Αποστολέας Θέμα: Καταπολεμώντας τις ψυχικες ασθενειες με την σκεψη και οχι με φαρμακα!  (Αναγνώστηκε 20976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Mischievous
    Mischievous
  • Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ
ναι οκ αλλα λαθη δεν θα σταματησουμε να κανουμε ποτε.ισως παντα υπαρχει κατι που κανουμε και δεν  θα αρεσει στους αλλους η θα τους πληγωσει(οχι να φτυνουμε σε καφεδες,ε? :D).Δεν ειμαι υπερ των τυψεων .των ανακυκλωσεων και πισογυρισματων αλλα υπερ της θετικης εξελιξης.Οι τυψεις δεν μας βοηθανε να παμε μπροστα και να γινουμε καλυτεροι.
ΓΙΝΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ :)

Αποσυνδεδεμένος wow

• Πλήρες μέλος
  • Mood: Relaxed
    Relaxed
  • Dungeons are hard!
εγώ ένα δεν καταλαβαίνω από το πολύ ενδιαφέρον αυτό άρθρο κι ένα από τα λίγα που βλέπω στο φόρουμ να με αγγίζουν και να θέλω να απαντήσω

αν τα πράγματα συμβαίνουν έτσι "γιατί έτσι", τότε ρωτάω, γιατί μπαίνει το θέμα λάθους που κάνουμε εμείς και διόρθωσης που θα πρεπε να κάνουμε στον τρόπο που σκεφτόμαστε. σκεφτόμαστε έτσι γιατί έτσι. το λάθος που βλέπεις εσύ μπορεί εγώ να το βλέπω σωστό και στον τρίτο να φαίνεται κάτι το αδιάφορο. εκτός κι αν μιλά το σώμα, συμφωνώ. το σώμα όμως, μπορεί πάλι να λέει κάτι "γιατί έτσι" και να πρέπει να το αποδεχτούμε κι αυτό και να αποδεχτούμε κι ότι δεν έχουμε να διορθώσουμε τίποτα απολύτως.

τα φάρμακα μπορούν να βοηθήσουν, πολύ περισσότερο από τα φάρμακα βοηθάνε οι δικοί μας άνθρωποι. όταν αυτοί δεν υπάρχουν ή υπάρχουν αλλά δε μας στηρίζουν, τότε τα φάρμακα γίνονται απαραίτητα ως  μια στήριξη για την επιβίωση.

(click to show/hide)
*does consciousness rings a bell or does she honks a horn?

Αποσυνδεδεμένος lalala

• Ανώτερο μέλος
  • Mood: Mischievous
    Mischievous
  • Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ
εγώ ένα δεν καταλαβαίνω από το πολύ ενδιαφέρον αυτό άρθρο κι ένα από τα λίγα που βλέπω στο φόρουμ να με αγγίζουν και να θέλω να απαντήσω

αν τα πράγματα συμβαίνουν έτσι "γιατί έτσι", τότε ρωτάω, γιατί μπαίνει το θέμα λάθους που κάνουμε εμείς και διόρθωσης που θα πρεπε να κάνουμε στον τρόπο που σκεφτόμαστε. σκεφτόμαστε έτσι γιατί έτσι. το λάθος που βλέπεις εσύ μπορεί εγώ να το βλέπω σωστό και στον τρίτο να φαίνεται κάτι το αδιάφορο. εκτός κι αν μιλά το σώμα, συμφωνώ. το σώμα όμως, μπορεί πάλι να λέει κάτι "γιατί έτσι" και να πρέπει να το αποδεχτούμε κι αυτό και να αποδεχτούμε κι ότι δεν έχουμε να διορθώσουμε τίποτα απολύτως.

τα φάρμακα μπορούν να βοηθήσουν, πολύ περισσότερο από τα φάρμακα βοηθάνε οι δικοί μας άνθρωποι. όταν αυτοί δεν υπάρχουν ή υπάρχουν αλλά δε μας στηρίζουν, τότε τα φάρμακα γίνονται απαραίτητα ως  μια στήριξη για την επιβίωση.

(click to show/hide)

παρα πολυ ευστοχο wow :)
ΓΙΝΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ :)

Αποσυνδεδεμένος wow

• Πλήρες μέλος
    Relaxed
  • Dungeons are hard!

όπως μου 'χε πει κι ένας μεγαλοψυχίατρος για τις τύψεις που είχα που δε μπορούσα να την στηρίξω ανθρώπους του οικογενειακού μου κύκλου με μεγάλα ψυχολογικά προβλήματα, "μην νοιώθεις ενοχές, ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του". αυτή είναι η αρχή που μας κυβερνά, όλους μας. αυτό είναι δύσκολο  να χωνέψουμε και να αποδεχτούμε, ότι κι εμείς και οι άλλοι,  κοιτάμε κυρίως και μόνο τον εαυτό μας.

« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιανουάριος 2011, 03:52:43 πμ από wow »

Αποσυνδεδεμένος panikoula

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
  • Mood: Okay
    Okay
Kανεις λαθος στο θεμα αυτο.Εγω εχω τρομερη στηριξη απο τους δικους μου wow .
Εχω οτι θα θελαν πολλες να εχουν στην ηλικια μου και δεν κουνισα το δαχτυλακι μου καν για να τα εχω.
Εχω αγαπη απο γονεις εχω λευτα αυτοκινητο 2-3  με πανακριβα επιπλα σπιτια 2 υπολογιστες τωρα θα μου δωσει η μανα μου το δικος της αυτοκινητο ολοκαινουριο π το πηρε περισι 18000 ευρο .Δεν παιζει σημασια αν εχεις στηριξη η οχι και αυτο φενεται απο εμενα.
Με αυτα π εχω και την αγαπη απο γονεις και συγγενεις δεν θα επρεπε να παιρνω ουτε καν ντεπον.
Η αγάπη που δεν έγινε πραγματικότητα, εκείνη που παρέμεινε όνειρο, αυτή μπορεί να είναι η πιο μακρόβια.

Αποσυνδεδεμένος wow

• Πλήρες μέλος
    Relaxed
  • Dungeons are hard!
ίσως να σου λείπει κάποιο άλλο είδος στήριξης από τους δικούς σου
μερικές φορές κάποιοι φαίνονται να είναι εκεί αλλά είναι απώντες, είτε συναισθηματικά είτε διανοητικά είτε δε ξέρω, κάτι άλλο

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
καταρχην χαιρομαι που ξαναγραφεις στο φορουμ ξανα,
και επισης το οτι βρισκεις πολυ ενδιαφερον το αρθρο, εφαγα ολο το πρωινο μου σημερα για να το γραψω,
και ομολοφω οτι με κουρασε αρκετα.

Επι της ουσιας,

Παράθεση
δεν συμφωνω στο σημειο που βαζεις το "λαθος" με την εννοια οτι ειναι κατι πολυ σχετικο.
Οι εννοιες σωστο - λαθος περα απο τυπικες μαθηματικες εννοιες, στις ανθρωπινες σχεσεις διαφερουν
και μαλιστα κατα πολυ.

Καταρχην αν γυρισεις την μνημη σου πισω, θα βρεις καταστασεις, αυτο που παλια ελεγες λαθος σημερα
μπορει να το βρεις σωστο.

Ομως περα απο αυτα,
βρισκω την ολη υποθεση αρκετα πλασματικη.
Το θεωρημα σωστο - λαθος ειναι μια ανθρωπινη κοινωνικη συμβαση / συμφωνια και τιποτα αλλο,
ευκολη δε στο να καταπατειται.
Για να το κανω πιο λιανα, τελικα λαθος ειναι αυτο που ενοχλει (οποτε και οπως) τον διπλανο μας,
ενω σωστο ειναι εκεινο που τον ευχαριστει.

Αυτο ομως ειναι το feedback που θα παρεις απο τον απεναντι σου σωστα?
Να γυρισουμε ομως σε εσενα?
Πως το λαθος που πηρες απο τον απεναντι, συσχετιζετε με το πως εκλαμβανεις εσυ για σενα?
Και τι γινεται οταν αυτος ο συσχετισμος βρισκεται σε αντιθεση?

Για να μπω και στην ουσια,
πιστευω οτι κανεις δεν εχει λαθος, ουτε εσυ - ουτε ο απεναντι σου.
Και οι δυο εχετε το δικαιο σας, μονο που αυτο ειναι αντιθετικο.
Βεβαιως για να μπορουμε να συμβιωνουμε εχουν γινει παραδοχες απο ολους προς ολους.
Παρολα αυτα αναγνωριζωντας εμας, μεσα μας, δεν πιστευω οτι καποιος ειναι λαθος.
Εκεινο που δεχομαι ειναι η παραδοχη μου στην αντιθεση μου με τον αλλο για να μπορεσω να συμβιωσω
αυτο και τιποτα αλλο.

Αρα εν κατακλειδι,
η βολες που δεχομαστε εκατερωθεν οτι εχεις κανει λαθος στοχευουν
μονο σε συναισθηματικους εκβιασμους και δημιουργιας ενοχων απο τον διπλα μας.
Ο συνεχης βομβαρδισμος με τετοιες εννοιες, φωλιαζει μεσα μας,
και ισως να διαπιστωνουμε οτι εισαι ενα ολικο και τεραστιο λαθος, εσυ και ολη σου η ζωη

Το ποιος υποκυπτει και γιατι σε τετοιες καταστασεις,
το γνωριζει καλυτερα ο ιδιος....

Παράθεση
οπως το βαζεις δεν μπορω να διαφωνησω.
Ωστοσο προτιμω να μιλαω ενα βημα πριν και οχι ενα βημα μετα.

(click to show/hide)

(click to show/hide)

"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος wow

• Πλήρες μέλος
    Relaxed
  • Dungeons are hard!
ίσως πάλι το πρόβλημά σου να είναι ότι σου τα δίνουνε όλα και δε σου δίνουνε το δικαίωμα να προσπαθήσεις μόνη σου για τον εαυτό σου. αυτό μπορεί να ικανοποιεί το δικό τους εγώ, ότι σου τα προσφέρουνε όλα και ο στόχος να είναι μόνο αυτή η αυτοικανοποίηση.
δε θέλω να θίξω τους δικούς σου, αλλά έχουνε δει πολλά τα μάτια μου και σου φέρνω ένα παράδειγμα που μου ρχεται στο μυαλό.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιανουάριος 2011, 01:37:48 πμ από wow »

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
    Okay
Κοιτα με αγαπανε αυτο ειναι σιγουρο.απλα η μανα μου ας πουμε ποτε δεν θυμαμαι να με αγαλιασε εκτος απο την προιγιυμενη βδομαδα που ειχα το τροχαιο που μου πιασε το χερι.το εχω παραπονο αυτο αλλα μου δειχνει την αγαπη της με πραξεις.
Και κατι που με ενοχλει στους γονεις μου ειναι που ειναι κατα των φαρμακων δεν θελουν καν να βλεπουν οταν παιρνω το πρωινο χαπι μου.
Κατα τα αλλα θα ευχομουν πολοι να ειχαν γονεις σαν τους δικους μου και πραγματηκα νιωθω περιφανη που τους εχω για γονεις.
Δεν θυμαμαι ποτε να εχω οπληρωση τον οτε η την δεη ολα μου τα παρεχουν απλοχερα.
Ο πατερας μου ειναι λιγο αυστηρος και με τον αδερφο μου τελευταια τα παμε καλυτερα.Ειχαμε να μιλησουμε περιπου 20 χρονια λολ.
Η αγάπη που δεν έγινε πραγματικότητα, εκείνη που παρέμεινε όνειρο, αυτή μπορεί να είναι η πιο μακρόβια.

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
    Okay
ίσως πάλι το πρόβλημά σου να είναι ότι σου τα δίνουνε όλα και δε σου δίνουνε το δικαίωμα να προσπαθήσεις μόνη σου για τον εαυτό σου. αυτό μπορεί να ικανοποιεί το δικό τους εγώ, ότι σου τα προσφέρουνε όλα και ο στόχος να είναι μόνο αυτή η αυτοικανοποίηση.
δε θέλω να θίξω τους δικούς σου, αλλά έχουνε δει πολλά τα μάτια μου και σου φέρνω ένα παράδειγμα που μου ρχεται στο μυαλό.

(click to show/hide)

ναι εχεις δικιο αλλα προσωπικα οι δικοι μου γονεις παντα ηταν και ειναι αγαπημενοι και ερωτευμενοι.
και οι ιδιοι με πιεζουν να βρω δουλεια για να ειμαι ανεξαρτητη και να νιωθω ικανη να ζησω μονη μου το παιδι και εμενα.αλλα λογο ανεργιας δεν βρησκω δουλεια.
οι ιδιοι στερηθηκαν πολλα παλια.ο πατερας μου ηταν ορφανος απο 4 χρονων η μανα μου ηταν η πιο φτωχια στο χωριο και αυτοι οι ανθρωποι δεν θελανε τα παιδια τους να στερηθουνε οτι αυτοι.
ο πατερας μου εκρυβε ψωμι και ελιες στις τσεπες του και την ελια την ετρωγε μιση μιση με την αδερφη του.φαντασου.

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
    Okay
Kαι κατι αλλο.Μην με αχγωνεται plzzz αυτη η περιοδος θα ειναι πολυ δυσκολη για μενα.Κοβω τα φαρμακα!!! :-W

υ.γ να ευχαρηστησω τον τζιμ για τις 2 ωρες που ξοδεψε για μενα και επισης και την Χλοη που θα μπορουσαν να τα πουνε απο κοντα αυτα και ομως τα γραφουν εδω για μενα.Νιωθω μεγαλη εκτιμιση γιαυτο.γμ τα ορθογραφικα μου λαθη!!! :||

Αποσυνδεδεμένος wow

• Πλήρες μέλος
    Relaxed
  • Dungeons are hard!
οι μόνοι άνθρωποι που με έχουνε αποκαλέσει ολικό και τεράστιο λάθος για τη ζωή τους  φυσικά, τυχαίνει να ήτανε βαριά ψυχωσικοί
εδώ θα αναπαράγω το σπόιλερ σου

(click to show/hide)

« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιανουάριος 2011, 03:55:08 πμ από wow »

Αποσυνδεδεμένος wow

• Πλήρες μέλος
    Relaxed
  • Dungeons are hard!
δεν ήξερα ότι το άρθρο γράφτηκε για να σε βοηθήσει scary_mary, δεν ήθελα να σε αγχώσω
κουβέντα να γίνεται τώρα... μη δίνεις σημασία

• noshout
  • Πλήρες μέλος
  • *
    Okay
Για ολους γραφτηκε αλλα περισσοτερο για μενα.εγω το ζητησα χθες απο τον τζιμ γιατι αρχησα να κοβω τα φαρμακα.2 μερες ειμαι φυτο και πολλα αλλα.εσυ τα εκοψες?πως πας?

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)
οι μόνοι άνθρωποι που με έχουνε αποκαλέσει ολικό και τεράστιο λάθος για τη ζωή τους φυσικά, τυχαίνει να ήτανε βαριά ψυχωσικοί
εδώ θα αναπαράγω το σπόιλερ σου

(click to show/hide)

(click to show/hide)

παντως το οτι σου αρεσουν τα σποιλερ αυτο ειναι σιγουρο 100%  :D :D :D

(click to show/hide)
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"