Αποστολέας Θέμα: Φώς  (Αναγνώστηκε 51 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Niklurtz 89

• Απλό μέλος
  • **
  • Φύλο: Άντρας
Φώς
« στις: 24 Δεκέμβριος 2021, 02:57:25 μμ »
Καλησπέρα στο Forum. Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω το οποίο σχόλιο ή ανταπόκριση σε αυτά που γράφω και να ευχηθώ σε όλους καλά Χριστούγεννα.
Ονομάζομαι Νίκος και βρίσκομαι σχετικά σε νεαρή ηλικία. Για καιρό τώρα περίπου δύο χρόνια εχω ξεκινήσει ας το πούμε ένα "ταξίδι" εσωτερικής αναζήτησης. Παρόλο τον θάνατο ενός αγαπημένου κοντινού προσώπου και την εσωτερική ήττα  που υπέστη από τον χωρισμό  με την γυναίκα που αγαπούσα έδωσα μια υπόσχεση στον εαυτό μου και ακόμα και τώρα προσπαθώ να είμαι κάθε μέρα η καλύτερη έκδοση του εαυτού μου. Στο ταξίδι που συνεχίζω να βρίσκομαι ακόμα, ανακάλυψα  άπλετο φως, ζεστασιά, δοτικότητα, αγάπη και άλλα βαθύτερα συναισθήματα που αποτελούν τον όρο καλοσύνη. Δεν είμαι τέλειος όμως προσπαθώ να βοηθώ τους ανθρώπους με όποιο τρόπο μπορώ. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι πως χάνω τη μάχη. Χάνω την ελπίδα μου για τους ανθρώπους μέρα με τη μέρα. Νιώθω πλέον ότι δεν υπάρχει ούτε δέσμευση, ούτε ειλικρίνεια, ούτε ορθότητα, ούτε σεβασμός, ούτε αξιοπιστία. Κανείς δεν εκτιμά, κανείς δεν καταλαβαίνει, κανείς δεν είναι καλόπιστος. Βλέπω ανθρώπους χαμένους να κυκλοφορούν στην καθημερινότητα έρμεα των πολλών υλικών, σαρκικων απολάσευων του δήθεν και της διαφθοράς. Να κοροϊδεύουν τους εαυτούς τους και τους γύρω τους.  Δεν χρειάζεται να επεκταθώ περαιτέρω όμως νομίζω γίνεται αντιληπτό τι εννοώ. Έχω βρεθεί σε αδιέξοδο. Οι προσωπικές εμπειρίες καθώς και η φύση της εργασίας μου  αποδεικνύουν δυστυχώς τα λεγόμενα μου. Ακόμα και αυτοί οι λίγοι που παραμένουν αληθινοί, χάνονται στον όχλο και πλέον δεν ξεχωρίζουν ή γίνονται ένα με αυτόν. Όλο αυτό το πράγμα έχει ξεκινήσει και με τρομάζει σε σημείο που έχω επιλέξει να  παραμένω και μόνος από επιλογή. Πάντως για εμένα παραμένει το ζήτημα μια καθημερινή εσωτερική μάχη.
Θέλω να ελπίζω ότι κάνω λάθος. Όμως εύχομαι στην καθημερινότητα μας να γινόμαστε καλύτεροι ο καθένας με τον δικό του τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος Serenata

• Απλό μέλος
  • **
  • Mood: Indescribable
    Indescribable
Απ: Φώς
« Απάντηση #1 στις: 25 Δεκέμβριος 2021, 08:44:05 πμ »
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!
Θα σε στεναχωρησω μέρα που είναι, αλλά έτσι δυστυχως ειναι ο κόσμος,  οπως τον περιγράφεις. Αν εχεις συναντησει και λίγους διαφορετικούς, αληθινούς οπως λες, είσαι τυχερός. Θα συμβιβαστείς και θα καταφέρεις να μη δινεις τόση σημασία, είναι που εισαι νέος που σου φαίνεται τόσο τραγικό. Σου συνέβησαν πρόσφατα και οσα περιγράφεις και είναι φυσιολογικό να έχεις χάσει την πίστη σου στον άνθρωπο και την αισιοδοξία σου.
Να θυμάσαι δυο πράγματα που κι εγω πολλες φορές ξεχνάω: δεν υπάρχει άλλος τοσο σημαντικός στη ζωη σου οσο ο εαυτός σου. Αρα, προσεχε τον εαυτο σου, στηρίξου στον εαυτο σου. Και δευτερον, συνεχισε αυτο που ήδη κάνεις, κάθε καινούρια μέρα να προσπαθείς να βελτιώσεις την χτεσινή κακή έκδοση του εαυτού σου.
Για τους άλλους, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Μόνο για σένα τον ιδιο.
Το ωραίο με την απαισιοδοξία είναι ότι είτε αποδεικνύεται ότι είχες δίκιο είτε συμβαίνει να δοκιμάζεις μια ευχάριστη έκπληξη.

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #2 στις: 26 Δεκέμβριος 2021, 11:21:44 πμ »
 :-c
Αυτά τα Χριστούγεννα δεν σήμαιναν τίποτα για μένα
Σαν από σύμπτωση όμως
ή σαν από θαύμα

Σα να έφυγαν οι ωτασπιδες από τα αυτιά μου

Άκου τον κόσμο

Αυτά που λέει

Αλλά και αυτά που λέει χωρίς να μιλά

Ακόμα και μέσα από το ψέμα που θα σου πουν

Μπορείς να ανακαλύψεις μια αλήθεια

Δεν χρειάζεται μεταφραστής

Να νοιώθεις χρειάζεται

Κανείς και ποτέ δε θα είναι σαν εσένα
Εσύ και οι άλλοι όμως
Έχετε ένα κοινό προορισμό

Αυτόν της εξέλιξης της ψυχής σας

:spruce_up:

Μέσα σε όλα τα ψέματα

Κρύβονται οι μεγαλύτερες αλήθειες

Χθες έβγαλα τις ωτασπιδες

:-ty

:-ty

Αποσυνδεδεμένος Niklurtz 89

• Απλό μέλος
  • **
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #3 στις: 12 Ιανουάριος 2022, 09:14:18 μμ »
Μόνο ακούω, αντιλαμβάνομαι και βοηθώ. Την στιγμή όμως που λες μια καλή κουβέντα ή κάνεις μια καλή πράξη σε κοιτούν αποσβολομένοι και σε απομονώνουν σαν κάτι παρεξηγησιμο, σαν να πλησιάζει ένα υποχθόνιο κακό. Είναι εντάξει όμως αφού νιώθω ζεστασιά  με το καλό που πράττω ή δημιουργώ δεν με νοιαζουν οι αντιδράσεις των ανθρώπων. Δυστυχώς ξέρω να τους διαβάζω αλλά και τον πιο χείριστο θα τον βοηθήσω αν χρειαστεί πραγματικά . Αυτός ο δρόμος με γεμίζει με μια ανυπέρβλητη αγάπη και ικανοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος Vachi

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #4 στις: 14 Ιανουάριος 2022, 11:01:48 πμ »
 :-c

Πόσες βοήθειες να δώσεις σε πόσους τυχαίους.

Αντί να ψάχνεις στοκ βοηθειών

Ψάξε σε ποιον θα δώσεις τη μια βοήθεια που σου περισσεύει.

Μην ξεχνάς ότι

Δεν θέλουν όλοι να λάβουν αυτό που σε βαραίνει

Μπορείς κάλλιστα
Να το πετάξεις στο ποτάμι χωρίς τύψεις

SimplePortal 2.3.2 © 2008-2010, SimplePortal
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.
Web Directory