Αποστολέας Θέμα: Ζωηρά παιδιά ή διαταραγμένες ψυχές;  (Αναγνώστηκε 4280 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Ζωηρά παιδιά ή διαταραγμένες ψυχές;
« στις: 08 Σεπτέμβριος 2010, 10:37:59 πμ »
Διπλασιάστηκε στις ΗΠΑ ο αριθμός των παιδιών 2-5 ετών που παίρνουν ψυχοφάρμακα
Της ΧΡΙΣΤΙΝΑΣ ΠΑΝΤΖΟΥ

«Στην Αμερική μεγαλώνει μια γενιά η οποία είτε πρέπει να κάθεται φρόνιμη, να σωπαίνει και να κάνει ό,τι της λένε, είτε της χορηγείται μια διάγνωση ψυχιατρικής διαταραχής και μια σακούλα ψυχοφάρμακα» προειδοποιούσε από τις σελίδες του «Counter-punch» ο Πίτερ Μπρέγκιν. «Η συνείδηση της Ψυχιατρικής», όπως αποκαλείται ο διάσημος ψυχίατρος, κρούει τον κώδωνα του κινδύνου γι' αυτή την «απεχθή τάση που αποκτά διαστάσεις εθνικής τραγωδίας».

Τι συμβαίνει σε αυτή τη χώρα και την τελευταία 25ετία αυξήθηκε κατά 35 φορές ο αριθμός των παιδιών με διαγνώσεις σοβαρών ψυχιατρικών διαταραχών και τα τελευταία οχτώ χρόνια διπλασιάστηκε ο αριθμός των παιδιών 2-5 ετών που παίρνουν αντιψυχωτικά, διεγερτικά ή αντικαταθλιπτικά;

Το πρόβλημα δεν είναι αν η κοινωνία αλλά αν οι φαρμακοβιομηχανίες βλάπτουν την ψυχική υγεία των παιδιών, λέει στην αποκαλυπτική έρευνα της Εβελιν Πρινγκλ στο «Scoopo» ο Κρίστοφερ Λέιν, συγγραφέας του «Ντροπαλότητα: πώς μια φυσιολογική συμπεριφορά μεταμορφώθηκε σε αρρώστια»: «Οι φαρμακευτικές βιομηχανίες και οι ειδήμονες του Χάρβαρντ δούλεψαν μαζί για να δημιουργήσουν στην Αμερική μια ολόκληρη γενιά παιδιών με ADHD (σύνδρομο ελλειμματικής προσοχής με υπερκινητικότητα) και διπολική διαταραχή (μανιοκατάθλιψη), που κάθε χρόνο καταναλώνουν τεράστιες ποσότητες ψυχοφαρμάκων».

Δεν είναι σύμπτωση, συμπληρώνει ο ιρλανδός ψυχίατρος Ντέιβιντ Χίλι, ότι η ραγδαία αύξηση διαγνώσεων διπολικής διαταραχής και χορήγησης αντιψυχωτικών ως «σταθεροποιητών της διάθεσης» έγινε στα μέσα της δεκαετίας του '90 όταν ρίχτηκε στην αγορά το Depakote.

Για τον Χίλι είναι σαφές ότι είναι η φαρμακευτική βιομηχανία με τα υπερκέρδη και την επιθετική διαφημιστική της πολιτική που τροφοδοτεί τη φυσική επιθυμία των γονιών να δουν τα επιθετικά, θλιμμένα ή υπερκινητικά παιδιά τους να λύνουν άμεσα το πρόβλημα με ένα απλό χάπι και εξηγεί γιατί το 2008 περισσότερα από ένα εκατομμύριο παιδιά στις ΗΠΑ έπαιρναν αντιψυχωτικά.

«Στην Αμερική γινόμαστε μάρτυρες της ιατρικοποίησης της παιδικής ηλικίας. Τα παιδιά μπορεί κατά καιρούς να είναι δυστυχή ή νευρικά, αλλά αυτό είναι κομμάτι της παιδικής ηλικίας και πρέπει να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε αυτές τις περιόδους. Ετσι μαθαίνουμε να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα της ζωής. Αντί να τα χαπακώνουμε για να ξεχάσουν τα προβλήματά τους ας τα βοηθήσουμε να μιλήσουν γι' αυτά».

Ποιος αλήθεια θέλει να τα ακούσει όταν με ένα «χάπι εντ» εκτός από υπερκέρδη εξασφαλίζουν να σωπάσουν οι φωνές διαμαρτυρίας πριν καν αρθρωθούν;

http://www.enet.gr/?i=news.el.kosmos&id=155129
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος panikoula

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Okay
    Okay
Απ: Ζωηρά παιδιά ή διαταραγμένες ψυχές;
« Απάντηση #1 στις: 14 Ιανουάριος 2011, 08:49:47 μμ »
Το εχω διαβασει και εγω.Και καρα ελεος.ε οχι ρε και φαρμακα στα παιδια.
Και το δικο μου παιδι μαλλον εχει συνδρομο εληματικης προσοχης αλλα οχι να του δοσω φαρμακα,με τπτ.
Ουτε σε παιδιψυχολογο θα το παω φτανει π παω εγω σε τετοιους γιατρους!
Η αγάπη που δεν έγινε πραγματικότητα, εκείνη που παρέμεινε όνειρο, αυτή μπορεί να είναι η πιο μακρόβια.

Αποσυνδεδεμένος Nature

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #2 στις: 15 Ιανουάριος 2011, 11:13:48 πμ »
Από Αμερική μεριά, σχετίζομαι στενά με μια μόνο οικογένεια που έχει παιδιά. Από τα 3 παιδιά, τα 2 έχουν διαγνωστεί με ADHD και κατάθλιψη από την ηλικία των 5 ετών (τώρα είναι 15 και 17) και παίρνουν από τα 5 τους τα αντίστοιχα φάρμακα.
 Τυχαίο? ...
...Δεν νομίζω

Επίσης μου έχει κάνει εντύπωση η πολυφαρμακία τους. Κυκλοφορούν με ένα μάτσο χάπια.
Μια μέρα, τους έλεγα ότι είμαι πολύ κουρασμένη και άυπνη και πονάει το κεφάλι μου.
Αμέσως έβγαλαν να μου δώσουν φάρμακο.
Τι φάρμακο τους λέω ρε παιδιά?
Ύπνο θέλω!
Με κοιτούσαν παράξενα που σκέφτηκα να διορθώσω έναν πονοκέφαλο αυπνίας με ύπνο και όχι με χαπάκι...

Αποσυνδεδεμένος panikoula

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
  • Mood: Okay
    Okay
« Απάντηση #3 στις: 15 Ιανουάριος 2011, 11:53:02 πμ »
χααχχαχα .αλλα τι καταθλιψη να εχει ενα μικρο παιδι?μηπως δεν πανε καλα οι γονεις?
Η αγάπη που δεν έγινε πραγματικότητα, εκείνη που παρέμεινε όνειρο, αυτή μπορεί να είναι η πιο μακρόβια.

Αποσυνδεδεμένος wow

• Πλήρες μέλος
  • Mood: Relaxed
    Relaxed
  • Dungeons are hard!
« Απάντηση #4 στις: 28 Ιανουάριος 2011, 02:19:01 μμ »
χααχχαχα .αλλα τι καταθλιψη να εχει ενα μικρο παιδι?μηπως δεν πανε καλα οι γονεις?

ακριβώς έτσι πάει. τα παιδιά αντιγράφουν ή υιοθετούν τις συμπεριφορές των γονέων. μάλιστα όταν οι γονείς έχουνε προβλήματα, τα παιδιά αισθάνονται ενοχές ασυνείδητα για αυτό, και οι ασυνείδητες ενοχές είναι η κύρια αιτία δημιουργίας ψυχικών ασθενειών.
το λογικότερο είναι αν ένα παιδί εμφανίζει προβληματική συμπεριφορά που βλάπτει το ίδιο, να κάνουνε οι γονείς ψυχοθεραπεία και μάλιστα υπάρχουν θεραπευτές που εξειδικεύονται στα οικογενειακά θέματα.
δε συμφωνώ καθόλου με το να χορηγούνται φάρμακα σε παιδιά.

υπάρχουν βέβαια κι άλλες περιπτώσεις.
γνώρισα έναν γάλλο τις προάλλες, ο οποίος δούλευε με παιδιά ιδιοφυίες από φτωχές οικογένειες, που είχανε προβλήματα να κοινωνικοποιηθούν λόγω της διαφοράς τους με τα άλλα παιδιά στο σχολείο τους. αυτός δεν ήτανε ψυχολόγος, καλλιτέχνης είναι ο άνθρωπος. έπαιζε κι επικοινωνούσε μαζί τους σύμφωνα με μια εκπαίδευση που του είχανε κάνει για το πώς να τα προσεγγίζει. μου έλεγε ότι υπάρχουν παιδιά πέντε χρονών που μιλάνε άπταιστα δυο γλώσσες για παράδειγμα, και έχουνε χοντρά προβλήματα κοινωνικοποίησης με τα υπόλοιπα παιδιά νορμάλ ευφυίας, με αποτέλεσμα να κλείνονται στον εαυτό τους και να μην αναπτύσσονται σωστά. κάτι τέτοιο τροφοδοτεί κινδύνους για ψυχώσεις σε  μεγαλύτερη ηλικία κι άλλες ψυχικές ασθένειες δηλαδή, πέρα από την κατάθλιψη και την αντικοινωνικότητα που μπορεί να έχουν ήδη αυτά τα παιδιά.
*does consciousness rings a bell or does she honks a horn?

Αποσυνδεδεμένος Only

• Απλό μέλος
  • **
« Απάντηση #5 στις: 17 Οκτώβριος 2012, 12:57:53 πμ »
Πολλες φορες η καταθλιπτικη συμπεριφορα που εμφανιζουν οι εφηβοι οφειλεται στους ιδιους τους γονεις. Οπως σωστα ελεγε ενας μεγαλος ψυχιατρος<< πολλες φορες οταν μου φερνουν παιδια να εξετασω λεω στους γόνεισ τους οτι δν ειναι τα παιδια που εχουν το προβλημα,αλλα εσεις οι ιδιοι>> Αλλωστε πως θελουμε το παιδι να μην εμφανισει καταθλιψη οταν το σπιτι αντι να του παρεχει ασφαλεια το κανει να φοβαται?η οταν οι γονεις ειναι απομακροι?

Αποσυνδεδεμένος SANDY

• Πλήρες μέλος
  • Mood: Relaxed
    Relaxed
« Απάντηση #6 στις: 17 Οκτώβριος 2012, 01:18:35 μμ »
σιγουρα ενα παιδι επηρεαζεται απο το περιβαλλον γυρω τ
υπαρχουν βεβαια κ πολλοι αλλοι παραγοντες....
ημουν ενα παιδι με τετοιο προβλημα κ κανενας απο τους γονεις μ δ το ειχε
ενα παιδι βλεπει τα πραγματα με υπερβολη κ ειναι απιστευτο το τι λογοι μπορουν να το στεναχωρησουν να το προβληματισουν
καταρχην παιζει ρολο κ ο χαρακτηρας τ παιδιου
οπως υπαρχουν παιδια π ειναι συνεχως χαρουμενα κ χωρις λογο(υπαρχουν κ ενηλικες π ειναι ετσι,ανθρωποι π λες οτι ειναι μες το γελιο κ την χαρα)ετσι υπαρχουν κ ανθρωποι κ παιδια π ειναι πιο μελαγχολικοι χαρακτηρες εχοντας μια προδιαθεση
εκτος αυτου ομως οπως ανεφερα παραπανω ενα παιδι εχει μεσα τ την υπερβολη κ μπορει να στεναχωρηθει κ για χαζους λογους
πχ ενα παιδι π ενθουσιαζεται με τα παιχνιδια κ θελει να παρει κατι π ειδε κ τ αρεσε πολυ κ οι γονεις δ του το παιρνουν γιατι μπορει να ζηταει συνεχεια η γιατι ειναι ακριβο η για οποιο αλλο λογο
ετσι το παιδι το σκεφτεται συνεχεια προβληματιζεται κ.ο.κ
η αν ενα παιδι δ θελει να φαει η δ θελει να φαει θρεπτικες τροφες κ οι γονεις του το πιεζουν κ το βαζουν με το ζορι να φαει κ εκεινο νιωθει καταπιεσμενο
η να φοβαται κατι το φανταστικο κ να μην το λεει στους γονεις τ και αυτο να το ανησυχει
υπαρχουν παρα παρα πολλα πραγματα π επηρεαζουν την ψυχολογια ενος παιδιου
σκεφτειτε οτι ενα παιδι ειναι ενας ανθρωπος π εξαρταται απο τους γονεις τ π εχει επιθυμιες π δ μπορουν να πραγματοποιηθουν ολες γιατι ειναι παραλογες κ τοτε μπορει να νιωσει οτι πιεζεται οτι δ εχει ελευθερια κ πολλα αλλα
ειναι αναλογα στο παιδι κ στο πως λαμβανει τα ερεθισματα γυρω του
σιγουρα υπαρχουν παρα πολλες περιπτωσεις π ευθυνονται οι γονεις κ ειναι θεμα μιμησης η κ κακομεταχειρησης αλλα δ συμβαινει το ιδιο σε ολες τι περιπτωσεις
κ σιγουρα τα φαρμακα δ ειναι η λυση σε ενα παιδι π ακομα ο χαρακτηρας τ πλαθεται κ εχει την δυνατοτητα να αλλαξει κ να δει την ζωη με αλλο ματι
πιστευω θελει προσοχη κ με την βοηθεια ενος ψυχολογου (γιατι οι γονεις δ ειναι θεοι κ δ τα ξερουν ολα)μπορει να λυθει το προβλημα
:|s   

Αποσυνδεδεμένος OnlyHappy

• Ανώτερο μέλος
  • Mood: Silly
    Silly
  • Μόνιμος τρόφιμος..
« Απάντηση #7 στις: 18 Οκτώβριος 2012, 10:53:49 πμ »
Καλά θα κάνουμε εμείς οι γονείς να έχουμε εμπιστοσύνη στα παιδιά μας .... έχουν αλάθητο ένστικτο , μέχρι που εμείς σαν μεγαλύτεροι και < σοφότεροι > τα μπερδεύουμε με τα πρέπει τα δικά μας....

Τους λέμε να μην είναι εγωιστές και να κάνουν αυτό που τους λέμε ΕΜΕΙΣ....ποιός είναι ο εγωιστής? το παιδί? Αρμονία....και εμπιστοσύνη....ανάλογα με την κάθε ηλικία...

Το λέω και το ξαναλέω.....σαν γονείς να αλλάξουμε....τα παιδιά μας δεν γεννήθηκαν βλαμμένα.... :||

Φυσικά και θα κάνουν λάθη κτλ κτλ....ναι εμείς οι σοφοί γονείς? δεν κάναμε? ωωωωωωωω............ :||

Είμαι καλά!!!!