Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίζοντας την καθημερινοτητα της πολιτικης σκηνης  (Αναγνώστηκε 6429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Mood: Thoughtful
    Thoughtful
    • το στεκι σας :)

Φωτογράφος : Deanne Fitzmaurice

ΗΠΑ 2004 Ο μικρός Ιρακινός Saleh, ο οποίος έχει ακρωτηριαστεί από αμερικανική βόμβα στο Ιράκ, νοσηλεύεται σε νοσοκομείο του Όκλαντ, στην Καλιφόρνια, για να πραγματοποιηθούν διορθωτικές επεμβάσεις. Τα άλλα παιδιά, αρχίζουν να τον κοροϊδεύουν για την εμφάνισή του και ο μικρός αναστατώνεται. Οι νοσοκόμες για να τον ηρεμήσουν δένουν πάνω στο ακρωτηριασμένο του χέρι, ένα μολύβι.
    Ο μικρός Saleh τότε ζωγραφίζει ένα αεροπλάνο που ρίχνει βόμβες. Η φωτογραφία ελήφθη από την Deanne Fitzmaurice και τιμήθηκε με βραβείο Πούλιτζερ το 2005.

http://www.polispress.gr/?p=33154&lang=gr
"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Winston_man_2

• Πλήρες μέλος

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
η εφημεριδα ΒΗΜΑ το 2013   :-W

"Θέλω να μου εξηγηθούν τα πάντα. Και ο Λόγος είναι αδύναμος μπροστά στην κραυγή της καρδιάς"

Αποσυνδεδεμένος Soul Rebel

• Αναρχική & Ονειροπόλα
  • Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σημασία έχει να παραμένεις άνθρωπος, όχι ζωντανός.
η εφημεριδα ΒΗΜΑ το 2013   :-W

Το λεγα, το Βήμα είναι πολύ ...μπροστά !  :D

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful

οποιος βρει απο που ειναι η φωτογραφια, κερδιζει λουκουμι ανεκτιμητο...
Χωρις βεβαια να ανοιξει το spolier δεν κλεβουμε ε?  :||  :-W

(click to show/hide)

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful

για φαντασου....  :-W

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
το βατοπεδι μας τελειωσε παραγραφηκαν,
για την siemens το πορισμα βγαινει αυριο και θα ειναι μια σουπα και ουσια μηδεν.....

τι ειχαμε τι χασαμε.....

Αποσυνδεδεμένος wow

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mood: Relaxed
    Relaxed
  • Dungeons are hard!
*does consciousness rings a bell or does she honks a horn?

Αποσυνδεδεμένος Winston_man_2

• Πλήρες μέλος
Παιδια η νεα Κυβερνηση θα μας σωσει!! Ειδικα οι τυποι του ΛΑΟΣ θα ειναι πρωταγωνιστες.  :-W  :D

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
πιασαμε απο κουπες...

:-f2

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
Συγκροτηθηκε λοιπον η νεα κυβερνηση και εξ αρχης υπαρχουν προβληματα.
Δεν ξερουν πως να την ονομασουν. Συνεργασιας? Σωτηριας? Εθνικης συννενοησης? αναγκης?
Οπως και να την ονομασουν ομως ο στοχος ειναι ενας:
Να μπορεσουν να διαχειριστουν την κριση που εχουμε και να παρουν τα 8 δις που οπως λενε θα μας σωσουν.
Εδω να σημειωθει οτι το ΠΑΣΟΚ κριθηκε ακαταλληλο να κυβερνησει γιατι αυτο εγινε κατω απο την συνεχη πιεση και απαξιωση της κοινωνιας που συχνα πυκνα ηταν στους δρομους με διαφορετικες οπτικες ο καθενας.
Αυτο μας δινει μια σημαντικη παρακαταθηκη για το μελλον και δειχνει οτι τελικα οι κυβερνησεις δεν ειναι τοσο πανισχυρες οσο νομιζαμε.
Εχουμε την δυναμη να βαλουμε σε κριση τους μηχανισμους της εξουσιας, αρκει μονο να εκφραστουμε μαζικα και ενωτικα εκει τουλαχιστον που συμφωνουμε.

Υπαρχει εδω μια απορια, γιατι δεν πηγαν σε εκλογες.
Μερικες αποψεις που κυκλοφορουν οτι θα ειχαμε ασταθεια δεν ισχυουν.
Η πιο μεγαλη αληθεια ειναι οτι αν καναμε εκλογες ειναι αμφιβολο αν οι μνημονιακες δυναμεις (πασοκ - νδ - λαος) θα ηταν ικανες να παρουν τετοιο ποσοστο ετσι ωστε να κυβερνησουν οπως σημερα. Ετσι με ενα πλαστο ποσοστο στηνουν κυβερνηση παρωδια η οποια ειαι σιγουρο οτι δεν εχει μονο ρολο να παρει τα λεφτα αλλα επισης να μπορεσει να καταστειλει η να απαξιωσει καθε αντιμνημονιακη κινηση σκορπωντας την καταστροφολογια αν δεν υποταχθει ο κοσμος σε αυτες τις λογικες.
Ειναι ομως αρκετα πονηροι για να μην μας εξηγουν πως ακριβως θελουν να μας "σωσουν" και τι θελουν να κανουμε για να σωθουμε. Αυτο θα το μαθουμε οταν πρεπει οπως πρεπει.

Ειναι σαφες οτι πια ανοιγει μια νεα πολιτικη σελιδα την οποια εγκαινιαζει η κυβερνηση Παπαδημου, αυτη των κυβερνησεων συνεργασιας.
Συντομα μαλιστα θα δουμε και δημοσκοπησεις, που ο Παπαδημος χαιρει τις εμπιστοσυνης πχ του 80% της κοινης γνωμης. Κατασκευασμενο η οχι?
Αδιαφορο, εκεινο που εχει σημασια ειναι να χτιστει ενα αδιαφθορο προφιλ πρωθυπουργου που θα κανει την βρωμοδουλεια.
Τα παπαγαλακια των ΜΜΕ θα επιτιθονται σε οποιονδηποτε τολμησει να αμφισβητησει τα οσα θα επιβαλλει η νεα κυβερνηση (λες και αλλαξε κατι....) με οχημα τον αδιαφθορο πρωθυπουργο.
Γιατι σημασια δεν εχει αν περνας σκληρα μετρα αλλα ποιος και πως τα περναει.
Ετσι μαζι με ολα οσα πληρωνουμε μεχρι στιγμης αναμενουμε νεα καταιγιδα αλλα και νεες πρακτικες στο πως και το γιατι ολα αυτα θα ειναι για το καλο μας.
Το Πασοκ θα κοιταξει να διαχειριστει την ηττα του με καλυτερο αλεξιπτωτο που διαθετει ετσι ωστε να πεσει στα μαλακα. Αρα τους συμφερει να τραβηξει αυτη η κυβερνηση περαν της 19ης φεβρουαριου, οσο πιο μακρια τοσο πιο καλα...
Η ΝΔ αντιθετα ενω θα ηθελε να κανει εκλογες φετος, σερνεται αναγκαστικα μεχρι το φεβρουαριο και αν θελετε την γνωμη μου, θα παει και παρακατω με διαφορα προσχηματα. Το Λαος επισης θελει να τραβηξει αυτη η κυβερνηση, αυτο τον στοχο ειχε αλλωστε απο παντα, πρεπει λοιπον να βρει τροπο να αποδειξει οτι μπορει να ειναι κυβερνητικος παιχτης, κυριως στο πεδιο του συμαζευω το σπαταλο κρατος....

Αν επιχειρησω μια προβλεψη, αυτη η κυβερνηση δεν θα τερματισει ακριβως στις 19/2 αλλα θα παει πιο μακρια ισως κοντα στο καλοκαιρι, ισως και μεχρι το τελος της διετιας που απομενει στην ακραια του εκδοχη.
Η ΝΔ θα απομονωθει και θα συρθει σε μια αναγκαστικη συγκυβερνηση, μεχρι εσχατων αρκει ο Παπαδημος να μενει στο τιμονι και να παρασχει το αλλοθι της ορθης και μη κομματικης πολιτικης.
Συνεπως κατα τον μαρτιο, εαν και εφοσον πετυχει στα βασικα του σημεια αυτη η κυβερνηση θα υπαρχουν πολλες φωνες οτι αφου πετυχε για 5 μηνες, γιατι να μην συνεχισει ετσι και για αλλους 15? για το καλο της πατριδας παντα, να μην ξεχνιομαστε.
Εκει η ΝΔ θα βρεθει σε πολυ δυσκολη θεση, γιατι πια οι επιλογες της θα ειναι να ριξει μια επιτυχημενη κυβερνηση η οποια βοηθαει την χωρα και την βγαζει απο την κριση η να συνεχισει να σερνεται να κανει τον κολαουζο της πολιτικης. Εκεινο που θα κανει σιγουρα ειναι να εχει θετικη συμβολη για να αποδειξει οτι εχει καλο προσωπο για να υπαρχει σαν επομενη κυβερνητικη λυση.
Σε καθε περιπτωση ομως θα ειναι χαμενη γιατι οσο απομακρυνεται απο την 19/2 θα χανει σε δημοτικοτητα αρα το μονο που μπορει να κανει ειναι να δουλευει μεν αλλα να υποδαυλιζει την προσπαθεια, οταν τουλαχιστον τα πιο σκληρα μετρα περασουν.

Εμεις ομως που ειμαστε?
Παρακολουθουμε ζαλισμενοι θα ελεγα, και υπαρχει κοσμος που ξαφνικα ενω ασφυκτιουσε με τον ΓΑΠ, τωρα θελει να εχει ελπιδες. Αρκετος κοσμος εχει την αυταπατη οτι το προβλημα ειναι θεμα προσωπων, οτι ο ΓΑΠ ηταν ανικανος για παραδειγμα. Καμια σχεση, ικανος η οχι ο ΓΑΠ, ηταν σιγουρα αυτο που επρεπε, υπογραφε μνημονια, εφερνε μετρα, επεβαλε λιτοτητα ανευ προηγουμενου απλα δεν μπορουσε να πεισει. Η εντυπωση οτι ο Παπαδημος θα βαζει λουκουμακι στους λογαρισμους της ΔΕΗ για να πληρωνουμε τα χαρατσια, ειναι προιον φαντασιωσεων των ΜΜΕ. Δυστυχως η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη και εκτιμω οτι θα την δουμε συντομα.
Για να ειμαι σαφης: Οι πολιτικοι σχηματισμοι σημερα ειναι δυο, οσοι ειναι υπερ του μνημονιου και οσοι ειναι κατα. Και φυσικα οσοι δεν εχουν συμφεροντα αλλα παιρνουν ενα ξερο μισθο, αρα δεν εμπλεκονται με ΕΣΠΑ, με χρηματοδοτησεις κλπ κλπ δεν τρελαθηκαν ξαφνικα να θελουν μνημονια ασχετως τον αγωνα που δινουν τα ΜΜΕ για να μας πεισουν το αντιθετο.
Αυτο οπως καταλαβαινετε ανοιγει αλλιως την πολιτικη βενταλια.
Αν οι μνημονιακοι πολιτικοι σχηματισμοι καταφεραν να συνασπιστουν λογω οτι η αναγκη ηταν τετοια, αλλο τοσο υπαρχει αναγκη να συνασπιστουν οι αντιμνημονιακοι πλευρα εξισου. Δεν μιλαω να κατσουν σε τραπεζια φυσικα, ουτε να υπογραψουν δηλωσεις μετανειας στη Μερκελ. Ο λαος ως γνωστον υπογραφει μονο σε ενα σημειο: Στους δρομους! Και εκει ειναι η παρακαταθηκη του, εκει μπορεσε και επεβαλε και στριμωξε ολα τα μνημονιακα κομματα να κοψουν τις φιοριτουρες και τις δηθεν διαφορες τους και να κυβερνουν ολοι μαζι. Απο αυτο μπορει να καταλαβει κανεις οτι τοσο καιρο μας δουλευαν ψιλο γαζι οτι διαφωνουν, οτι εχουν αλλο μειγμα πολιτικης και ολους αυτους τους γνωστους πολιτικους βερμπαλισμους που μετα τις εκλογες μολις γινουν κυβερνησεις φευγουν ως δια μαγειας.
Οι αντιμνημονιακες δυναμεις εδειξαν οτι μπορουν, και μπορουν περισσοτερα απο οσο νομιζαν. Και ειμαι σε θεση να πιστευω οτι ακομα δεν εχουμε δει ολη την δυναμη στο μαξιμουμ. Ο κοσμος που ειναι στους δρομους τοσους μηνες εχει τις δυναμεις να κανει πολλη περισσοτερα και πιστευω οτι θα βγει προς τα εξω αυτη η δυναμικη του. Σαφως με προβληματα, σαφως με διαφωνιες αλλα με προμετωπιδα τους κοινους στοχους: Να φυγει το μνημονιο απο την ελλαδα και να σταματησει αυτος ο αργος θανατος. Δεν υπαρχει λογος να σφιξουμε το ζωναρι αντιθετα μπορουμε το ζωναρι να τους δωσουμε πισω και να σφιξουν οτι θελουν στους εαυτους τους, οχι πανω μας. Τα πειραματα πανω μας πρεπει να σταματησουν!

ΥΓ..... ειχα στο μυαλο μου πιο μικρο κειμενο, αλλα δυστυχως ειναι τοσο μεγαλη η συγχυση που υπαρχει που οσο εγραφα, τοσο ειχα την αναγκη να προχωραω σε πιο βαθος. Ελπιζω να μην εγινα κουραστικος.....

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful

Αποσυνδεδεμένος anonymous

• Ανώτερο μέλος
αγιος ανθρωπος........ :-a

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
αναρωτιεμαι ποσες εκαντονταδες ελευθερες οργανικες θεσεις εχει αυτη η βουλη....  :-hm :-hm :-hm

Αποσυνδεδεμένος jimb

• psycho
  • Ανώτατο μέλος
    Thoughtful
αυτα ειναι τα καλα τα καλοκαιρινα..... :-W