Αποστολέας Θέμα: Καταπολεμώντας τις ψυχικες ασθενειες με την σκεψη και οχι με φαρμακα!  (Αναγνώστηκε 20978 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panikoula

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Okay
    Okay
αυτο το σποιλερ δεν μαρεσει καθολου.
μου θυμιζει τον πρωιν αντρα μου που οταν τον ελεγα χοντρο μου ελεγε τυν μυτη σποιλερ.χααχαχχ :D
Η αγάπη που δεν έγινε πραγματικότητα, εκείνη που παρέμεινε όνειρο, αυτή μπορεί να είναι η πιο μακρόβια.

Αποσυνδεδεμένος wow

• Πλήρες μέλος
  • Mood: Relaxed
    Relaxed
  • Dungeons are hard!
ένα δείγμα σκέψης πάντως καλής για την αυτοθεραπεία, είναι όταν δείχνεις ότι δεν περιμένεις από περσόνες των φόρουμ, έστω κι αν φαίνονται καλές και χρυσές, να σε βοηθήσουνε να κάνεις ψυχοθεραπεία, scary_mary
η ψυχοθεραπεία κοστίζει ακριβά και υπάρχει λόγος για αυτό
γιατί έτσι δουλεύεις καλύτερα με τον εαυτό σου, όταν το πληρώνεις και το πονάς το θέμα
κανείς δεν θα κάνει τη δουλειά για σένα, όσα άρθρα κι αν κάτσει να γράψει

είναι τρομακτικό μερικές φορές και για αυτόν που προσφέρει την βοήθεια αλλά και για τον παρατηρητή μιας κατάστασης, το πώς πάνε να πιαστούν μερικοί άνθρωποι από αυτή τη βοήθεια, σαν να βάζουνε στο λαιμό τους την αγχόνη της κρεμάλας.

ελπίζω μόνο να κόβεις τα φαρμακα συμβουλευόμενη και τον γιατρό σου κι όχι μόνο τις νουθεσίες του jim και του κάθε jim
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιανουάριος 2011, 03:57:59 πμ από wow »
*does consciousness rings a bell or does she honks a horn?

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
ένα δείγμα σκέψης πάντως καλής για την αυτοθεραπεία, είναι όταν δείχνεις ότι δεν περιμένεις από περσόνες των φόρουμ, έστω κι αν φαίνονται καλές και χρυσές, να σε βοηθήσουνε να κάνεις ψυχοθεραπεία, scary_mary
η ψυχοθεραπεία κοστίζει ακριβά και υπάρχει λόγος για αυτό
γιατί έτσι δουλεύεις καλύτερα με τον εαυτό σου, όταν το πληρώνεις και το πονάς το θέμα
κανείς δεν θα κάνει τη δουλειά για σένα, όσα άρθρα κι αν κάτσει να γράψει

είναι τρομακτικό μερικές φορές και για αυτόν που προσφέρει την βοήθεια αλλά και για τον παρατηρητή μιας κατάστασης, το πώς πάνε να πιαστούν μερικοί άνθρωποι από αυτή τη βοήθεια, σαν να βάζουνε στο λαιμό τους την αγχόνη της κρεμάλας.

ελπίζω μόνο να κόβεις τα φαρμακα συμβουλευόμενη και τον γιατρό σου κι όχι μόνο τις νουθεσίες του jim και του κάθε jim

εχεις ενα σωστο ποιντ στα παραπανω....
ευκαιρια δοθησης, να ξεκαθαρισω οτι δεν προτρεπω σε κανενα να κανει οτιδηποτε,
παρα μονο να επεξεργαστει μια αλλη οπτικη και μαλιστα το να αλλαξεις οπτικη ειναι μια διεργασια
που παιρνει πολυ χρονο και για μερικους ισως και χρονια.
Αρκετος κοσμος προτιμαει να ακολουθησει αλλη τακτικη παρα να ταλαιπωρηθει ετσι,
δικαιωμα του φυσικα.

Επισης παγια τακτικη του Φορουμ (και οχι μονο δικη μου) ειναι οτι οταν καποιος
λαμβανει φαρμακευτικη αγωγη πριν την τροποποιησει να συνεννοηθει με τον γιατρο του
και οχι με καποιον ασχετο (οπως εγω...) γιατι αλλιως μπορει να εχει παρενεργειες
που στο καθενα μας μπορει να ειναι διαφορετικες, απο ελαφριας μορφης εως και πολυ βαριας.
Θα ηταν πολυ ανωριμο το λιγοτερο, να πει κανεις οτι διαβασα κατι σε ενα φορουμ και εκοψα τα φαρμακα....
Απο εκει και περα αν ενας μελος του φορουμ εχει κανει τα βηματα που πρεπει και προχωραει σε κοψιμο η μειωση
των φαρμακων και θελει αυτο να το συζηταει με την εννοια της ανταλλαγης αποψεων,
το βημα του φορουμ ειναι ελευθερο προς συζητηση.

Εχω ξαναπει σε ολους τους τονους, οτι οταν ενας ανθρωπος παιρνει χημεια μεσα του,
ο οργανισμος του εχει αλλαξει και ισως ο ιδιος να μην το γνωριζει αυτο.

Τυπικα λοιπον wow,
το νοημα που δινεις για νουθεσιες δικες μου για να κοψει τα φαρμακα καποιος ειναι ανευ αντικειμενου.
Φυσικα χαιρομαι οταν καποιος μπορει και τα καταφερνει και τα κοβει, αλλα εγω δεν ειμαι ουτε γιατρος
ουτε ειδικος (αντιθετα θελω να πιστευω οτι στεκομαι με σοβαροτητα σε αυτο το θεμα) για να πω
π.χ. σε ενα σχιζοφρενη..... κοφτα μωρε και θα τα βγαλεις περα....
Βρισκω τελειως επικίνδυνες τετοιες αποψεις και τουλαχιστον σε αυτο το φορουμ δεν εχουν θεση,
περα του οτι ειναι γραμμενες στους ορους χρησης.
ο μονος αρμοδιος για να κοψει τα φαρμακα του ενας ψυχικα νοσουμενος ειναι ειτε ο ιδιος ο γιατρος που τα χορηγησε ειτε ενας αλλος παρομοιας ειδικοτητας. Ουτε εγω αλλα ουτε αλλα μελη γνωριζουν τις επιδρασεις επιφερουν η διακοπη η και η τροποιηση των φαρμακων που παιρνει καποιος.

Συγγνωμη αν ειμαι λιγο φλυαρος και λεπτομερης,
αλλα θελω να ειναι ξεκαθαρο προς ολες τις πλευρες το πως στεκομαστε σε τετοια ζητηματα.
Βεβαιως οταν ερχεται ενα μελος και λεει οτι εχω κινηθει αναλογα και θελω να συζηταω την προοδο μου
η και να δεχομαι συμβουλες για αυτη, αυτο νομιζω ειναι το αυτονοητο.

Αυτα τα ολιγα.
 :)
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος vaio

• Απλό μέλος
  • **
  • Mood: Loved
    Loved
  • Δεν θα πας ποτέ στον παράδεισο, αν φοβάσαι τα ύψη!
Συμφωνώ με την άποψη σου jimb… απλά μερικές φορές για να ταρακουνήσεις έναν άνθρωπο ή ένα σώμα που βρίσκετε σε μια κατάσταση ψυχικού αμόκ και σοκ. Χρειάζεται χημεία.
Αφού το ίδιο το σώμα παράγει χημεία και μπλοκάρει το σύστημα με χημεία θα καταλαγιάσει και με την βοήθεια ειδικού θα καταφέρει να ισορροπήσει καθώς και να σταματήσει την χημεία.
Δεν είμαι ψυχολόγος αλλά ούτε και ψυχίατρος. Μιλώ από προσωπική εμπειρία. Ευτυχώς δεν βασίστηκα στις συμβουλές ειδικών γιατί δεν θέλω δεκανίκια. Αλλά με πολύ προσωπική προσπάθεια και δυστυχώς με μια μικρή βοήθεια με φάρμακα κατάφερα να απαντήσω όλα τα ερωτήματα σιγά σιγά και να ισορροπήσω. Ξέρεις μερικές φορές χρειάζεται αυτό το πάγωμα στον εγκέφαλο για να ξεκινήσεις από την αρχή. Reboot δηλαδή! Είμαι και εγώ κατά των φαρμάκων αλλά μερικές φορές στην σωστή δόση και με μεγάλη θέληση βοηθάνε.
Και σιγά σιγά αφήνω και αυτό το δεκανίκι πίσω μου και η μεγαλύτερη ανταμοιβή θα είναι να σταθώ μονή μου.
 :))
Δεν θα πας ποτέ στον παράδεισο, αν φοβάσαι τα ύψη!

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
 vaio

δεν διαφωνω για αυτο που γραφεις περι ταρακουνηματος.
Ο καθε ενας μας, εχει το δικο του ρυθμο - τροπο για να μπορεσει να επανελθει,
και αν το θες αν το προσωποποιησουμε, θα βρουμε στο καθε ενα χωριστα χιλιαδες εκδοχες.
Αλλος με λιγα φαρμακα, αλλος με περισσοτερα και αλλος με παρα πολλα η και τελος αλλος με κατι αλλο.
Ο καθε ενας, δουλευει το μοντελο που τον  βολευει και σε αυτο δεν υπαρχει καποια κριτικη.

Το αρθρο εχει μια γενικη απευθυνση και το ζητουμενο του ειναι να ανοιξει μια συζητηση,
και οχι να παρεμβει στο καθενας μας ξεχωριστα για την περιπτωση του.
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος vaio

• Απλό μέλος
  • **
    Loved
και γιαυτο σου απαντησα...παρουσιασα απλα την αλλη πλευρα!!! θεωρω το αρθρο σου πολυ καλογραμμενο με σωστες αποψεις...και μακαρι να μπορουσαμε ολοι να
Ισιώναμε χωρις φαρμακα. καλημερα...jimb :)) 

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
το μακαρι που λες, χιλιες φορες μακαρι....  :))

Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι, αρα κατι που για σενα σου φαινεται λογικο και ευκολο,
για τον αλλο φαινεται απιθανο....
Πιστευω οτι σε μερικους, αυτο το μακαρι δεν θα εχει καμια εφαρμογη.
Δεν πειραζει, εστω και σε ενα ανθρωπο να βρει μια πτυχη μεσα του, καλο θα κανει.

Και θα το ξαναπω οσο πιο ηχηρα μπορω:
Δεν προτεινω σε κανενα να κοψει τα φαρμακα του!!!
Προτεινω να αλλαξει το τροπο σκεψης του, ελπιζω να ειμαι κατανοητος.

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
  • Mood: Mischievous
    Mischievous
  • Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ
Προσωπικη μου αποψη ειναι να αποφευγουμε κοινοτυπες και ατοπες εκφρασεις οπως οτι τα φαρμακα ειναι η ευκολη λυση.Για να φτασει καποιος σε σημειο να παρει φαρμακα σημαινει οτι εχει αποδεχτει το προβλημα του ,δεν βρισκεται σε φαση αρνησης , και προσπαθει να το λυσει με καταλληλη φαρμακευτικη αγωγη και ψυχολογικη υποστηριξη.Η ευκολη λυση ειναι να αποφευγουμε το προβλημα και να νομιζουμε οτι θα φυγει οπως εμφανιστηκε μην κανοντας τιποτα για αυτο.Οπως επισης ειμαι αντιθετη και με την υπερβολικη φοβια μερικων απεναντι στα φαρμακα οταν αυτα ,οπως ειπε και η vaio στη σωστη δοση  με
μεγαλη θεληση και υποστηριξη απο το περιβαλλον μπορουν να λειτουργησουν υπερ μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιανουάριος 2011, 12:36:20 μμ από chloe »
ΓΙΝΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ :)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful

Η ευκολη λυση ειναι να αποφευγουμε το προβλημα και να νομιζουμε οτι θα φυγει οπως εμφανιστηκε μην κανοντας τιποτα για αυτο.

Χαιρομαι που το διαβαζω αυτο,
γιατι αυτο ακριβως ειχα κατα νου οταν εγραφα το κειμενο.

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
    Okay
Παιδια δεν ξερω αν εχεται διαβασει αλλα μου ποστ αλλα με τον τζιμ εχουμε σηζητησει 200 φορες την περηπτωση μου και την ξερει καλα.

Ξερει πια προβληματα μου εχουν δημιουργησει τα φαρμακα ,ξερει την συμπεριφορα μου,ξερει οτι αρχησα να τα κοβω απο μονη,ξερει οτι ο γιατρος μου ειπε οτι εφοσον παιρνω μικρη δοση μπορω να τα κοψω σταδιακα οποτε θελω και ξεροντας ολα αυτα ο τζιμ απλα θελει να με βοηθησει με συζητηση.

Δεν μου ειπε να κοψω τα φαρμακα απλα προσπαθει να με βοηθησει συμβουλεοντας με και τπτ αλλο.
Μην γραφεται οτι σας ερθει ενω δεν ξερεται τι εχει γινει παλιοτερα.
και δεν κρεμομαι απο κανενος τα λογια για να σοθω.Εμενα προσωπικα τα φαρμακα ειναι η μονη λυση γιατι 2 χρονια που τα παιρνω ειμαι καλα.
Θα μπορουσα να τα συνεχησω και να παιρναω καλα οπω πρωτα αλλα δεν θελω και τους λογους τους εχω αναφερει σε αλλα θεματα.
Η αγάπη που δεν έγινε πραγματικότητα, εκείνη που παρέμεινε όνειρο, αυτή μπορεί να είναι η πιο μακρόβια.

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
    Okay
Συμφωνώ με την άποψη σου jimb… απλά μερικές φορές για να ταρακουνήσεις έναν άνθρωπο ή ένα σώμα που βρίσκετε σε μια κατάσταση ψυχικού αμόκ και σοκ. Χρειάζεται χημεία.
Αφού το ίδιο το σώμα παράγει χημεία και μπλοκάρει το σύστημα με χημεία θα καταλαγιάσει και με την βοήθεια ειδικού θα καταφέρει να ισορροπήσει καθώς και να σταματήσει την χημεία.
Δεν είμαι ψυχολόγος αλλά ούτε και ψυχίατρος. Μιλώ από προσωπική εμπειρία. Ευτυχώς δεν βασίστηκα στις συμβουλές ειδικών γιατί δεν θέλω δεκανίκια. Αλλά με πολύ προσωπική προσπάθεια και δυστυχώς με μια μικρή βοήθεια με φάρμακα κατάφερα να απαντήσω όλα τα ερωτήματα σιγά σιγά και να ισορροπήσω. Ξέρεις μερικές φορές χρειάζεται αυτό το πάγωμα στον εγκέφαλο για να ξεκινήσεις από την αρχή. Reboot δηλαδή! Είμαι και εγώ κατά των φαρμάκων αλλά μερικές φορές στην σωστή δόση και με μεγάλη θέληση βοηθάνε.
Και σιγά σιγά αφήνω και αυτό το δεκανίκι πίσω μου και η μεγαλύτερη ανταμοιβή θα είναι να σταθώ μονή μου.
 :))

vaio και εγω ειμουν κατα των φαρμακων αλλα δεν γινοταν αλληως με εμενα,Επρεπε οπωςδηποτε ν
 παρω.και η δοση που παιρνω ειναι απιστευτα μικρη τοση που ο γιατρος μου δεν με θυμαται πια.
ειχα δοκιμασει και αλλα φαρμακα αλλα μονη προτεινα στην γιατρο τα συγκεκριμενα σε μικρη δοση.παλιοτερα τα επερνα σε μεγαλη δοση και ενω ειμουν μια χαρα ειχα εντονες ναυτιες ετσι της προτεινα να μου τα γραψει τα ιδια σε μικροτερη δοση ,τα εγραψε και ειμαι 2 χρονια μια χαρα.εχω και μερικες  μερες δυσφοριας μεν αλλα δεν συγκρινοντε με τις μερες πριν παρω φαρμακα.

Μου τα εγραψε και εδω και εναν χρονο ειμαι πολυ καλα αν εξαιρεσεις καποιες μερες που νιωθω δυσφορια.
Πριν παρω φαρμακα ομως ειμαι επι 3μερα στα πατωματα.σερνομουνα σαν σαυρα  :-W
Πιστευω και βλεποντας και τα αρνητηκα των φαρμακων οπως μη σταθερος κυκλος περιοδου,ελειψη διαθεσεις σεξ και αυξηση βαρους οτι αν τα κοψω σιγα σιγα θα ειμαι οπως πρωτα και καλυτερα μπορει.Πριν 2 χρονια επαθε αυτο π επαθε ο εγκεφαλος μου τωρα μπορει να επανηλθε .
Το εχω ψαξει πολυ το θεμα απλα ο εγκεφαλος σταματησε να παραγει την ουσια που λεγεται σεροτονη που ειναι η ουσια που μας δινει χαρα.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
scary mary

το κειμενο γραφτηκε για ολο το κοσμο οχι μονο για σενα προσωπικα,
σαφως και διαβαζω χρονια τα προβληματα σου και αυτο βοηθαει για να εχω μια ολοκληρωμενη γνωμη.

Η wow εχει ενα δικαιο στο σημειο του κρεμασματος, γιατι ο αγωνας ειναι δικος σου και οχι δικος μου.
Μου αρεσει να παρεχω βοηθεια, οχι ομως εξαρτηση εστω και σε νοητο επιπεδο.
Ελπιζω να καταλαβαινεις που εστιαζω και να μην παρεξηγεις αλλα αν θες να κανεις σωστη δουλεια.
θα την κανεις μονη σου απο την αρχη μεχρι το τελος, και βεβαια συμπληρωματικα
με οσο κοσμο σε διαβαζει.

Τα γαρφω αυτα γιατι ισως χανουμε την ουσια,
καλο το φορουμ καλα ολα, ομως οταν κλεινουμε την οθονη στην ουσια ειμαστε εμεις και τα
προβληματα μας....
Εκει δεν υπαρχει ουτε jimb, chloe η wow παρα μονο η scary mary.

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
    Okay
Για οποιον και να γραφτηκε εμενα παντως με βοηθησε πολυ και θα ηθελα να με συμβουλευεις και απο εκει και περα ξερω οταν ειμαι μονη τι θα κανω.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
το οτι σε βοηθησε ειναι η ουσια και ελπιζω να βοηθησει και αλλο κοσμο.
Οπως γνωριζεις, οταν μπορω να βοηθησω το κανω, δεν εχω θεμα σε αυτο.

παω για  :-c

Αποσυνδεδεμένος vaio

• Απλό μέλος
  • **
    Loved
αν και δεν διαβασα ολα οσα γραφετε...σχετικα με το βαρος και το σεξ... αρχικα και εγω τα ιδια ελεγα μεχρι που το πηρα αποφαση και αρχισα διατροφη και εχασα 15 κιλα...και συνεχιζω... αυτο που θελω να πω ειναι οτι...αν υπαρχει θεληση μπορεις να αλλαξεις πολλα πραγματα με την μικρη βοηθεια των φαρμακων...δεν ειναι ευκολο...θελει λιγο προγραμματισμο και συνεχη ελεγχο στην σκεψη σου μεχρι να φτιαξεις ενα νεο καλουπι για εσενα...πολυ μα πολυ διαβασμα...
δουλεια δουλεια δουλεια....και θεληση...
βεβαια ο καθενας βρισκει το δικο του τρικ...κ εγω βρικα το δικο μου...
το κοινο σημειο σε ολους ειναι η θεληση...

το σεξ δεν θα το αναλυσω μερα μεσημερι στο site... :))