Αποστολέας Θέμα: "Άναψαν" οι συζητήσεις για την υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια  (Αναγνώστηκε 10104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Soul Rebel

• Αναρχική & Ονειροπόλα
  • Συντονιστής
  • Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σημασία έχει να παραμένεις άνθρωπος, όχι ζωντανός.
Μια συνέντευξη του Γιάννη Μπουτάρη, δήμαρχου Θεσσαλονίκης, πριν από λίγες μέρες στο περιοδικό Screw προκάλεσε αίσθηση καθώς δήλωσε υπέρ των γάμων ανάμεσα σε ομοφυλόφιλους αλλά και υιοθεσίες από ζευγάρια του ίδιου φύλου.

Γιάννης Μπουτάρης υπέρ γάμων ομοφυλοφίλων - Οργή Ψωμιάδη
«Πιστεύω ότι αν δύο ενήλικα άτομα, ανεξαρτήτως φύλου, θέλουν να επισημοποιήσουν τη σχέση τους με τον γάμο, τότε θα πρέπει να μπορούν να επωφεληθούν από τις διατάξεις του οικογενειακού δικαίου» είπε χαρακτηριστικά ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης.

Αυτή η τοποθέτηση του νέου δημάρχου Θεσσαλονίκης άνοιξε συζητήσεις για τους γάμους ανάμεσα σε ομοφυλόφιλα ζευγάρια αλλά και για το θέμα της υιοθεσίας το οποίο νομοθετικά χρειάζεται –για πολλούς- αλλαγή.

Δύο γυναίκες, η Κατερίνα και η Ειρήνη είναι μαζί τα τελευταία τρία χρόνια και μεγαλώνουν τα παιδιά της δεύτερης που έχει αποκτήσει πριν συνάψουν δεσμό.

«Δεν βρίσκω καμία διαφορά ανάμεσα στα ομόφυλα και στα ετερόφυλα ζευγάρια όσον αφορά την υιοθεσία. Αυτό που χρειάζεται ένα παιδί για να μεγαλώσει σωστά έχει να κάνει με την αγάπη και την τρυφερότητα και όχι με το φύλο. Αρκεί βέβαια το περιβάλλον ενός ομόφυλου ζευγαριού, οικογενειακό και φιλικό, να μπορεί να στηρίξει το ζευγάρι», είπε στο Βήμα η Ειρήνη.

Η ίδια μίλησε και για το πώς βλέπουν τα παιδιά το δεσμό τους: «Δεν τους έχω αποκρύψει ποτέ την ιδιαιτερότητα της σχέσης μου με την Κατερίνα ή με συντρόφους που είχα παλαιότερα. Δεν κρυβόμαστε, αλλά δεν προκαλούμε κιόλας.

Τους μιλάμε για τις διαφορετικές οικογένειες και τις διαφορετικές σχέσεις των ανθρώπων. Τους λέμε ότι υπάρχουν και οικογένειες με δύο μπαμπάδες ή με δύο μαμάδες ή με έναν μπαμπά ή με μία μαμά».

Η ίδια προσέθεσε ότι η στο σπίτι δεν κρύβει τα συναισθήματά της από τη σύντροφό της.

«Για εμένα αυτό που ζω είναι απολύτως φυσιολογικό και στο μέλλον θα τους εξηγήσω τα πάντα. Θα δώσουμε όνομα σε αυτό που ζουν. Την Κατερίνα και την αγκαλιάζω και της μιλάω τρυφερά μπροστά τους. Βλέπουν ότι κοιμόμαστε μαζί. Η ζωή μας είναι τέτοια που τα παιδιά θεωρούν όλα αυτά τα πράγματα απολύτως φυσιολογικά», τόνισε.

Πιο επιφυλακτικοί ως προς την υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια είναι οι άνδρες ομοφυλόφιλοι.

Όπως είπε στο Βήμα, ο κ. Τσιμενίδης που ζει με τον σύντροφο του 8 χρόνια  «θεωρητικά πιστεύω ότι θα πρέπει και τα ομόφυλα ζευγάρια να μπορούν να υιοθετούν παιδιά. Δεν σας κρύβω όμως ότι με τον σύντροφό μου έχουμε κάποιες επιφυλάξεις. Πιστεύουμε δηλαδή ότι ένα παιδί πρέπει να μεγαλώνει με έναν πατέρα και μία μητέρα. Ίσως να είμαστε συντηρητικοί. Βέβαια, είναι σαφώς προτιμότερο να μεγαλώνει ένα παιδί με δύο μπαμπάδες ή με δύο μαμάδες, παρά να μεγαλώνει χωρίς οικογένεια μέσα σε ένα ίδρυμα».

Τέλος, ο υπεύθυνος του περιοδικού «Screw» είπε πάνω στο θέμα «Δεν είναι ο καθένας από εμάς ικανός να γίνει γονέας,αλλά αυτός που το θέλει πραγματικά και αισθάνεται τη βιολογική ανάγκη θα πρέπει να έχει τη δυνατότητα να αποκτήσει ένα παιδί.Πιστεύω ότι ένα ζευγάρι γυναικών ή ανδρών θα ήταν πολύ καλοί γονείς γιατί θα κατέληγαν στο παιδί έπειτα από ώριμη σκέψη,θα ήταν επιλογή τους και όχι κάτι που η κοινωνία τούς επιβάλλει ή απλώς προέκυψε στη σχέση».

Πηγή :  http://www.cosmo.gr/News/Hellas/310859.html

Αποσυνδεδεμένος panikoula

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
  • Mood: Okay
    Okay
Εγω παντως ειμαι υπερ της ομοφυλοφυλιας σε γυναικες και λιγο κατα των ανδρων.
Με τις γυναικες δεν ειναι τοσο αποκρουστικο ρε παιδι μου.
Μ ε τους αντρες μπλιαξ!Ειναι αιδιαστικο το πως οικανοποει ο ενας τον αλλος ετσι  κ αλληως το αντρικο φυλο εχει μαλωσει με την καθαριοτητα εδω και αιωνες χααχχ βλιαξ μπλιαξ!!!

Α και εχω παει και με γυναικα οταν ειμουν μικρη.Ε δεν συγκρινεται ρε παιδια με αυτο που χωνει ο ενας στον αλλον στους αντρες. :(
Η αγάπη που δεν έγινε πραγματικότητα, εκείνη που παρέμεινε όνειρο, αυτή μπορεί να είναι η πιο μακρόβια.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
Εγω παντως ειμαι υπερ της ομοφυλοφυλιας σε γυναικες και λιγο κατα των ανδρων.
Με τις γυναικες δεν ειναι τοσο αποκρουστικο ρε παιδι μου.
Μ ε τους αντρες μπλιαξ!Ειναι αιδιαστικο το πως οικανοποει ο ενας τον αλλος ετσι  κ αλληως το αντρικο φυλο εχει μαλωσει με την καθαριοτητα εδω και αιωνες χααχχ βλιαξ μπλιαξ!!!

Α και εχω παει και με γυναικα οταν ειμουν μικρη.Ε δεν συγκρινεται ρε παιδια με αυτο που χωνει ο ενας στον αλλον στους αντρες. :(

πρωτον οτι ειναι για σενα αηδιαστικο δεν ειναι για τους υπολοιπους που την βρισκουν.
Αν σε διαβασει καποιος που το κανει, το μονο που θα τον βοηθουσες να αποκτησει ειναι ενοχες.... (λεμε τωρα)

Δευτερον, δεν καταλαβαινω τι διαφορα εχει αν σου χωνουν εσενα κατι και την βρισκεις με το να χωνουν σε καποιον αλλο που επισης την βρισκει.
Νταβατζιλικι στο κωλο του αλλουνου scary mary δεν θα γινουμε,
νομιζω συμφωνεις.....
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος vaio

• Απλό μέλος
  • **
  • Mood: Loved
    Loved
  • Δεν θα πας ποτέ στον παράδεισο, αν φοβάσαι τα ύψη!
xaxaxaxaxaxaxaxa...εχετε ξεφυγει λιγο....?
Δεν θα πας ποτέ στον παράδεισο, αν φοβάσαι τα ύψη!

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
    Okay
Αλλο που χωνεται της γυναικας και αλλου στον αντρα.
Στην γυναικα ειναι απο την φυση να χωνετε κατι εκει αλλα στον αντρα ειναι παραφυση αυτο.
Δεν χρειαζεται να νιωθει ενοχες κανεις απλα λεω την αποψη μου.Οι γυναικες γκει ειναι πολυ πιο συμπαθηςς απο τους αντρες γκει και  σε αλλα θεματα.
Δεν εποδικνιουν το κορμι τους ουτε κανουν σαν τσουλες ,ενω οι αντρες γκει εχω παρατηρησει οτι μονο οικο ανοχης δεν εχουν κανει τον πισηνο τους, και επισης επιδικνιουν τα ανυπαρκτα καλη τους με το ετσι θελω και ειληκρινα μου προκαλει μεγαλη αντυπαθεια αυτο.
Εισαι γκει μεγια σου με χαρα σου γιατι να κουρδιζετε στους αλλους?

Ειναι κατι μη αποδεκτο απο τον κοσμο γενικα αυτο, και με το να το κοπανανε καταντουν εντελως αντυπαθιτικοι μερικοι δεν λεω για ολους.
Η αγάπη που δεν έγινε πραγματικότητα, εκείνη που παρέμεινε όνειρο, αυτή μπορεί να είναι η πιο μακρόβια.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
Αλλο που χωνεται της γυναικας και αλλου στον αντρα.
Στην γυναικα ειναι απο την φυση να χωνετε κατι εκει αλλα στον αντρα ειναι παραφυση αυτο.
Δεν χρειαζεται να νιωθει ενοχες κανεις απλα λεω την αποψη μου.Οι γυναικες γκει ειναι πολυ πιο συμπαθηςς απο τους αντρες γκει και  σε αλλα θεματα.
Δεν εποδικνιουν το κορμι τους ουτε κανουν σαν τσουλες ,ενω οι αντρες γκει εχω παρατηρησει οτι μονο οικο ανοχης δεν εχουν κανει τον πισηνο τους, και επισης επιδικνιουν τα ανυπαρκτα καλη τους με το ετσι θελω και ειληκρινα μου προκαλει μεγαλη αντυπαθεια αυτο.
Εισαι γκει μεγια σου με χαρα σου γιατι να κουρδιζετε στους αλλους?

Ειναι κατι μη αποδεκτο απο τον κοσμο γενικα αυτο, και με το να το κοπανανε καταντουν εντελως αντυπαθιτικοι μερικοι δεν λεω για ολους.

ασκεις μια κοινωνικη κριτικη μεσου ορου πρωιναδικου.....
(click to show/hide)
Οποτε για σενα, ενας γκει αντρας επειδη για σενα (και για 9 μυρια ακομα) ειναι παραφυση,
η πρεπει να μονασει η πρεπει να παει με γυναικα, του αρεσει δεν του αρεσει σωστα?

Οσον αφορα την συμπαθεια, νομιζω οτι πρεπει να εκτιμαμε τους ανθρωπους,
ασχετως το τι κανουν στο κρεβατι τους.
Δεν νομιζω να μας πεφτει λογος για να τον συμπαθησουμε.
Η αλλιως σιγα μην συμπαθησω ενα κακοψυχο ετεροφυλο......

Για τα περι επιδειξης,
αμφισβητω οτι ενας γκει σου κουνησε εσενα τον κωλο του, δεν βλεπω το λογο αλλωστε.
Εκεινο που καταλαβαινω, ειναι οτι νιωθεις ανταγωνιστικα γιατι εχετε τους ιδιους στοχους στο φυλο.
Και εκει ειναι που τα παιρνεις ε?
Δεν φτανει που εχεις αλλες γυναικες, να εχεις και αντρες?  :P :P :P

Προσωπικα το οτι κανει ο καθενας στο κρεβατι του δεν ειναι δικη μου δουλεια να το κρινω,
εκτος αν μου γινει καποια προταση και με αφορα.
Αλλιως ο καθενας κυτταει να δει τι θα κανει με το δικο του το κρεββατι και οχι με του διπλανου,
ειτε ειναι γκει ειτε ΒΙ ειτε ετερο κλπ.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
    Okay
Οχι να μην μονασει αλλα ρε Τζιμ να μην το κανει βουκινο κιωλας οτι τον παιρνεις απο εκεινο το αιδιαστικο μερος.
Ελεος.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
καταρχην δεν βλεπω αλλο σχεδιασμο για ενα γκει ζευγαρι.
κατα δευτερο δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε ενοχλει τι κανει ο αλλος
τη στιγμη που δεν εμπλεκεται μαζι σου ειτε τωρτα ειτε στο μελλον.
κατα τριτο εσυ δεν ειχες ποτε σου σεξουαλικη επαφη με αυτο το "βρωμικο μερος"????
η μηπως μονο των γκει ειναι βρωμικο????
κατα τεταρτο υπαρχει οντως μια μεριδα γκει που κανουν καποιου θεατρινισμους,
αυτο δεν εχει να κανει συνολικα με ολους τους γκει.

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
    Okay
Με αυτους π προβαλουν τον εαυτο τους με τοση σιγουρια τα εχω.Μαλλον δεν τα εχω με κανεναν απλα εμ εκνευριζει η συμπεριφορα μερικων γκει.
Εχω δικα μου προβληματα με γκει θα ασχολουμε εχω σοβαροτερα θεματα. :)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
εδω θα συμφωνησουμε,
συμπληρωνω  οτι αμα ανοιξεις το μεσημερι το χαζοκουτι,
θα δεις πολλε τετοιες περσονες να κανουν αυτοπου λες.
Και εκει θα δεις και γκει και ετεροφυλους να το κανουν αυτο,
σιχαμενη κατασταση και οι δυο....

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
    Okay
Ε αυτους βλεπω ακι αηδιαζω και κατι αλλους στο φατσα.γρ που ψωφανε να τους γμσ αντρας.
Πιστευω οτι υπαρχουν και σοβαροι.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
εδω ειναι η διαφορα μας,
εγω αηδιαζω με την κατινια ειτε γκει ειτε στρειτ και σορρυ αλλα δεν κανω απολυτως κανενα διαχωρισμο.

Αποσυνδεδεμένος Vasw

• Απλό μέλος
  • **
Θεωρώ απόλυτα λογικό να μπορεί ένα ομόφυλο ζευγάρι να "παντρεύεται" και να επωφελείται από όσα προβλέπονται από τους νόμους για το γάμο.
Δηλαδή να "επισημοποιεί" αυτή τη σχέση και να μπορεί να τακτοποιεί έτσι κατά την επιθυμία του διάφορα πρακτικά ζητήματα, όπως για παράδειγμα ζητήματα κληρονομίας, διαφόρων κινήτρων για παντρεμένα ζευγάρια κλπ.
Το να μπορεί όμως να υιοθετήσει παιδί, μου φαίνεται ακραίο - τουλάχιστον με τα σημερινά κοινωνικά δεδομένα.
Γιατί καλά είναι να κάνουμε το όνειρό μας πραγματικότητα αλλά αυτό το όνειρο αφορά μια αθώα ψυχούλα. Που αντικειμενικά - όσο καλοί κι αν είναι οι δυο ομόφυλοι που θα το υιοθετήσουν - θα μεγαλώσει μέσα σε μια διαφορετική οικογένεια από τα άλλα παιδιά και αυτό σίγουρα θα το σημαδέψει. Πόσο? Εξαρτάται από πολλά.
Νομίζω η ελληνική κοινωνία δεν είναι έτοιμη να αποδεχτεί το παιδί ενός ομόφυλου ζευγαριού και ιδιαίτερα αν αυτό το ζευγάρι είναι άντρες.
Φανταστείτε το παιδάκι να πάει σε δημόσιο σχολείο τι σούσουρο έχει να γίνει και τι ψίθυροι θα το κυνηγούν.
Από τα πρώτα χρόνια της ζωής του θα το κάνουν να νιώθει άσχημα και σίγουρα θα φάει πολύ απόρριψη.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
βασω σε οσα γραφεις για τα της κοινωνιας ειναι ακριβως ετσι.

Ωστοσο η θεση μου ειναι οτι η πολιτεια θα πρεπει αν εχει μια σοβαροτητα (αυτο ελεγχεται) να ασχοληθει με το θεμα μαζι με επιστημονες και αλλο υπευθυνο προσωπικο να δει σε πειραματικο σταδιο πως ακριβως ζουν αυτα τα παιδια.
Στην ελλαδα βλεπουμε να κανουν νομους και τα υπολοιπα να αφηνονται στη τυχη τους κατι το οποιο το βλεπω λαθος.
Εαν γινει ετσι, δεν βλεπω να υπαρχει γονιμο εδαφος για κατι τετοιο.

Σε καθε περιπτωση δεν μπορω να εχω σαφη συμπερασματα με βαση τα "βιτσια' της εκαστοτε κοινωνιας.
Η πολιτεια εχει ευθυνη να ασχοληθει εστω σε πειραματικο σταδιο με το θεμα, ποσο μαλλον οταν το κοστος ειναι μηδαμινο σε οικονομικο επιπεδο ενω το προβλημα οπως φαινεται ειναι πολιτικο - κοινωνικο.

Αποσυνδεδεμένος Vasw

• Απλό μέλος
  • **
Η ελληνική πολιτεία σίγουρα δεν έχει δείξει ως τώρα τη σοβαρότητα που χρειάζεται σε ζητήματα που αφορούν το σύνολο της κοινωνίας μας (πχ παιδεία), πόσο μάλλον σε τέτοια "ειδικότερα" ζητήματα.
Όμως σύμφωνα με την κρατούσα άποψη (τουλάχιστον στα πολιτισμένα κράτη) η νομοθεσία γίνεται ή προσαρμόζεται βάσει των όσων υπάρχουν και ισχύουν στην κοινωνία. Έρχεται δηλαδή να λύσει ζητήματα που αφορούν το κοινωνικό σύνολο και βάζει τους κανόνες που θα πρέπει να ισχύουν. Δεν επιβάλλει λύσεις, αλλά προσαρμόζει τους κανόνες στην σύγχρονη πραγματικότητα.
Τώρα για ένα τόσο "ευαίσθητο" θέμα, πιστεύω πως θα αργήσουμε να δούμε να κινείται κάτι.
Εδώ που τα λέμε για φανταστείτε να φτάσει στη Βουλή ένα τέτοιο νομοσχέδιο ....
Το τι έχει να γραφτεί στις εφημερίδες και το τι έχει να πει ο κάθε "ειδικός" και άσχετος στην τιβί φαντάζομαι να μπορεί να το βάλει ο νους σας......

Για μένα σημαντικότερο είναι το ζήτημα του πως δίνονται τα παιδιά των ιδρυμάτων για υιοθεσία.
Έχω ασχοληθεί παλιότερα με το θέμα και σας διαβεβαιώ ότι ένα ζευγάρι για να υιοθετήσει παιδί περνάει από μια κόλαση ελέγχου, γραφειοκρατίας, διαδρόμων, παραδιαδρόμων κλπ και στο τέλος απογοητεύεται. Βέβαια καλό είναι να ελέγχεται σε ποιούς θα δώσουν να μεγαλώσει ένα τέτοιο παιδάκι, αλλά τελικά βλέπουμε πως πολλά μένουν στο τέλος στα ιδρύματα.