν εγώ τον άλλον έτσι κ αυτός έπρεπε να με σεβαστεί!!τώρα άμα θέλει να μιλάει κ με άλλες ας μείνει μόνος του κ να μην αναζητάει σχέση!!άμα βλέπεις αρρωστημένη ζήλια ... καλύτερα να την κάνεις με ελαφρά πηδηματακια...όταν  φαντάζεται διαφορά κ έχει ανασφάλειες... σημασία έχει να έχει εμπιστοσύνη στον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου!!έτσι πάει!!αλλιώς μείνε μόνος σου!!!

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #224 στις: 13 Φεβρουάριος 2021, 11:54:38 πμ »
Μαργαρίτα εγώ άμα έβλεπα ότι τσιλιμπουρδιζει με άλλες κ δεν με σέβεται ,εγώ προσωπικά θα τον είχα στείλει!!εγώ να δεις είναι που δεν έδινα ποτέ περιθώρια στη σχέση μου!!όπως σερνομουν εγώ τον άλλον έτσι κ αυτός έπρεπε να με σεβαστεί!!τώρα άμα θέλει να μιλάει κ με άλλες ας μείνει μόνος του κ να μην αναζητάει σχέση!!άμα βλέπεις αρρωστημένη ζήλια ... καλύτερα να την κάνεις με ελαφρά πηδηματακια...όταν  φαντάζεται διαφορά κ έχει ανασφάλειες... σημασία έχει να έχει εμπιστοσύνη στον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου!!έτσι πάει!!αλλιώς μείνε μόνος σου!!!
Αυτός νομίζει ότι τσιλιμπουρδίζω με άλλους και πραγματικά με έκανε να νιώσω πολύ άσχημα που το σκέφτηκε γιατί με αυτόν τον τρόπο με θίγει.

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory